[Çözüldü] Asus Eee Pc internete bağlanma ve kapanma problemi.

Başlatan obenik, 05 Haziran 2008 - 02:49:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

obenik

Selam arkadaşlar,

Sayenizde Fujitsu Siemens dizüstümde Ubuntuyu çok güzel bir şekilde kullanıyorum. Ne kadar memnun olduğumu size anlatmama gerek yok, hepimiz bayılıyoruz zaten : ).  Asıl sorun şu ki; daha taşınabilir olsun diye Asus Eee pc aldım fakat içinde verdikleri linux işletim sistemi daha çok cep telefonu menüsü gibi birşeydi. Bu yüzden hemen ubuntu kurmaya karar verdim, kurulum sorunsuz tamamlandı ve gerçekten gayet hızlı bir şekilde çalışmasına rağmen ne yaptıysam ethernet ya da wireless kartı tanıtmayı beceremedim. Yüklü aygıt olmadığını söylüyor :( Belki tanır diye KDE4 kurdum, onda da internete bağlanamadım * maalesef. Bu konuda yardımlarınızı beklerken, mecburiyetten bile olsa Asus Eee de windows kurmuş olmak da ayrıca gücüme gitmiyor değil :(

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

ufuk_k

lspci ve ifconfig çıktılarını buraya aktarırsan iyi olur.

Ayrıca ilgili asus ee pc forumları ve ubuntu dökümanları ile ilgili googleda sıkı bir araştırma yapmanı öneririm.

obenik

Bu arada denerken kablolu bağlanmayı başardım ama kablosuz bağlantı seçeneği Network Settings penceresinde görünmüyor. Ayrıca bir ekran görüntüsü aldım burada da wireless adapteri gördüğünü zannediyorum. Onu da atıyorum belki yardımı olur.

[/URL][/img]

lspci komutu sonucunda
lubuntu@ubuntu:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 915GM/PM/GMS/910GML Express Processor to DRAM Controller (rev 04)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 04)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) PCI Express Port 1 (rev 04)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) PCI Express Port 2 (rev 04)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) PCI Express Port 3 (rev 04)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #1 (rev 04)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #2 (rev 04)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #3 (rev 04)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #4 (rev 04)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB2 EHCI Controller (rev 04)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev d4)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801FBM (ICH6M) LPC Interface Bridge (rev 04)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801FBM (ICH6M) SATA Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR242x 802.11abg Wireless PCI Express Adapter (rev 01)
03:00.0 Ethernet controller: Attansic Technology Corp. L2 100 Mbit Ethernet Adapter (rev a0)

if config komut sonucunda ise
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:1f:c6:78:4d:ad 
          UP BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:0 (0.0 B)  TX bytes:0 (0.0 B)
          Memory:fbfc0000-fc000000

lo        Link encap:Local Loopback 
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:4630 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:4630 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:231500 (226.0 KB)  TX bytes:231500 (226.0 KB)

çıktılarını aldım.

Google araştırmalarını aralıksız olarak sürdürüyorum sadece bir kişi xp driverını kullanarak wireless ı çalıştırdığını söylemiş ama ayrıntı vermemiş.
Alıntı YapWireless now working - although there are some issuettes over Atheros support, not all of them directly technical, the quickest way to get things up was by using the XP drivers from the Asus support website, and then loading them in with the ndiswrapper utility.
internet sitesi : burası

obenik

resmi atamamışım  ::) bari tarif edeyim.

sistem>yönetim>hardware drivers açınca orada

Atheros Hardware Access Layer  (in use)
Support for Atheros 802.11 Wireless LAN cards (in use)

yazıyor  :)

heartsmagic

Tamam yapacağın şey şu. Atheros sitesinden XP sürücüsünü çekip ndiswrapper ile kurulum yapmak. O da yanlış bilmiyorsam forumda var.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

obenik

ndiswrapper ile sürücüyü kurduğum anda pc kilitleniyor :(

heartsmagic

Neden kilitler bilgisayarı bilmiyorum ancak şuarada hararetli bir tartışma sürmüş gitmiş:
http://ohioloco.ubuntuforums.org/showthread.php?t=789824

İlk mesaj normal madwifi sürücüleri. Çalıştıran da var çalıştırmayan da, Hatta sistemi az allak bullak eden bile var. Eğer bakınabilirsen belki bir şeyler çıkar.

Timucin_Kizilay

Ben eeepc 900 modeline Kubuntu kurarken bu scripti kullandım. www.eeeuser.com sitesinin wiki bölümü de işe yarıyor.
Bu scriptin içinde gnome için fontları küçültme gibi ayarlar da vardı ama kde kullandığım için oralarını silmiştim. Bahsettiğim sitede özgün hali de var.

#!/bin/sh
echo "************************************"
echo "*** Ubuntu 8.04 LTS RiceeeyTweak ***"
echo "***         version 0.3          ***"
echo "***       eee.ricey.co.uk        ***"
echo "thanks to http://www.x2on.de"
echo "thanks to http://ubuntu-eee.tuxfamily.org/"
echo "thanks to http://code.google.com/p/eee-osd/"
echo "thanks to http://wiki.eeeuser.com"
echo "** Installing ACPI modules"
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y -f build-essential module-assistant eeepc-acpi-source  --force-yes
sudo m-a a-i eeepc-acpi
echo "Done"
echo "** Installing Modules and Driver"
echo "*Unblacklisting i2c-i801 module"
sed 's/blacklist i2c_i801/#blacklist i2c_i801/' </etc/modprobe.d/blacklist >blacklist.tmp
sudo mv blacklist.tmp /etc/modprobe.d/blacklist
sudo chown root:root /etc/modprobe.d/blacklist
echo "Done"
echo "*Updating /etc/modules"
sudo cp /etc/modules modules.tmp
sudo chmod 777 modules.tmp
echo "eeepc-acpi" >> modules.tmp
echo "i2c-i801" >> modules.tmp
sudo chmod 644 modules.tmp
sudo mv modules.tmp /etc/modules
sudo chown root:root /etc/modules
echo "Done"
echo "** Installing OSD"
wget http://eee-osd.googlecode.com/files/eee-osd_2.1-0eeeXubuntu1_i386.deb
sudo dpkg -i eee-osd_2.1-0eeeXubuntu1_i386.deb
echo "Done"
echo "** Fixing Shutdown Problem"
sudo sed 's/#! \/bin\/sh/#! \/bin\/sh\n\n##Riceeey Eee shutdown fix\n\nrmmod snd-hda-intel\n/' </etc/init.d/halt >halt.tmp
sudo mv halt.tmp /etc/init.d/halt
sudo chown root:root /etc/init.d/halt
sudo chmod +x /etc/init.d/halt
echo "Done"
echo "** Adjusting Disk atime"
sudo sed 's/relatime/noatime/' </etc/fstab >fstab.tmp
sudo mv fstab.tmp /etc/fstab
sudo chown root:root /etc/fstab
echo "Done"
echo "** Installing WLAN"
wget 'http://snapshots.madwifi.org/special/madwifi-ng-r3366+ar5007.tar.gz'
tar zxf madwifi-ng-r3366+ar5007.tar.gz
cd madwifi-ng-r3366+ar5007
make clean
make
sudo make install
cd ../
echo "Done"
echo "All relevant drivers are now installed - hopefully!"
echo "If you have any troubles please refer back to eee.ricey.co.uk"
echo "Please reboot now"

obenik

Ubuntu Eee diye internette arattım ve bir çok iso dosyası çıktı. Bunlardan birini kurarak sorun kendiliğinden çözülmüş oldu. Hazırladıkları versiyonda wireless kendiliğinden çalışıyor şekilde geliyor. Sadece bilgisayarı kapat seçeneği seçildiğinde hala ubuntu kapandıktan sonra siyah ekrana düşüyor ve elektriği siz power off tuşuna basmadan kesmiyor. Sanırım onu da bi iki sonraki versiyonda hallederler artık... İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

Timucin_Kizilay

Alıntı yapılan: obenik - 27 Haziran 2008 - 10:25:29
Ubuntu Eee diye internette arattım ve * birçok iso dosyası çıktı. Bunlardan birini kurarak sorun kendiliğinden çözülmüş oldu. Hazırladıkları versiyonda wireless kendiliğinden çalışıyor şekilde geliyor. Sadece bilgisayarı kapat seçeneği seçildiğinde hala ubuntu kapandıktan sonra siyah ekrana düşüyor ve elektriği siz power off tuşuna basmadan kesmiyor. Sanırım onu da bi iki sonraki versiyonda hallederler artık... İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.
yukarıda verdiğim scriptin içinde shutdown sorununun da çözümü var.

Bu mesajı eeepc 900 bilgisayarımı 19" monitöre bağlı olarak 1280x1024 çözünürlükte yazıyorum. USB'den bağlı klavye ve mouse ile birlikte çalışma ortamında süper oluyor.

obenik

Gönderdiğiniz scripti çalıştırdım kapanma sorunu da halloldu. Çok teşekkür ederim :) Geriye kamera problemi ve pil arızalı iletisi kaldı  :-\

Timucin_Kizilay

Ben Kubuntu kullanıyorum, kameram çalışıyor sorunsuz ama kamera için ne yaptım hatırlamıyorum. Bir yerlerden sürücü indirip derleyip kurmuştum, bulursam onu da buraya post ederim.
Pil konusunda Kubuntu'daki power-manager yazılımı pilin doluluğunu düzgün anlayabiliyor ama kalan süre konusunda saçmalıyor. pilden çalışırken 54 saat kaldı diye şeyler gördüğümü hatırlıyorum. Ben de pil kullanırken o göstergeye bakmak yerine normal kullanıyorum ve aletin üzerindeki kırmızı pil uyarı ışığı yanıp sönmeye başladığında pil azaldı deyip makinayı kapatıyorum.

Bu arada aklınızda olsun, kernel güncellemesi olduğunda kendi derlediğiniz kernel modulü varsa onları yeniden derlemek gerekiyor. Yani kablosuz driver'ı yukarıdaki scripten kurduysanız kablosuz için yeniden derleme yapmak gerekiyor.

DeFacto

Sanki conky bu pil gösterim konusunda tutarlı gibiydi ?

heartsmagic

Problemin çözüldüğü çok iyi olmuş, diğer EEEPC kullanıcıları için de yol göstermiş oldu. Fakat ben bu başlığı etiketleyip, kapatıyorum. Diğer problemleri başka bir başlık altında tartışırsak sanırım çok daha faydalı olur.