"Windows Almak Zorunda Değilsiniz" Davasının Gerekçeli Kararı Çıktı

Başlatan fortran, 23 Ocak 2010 - 21:47:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

Pardus Kullanıcıları Derneği başkanı ve Linux Kullanıcıları Derneği üyesi Av. Nihad Karslı tarafından Kasım 2008′de açılan davanın, 14 Aralık 2009 tarihinde lehine sonuçlanmasıyla, tüketicilerin bilgisayar alırken istedikleri işletim sistemini seçmekte özgür olduğunu açıklayan mahkeme kararı duyurulmuştu. Ayrıntılar Pardus-Linux.Org eDergi'nin 15. sayısından edinilebilir. Kararın çıkmasına rağmen gerekçeli karar hazır değildi ve tüketicilerin mağduriyeti devam ediyor gibi görünüyordu. Beklenen gerekçeli karar geldi. Gerekçeli kararı bu adresten indirebilirsiniz.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

ihtiyar said

Geçenlerde bu konuda bir talebim oldu bir bayiden, karar hakkında bilgisi olduğunu lakin yardımcı olamayacağını iletmişti arkadaş. Belki bu gerekçe fikrinin değişmesine sebep olabilir.

Dixie

Muhteşem bir gerekçeli karar. Bir Linuxsever oturup yazsa ancak bu kadar olurdu.

Alıntı YapYurtdışında alternatif olarak verilen işletim sistemleri açık kaynak kodlu ve özgür yazılım ürünleri olduğu için kurulum emeği dışında tüketiciye yansıtılan bir masrafı da yoktur ve ticari benzerlerine göre birçok avantajı olduğu halde daha ucuza satılabilmektedir.

Windows'a hukuksal bir gol mü atılmış yoksa bana mı öyle geldi  :D :D :D

Ozmo

ozan

hemen yarın gidip media markt daki arkadaşlara sorucam(baskı yapıcam hatta) bu olayı bakalım ne tepki vericekler :)

Göktürk

anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

XRumer

Güzel haber, ama Türkiye'deki PC satıcıları yine de uymayacaklardır. Windowsu silmek zor gelecektir. Bazıları da Microsoft ile anlaşma yaptıklarını ve her yeni PC ile Windows satmak zorunda olduklarını söyleyecek, yukarı tükürsem sakal, aşağı tükürsem bıyık durumu yaşayacaklardır. Yine de kapı gibi mahkeme kararı var, kendileri zararlı çıkarlar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ocak 2010 - 12:35:00

Şu kararı bir daha okudum da hakkaten de Microsoft'a ve onun ürünlerini zorla satanlara tokat gibi bir karar.
Bir de öyle bir şekilde yazılmış ki bu karar, acaba hakim Linux mu kullanıyor. :)

barış

Bildirinin yazici ciktisini alip bilgisayar almaya oyle gidecegiz :D

umutubuntu

Satıcı ile tartışmaya gerek yok, aldığınız bilgisayarın Windows'unu bilgisayarı üreten firmaya postalayacaksınız.
Olumsuz dönüşlerde tüketici heyetine vereceğiniz örnek mahkeme kararı ile başvurduğunuzda sizin yanınızda olacaklardır.

omerismail

bu arada hiç deneyen oldumu? windowslu almak istemediğimde işletim sistemi kurulmamış olarak (işletim sisteminin fiyatı düşürülerek) alma imkanı olurmu?
selamlar

barış

Bu gun Casper satis noktasina gittim, satis gorevlisine bu durumu anlattigimda boyle birseyden haberi olmadigini ve haberin dogru olup olmadigini kanitlayamiyacagimi soyledi. Bunun uzerine belgelerin yazici ciktisini alip adama verdim. Okudugunda ise suratinda garip bir ifade olustu.:D
Ben ise karsi tarafi susturmanin verdigi zevkle guluyordum :D Nasil linux temin edebilecegini sordu. Hemen adresine Ubuntu istettim :D

ozan

ben de bugun media markta gittim, oradaki görevli elimizdeki hiç bir bilgisayarda cd verilmiyor, zaten windows yüklü olarak geliyor dedi hatta lisans numarısı vesairesi de cihazın alt kapağına yapışık vaziyette. sadece casperın ekstradan cd verdiğini söyledi. yani bu durumda ne kadar sevinsek de çok işimize yaramamış oldu açıkçası çünkü para iadesi alabilmemiz için kurulum cdsini açılmamış ve kullanılmamış bir şekilde iade etmemiz gerekiyor ancak o da olamıyor malesef.

baDibere

Alıntı YapAv. Nihad Karslı'nın Anadolu Ajansı'na verdiği demeçte,
tüketicinin izleyeceği yol şu şekilde açıklanıyor:
" Satıcıdan olumsuz yanıt alan bir tüketici, hiç tartışmadan,
bilgisayarını o şekilde satın alıp evine gidebilir. Bilgisayarı aç-
tığı zaman çıkan kurulum prosedürünü yapmayan ya da bir
başka deyişle 'son kullanıcı sözleşmesini' imzalamayan kulla-
nıcı, bu işletim sistemini bilgisayarından kaldırarak istediği iş-
letim sistemini yükleyebilir ve bilgisayarını kullanabilir. Kulla-
nıcı daha sonra ürünü satın aldığı tarihten itibaren yedi gün
içinde yada fatura ve garanti belgesinde yazılı süre içerisinde
en yakın PTT şubesinden bilgisayarla verilen hiç açılmamış
işletim sistemi CD'sini iadeli taahhütlü olarak söz konusu fir-
maya göndererek işletim sistemi ücretinin, vereceği hesaba
yatırılmasını isteyebilir. Satıcı buna yanaşmazsa, en yakın
Tüketici Sorunları Heyeti'ne, iadeli taahhütlü postanın fotoko-
pisi ile 1 . Ankara Tüketici Mahkemesi kararını da örnek
olarak ekleyerek başvurabilirler. Tüketici Heyeti de
başvuruyu de-ğerlendirerek karar verir ve satıcı ile size
kararı tebliğ eder. İlgili satıcı ödemeyi yapmaz ise icra takibi
yapılarak, söz ko-nusu ücret faizi ile tahsil edilebilir. "
Günümüzde çoğu bilgisayar ile satılan tekelci işletim sistemi-
nin artık CD yerine bilgisayarın sabit sürücüsünün bir bölü-
müyle sunulmasına karşı olarak, tüketicinin izleyeceği yol
Radikal gazetesinin okur yorumları bölümünde Av. Nihad
Karslı tarafından şu şekilde açıklanıyor:
"Bilgisayarın sabit sürücüsü biçimlendirildiğinde, malum işle-
tim sisteminin bulunduğu bölüm de silinecektir. Bu durumda
tüketicinin işletim sistemini sildiğini ispatlamasına gerek
yoktur ki zaten satıcı firma tüketicinin silme işlemini gerçek-
leştirmediğini ispatlamaya çalışacaktır.
Tekelci firmanın işletim sistemleri belli bir süre içinde etkin-
leştirilmesi gerekiyor ve oem seri numarası ile tüketicinin ka-
yıt işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu işlemin yapılmadı-
ğı, gereken bilgilerin firma veritabanlarında kayıtlı olduğun-
dan, firma tarafından bilinir ve İnternet üzerinden kullanıcı-
nın işletim sistemini etkinleştirmesi söylenir. Etkinleştirmeme
halinde, bir süre sonra işletim sistemi kullanılamaz hale gele-
cektir.
Ayrıca bilgisayar ile birlikte CD vs. olarak işletim sistemi ve-
rilmediğinde dahi, mutlaka oem için sertifika verilir. İade CD
ile olmaz ise sertifikanın iadesi ile yapılabilir. "

bkz. Pardus-Linux.Org eDergi 15. Sayı

Alıntı yapılan: ozan - 24 Ocak 2010 - 23:04:38
ben de bugun media markta gittim, oradaki görevli elimizdeki hiç bir bilgisayarda cd verilmiyor, zaten windows yüklü olarak geliyor dedi hatta lisans numarısı vesairesi de cihazın alt kapağına yapışık vaziyette. sadece casperın ekstradan cd verdiğini söyledi. yani bu durumda ne kadar sevinsek de çok işimize yaramamış oldu açıkçası çünkü para iadesi alabilmemiz için kurulum cdsini açılmamış ve kullanılmamış bir şekilde iade etmemiz gerekiyor ancak o da olamıyor malesef.

plusnettr

Bazı laptop satan kuruluşlarda yayında CD bile vermiyor. Lisans anahtarını bilgisayarın üzerine yapıştırıp yolluyorlar. Hatta bazıları çok daha basitini yapıyor. İlk aldığım bilgisayarımda o zamanlar daha XP ingilizce iken Windows ME (Milenyum Faciası) kurulu gelmişti bilgisayarın üzerinde ne OEM anahtarı vardı nede başka bir şey yani korsan Windows yazılımı kurup göndermişlerdi bilgisayara :)
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

cezve

Acaba baska birisi daha benzer bir sekilde laptop'undaki windowsu iade etti mi, bu konuda bir gelisme olup olmadigini bilen var mi?

XRumer

Alıntı yapılan: ozan - 24 Ocak 2010 - 23:04:38

Cd vermiyorlar ama Windows parası almayı biliyorlar.

Kurulum cd'sini hiç açmamamız ve kullanamamız gerekiyor ama cd yok. Öyleyse, bilgisayarı hiç çalıştırmamış ve dolayısıyla Windows'u hiç kullanmamış olsak, Windows'u silip parasını vermezler mi?

Tuxie

arkadaşlar aynı şekilde teknosada beğendiğim bir notebook yanında win7 ile geliyor adama win almak istemediğimi söyledim ne dese beğenirsiniz. windowssuz bilgisayarı napıcan dedi.gerçekten böyle insanlarda bulunuyor.bu tip insanlara özgür yazılımdan bahsetmek ne kadar doğru bilmiyorum hatta bazıları var cd isteyebileceğini söylüyorum adam sürekli iyi niyeti kötüye kullanıyor canonical belli süre sonra göndermeyi keserse şaşırmam doğrusu.ayrıca tapu gibi mahkeme kararı var ister gömsünler ister yapıştırsınlar hiç açmayıp tüketici hakem heyetine başvurup zorla sattılar diyip geri iadesini sağlamak en mantıklısı gibi bu microsoftun bu  oyunlarından çok sıkıldım insanları yoluncak kaz zannediyor herhalde sanki bütün firmalarda onun malıymış gibi kabul ediyorlar.özelliklede dell

XRumer

Alıntı yapılan: Tuxie - 27 Şubat 2010 - 17:20:05
arkadaşlar aynı şekilde teknosada beğendiğim bir notebook yanında win7 ile geliyor adama win almak istemediğimi söyledim ne dese beğenirsiniz. windowssuz bilgisayarı napıcan dedi.

Bana bunu sordukları zaman vereceğim cevap belli:

Belki zaten elimde Windows cd'si var, o yüzden neden ikinci bir cdye para vereyim.

Belki başka bir işletim sistemi kullanacağım. (Linux dağıtımları, Bsd dağıtımları, Solaris vs.)

Belki de hiçbir işletim sistemi kullanmayacağım bilgisayarı süs eşyası niyetine istiyorum. Sana ne be adam?

ns

kararda geçen notbuk windews nutbook gibi kullanımlar doğrumudur yoksa yanlış mı yazılmış
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

xrhymer

Alıntı yapılan: ns - 27 Şubat 2010 - 19:55:21
kararda geçen notbuk windews nutbook gibi kullanımlar doğrumudur yoksa yanlış mı yazılmış

Yanlış yazıldığına inanmak istiyorum. :) Böylece konuyu da hortlatmış oldum.
Dostlarım, dost yoktur. Kendi gücünle ayakta durmalı, iradenle yaşamalı, duygunla sevmeli, düşüncenle ayırt etmelisin. Dünyanın tamamı güvenilmez olsa da kimse senin kılına bile dokunamaz kardeşim.

melank0lia

Ben Windows istemiyorum dediğimde bana al silersin o zaman demişti Teknosa'da ki bilge kişilik.
Software is like sex: it's better when it's free / Linus Torvalds

ırmak

Alıntı yapılan: melank0lia - 25 Mart 2010 - 09:22:34
Ben Windows istemiyorum dediğimde bana al silersin o zaman demişti Teknosa'da ki bilge kişilik.

Çok iyiymiş bu :D

opusxx

G
Alıntı yapılan: melank0lia - 25 Mart 2010 - 09:22:34
Gerçekten de iyimiş ama bana demesinler yerim :) Gerçi ciddi olup olmadığını bir sorgularım insaniyet adınna ve oranın reyon yetkilisi dışında daha yüksek bir yetkili istediğimi belirtip ( genellik ile ağızınızın payını alıyorsunuz denedim çok gördüm :)  ) böyle olur ise kişisel davadan bahsedip işyerinin bu olaydan anca dava ile haberdar olması ile ikinci olarakta işinden olacağını güzel bir dil ile olayı izah ederim. Neyse Yapılması gerekenler bunlar aslında vatandaş olarak iyi bir dil ile usanmayıp yetkiliye ulaşmakta fayda var. Haberi olsun ne var bunda. Ben şahsen daha değişik konularda yapıyorum ve olumlu bir şekilde ayrılıyorum. Ama kırk yılda bir iki tane kişi bu anlattığım  gibi yaklaştığından, saf veya bilgisiz olanlar bu konularda hep ezilecekler/ezileceğim. Zaten olumsuz oldumu tavırları yapacağınız sessizce ayrılıp tüketici haklarınıa gitmek. Oradaki işler daha uzun emin olun sürekli işler bu şekilde halledilmez.
       Bezdirme taktiği her zaman iyidir. Bilinçli tüketici, tüketici hakları derneğine sürekli giden değil bezdiren ve bu şekilde haklarını kazanan tüketicidir. Ben bunu benimsedim. Gidip mahalle aralarındaki esnafa yapılsın demiyorum denemez zaten :) Mafya bile o kadar baba yiğit olamaz :D sadece mahalle esnaflarına biraz temkinli olmazk yeter sakat karışmadım ama yakından gördüm :D  Verdiğim örnekteki anlatım tarzım uç gibi gelebilir öylede zaten, ama oluyo olmuşta... Benim nacizane halim tavırlarımda bunlar. :) 
      Aklıma gelmişken Genellik ile bu gibi konularda başka forumlarda olsun brebir firma yetkilisi il konuşuyor olun '' bizede böyle satılıyor geliyor '' Onlarda alışveriş yaptıkları firmaya müşteriler !!!
  Bu arada Bu dediklerim windows pc ler ile alakalı değil pek. Konunun çözümüde zaten veriilmiş.
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

msek

Müsadenizle bende başımdan geçen bir olayı anlatıp sonunda bir soru sorucam. Bir notebook almayı düşündüğüm için öncelikle pek çoğumuzun yapacağı gibi nette araştırma yaptım. Sonra biraz eski kafa olduğum için dedimki gideyimde bi dokunayım,bakayım,koklayıp tartayım. Sonra (sanırım anlarsınız ama reklam olmasın) Xeknosa, Xold, Ximeks, Xedia Xarkt ve XlectroWorld mağazılarını gezdim tek tek. Xeknosa'dayken nette bulduklarımdan birini gördüm. Sonra kargo falan uğraşmayım,zaten fazla fiyat farkıda yok,alayım burdan dedim ama daha önce yine forumda okuduğum şey geldi aklıma, Windows almak zorunda değildim.
Bunu benimle potansiyel müşteri olduğum için arkadaşı gibi davranan görevliye söyledim. Ve işte o an..Birden içindeki canavarı ortaya çıkardı; Windowssuz alamazsın dedi. Ya abicim yapma etme, mahkeme kararı var,almak zorunda değilim, istemiyorum.Kullanmicam ki ben bunu. Benim işim Scientific Linux'la, ona kuracağım programlarla. Ama yok. Resmen (afedersiniz ama) olur olmaz diye si.ik yarıştırıyoruz. Ne dediysem olmuyor. Mahkeme diyorum ya. Aldığım cevap çok enteresan "İstediğiniz mahkemeye verin, Windows'suz bilgisayar satmak yasal değil". Ben dedim gidiyorum. Sanki TC Anayasasında yasa var satılacak tüm bilgisayarlarda Windows olacak diye. Nette satılanlar kaçak falan demeye başladı. O an aladım, uçuyor, bişeyler almış. İyi günler dedim kaçtım ordan.

Şimdi ben ve eminimki benim gibi bu konuda eksiği olanlar, anlayamayanlar merak ediyordur, düşünüyordur. Biz ne yapmalıyız. Nasıl hareket etmeliyiz ? Önce bilgisayarı alıp sonra mahkeme, dava uğraşmamız mı gerekiyor? Aldığımız tedarikçiyemi yoksa bilgisayarın markasına mı bildiricez durumu? Bu iş için lütfen bilen birisi kılavuz niteliğinde bir açıklama yapsın. Bilenler bilmeyenlere yol göstersin.

gokhanyildiz

Alamadan önce işetim sistemini istemediğinizi belirtip ona göre fiyat isteyeceksiniz. Eğer vermiyorsa elinizdeki yasal belgeleri gösterin. Yine ikna olmazsa bilgisayarı alın, herhangi bir şekilde açmadan davanızı açın.