Webmin Kurulumu Detaylı Anlatım

Başlatan plusnettr, 16 Ocak 2010 - 04:59:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bassgt

Özür dilerim tatil nedeniyle biraz geç yazdım cevap , Aynı gün halletim sorunu ilginiz için teşekkürler
Bundan böyle bana "emre"dersin..

mcyegen

sudo apt-get install perl libnet-ssleay-perl openssl libauthen-pam-perl libpam-runtime libio-pty-perl
Perl modülünü kurmaya calıstıgımda soyle diyor:

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.
Durum  bilgisi okunuyor... Bitti
E: libnet-ssleay paketi konumlandırılamıyor
11.04 ubuntu server üzerine gnome kurdum. terminalden root ile giriş yaptım. perl modülünü yüklemeye calısınca bu hatayı alıyorum, çözemedim..
Hello World!

if

@mcyegen, Universe deposu açık mı? Hem uçbirimden hem de Sinaptic'den denedim, kurulumunda sorun yok.

mcyegen

universe deposu derken neyi kastettiğinizi anlamadım yalnız webmin kurulumundaki diğer şeyleri yüklemekte sorun olmuyor, çekirdek dosyalarını falan güncelleyebiliyorum bunların hiçbirinde sorun yok ama perl modulunu yüklemeye calısınca o hatayı alıyorum
Hello World!

if

Büyük ihtimal o depo açıktır. Sistem>Yönetim>Yazılım Kaynaklarından bakabilirsiniz. Uçbirimden program kurarken Sinaptik açık olmasın. Güncelleme yaptıktan sonra deneyin. http://packages.ubuntu.com/search?keywords=libnet-ssleay-perl bağlantısından da indirebilirsiniz.

6ng4n

arkdaş herhalde libnet-ssleay-perl yerine libnet-ssleay yazdı ya da aradaki tireyi görmedi

mcyegen

konuyu açan arkadaşım bilgin olsun diye söylüyorum emek etmişsin hazırlamışsın ama yazdığın kodlar ubuntu 11.04 de calısmıyor. hem serverda denedim hem de lamp kurulmuş desktopta ayrı ayrı. aynı sırayla çalıştırabilirsen söyle lütfen, çok uğraştım olmuyor. ayrıca komutları yanlış yazmadım ubuntudan anlamıyor olabilirim bu iyi bi bilgisayarcı olmadığım anlamına gelmiyor, windowstan anlarım ben, ubuntuda yeniyim.
ek olarak ubuntu yazılm merkezini hiç açmadım, o açıkken terminalde program yüklemenin çalışmadığını biliyorum.
verdiğin komutlardan webmin i yüklemek için olan komut çalışmıyor ve ilk komut da çalışmıyor lamp yüklemek için olan. yine de bazı seyleri anlamam için bu konu yardımcı oldu teşekkür ederim
Hello World!

heartsmagic

Alıntı yapılan: mcyegen - 03 Ağustos 2011 - 18:20:06
sudo apt-get install perl libnet-ssleay-perl openssl libauthen-pam-perl libpam-runtime libio-pty-perl
Perl modülünü kurmaya calıstıgımda soyle diyor:

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.
Durum  bilgisi okunuyor... Bitti
E: libnet-ssleay paketi konumlandırılamıyor
11.04 ubuntu server üzerine gnome kurdum. terminalden root ile giriş yaptım. perl modülünü yüklemeye calısınca bu hatayı alıyorum, çözemedim..

@mcyegen, eleştirmeden önce biraz daha dikkat lütfen. Komutlar çalışıyor diyen birileri varsa bende neden olmuyor diye biraz daha bakınabilirsin. Sorun var mıdır, yok mudur buna emin değilim fakat bir şeyi "yapmışsın etmişsin ancak.." diyerek eleştireceksen dediğim gibi daha dikkatli olmak gerekiyor. Kaldı ki anlatım güncelliğini kaybetmiş de olabilir.

Gelelim sorunu irdelemeye. Senin alıntı yaptığın komut satırı ile aktardığın çıktı uyuşmuyor. Zira komut satırına dikkatlice bakarsan kurulması planlanan bir  libnet-ssleay paketi yok. @6ng4n'nin belirttiği üzere libnet-ssleay-perl paketi yerine libnet-ssleay paketini kurmaya çalışmışsın. apt-get de sana açık ve seçik olarak böyle bir paket olmadığını söylemiş ki, zaten böyle bir paket yok, zaten böyle bir paketi de kur demiyor anlatım.

Tek tek bakalım:
Alıntı Yapperl:
  Kurulu: 5.10.1-17ubuntu4.1
  Aday:   5.10.1-17ubuntu4.1
  Sürüm tablosu:
*** 5.10.1-17ubuntu4.1 0
        500 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ natty-updates/main i386 Packages
        500 http://security.ubuntu.com/ubuntu/ natty-security/main i386 Packages
        100 /var/lib/dpkg/status
     5.10.1-17ubuntu4 0
        500 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ natty/main i386 Packages
libnet-ssleay-perl:
  Kurulu: 1.36-1ubuntu1
  Aday:   1.36-1ubuntu1
  Sürüm tablosu:
*** 1.36-1ubuntu1 0
        500 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ natty/universe i386 Packages
        100 /var/lib/dpkg/status
openssl:
  Kurulu: 0.9.8o-5ubuntu1
  Aday:   0.9.8o-5ubuntu1
  Sürüm tablosu:
*** 0.9.8o-5ubuntu1 0
        100 /var/lib/dpkg/status
libauthen-pam-perl:
  Kurulu: (hiç)
  Aday:   0.16-2
  Sürüm tablosu:
     0.16-2 0
        500 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ natty/universe i386 Packages
libpam-runtime:
  Kurulu: 1.1.2-2ubuntu8.3
  Aday:   1.1.2-2ubuntu8.3
  Sürüm tablosu:
*** 1.1.2-2ubuntu8.3 0
        500 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ natty-updates/main i386 Packages
        500 http://security.ubuntu.com/ubuntu/ natty-security/main i386 Packages
        100 /var/lib/dpkg/status
     1.1.2-2ubuntu8 0
libio-pty-perl:
  Kurulu: 1:1.08-1
Aday:   1:1.08-1
  Sürüm tablosu:
*** 1:1.08-1 0
        100 /var/lib/dpkg/status

Gördüğün gibi tüm paketler depoda mevcut ve benim sistemimde kurulu.

Kısacası burada senin ne kadar bilgisayar bildiğini irdelemiyoruz bizler, arkadaşlar açıkça belirtmişler sorunu. Biraz daha dikkatli olursan hatalı yazdığın paketi fark edeceksin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mcyegen

siz de beni eleştirmeden önce daha dikkatli olabilirdiniz. ben perl modülünü yükleyip webmin i çalıştırdıktan sonra dedim komutlarınız çalışmıyor diye. evet güncelliğini kaybetmiş olabilir, arkadaş emek etmiş hazırlamış. ben boş boş durarak onu kötülemek niyetinde degilim keşke herkes doğru ya da yanlış böyle konular açsa o zaman soru sorup durmak zorunda kalmazdık. belirttiğim gibi ilk komut ve webmin i yüklemek için verilen komut çalışmıyor. bunları soylememin nedeni tamamen bilgilendirme amaçlı, konuyu açan arkadaşa saygısızlıkta bulunmak istemedim. konuyu yenilemesini ve çalışır halde sunmasını umarak yazdım. dediğim gibi sanırım şu 2 komut çalışmıyor, perl modülünde hata yaptım mı bilmiyorum ama defalarca denediğim halde çalıştıramadım. yazım hatası söz konusu degil ama farklı bir nedeni vardı heralde.
çalışmayan komutlar:

sudo tasksel install lamp-server
burada alttaki komut sanırım indirilen dosyayı açmak için verilen komut. dosyayı indirmede sorun yok ama alttaki komut ile yüklemeye calıstıgımda 2 ayrı sistemde de hata verdi:
sudo dpkg -i webmin_1.520_all.deb

ve emin olun buraya yazmadan önce bütün adımları sayısız kere denedim, perl modülünü buradan yüklemedim çünkü kopyala-yapıştır yaptığım halde bile aynı hatayı vermişti. ben de webmin i kaldırıp, direkt olarak lamp ve perl modülü yükledim, bu komutları başka bir kaynaktan buldum şuan nereden oldugunu hatırlamıyorum. sonra da "apt-get install webmin" diyerek webmin i yükledim. buradaki komutlarla başka sitelerden ogrendiklerimi sentezleyerek çalıştırabildim webmin i. bu konudan ogrendigim tek şey webmin root şifresinin nasıl değişileceği oldu.

konu açıldığında eminim çalışıyordur ama bütün güncelleştirmeler yüklemiş halde 11.04 de sırasıyla bu komutlar girildiğinde çalışmıyor, ben webmin i kurdum kendi adıma bir problemim kalmadı ama bundan sonra bu konuya bakarak aynı adımları uygulayarak arkadaşların zamanının çalınmasını istemediğim için böyle bir katkıda bulunmak istedim. kimseyi üzme niyetinde değilim ubuntu üzerine en iyi kaynak sizlersiniz benim için, hem konuyu açan arkadaşa hem de yardımcı olan diğer arkadaşlara teşekkür borçluyum, yanlış anlamayalım birbirimizi
Hello World!

heartsmagic

@mcyegen, kendini daha iyi ifade etmeye çalışırsan anlaşmazlık da yaşamayız. Bundan önceki iletilerine bakarsan bizlerin seni yanlış anlamadığımızı, senin kendini yanlış ifade ettiğini göreceksin. Birinci iletinde belirttiğin hata belli, ikinci iletinde perl modülünü yükleyemedğini söylüyorsun. Haliyle bizler senin neyi yükleyemediğini gayet iyi anlıyoruz. Mesele son iletinde izah ettiğin şekilde değildi yani, herkes aynı şeyi anlamışsa sorun karşı tarafta değildir sanırım.

Gelelim belgelendirmeye.

1. komuttaki sorun:
tasksel
Alıntı Yap'tasksel' programı şu anda kurulu değil.  Şunu yazarak kurabilirsiniz:
sudo apt-get install tasksel

2. komuttaki sorun:
webmin paketi neredeyse, hangi isimdeyse o isimle vermek gerekiyor komutu.

mcyegen

tasksel in program olduğunu bilmem mümkün değil komutları ezbere kullanan birisiyim. ben demek istediğim komutları sırasıyla uyguladığımda yüklemenin olmadığıdır bunun nasıl olduğu konusunda fikrim yok zaten. perl modülünü yüklediğimi ve programı çalıştırdığımı daha sonraki mesajlarımda belirttim, sadece arkadaşın verdiği sırayla yükleme yapılamayacağını belirttim
Hello World!

heartsmagic

tasksel belirtilmemiş yazıda, onu da ben zaten bu konuşmayı yaptığımız gün eklemiştim. Mesele sıralamayla yapılması veya yapılmaması değil. Kaldı ki onu denediğinde sana uçbirim kurulu değil der, en azından ona dikkat edebilirdin. Benim söylemek istediğim sanırım anlaşıldı fakat yine de orta yolu bulmak zor olacak. Bir yargıya varmadan önce (mesela senin söylediğin gibi 11.04 üzerinde çalışmıyor ya da sıralamayla yapılmıyor gibi) biraz daha dikkat etmek lazım. Zira bu yapılmadan ortaya konan eleştiri yapıcı değil, yıkıcı/itici oluyor.

İstediğin kadar bilgisayardan iyi anlarım de, yine de eğreti duruyor. Komutları yanlış yazmadım demişsin ancak perl meselesinde gördüğümüz gibi yanlış yazmışsın, taksel için sana uçbirim "kurulu değil" demiştir muhtemelen, fakat bunu es geçmişsin. Kısacası söylemek istediğim şey odur ki, bizler aslında genelde hoşgörülü olmaya çalışırız, karşı taraftan da bunu bekleriz. Ancak birisi eleştiri yaparken dikkatsiz davranır, bu dikkatsizliği de yazıya mal ederse, üzerine bir de "ben yanlış yapmadım bilgisayardan iyi anlarım" derse olayın boyutu değişir, hoşgörü yerini karşı eleştiriye bırakır.

Olması gereken şey nazikçe "Ben anlatımı uyguladım ancak şöyle böyle hatalar aldım, acaba sorun bende mi yoksa anlatım mı güncelliğini kaybetmiş" diye sormak, ardından gelen tavsiyeleri de değerlendirmektir.

mcyegen

haklısınız söyleyiş tarzım biraz farklı geldi ama niyetim tamamen konunun başka uygulayanlar için düzeltilmesiydi. çünkü ben zaten kurdum webmini, amacım başkaları için daha anlaşılabilir olması. egomu tatmin etmek istesem çok yer var bunun için, ben hep diyorum ubuntuda yeniyim diye, bu konuda benden bilgili olan insanlara karşı nasıl üstün çıkma amacım olabilir?bilgisayar konusunda bilgilyim dedigimde de evet öyleyim, arkadaşlar benden 3. şahıs olarak yanlış yazmıştır şöyle yapmıştır diye bahsedince söyleme gereği duydum, benim yerimde siz de olsanız söylerdiniz. ama bu benim eleştiri amacımı yansıtmasın. cunku bu amaçla eleştirmedim, düzeltme uygulansın diye. size kolay gelebilir ama eminim başkası olsa benim yerimde o da kuramazdı bu komutları deneyerek. daha açıklayıcı olabilirdi. ben konu için gereksiz demiyorum, aksine yararlı bir konu. öyle ki türkçe kaynak olarak sanırım tek bu konu var düzgün webmin kurulumuyla ilgili, ama düzeltilirse başkaları için daha iyi bir kaynak olabilir
Hello World!

heartsmagic

Düzelttiğim tek yer tasksel kurulumu oldu @mcyegen, onun haricinde sorun olan bir yer yok zaten.
Diğer konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum, zira uzadıkça uzuyor. Üçüncü şahıs olarak söylenmiş olmasına bir şey diyemem, sonuçta rahatsız olmak senin bileceğin bir şey. Fakat o iletideki tespit doğruydu, sen bunu göz önünde bulundurmadan söylemişsin bazı şeyleri, sorun bu kısacası.

mcyegen

ben yine de pek yararlı bulmuyorum bu anlatımı, webmin kurulumu ile ilgili konu açacağım, en azından kaynak bulunsun, fazla konu göz çıkarmaz :)
Hello World!

emreseckin

Webmin cpanel tarzı bir panel gayette güzel açıkları var mı acep ?

heartsmagic

Alıntı yapılan: mcyegen - 06 Ağustos 2011 - 03:27:14
ben yine de pek yararlı bulmuyorum bu anlatımı, webmin kurulumu ile ilgili konu açacağım, en azından kaynak bulunsun, fazla konu göz çıkarmaz :)

Kurulum için mi, yoksa Webmin için mi? Kurulum içinse neden yeterli değil, tutup başa döneceğiz gerçi. Eğer bu komutlarla gayet güzel kurulabiliyorsa anlatım yeterlidir. Başka açılardan yeterli değil diyorsan bu tartışılabilir.

mcyegen

evet uzun bi süre sonra tekrar webmin kurmada sıkıntı çekiyorum. daha önceden bu konuyu takip ederek bir de kendim uğraşarak çözmüştüm şimdi gene aynı yerde takıldım ve nasıl çözdüğümü hatırlamıyorum rezillik resmen  ;D
konunun ilk mesajındaki adımları izleyerek wget ile webmini indirdikten sonra
sudo dpkg -i webmin_1.520_all.deb
komutunu giriyorum ve alttaki hatayı alıyorum. artık aynı döngüyü yaşamaktan gözlerim karardı ;D eğer aklınıza birşey geliyorsa yardım edin lütfen gelmiyorsa da boşverin uğraştırmayayım tekrar, konuyu okudum birde nerede nasıl çözdüğümü bulamadm daha önceden  :-[
(Veritabanı okunuyor... 208437 files and directories currently installed.)
Preparing to replace webmin 1.520 (using webmin_1.520_all.deb) ...
Unpacking replacement webmin ...
dpkg: dependency problems prevent configuration of webmin:
webmin depends on apt-show-versions; bununla beraber:
  apt-show-versions paketi yüklenmedi.
dpkg: webmin (--install) işleminde hata:
bağımlılık sorunları - yapılandırılmadan bırakılıyor
Processing triggers for ureadahead ...
İşlem sırasında hatalar bulundu:
webmin

Hello World!

cagriemer

apt-show-versions paketi yuklu mu?

melih27

Merhaba arkadaşlar.Firmada Kurmuş oldugumuz linux tabanlı ubuntu işletim sistemi sayesinde sarg ve squid ile birlikte webmin üzerinden firmamizda bulunan 30a yakın bilgisayarın internet loglarını tutup inceliyoruz.fakat biz sadece bilgisayarların ip adreslerinden bu raporları alabiliyoruz. 5651 yasasına göre bilgisayarların IP adreslerınden deilde MAC adreslerinden log tutup saklamak istiyoruz.bu işlemi webminde nasıl yapabiliriz.?yardımcı olursanız sevinirim.tesekkür eder iyi çalışmala dileriz.

heartsmagic

melih27

Arkadaslar Yeniden merhaba
Peki bu tuttulan loglari ben sadece internete giris cikis girilen siteleri log olarak takip edip gorebiliyorum.peki gonderilen MAiLLERi kim kime ne gondermis ne zaman gondermis bunu gorebilme sansim varmi?

heartsmagic

@melih27, soru Webmin ile mi alakalı?

kirikhanli

Arkadaslar ben bir arkadasa webmin 1.520 yi kurdurdum. orada email bolumu var , acaba ben bu emaili kullanabilirmiyim ,yani arkadasa ordan otomatik olarak email gondermek istiyorum bunu nasil yapacam bilgilendirirseniz memnun olurum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

if

@kirikhanli, sanırım bu[1] size yardımcı olacaktır. Sanırım diyorum çünkü hiçbir fikrim yok bu webmin hakkında.

[1] http://how-to.tcwebadmin.com/linux-server/how-to-setup-a-mail-user-in-webmin-dovecot-and-postfix/