Warzone2100 İncelemesi

Başlatan eren, 03 Haziran 2008 - 05:45:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Warzone2100

Warzone2100 Pumpkin Studios (Pivotal Games) tarafından yapılmış gerçek zamanlı bir strateji oyunu. Oyun 2150 yılında dünyada geçiyor. Oyundaki amaç; kendi bölgelerinizi korumak, düşman bölgeleri ele geçirmek ve dünyayı ele geçirmeye çalışan güçleri engelleyip dünyayı kurtarmak.

İlk bakışta senaryosu ile fazla göz doldurmuyor gibi görünse de warzone2100 oldukça sürükleyici bir oyun. Bu tarzda klişeleşmiş Alliance ve Command & Conquer oyunlarına bir alternatif olabilir. Oyunun ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması ise diğer benzer oyunların bir adım önüne geçmesini sağlıyor.

Oyunun modellemeleri göz dolduruyor. Özellikle kamera açılarını değiştirebilmek oynanabilirliği arttırmakta. Oyunun sesleri oldukça gerçekçi. Çatışma anında, eğer oyunu kulaklık ile oynuyorsanız kendinizi savaş alanında zannedebilirsiniz. Patlama efektlerinde sesi fazla açmayın. Zira işitme bozukluğu ihtimali var. Oyuna çok fazla konsantre olmayın. Belli bir süre sonra warzone2100'ün bağımlılık yapabiliyor.

Warzone2100 dünya genelinde çok fazla kişinin tercih ettiği bir oyun. Benzerleri gibi bir çok fanatiğe sahip. Fakat Warzone2100 fanatikleri önemli bir farka sahip, oyunun geliştirilmesinde de yer alıyorlar. Yani kendi yaptıkları bölümleri, harekat araçlarını ve diğer özellikleri oyuna ekliyorlar. Fanatikler tarafından eklenen özellikler yeni çıkan sürümlerde tüm kullanıcılara sunuluyor.

Warzone2100 çok sık güncellenen bir oyun. Sitesini takip ederseniz hemen hemen 2-3 haftada bir yeni bir sürümün çıktığını görürsünüz. Her yeni sürüm oyuna yeni özellikler ekliyor. Benzeri hiç bir oyun böyle sık güncellenmiyor. Bu özelliği de warzone2100'ü diğerlerinin bir adım ötesine taşıyor.

Warzone2100 çok oyuncu (multiplayer) desteği ile geliyor. İster internet üzerinden isterseniz yerel ağdan oynayabiliyorsunuz. Oyun geliştiricileri tam randımanlı bir oyun sunucusu (game server) özelliğini oyunun içine eklemiş. Bu sayede kendi makineniz üzerinde sunucunuzu oluşturup, arkadaşlarınız ile internet üzerinden oynayabiliyorsunuz.

Oyunu geliştiren ekip yeni oyuncuları da düşünerek oyuna Eğitim (Tutorial) özelliği de koymuş. Eğitim altında iki seçenek mevcut. Tutorial seçeneği ile herhangi bir düşman ile karşılaşmadan kendinizi deneyebiliyorsunuz. Fast Play seçeneğini seçerseniz size bir görev veriliyor. Bu görev düşmanlara ait olan bölgeyi ele geçirmek. Yeni oyuncuların bu bölümde kendilerini denemelerini tavsiye ediyorum.

Warzone2100'ü açtığınız da önünüze aşağıdaki gibi bir menü geliyor. "Single Player Campaign" (Tek kişilik harekat) menüsü altında bulunan "New Campaign" (Yeni harekat) seçeneği ile oyuna başlayabilirsiniz. İnternet ya da yerel ağ üzerinden oynamak istediğinizde "Multi Player Game" menüsünü kullanabilirsiniz. "Load Campaign" seçeneği ile de daha önce kaydettiğiniz bir bölümden oyuna devam edebilirsiniz.

İlk görevinizde çok zorlanmayacaksınız. Görevleri bitirdikçe haritalar genişleyecek ve size verilen görev sayısı artacak. Oyuna Factory (Fabrika) inşa ederek başlamalısınız. Factory ile size gereken araçları üretebiliyorsunuz. Hemen arkasından Command Center (Komuta merkezi) inşa edin ki, haritanız açılsın ve çevrede neler olup bittiğini görün. (Haritanız olmadan gözleri bağlı araç kullanan bir sürücü ile eş değerde oluyorsunuz) Bu sayede temel gereksinimleri karşılamış olursunuz.

Oil Derrick (Petrol kuyusu) inşa etmeniz ise diğer önemli bir gereksinim. Harekat sırasında gerekli olan araçları bu kuyulardan çıkaracağınız petrol ile üretiyorsunuz. Daha doğrusu petrolü satıp para kazanıyorsunuz. Research Facility (Araştırma binası) ile kullanımınıza sunulmayan araçları bulup üretebilirsiniz. Yine Power Generator (Güç jeneratörü) oyunun olmazsa olmazlarından.

Factory sayesinde Machinegun Viper Wheels isimli harekat araçlarını üretebilirsiniz. Oyun ilerledikçe bu araçların silah güçleri artacaktır. Yeni bölgeleri ele geçirdikçe oyunun hemen altında sol köşede olan Design (Dizayn) menüsü sayesinde yeni harekat araçları oluşturma hakkını elde ediyorsunuz. Truck ismi verilen inşa araçlarını seçerek tüm binaları inşa edebiliyorsunuz. İnşa edebileceğiniz binaları Build (İnşa) menüsü altından seçebilirsiniz.

Manufacture menüsü ile o an üretimde olan araçları, Research menüsü ile üretilmesi planlanan ve araştırma sürecinde olan araçları görebilirsiniz. Menünün ortasında bulunan Close seçeneği ile ana ekrana dönebilirsiniz.

Ekranın alt kısmının ortasında bulunan sarı çubuk mevcut paranızı grafiksel olarak, yanında bulunan rakamlar ise paranızı sayısal olarak belirtmekte. Haritada kırmızı renkli yanıp sönen noktalar düşmanlarınızın bölgelerini ya da düşmanlarınızın size o anda saldıra da bulunduğu bölgeleri gösteriyor.

Farenizin sağ tuşuna basılı tutarak ya da boşluk tuşu ile kamera açısını değiştirebiliyorsunuz. Benzer oyunlarda olmayan görüş açısı yüksekliği ise warzone2100 de mevcut.

Tek kişilik oyunda seçebileceğiniz 5 takım bulunuyor; yeşil takım, kırmızı takım, lacivert takım, pembe takım ve mavi takım. Takımların birbirlerine oranlara herhangi bir güç farkı bulunmuyor.

Saldırı yapmak için ya da araçlarınızı bir yere yollamak için, istediğiniz araçları fareniz ile seçin ve göndermek istediğiniz yere farenizin sol tuşu ile tıklayın. Oyunun tüm tuş kombinasyonları için Options menüsü altında bulunan Key Mappings menüsüne bakabilirsiniz. Bu alandan oyunda kullanacağınız tuş kombinasyonlarını değiştirebilirsiniz.

Harekat esnasında, özellikle ileride karşınıza çıkacak bölümlerde, ilk önce kendi alanınızı korumaya çok fazla önem gösterin. Oyun ilerledikçe zorlaşıyor. Kendi alanınızı tam manası ile korumaya almadan harekata giriştiğinizde, beklemediğiniz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Yeni oyuncular genelde buna dikkat etmiyor. Siz bir saldırı yaparken, size daha güçlü bir saldırı gelebileceğini asla aklınızdan çıkarmayın.

Sonuç olarak warzone2100 alanında çok iyi bir strateji oyunu. Oyunun açık kaynak kodlu olması sayesinde eğer oyun yapımından anlıyorsanız sizde oyuna katkı yapabiliyorsunuz. Oyunun sitesinden yeni özellikler ekleyebilirsiniz. Herhangi bir ücret ödemeden sahip olabileceğiniz en iyi oyunlardan bir tanesi belki de en iyisi warzone2100. Warzone2100'ü seçmek ile pişman olmayacaksınız. RTS türü oyun sevenlerin mutlaka denemesini tavsiye ediyorum.

Yazar: Eren KOVANCI
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

maxspacemax

Benim gibi strateji severler için mükemmel bir oyun. Ellerine sağlık

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Fırat

bu oyunu indirdim ama yükleyemedim install a bastığımda
Error: Wrong architecture 'i386' diyo
yardım ederseniz sevinirim

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: Fırat - 06 Ağustos 2008 - 22:47:14
bu oyunu indirdim ama yükleyemedim install a bastığımda
Error: Wrong architecture 'i386' diyo
yardım ederseniz sevinirim

Şuan kullandığı ubuntu 64 bit mi 32 bit mi ?

Yanlış mimari kullanıyorsun diyor.

Fırat

atomkarinca

Alıntı yapılan: Fırat - 06 Ağustos 2008 - 23:21:03
64 sanırım

Şu şekilde yükleyebilirsiniz:

sudo apt-get install warzone2100

Fırat

yükledi ama açılmıyo?
uygulamalardaki oyunlar a giriyorum ordan warzone yi bulup tıklayınca hiçbir değişiklik olmuyo? :-\

eren

Alıntı yapılan: Fırat - 07 Ağustos 2008 - 13:11:19
yükledi ama açılmıyo?
uygulamalardaki oyunlar a giriyorum ordan warzone yi bulup tıklayınca hiçbir değişiklik olmuyo? :-\

Ekran kartınızı tanıtmazsanız Warzone açılmaz. Ayrıca derinlik 16 değil 24 olacak. Xorg.conf içerisinden değiştirebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için forumda arama yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

oxfuego

Arkadaşlar yüklemek için bağlantı verebilir misiniz?

Not: Lütfen gereksiz yere büyük harf kullanmayalım.
No Limit

eren

oxfuego

Warzone server kurup aramızda oynuyamazmıyız boyle bı etkınlık yaratsak?
No Limit

BoZGuN

Oyunu indirdim, kurdum ve oynuyorum ancak bir sorun var 5 dakikada bir oyun full ekrandan atıyor beni sorun ne olabilir acaba :S

eren

Alıntı yapılan: BoZGuN - 15 Eylül 2008 - 03:04:08
Oyunu indirdim, kurdum ve oynuyorum ancak bir sorun var 5 dakikada bir oyun full ekrandan atıyor beni sorun ne olabilir acaba :S

Ekran kartı doğru yapılandırılmamıştır. Xorg.conf'a ince ayar çekmek lazım. Ayrı bir başlık açıp xorg.conf dosyanızı koyarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

BoZGuN

peki cevap için teşkkür ederim..

kernel

bir strateji oyunu hayranı olarak denedim ve özgür yazılımın gücünü göstermişler cidden,command&conquer,age of serisini oynadım ama bu oyun onları geçicek gibi,gerçekten aklımda soru olan konulara değinilmiş yazıda,teşekkür ederim.
Dünyada herkese yeticek kadar kaynak var. Ama açgözlüleri doyurucak kadar kaynak yok..

eren

İncelemeler devam edecek yeni incelemeler geliyor. :) Şu an makine de 20 popüler oyun kurulu ve hepsini oynuyorum. 2 hafta civarı oynadıktan sonra onlar hakkında da yazacağım.

acemiyim91

eren

Oyunu bitiren biri olarak hemen taktiği vereyim ve daha bu hiç diyeyim.

İlk önce araçlarınızı sağ tarafa indirip onların kalesine giden son bağlantı yolunun ucuna yaklaşık 9 tane silahlı kule yerleştirin. Bu sayede o yolun kontrolünü elimize geçirmiş olduk. Kulelerin arkasında da 3-4 tane basit tank ve benzin çıkarma aracı koyun. Bu araçlar aynı zamanda tamir yaptığı için kuleleriniz hasar gördüğünde kuleleri siz başka yerdeyken onaracak ve o bölgeyi kontrol altına almanızı sağlayacaktır.

Bu bölümde düşmanların 2 üssü var. 1. üssü ele geçirmek kolay olsa da ilk üslerinden yardım geldiği için biz sol tarafa gidip saldıracağız. Sol tarafa gidin ve uzun yolu takip edin. Bu yolun sonunda 10-15 araç size saldıracaktır bu sebeple takviyeli gidin. Bu sırada 2 dakika limiti içinde araç taşıma aracıyla bölüme yeni araçları sevk edin.

Sol da son noktaya geldikten ve saldırı aldıktan sonra o bölgeye silahlı kuleleri dikin. Birde orta üst bölüm var, bu bölüm düşmanların 1. üssüne bakıyor. Buraya da silahlı kuleleri dikin ve biraz tank bulundurun.

Ara tampon bölgenin kontrolü bu sayede sizin elinize geçecek ve oyunun diğer bölgelerinde size saldırılmasını engelleyecektir.

Şimdi düşmanların etrafını sarmış oldunuz. Yine sol taraftan yığın yapın ve en az 40-50 tank ile 1. üslerine saldırın. Bu saldırıda 2. ve ana üsten takviye geleceği için dikkat edin. Ana üsten gelenleri oyalamak için onlara yem atın. 10-15 tane tankınızı yardıma gelenlerin üstlerine sürün ve onlar orada oyalanırken siz 1. üssü ele geçirin.

Oyunun başında sağdaki bağlantı yolunu tutmuştuk hatırlarsanız. Oradaki kuleleri araç geçecek şekilde düzenleyin ve diğer turdan taşıma aracı ile getirdiğiniz araçları oraya alın.

1. üs sizde ve saldırı altında olacaksınız. Elinizde ne kadar tank varsa savaş meydanına yani 1. üssün olduğu yere yollayın. Araçlarınız bir kısmı ana üssün giriş kapısındaki ağır makineli tüfeklere saldırsın diğer kısmı ana üssün yan kısmındaki silahlara saldırsın.

Siz bu saldırı sırasında ana üssün kapısına çok hızlı bir şekilde silahlı kulelerinizi dikin. Onların silahlı kuleleri sizin kulelerinizi hedef alacaktır ve tanklarınız içeri girecektir. Ana üsse girdiğinizde ağır silahlı tanklar olacak, onları durdurmak için bütün tanklarınızı ana üsse sokun.

Ana üsse girdikten sonra araç üretim yerini yok edin ve yeni araç üretimini engelleyin. Zaten bundan sonra size karşı koyamayacaklardır.

Ancak daha bu bölümde zorlanıyorsanız ileri ki bölümleri geçme şansınız yok.

16 saat sürecek 1 bölüm var. Aralıksız 7 defa yani 7x16 saat oynadım ve 7. defada geçebildim. Bu geçemediğiniz bölümü geçtikten 6 bölüm sonra 16 saatlik bölüm gelecek.

Burada sabırlı olun ve ilk önce giriş yaptığınız yolları korumaya bakın çünkü arkadan da saldırı alacaksınız.

ÖNEMLİ: Bütün inşa alanlarına ve üslerine mutlaka silahlı kuleler kurun çünkü oyunun ilerleyen bölümlerinde hava araçlarıyla sizin mevcut üslerinize saldıracaklar.

Oyunu bitirmek kolay değil. Benim tüm turları geçmem 5-6 ayımı aldı. Bu oyuna harcadığım emeği başka bir alanda kullansaydım eminim daha iyi olurdu. Bu sebeple kendinizi fazla kaptırmayın.

Command Conqueror türevi benzeri oyunlar bağımlılık yaptığı için dikkatli olun. Bu oyunları oynarken makine başında ölen bir çok genç var.

acemiyim91

@Eren, teşekkür ederim ancak 10 tane tank veriyor sadece, araç 10 tane getiriyor tank.Siz nasıl 50 tane tank getirdiniz."B" ye bastığımda transport aracın bıraktığı yere baktırıyor.Daha fazla tank nasıl getirebilcem ki?Şunu bir çözsem yeterli sanırım.

eren

İlk tank geldikten sonra sol üst köşede bulunan ok simgesine tıklayın ve 10 adet tank seçin. Sonra tekrar o simgeye tıklayın ve süre saymaya başlayacak. Süre sonunda tanklar gelecektir.

acemiyim91

Sağol vallahi kafayı yicektim, dün gece yatarken nasıl yeneceğimi planlıyordum.Şimdi yendim, çok mutluyum. :P

eren

Alıntı yapılan: acemiyim91 - 04 Aralık 2008 - 23:23:31
* sağ ol vallahi kafayı yicektim, dün gece yatarken nasıl yeneceğimi planlıyordum.Şimdi yendim, çok mutluyum. :P

Hayırlı olsun, çok kaptırma yeter.

acemiyim91

Alıntı yapılan: Eren - 05 Aralık 2008 - 00:06:51
Alıntı yapılan: acemiyim91 - 04 Aralık 2008 - 23:23:31
* sağ ol vallahi kafayı yicektim, dün gece yatarken nasıl yeneceğimi planlıyordum.Şimdi yendim, çok mutluyum. :P

Hayırlı olsun, çok kaptırma yeter.

Kaptırdım bile.Ölürsem sorumlusu sizsiniz  :D

eren

Şakaya alınacak bir konu değil, Warzone oynarken yemek yemeyip aç kaldığım için fena olmuştum. Oyunu bitirdikten sonra bir daha hiç oynamadım. Command Conqueror serisinin hastasıydım çocukken, 95-96'dan beri bu seriyi takip ediyordum. Warzone aynı serinin özgür bir türevi ve gerçekten hissederek oynarsanız hastalık derecesinde kendisine bağlıyor.