-PAE Kernel ve Yazilimlari Nedir? (soru)

Başlatan erce, 25 Ocak 2010 - 02:59:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erce

Merhaba arkadaslar,
Yabancisi oldugum bir durum hakkinda yardiminiza ihtiyacim var.
Ubuntu ilk kurulumundaki kernel, guncellemeden sonra degismis. Degismesi normal fakat PAE kernel var su an. (Conky kullanmaya baslayinca gordum) - Acaba neden bu durum oldu, bir zarari olur mu? Yazilim konusunda dikkat etmem gereken bir seyler var mi? Bildiklerinizi paylasirsaniz sevinirim.
(Ayrica wmaster0 nedir, -sadece bir merak- bu da sonradan belirdigi icin gozume carpmisti)

Ek: -Bu soruma henuz cevap gelmemisken bir sey daha eklemek istedim (yeni baslik acmak yerine); home/abc/ dizininde muzik video resimler gibi klasorlerin yani sira ayni klasorlerin kisayollari da mevcut ben sildikce onlar gelmek de israrci davraniyor! Bu neden olabilir?
Mutlu gunler

hasansahin

PAE (Pyhsical Adress Extension) çekirdekler yüksek miktardaki RAM'leri destekler.
2.6.30.x serisi çekirdeklerde 64GB idi, şimdi ne kadardır bilemiyorum. (Sanıyorum aynıdır)
Yani 32 bit PAE çekirdek ile 64GB'a kadar ram adreslenebilir. Elbetteki işlemcinizinde bu desteği veriyor olması gerekir. Son 3-4 yılda üretilen
bütün işlemciler bu desteği veriyor.

wmaster0 için ise aşağıdaki bağlantıya göz atınız. Yardımcı olabilir.

http://forum.linux-sevenler.org/index.php?topic=8500.0
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

erce

Tesekkurler yanitin icin *slayer*.
Bilgisayara format attim (2 defa), su an guncelleme sonrasi kernel pae olarak gozukmuyor. -Biraz evhamli oldugum icin boyle durumlar beni killandirmaya yetiyor. Biraz da mukemmelliyetcilik var galiba-
Tekrar tesekkurler ilgin icin.
(Bu gece de uykusuz kaldik bakalim ubuntu daha kac geceler uykumuzu alacak elimizden)