Avermedia Lİnux desteği

Başlatan oguncak, 27 Ocak 2010 - 08:31:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oguncak

Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır, yaptığım yanlış ürün seçimi yüzünden, Avertv A706 Dvbs kartımı ubuntu üzerinde kullanamıyorum. Konuyla ilgili olarak Avermedia müşteri hizmetlerine e-posta atmıştım ve geri döndüler; sözkonusu kartın linux sürücüsünü yayımlayıp yayımlamayacaklarını sormuştum.
Alıntı Yap
Thank you for choosing AVerMedia.

Unfortunately, the A706 doesn't support Linux. As the device was originally designed to work under Windows only, we don't have any plans on providing any Linux drivers for the device. However, we will forward your suggestion to our engineer and product manager in hope that they will consider Linux support in the future.

Yani ileriki dönemde böyle bir girişimleri olabilir; zira usb tv kartları  için linux sürücüleri yayımlamışlar.

cumali

Avertv A706 Dvbs kartınızı sadece ubuntu üzerinde mi kullanamıyorsunuz?

oguncak

Pek çok linux sürümünü denedim, halihazırda ubuntu kullanıyorum.
Evet, Ubuntu'da çalıştıramıyorum şu an.

cumali

Diger linux sürümlerini kullanıp kullanmadığınızdan bahsetmiyorum.Eger bahsi geçen tv kartınız diger linux dağıtımlarında çalışıyorda sadece ubuntu ortamında çalışmıyorsa bu ilginç.Sorunu buna göre çözmeye çalışalım.Örnegin bende DVB-S skyvision Digital tv kartı var ve denedigim bir çok linux dağıtımlarında sorunsuzca çalışıyor.Avertv A706 Dvbs kartının linux ortamında çalıştığını biliyoruz.Birde sorun kartın kendisinde olamaz mı? Bir başka deyişle arızalı degil mi?

oguncak

Özür dilerim, sorunuzu anlayamamışım. Bahsettiğimiz kartı windows ortamında çalıştırabildim; yani kartla ilgili bir problem yok sanıyorum. Bu kartın Ubuntu ortamında çalıştırabildiğini bilmiyordum. Forumda ve web'de iyi arama yaptığımı düşünmüştüm. Bu verdiğiniz çok güzel bir haber. Umarım bana yardımcı olmaya devam edebilirsiniz. Çok teşekkürler.

cumali

Benzeri bir sıkıntıyı bir zamanlar bende çekmiştim.Yılmadan ve azimle sorunu çözmek için uğraştım ve başardım.Sizde de bu azmi görüyorum.Tabiki elimizden geldigince size yardımcı olmaya çalışacağız.Windows ortamında digital tv kartlarını çalıştırmak için bir kaç program var.Prog dvb,Alt dvb,Dvb wiever vs.Eger konuya hakim olunmaz ve sorunun neden kaynaklandığı iyi çözülmezse bu saydığım programlarda da verim alınamaz.Görüntü gelir ses çıkmaz,frekans eski olur görüntü gelmez,yada tam tersi her şey tamam codec paketleri yüklü olmaz görüntü gelmez vs.sıralanabilir.Demem o ki eger bir şeyler eksik ise windows ortamında olsanız bile tv programını çalıştıramazsınız.Öyle tahmin ediyorum ki Linux ortamında digital tv kullanıcıları DVB-S oynatıcı programlarının azlığından şikayet etmektedir.Bir başka deyişle kaffeine programından başka randımanlı olarak çalışacak bir program bulamamaktayız.Bunun eksikligini hissediyoruz.

Konuyu toparlarsak size önerim öncellikle çanak ve Lnb ayarlarını öncellikle kontrol ederek sinyal durumunu tesbit edin.Sorun varsa önce bunları giderin.Sisteminizde bulunan (kaffeine kurulu olduğunu tahmin ediyorum) tv programını kaldırın.Aşağıdaki verilen linkten benzeri konudaki linki dikkatle inceleyin ve kurulum aşamalarını takip edin.Ayarları doğru yaptığınıza emin olun.Tüm bunlar bittikten sonra eger yine hata verirse resimini buraya kopyalayın görelim ve buna göre çözüm getirelim.Selam ve kolay gelsin.

http://forum.mandrivaturkiye.com/index.php?topic=1027.0

http://forum.mandrivaturkiye.com/index.php?topic=1059.0

oguncak

Çok teşekkürler cumali.
Kaffeine'i ubuntu-forumda belirtildiği gibi yükledikten sonra, tv ayarlarını yapmaya koyulmuştum. Fakat aygıt seçme sekmesi aktif değildi. Yani sanırım seçilecek aygıt bulamamıştı. Görüntü problemi değildi yani. Kanal bulma problemi bile değildi :) Zira kanal bulmak için gereken aygıtı görmemişti. Elbette dediklerini yapacağım ama, diğer programlar da bir aygıt (source) bulamadılar.

cumali

Eger sorununuz "aygıt bulunamadı"noktasında ise programı kapatıp bilgisayarı yeniden başlatın.Sorun düzelir.Yok düzelmez ise kaffeine programını sistemden kaldırıp yeniden kurmayı deneyin.Bahsettiginiz hata bende de olmuştu.Aşılmayacak sorun degil.

oguncak

Çok teşekkürler. Hemen dediğiniz biçimde yapıyorum.
Bunun öncesinde v4l-dvb paket(ler)ini yüklemem gerekir mi?
A700 kartında anlatıldığı gibi? Yoksa halihazırda lspci çıktısında video controller: philips semiconductor saa1733-1734 gibi bir ibarenin yer alması, herhangi bir şey kurmam gerekmediği anlamına mı geliyor?

cumali

oguncak, ben şu an Linux mint8 (ubuntu tabanlı) üzerinden yazıyorum.Bendeki Synaptic paket yöneticisinde "v4l-dvb paketi" yok.Gerekli olduğunu da zannetmiyorum.Bahsettiginiz diger uygulamalara da gerek kalacağını tahmin etmiyorum.Sadece  ffmpeg codec paketi ve ardından phonon-backend-xine paketlerini kurmanız bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra güncel frekans listelerini ilgili yerlerde düzenleme yaptıktan sonra tarama yapmanız yeterlidir.Verdigim linklerde nasıl yapılacağı anlatılmıştır.

oguncak

cumali, olmadı malesef. tüm adımları uyguladım. kaffeine tarama yapma sekmesi aktif değil.
lspci ve lsmod çıktılarım driver'ın yüklü olduğunu söylüyor ama olmuyor işte.
ne yapmam gerekiyor acaba?

cumali

Kaffeine programını başlatıp burdan "Televizyonu yapılandır" ile "Genel seçenekler" in ve "aygıt" bölümünün resimlerini burda verebilir misiniz?

Birde sorunun driverden kaynaklandığını düşünmüyorum.Yapılandırma ile ilgili aksaklık olacağını tahmin ediyorum.

oguncak

Cumali, driver ve aygıt durumunu kontrol etmek için lspci, lspci -v, lspci -vv komutlarının çıktılarına baktım. Multimedia Controller olarak Philips Semiconductors Avermedia görünüyor; problem yok gibi. Yüklü kernel driverı saa7134, aygıt için kullanılan driver saa7134. Sanırım burda da sorun yok. Verdiğin yönergelerle Kaffeine'i kurup, ffmpeg, gxine, xine1-lib, phonon-xine gibi, ek olarak da dvb-s için kullanılabilecek türlü eklentiyi yükledim.

Kaffeine sorunsuz şekilde açıldı. Television sekmesine geldim. İngiliz anahtarı biçimindeki butona bastım, uydu frekans bilgilerini internetten güncelle diyordu, yaptım. Uydu konumlandırma gibi bir şey vardı - USALS, oralarda uydu yönü koordinatları gibi sayısal değerler giriliyor. İkisini de 0 olarak bıraktım. Sonra televizyon butonuna bastım. Üst bölümde "source" yazıyor. Yani kaynak, aygıt. Bu sekme tıklanamıyor, zira pasif. Etkin değil. Bunun dışındaki her kısım çalışıyor.

Bir de me-tv ile deneyeyim bakalım, dedim. Terminalde me-tv -v komutunu verip ilerleyişe baktım. Hemen birkaç saniye sonra, türkçesiyle, "uygun bir dvb cihazı bulunamadı." ibaresi geldi. Ben de tabii bu durumda yine driver sorunu olma ihtimaline yöneldim. Diğer taraftan, aynı kartı (A706) bir arkadaşın Pardus 2009 üzerinde kullanabildiğini okudum Pardus forum'da.

Bu arada, problem benim Ubuntu yüklememde mi acaba, diyerek, Ubuntu'mu baştan kurdum! İstediğin resimleri gönderemiyorum, çünkü sadece şu tv yüzünden xp kurmak zorunda kaldım yine. Sanırım önümüzdeki ay yeni bir tv kartı alabilrim. Tabii linux uyumlu olmak kaydıyla :)

cumali

Başta şunu belirteyim;Ubuntu kurmanın tv kartının çalışmamasında hiç bir rolü yok.Burda hala bir şeyleri eksik yaptığına inanıyorum.Zira bende skayvision ve skaystar-2 digital tv kartı var.Her ikisi de ubuntuda sorunsuz çalışıyor.Sorulara net vevaplar verebilseydin belki de daha fazla yardımcı olabilirdik.Bu arada xp kurmuşsun.Buna karşı degiliz ancak tv kartın xp ortamında çalışıyor mu? Birde bir takım ayarlar yapmışsın.Bu noktada Türksat güncel kanal listesini eski türksat kanal listesiyle degiştirdin mi?

oguncak

Cumali, umarım gerçekten bir şeyleri yanlış yaptığım için bu durumdayımdır, çünkü teknik sorunlar daha başa çıkılamaz oluyor. Kart xp de sorunsuz olarak çalışıyor. Güncel kanal listesini eski listeyle değiştirme noktasına gelemiyorum, çünkü yanıtındaki 2. resimdeki bir adıma ulaşamıyorum öncelikle. 2. resimde yer alan iki adet sekmeden (Genel seçenekler / Aygıt 1) sadece Genel seçenekler sekmesi bende mevcut. Orada da, aygıt seçeneği aktif değil. Kabaca, kartı görmeden kanal araması da yapmıyor haliyle.

Bugün en kısa zamanda geçtiğim tüm aşamaları resimlerini de ekleyerek göndereceğim. Umarım forumdaki tüm arkadaşlar için de bir kılavuz olur.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ocak 2010 - 12:52:29

Merhaba.
Kaffeine ve plugin kurulumlarının ardından aldığım ekran görüntüleri şöyle:

Daha önce belirttiğim gibi, aygıt (source) seçeneği aktif değil.

cumali

İkinci resimdeki Tuned yazısının yanında yuvarlak yeşil renk ubuntu'nun tv kartınızı tanıdığı anlamına gelmektedir.Birinci resimde ise General setting bölümünün yanında aygıt bölümü olması gerekirken bu yok.Yine ikinci resimde "Start Scan"(Kanal tarama)menüsü aktif degil.Burda yapılması gerekenleri dilim döndügünce anlatmaya çalışayım.Kaffeine programını sistemden tamamen kaldırın.Bunu da paket yöneticisinde kaffeine'yi işaretleyip sağ tıkla "tamamen kaldır"işaretleyerek işlemi tamamlayın.Ardından bilgisayarınızda "ogun home"klasörünü açıp görünüm menüsünden gizli klasörleri göster seçenegini işaretleyip klasörden çıkmadan kde>share>apps>kaffeine klasörünü silin.Bilgisayarı yeniden başlatıp yine paket yöneticisini açarak "ffmpeg"codec ve "phonon-backend-xine"paketlerini kontrol edin.Kurulu ise mesele yok.Degilse bu iki paketi mutlaka kurun.Hemen ardından tekrar kaffeine programını yeniden yükleyin.Programı çalıştırıp televizyonu yapılandırma bölümüne geçin.Burda genel seçenekler menüsünün yanında aygıt menüsü görünmesi gereklidir.Eger göründü ise burdan LNB ayarlarından üniverisal işaretli olmalıdır.Yine aygıt bölümünde iken mesajımdaki ikinci resme bakarak ayarları tamamlayın.Tuner zaman aşımı 5000,yapılandırma USALS çarkı,uydu bölümünde ise Türksat seçilmelidir.(Farklı bir uydu izlenecekse örnegin avrupa kanalları o zaman hordbird işaretlenmelidir)Uydu ekleye tıklayın alt pencerede görünmesini sağlayın.Genel seçenekler bölümünden "tarama verisini internet üzerinden güncelle"yi tıklayıp işlem bittikten sonra tamam deyip çıkın.Aşağıdaki verdigim linkten dosyayı indirip içindeki "scnfile.dvb"dosysını masaüstüne çıkartın.Devamla home(sizde ogunhome)>görünüm>gizli klasörleri göster seçenegini işaretleyin.klasörden çıkmadan şu yolu izleyin.Kde>share>apps>kaffeine klasörünü bulup açın.İçindeki "scanfile.dvb"dosyasını silip benim size verdigim "scanfile.dvb"dosyasını buraya kopyalayın veya atın.Kaffeine klasörü içindeki "config.dvb" dosyasının olup olmadığınıda kontrol edin.Aksi halde ayar eksik olacağından sorun çıkartacaktır.(Bu dosya içindeki Türksat bölümü güncel diger uydular eskidir.)Şimdi tüm açtığınız klasörleri kapatın ve çıkın.Kaffeine programını açıp Televizyon bölümüne gelerek burdan üst sıradaki kanallar bölümüne geçerek taramayı başlatın.Eger her şey yolunda ise arkanıza yaslanıp kanalların çıkmasını bekleyin.Sağ taraftaki pencerede tarama sonuçları belirecektir.İstediginizi seçerek "seçileni ekle"menüsünden tıklayarak işlemi tamamlayın.(Tarama yaklaşık 1 saat civarında sürmektedir.15-20 dakika içinde izlenebilen kanallar çıkar.Hepsini beklemek zorunda degilsiniz)

Scanfile.dvb dosyası:

http://www.speedyshare.com/files/20635818/scanfile.dvb

Not 1:Konu ile ilgili yazının uzun olduğunun farkındayım.Bildiklerimi paylaşıp diger ihtiyacı olan arkadaşların yararlanmasını istedim.

Not 2: Anlatılanlar DVB-S skyvision Digital tv kartı ve skaystar2 digital tv kartı üzerinde denenmiş sorunsuz çalışmaktadır.

oguncak

cumali, çok üzgünüm; fakat değişen bir şey olmadı.
Yine tarama seçeneği pasif. Aygıt yöneticisinden PCI bridge olarak kartın tanındığını görebiliyorum ben de, sorunun ne olduğunu anlamıyorum.

Acaba kaffeine'nin bir önceki sürümüne mi düşmeliyim?

KMPlayer ile de denedim. Tv ayarlarında device not found yazıyor. Yani aygıt bulunamadı.
Sanırım bu kart desteklenmiyor. Başka nasıl bir açıklaması olabilir, bilmiyorum.

oguncak

Konuyla ilgili çözüm bulabilecek olan arkadaş var mı acaba?
Uzun zamandır bir yol bulamadık başlıkta.

celal ergun

Herkese merhaba.
Fabrikasıyla yazıştım. A706 için Linux desteği dedim. Ik mık dediler. Biz endüstriyel ortamda kullanıyoruz ve Windows'un sürekli çökmesinden bıktık. Sürekli hata oluşuyor.
Hataları ayrıntılı bildirdim, bizde 18 saat çalıştı, sorun çıkmadı deyip kesip attılar. Linux isteklerimize ise "gelecekte belki şeker kardeşim" bile demediler.

ssahin

:D
Yaklaşık 2 gündür gece gündüz bu sorunla uğraşıyorum.

kendime bir home-media-center kurayım dedim. Mythbuntu kurdum.
bu şekilde fotoğraf, video ve müziklerimi rahat yönetebilecek, uzaktan evdeki sisteme film indirebilecektim.

Çok şık küçük kablosuz klavye ve mouse aldım. Basit internet ihtiyaçlarımı salondaki tv ile giderecektim.

vs..

sistem harika oldu. birazda kendime has eklemeler yaptım. tek eksik digital bir satellaite recever kaldı.
hemen kadıköyeden gidip 1 tane aldım.

Mythubuntu nun sitesinde Avermedia markasını görmüştüm. bu nedenle Avermedia AVerTV Satellaite a706 aldım DVB-S

2 gün direver kurmakla uğraştım. dün gece driver kurmayı başarabildim.
V4L-DVB kurmak biraz uğraştırdı.

v4l klasöründe bulunan  .config dosyasında "CONFIG_DVB_FIREDTV=m"  satırını "CONFIG_DVB_FIREDTV=n"  olarak değiştirip derleyince dirverler sorunsuz kuruldu.
hatta uzaktan kumanda sürücüsünü bile tabıdı.

Ama malesef hiçbir tv programı kartı görmedi.

gerçi denemediğim birkaç husus kaldı w_scan la tarama yaptığımda eskiden driver sorunu veriyordu. son işlemle w_scan deneyemedim.

şu an saa7134 driveri yüklü

mythtv nin istesinde AverMedia kartların bttv driveri ile de sorunsuz çalıştığı rapor edilmiş.
ama DVB-T 771 modellerinin

.

Card                type                          Driver                Status 
AVerMedia     M150-D Analogue       cx88-blackbird[3]     Yes
AVerMedia     M179  Analogue          IVTV stable           Yes     
AVerMedia     DVB-T 771  DVB-T        bttv I believe        Yes
AVerMedia     DVB-T 777  DVB-T        saa7134               Yes
AVerMedia     TV Hybrid A16AR  DVB-T  saa7134               Yes
http://www.mythtv.org/wiki/Video_capture_card

işte bende bu tabloya güvenip aldım kartı. kutunun üzerinde model numarası falanda olmayınca, nasılolsa uyar dedim.

hala umutluyum.

bu gece bttv driverini deneyeceğim.

gelişme olur ise yazarım.

heartsmagic

@ssahin, umarım çözersin. Pek ilgim yok TV kartlarıyla ama Tvtime sanırım gözünden kaçmamıştır?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

oguncak

ssahin araştırman için çok teşekkürler.
.config içinde m yerine n yazmak ne anlama geliyor bilmiyorum ama driverların sorunsuz yüklenmiş olması çok iç açıcı.
ben, bahsettiğin yöntemi denemeden önce kartı tanıtamıyordum; fakat hemen hemen tüm programları da denemiştim.

programların kart bulamama sorunu /dev klasörü içinde aygıta ilişkin bir modülün olmamasından kaynaklanıyor gibiydi. yani o klasörün içinde bir şey eksikti, bilemiyorum çok alt düzeyde bir kullanıcıyım.

bende de aynı kart var. ben de bir deneyip sonuçları hemen buraya aktaracağım.
çok teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Haziran 2010 - 20:32:46

tekrar merhaba.

w_scan ile tarama yaptığımda No usable dvb device hatası aldım. Yani tanınan bir dvb aygıtı yok.
Daha önce de bahsettiğim gibi, /dev/dvb/adapter0 gibi bir aygıt modülüne ihtiyaç var sanırım. hep buna dayalı hata alıyorum.

ssahin

oguncak

tekrar merhabalar.
avermedia'dan vazgeçeli uzun zaman oluyor gerçi ama sorun yaşayan arkadaşlar için tavsiyem şu; tv kartı almadan önce mutlaka ama mutlaka linux uyumluluğunu kontrol ediniz.
skystar kullanıyorum ve hiçbir problem yaşamıyorum artık.