Çeviride Türkçe karaketer kullanımı

Başlatan maydin95, 25 Ocak 2010 - 16:38:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maydin95

Arkadaşlar phun adlı program C dili ile yazılmış ve program hoşuma gitti. Türkçeleştirmeye başladım fakat Fransızca da olan ç,ü gibi harfleri tanıyor fakat ş, ğ gibi karakterleri tanımıyor bunu nasıl çözebilirim?
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

ubuntuki lilith

Paketin linkini buraya aktarır mısınız ya da adını?

maydin95

http://www.phunland.com/wiki/Download

32bit tgz paketi, libpng3 yüklemek gerekiyor çalıştırmadan önce
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

ubuntuki lilith

Şu anda Ubuntu kullanamıyorum.Diğer arkadaşlarımız size yanıt verecektir,umuyorum...

maydin95

Arkadşlar diğer dillere baktım ve data-fonts dizininde .dat uzantılı bazı dillerin yazı tiplerini buldum. Şimdi ne yapabilirim. dat dosyası olarak nasıl kaydedileriblir. Orada readme var ve ne demek istiyor.
Alıntı YapThis file decribes how you can create your own fonts.

First of all, you need to create a square 8-bit .raw image file with your 256 characters in a 16x16 grid (row major).

Optionally you can also create a .dat file containing the widths of each of the 256 characters. This .dat must be in binary format with either 8 or 16 bits (little endian) per character. The unit for the widths is in pixels. So if you have a 1024x1024 .raw image file and want a character to be 32 pixels wide (half of maximum, which is 1024/16=64) you need to have the value 32 in the .dat file at the right place.

EsatYuce

Alıntı yapılan: maydin95 - 03 Şubat 2010 - 13:11:46
Arkadşlar diğer dillere baktım ve data-fonts dizininde .dat uzantılı bazı dillerin yazı tiplerini buldum. Şimdi ne yapabilirim. dat dosyası olarak nasıl kaydedileriblir. Orada readme var ve ne demek istiyor.
Alıntı YapThis file decribes how you can create your own fonts.

First of all, you need to create a square 8-bit .raw image file with your 256 characters in a 16x16 grid (row major).

Optionally you can also create a .dat file containing the widths of each of the 256 characters. This .dat must be in binary format with either 8 or 16 bits (little endian) per character. The unit for the widths is in pixels. So if you have a 1024x1024 .raw image file and want a character to be 32 pixels wide (half of maximum, which is 1024/16=64) you need to have the value 32 in the .dat file at the right place.

Çevirisi: Bu dosya kendi yazı tiplerini nasıl oluşturacağını açıklar.

Herşeyden önce kendin 256 karakterlerle 16x16 boyutuna eşdeğer bir 8 bitlik .raw dosyasını oluşturmalısın.

Ayrıca istersen 256 karakterin herbiri ile .dat dosyası oluşturabilirsin. Bu .dat dosyası karakter başına ya 8 ya da 16 bitlik ve ikili biçimde olmalıdır. Uzunluk birimi pikseldir. Bu yüzden eğer 1024x1024'lük bir .raw resim dosyası varsa ve 32 piksel uzunluğunda bir karakter istiyorsan .dat dosyasının uygun yerinde 32 değeri olmalıdır. (Azaminin yarısı: 1024/16=64'dür)

maydin95

Ne demek istiyorsa anlamadım. RAW formatını işlenmemiş fotoğraf diye biliyordum. (JPEG'e dönüştürülmeden önceki) Demekki yazı tiplerinde de varmış. Ama bir araştırayım belki birşeyler bulurum.