Gönderen Konu: "Windows Almak Zorunda Değilsiniz" Davasının Gerekçeli Kararı Çıktı  (Okunma sayısı 7970 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Pardus Kullanıcıları Derneği başkanı ve Linux Kullanıcıları Derneği üyesi Av. Nihad Karslı tarafından Kasım 2008′de açılan davanın, 14 Aralık 2009 tarihinde lehine sonuçlanmasıyla, tüketicilerin bilgisayar alırken istedikleri işletim sistemini seçmekte özgür olduğunu açıklayan mahkeme kararı duyurulmuştu. Ayrıntılar Pardus-Linux.Org eDergi’nin 15. sayısından edinilebilir. Kararın çıkmasına rağmen gerekçeli karar hazır değildi ve tüketicilerin mağduriyeti devam ediyor gibi görünüyordu. Beklenen gerekçeli karar geldi. Gerekçeli kararı bu adresten indirebilirsiniz.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

@msek, forumdaki şu başlığı incele:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18588.0.html

Ne yazık ki hâlâ ayak diretiyor şirketler bu konuda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Bugün deneme amaçlı Sony mağazasına girdim. Adam bana boş bilgisayarı satmanın yasak olduğunu söyledi. Ne dediysem ikna edemedim. Az kalsın elimde kalacaktı :)

Bugün deneme amaçlı Sony mağazasına girdim. Adam bana boş bilgisayarı satmanın yasak olduğunu söyledi. Ne dediysem ikna edemedim. Az kalsın elimde kalacaktı :)
Yok artık olurda o kadar olur. :) Yasak he vay anam vay :) Ben olsam her halde büyük bir tartışmadan sonra bir şikayetle biterdi iş. O ne ya yasakmış.  :D
Linux'la Her Şey Mümkün!

Öyle bir şey yapamıyoruz falan deyip kıvırsalar anlarım da yasak ne ya :D

Zaten o sinirlerimi bozdu ya. Hareket çekecektim eşim vardı yanımda :D Adam diyor windows recovery olarak geliyor yapacak * bir şey yok diyor. :)

aynı benim xeknosa da yasadığım olay gibi.. kılıfına uydurmak için bahaneleri yasak demek oluyor..

Yasak demelerinin sebebi bilgisayarı Windows olarak algılamaları... Sizler onlara Windows'suz istiyoruz deyince adamlar korsan Windows ile alakalı bir şey hayal ediyorlar! :)

Yeni moda da Windows yanında hediye! Hediye yazdığı için dava açmak da güçleşiyor.. :)
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

Ticari hayatta hiçbir şey hediye ya da bedava değildir. Maliyetlerin içinde hediye de vardır. Satış fiyatının içine yedirilmeye çalışılmıştır. Bu nedenle davada pek sorun olacağını düşünüyorum. Özellikle yeni TTK hayata girince her şirkette denetçi olacak. Bu da hediye hikayesini ortadan kaldıracaktır.