[Çözüldü]Ubuntuya Phun Kurmak

Başlatan maydin95, 18 Ocak 2010 - 21:58:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maydin95

Arkadaşlar http://www.phunland.com/wiki/Download adresinde bulunan Phun adlı programı kurmak istiyorum ama ne yazık ki tgz olarak var, deb olarak değil ne yapabilirim.

Belirteyim Phun bir fizik motoru gibi bir şeydir. Bu programda maddelerin yoğunluğunu, öz kütle vs. değiştirebilirsiniz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ocak 2010 - 22:04:28

http://forum.pardus-linux.org/viewtopic.php?f=47&t=14133&p=99303

Burada bir anlatım var ama çalıştıramadım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ocak 2010 - 22:08:32

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=705996

Burada ingilizce bir anlatım var ama ingilizcem pek iyi olmadığı için anlayamadım. yavaş yavaş gelişiyoruz işte
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

Tlepsh

Merhabalar
Mesajınız üzerine programı inceledim ve beğendim. Kurulumunu biraz kurcaladım çalıştı.
Şimdi şöyle yapıyoruz.

http://www.phunland.com/wiki/Download adresinden 32 bit için olan; Phun beta 5.28 for 32-bit Linux, tgz archive
sıkıştırılmış dosyamızı indirip açıyoruz.

Synaptic'ten libpng3 paketini aratıp buluyor ve kurulu değilse kuruyoruz. Zaten kB boyutlarında bir dosya indirip kuruyor.

phun sıkıştırılmış dosyasını açtığımız klasöre gelip sadece phun adlı dosyaya (bu bir shell script) çalıştırma izni veriyoruz.

terminalden yine bu klasöre gelip  "./phun" tırnaklar olmadan yazıp enter'a basıyoruz ve programımız çalışıyor. En azından bende çalıştı.

Saygılar.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ırmak

Alıntı yapılan: Tlepsh - 18 Ocak 2010 - 23:20:58
Merhabalar
Mesajınız üzerine programı inceledim ve beğendim. Kurulumunu biraz kurcaladım çalıştı.
Şimdi şöyle yapıyoruz.

http://www.phunland.com/wiki/Download adresinden 32 bit için olan; Phun beta 5.28 for 32-bit Linux, tgz archive
sıkıştırılmış dosyamızı indirip açıyoruz.

Synaptic'ten libpng3 paketini aratıp buluyor ve kurulu değilse kuruyoruz. Zaten kB boyutlarında bir dosya indirip kuruyor.

phun sıkıştırılmış dosyasını açtığımız klasöre gelip sadece phun adlı dosyaya (bu bir shell script) çalıştırma izni veriyoruz.

terminalden yine bu klasöre gelip  "./phun" tırnaklar olmadan yazıp enter'a basıyoruz ve programımız çalışıyor. En azından bende çalıştı.

Saygılar.

libpng3 paketini indirdim.
Sonrasında dediklerinizi yapamadım, çünkü anlamadım:)
Çıkardığım arşiv dosyasının içindeki phun dosyasını 2 kere tıklamak suretiyle çalıştırdım.
Açıldı.

özgürubuntu

Kullanımı konusunda bir arkadaş detaylı bilgi hazırlayabilir mi?

maydin95

valla en son windows ta kullanmıştım 2 yıl önce fizik simülatörü olduğu için hoşuma gidiyordu bir kaç gün hatırlamaya çalışayım nasıl kullanıldığını bir ders hazırlarım.

Irmak oradaki "Phun" nesnesine sağ tıklayıp Özeelikler - Erişim hakları sekmesinde bir pgragram gibi çalışmasına izin ver var arkadaş onu aktif hale getirin demiş. Ama bir farkı yok çünkü o aktifti hala seninkinde.

Ayrıca libpng3 paketini indireceğimizi nereden anlıyoruz. Bazı şeyleri kendimiz yapalım artık

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ocak 2010 - 13:53:55

Ayrıca Load Scene den örnek çalışmaları görebilirsiniz. Oynat demeyi unutmayın! :D
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

ırmak

Alıntı yapılan: maydin95 - 23 Ocak 2010 - 13:52:29
valla en son windows ta kullanmıştım 2 yıl önce fizik simülatörü olduğu için hoşuma gidiyordu bir kaç gün hatırlamaya çalışayım nasıl kullanıldığını bir ders hazırlarım.

Irmak oradaki "Phun" nesnesine sağ tıklayıp Özeelikler - Erişim hakları sekmesinde bir pgragram gibi çalışmasına izin ver var arkadaş onu aktif hale getirin demiş. Ama bir farkı yok çünkü o aktifti hala seninkinde.

Ayrıca libpng3 paketini indireceğimizi nereden anlıyoruz. Bazı şeyleri kendimiz yapalım artık

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ocak 2010 - 13:53:55

Ayrıca Load Scene den örnek çalışmaları görebilirsiniz. Oynat demeyi unutmayın! :D

Bu çok eğlenceli bir programmış. Oyun gibi açıyorum resmen:)
Paylaştığınız için tekrar teşekkürler.

xrhymer

www.playdeb.net sitesinde var. Ben oradan kurmuştum.
Dostlarım, dost yoktur. Kendi gücünle ayakta durmalı, iradenle yaşamalı, duygunla sevmeli, düşüncenle ayırt etmelisin. Dünyanın tamamı güvenilmez olsa da kimse senin kılına bile dokunamaz kardeşim.

Tlepsh

Alıntı yapılan: maydin95 - 23 Ocak 2010 - 13:52:29

Programı çalıştıramadığınız için ilk mesajda yardım istememişmiydiniz. Ben de programı indirip sıkıştırılmış dosyayı açtım.
Program komut satırında çalıştırınca libpng3 eksik olduğuna dair bir uyarı verdi bende synapticten aratıp kurdum.
Bu eklentinin gerekliliğini buradan anlıyoruz.

"Bazı şeyleri kendimiz yapalım artık" demişsiniz bu ne anlama gelmektdir çözemedim.

Saygılar.

maydin95

İşte dediğim gbi sadece basit bir libpng3 paketi için burada sizleri meşgul ediyoruz onu demek istedim ama aslında böyle daha iyi oluyor bazı arkadaşlar programlar hakkında bilgi sahibi oluyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ocak 2010 - 21:43:36

Playdeb.net yerine getdeb e koysalar iyi olurmuş çünkü bir oyun değil fizik simülatörü. Ayrıca bu program Micropsoft un bir programına katşı yapılmış o da bu gibi bir şey youtubeye girin çoook güzel şeyler var adamlar silah yapmış birde tutorialleri var sitede bakarsınız

maydin95

Arkadaşlar Phun5 sürümünü Lucidde kuramadım. "libpng.so.3" paketini istiyor ama bulamadım onu. Bir de wink de "libstdc++.so.5 ve libexpat.so.0" paketlerini istiyor ama Sinaptikte yok depo da görmüyor.

eribol

sudo aptitude install libpng3 libstdc++-dev libexpat1-devsanırım paket derlemek için istiyorsunuz. Derlemede hata veren paketleri .so.3 şeklinde değil libpng veya libexpat şeklinde aratırsanız görünür. Bu paketler derlemede tanınır.

maydin95

libpng3, libstdc ile ilgili paketleri sinaptikten kurdum ama nedense derleyemedi oysa ki karmicte sadece libpng3 yetiyordu.

eribol

Dediğim şekilde aratıp gördüğünüz dev ve lib paketlerini kurup deneyin. Ayrıca derlemede verdiği çıktıyı da buraya aktarın. build-essential paketini kurdunuz mu?

sem

Merhabalar arkadaşlar, SUDO'nun 16. sayısında Phun ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz, kurulum ve kullanım hakkında bilgiler mevcut. İyi akşamlar herkese...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

maydin95

build essential i kurdum. Dev ve lib paketlerinin bir kısmını kurdum ama yine o paketler eksik yazıyor. Karmicte sadece libpng3 yetiyordu ama lucidde daha fazla istiyor paket. Neden böyle acaba.

eribol

Hata satırlarını buraya ekleyebilir misiniz?

maydin95

maydin@maydin:~/Masaüstü/Phun5$ ./phun
  There are missing dependencies.
  Please make sure that all the required libraries are installed.
  Missing:
libpng.so.3 => not found
maydin@maydin:~/Masaüstü/Phun5$

Phun 4 çalışıyor ama phun 5 te bunları istiyor.

osifa

Alıntı yapılan: maydin95 - 08 Mayıs 2010 - 10:38:02
maydin@maydin:~/Masaüstü/Phun5$ ./phun
  There are missing dependencies.
  Please make sure that all the required libraries are installed.
  Missing:
libpng.so.3 => not found
maydin@maydin:~/Masaüstü/Phun5$

Phun 4 çalışıyor ama phun 5 te bunları istiyor.

Depodan libpng.so.3'ü kurun.

maydin95

Bulamadım işte arayın isterseniz siz de yok yok yok.

osifa

Ben mandriva kullanıyorum ve bu kitaplığın adı bende "libpng3" olarak görülüyor. Paket yöneticinizden libpng olarak aratın. Bu şekilde bulabilirsiniz sanırım. :)

maydin95

heartsmagic

dpkg -l | grep libpng3
sudo updatedb
locate libpng.so.3
ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

sudo apt-get install libpng3deyip paketi kurunca bende çalıştı.

maydin95

maydin@maydin:~$ dpkg -l | grep libpng3
ii  libpng3                               1.2.42-1ubuntu2                                 PNG library - runtime
maydin@maydin:~$ sudo updatedb
maydin@maydin:~$ locate libpng.so.3

Karmicte bende de çalışıyordu ama Lucidde çalışmıyo nedense.