ubuntu parelel port veya usb port üzerinden kontrol

Başlatan prionace, 22 Ocak 2010 - 20:54:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

prionace

öncelikle forumda yeni oldugumu belirtmek isterim herkese merhaba demek isterim.
bir proje üzerinde çalışmaktayım  sistemde takıldıgım bazı noktalar var ve sizden bu konuda yardım alabiliceğimi düşündüm. ubuntu kurulu bir sistemde usb girişi üzerinden yada parelel port ucları üzerinden bir tetikleme verildiği zamaman sistemin kullanılır hale geçmesini istiyorum. örneğin bilgisayar açık ubuntu aktif ama ekranda bir resim olcak  işte dıyelimki lüften  düğmeye basınız. dıye bır uyarı verecek. düğmeye basıldıgı zaman parelel port yada usb üzerinden artık nasıl yapacagımı tam olarak bılmıyorum ama  tetıklemeyı aldıktan sonra  program  aktıf olacak ve ubuntu kullanılmaya baslayacak ama bır sure  kullanım devam etmelı yanı dıyelım dugmeye basıldıgında sistem 2 saat kullanıldıktan sonra tekrar beklemeye almalı kendını. bu konuda yardımı olacak arkadaslara sımdıden tesekkurler bu  bolumumle ılgılı bıtırme odevımdır. lutfen ufacık fıkrı olan bır arkadasa bıle ıhtıyacım var.

prionace

Pardon özür dilerim konunun  hangi bölümle ilişkilendiğini bilmediğimden dolayı böyle bir şey yaptım. Benim silme yetkim var mı siz mi silersiniz diğer konuyu?

Sherlock Holmes

http://linux.wareseeker.com/free-zybacafe/
Iki uygulamanın'da bahsı geçen özelliği var.
Tam tarif ettiğiniz gibi olmasada.  ;)

prionace

Konu hakkında biraz daha açabilirsen memnun olurum dostum mesela paralel portun pinleri arasında bir kısa devre yapacağım ve bilgisayarı  tetikleyip açacak. Ben aynı sistemi XP üzerinde gerçekleştiriyorum ama öğretmenim Ubuntu üzerinde yapmamı istiyor.

NOT: İsim verilmemiş bile olsa hakaret içeren kelime kullanmayınız

prionace

aslında keybordun farklılığından kaynaklanan bir sorun bu bundan sonra daha çok dikkat edecem türkçe karakter kullanımına  8)

utdmr

parapin adlı c kütüpanesi ile paralel porttan kolayca iletişim gerçekleştirebilirsiniz eğer c veya python biliyorsanız, c daha iyidir ancak.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

prionace

malesef  linuxda yeni oldğum için  pek bilmiyorum en azından bana yol gösterecek bir döküman arıyorum yada ona benzer birşey örnek gösterebilirseniz eğer çok sevinirim

utdmr

Parapin dökümentasyonu: parapin.sourceforge.net/doc/parapin.html
Ayrıca bildiğim kadarıyla indireceğiniz kaynak kod arşivinde örnek dosyalar da mevcut.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

prionace

malesef beceremeycem galiba bu işi konuyla ilgili çok az bilgim var. kodlar çok yabancı geliyor ne yapacağımı bilmiyorum