Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO 15. Sayı

Başlatan isKo, 15 Ocak 2010 - 02:55:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

isKo

15. Sayımız Yayınlandı.

Bu sayıda da beğeninizi kazanacak yazılar hazırlamaya çalıştık, umarız beğenirsiniz. Daha önceki sayılarda olduğu gibi bu sayıda da gözünüze çarpan eksik ve hatalarımızı bize iletmenizi rica ediyoruz. İletişim adresimiz sudo@ubuntu-tr.net Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler. :)

Ubuntu Türkiye E-dergisi SUDO'nun onbeşinci sayısı.

İçindekiler;

* Editörden (Yusuf SANSARKAN)
* VLC Player (Ayhan AKTAŞ)
* Açık/Kapalı Kaynak Yazılım Tartışmaları (Cenk DEMİR)
* Testdisk (Levent ALTUNÖZ)
* Rail Aliev Röportajı "Debian Gel." (Ayhan AKTAŞ)
* Crunchbang Linux (Utku DEMİR)
* Bilgisayarın Geçmişi (Ayfer KAYA)
* Alien Arena (Veli TEZEL)
* Takvimleri Hazırlayan (Hüseyin SARIGÜL)

İndirmek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz

baDibere

Elinize sağlık.

Güldürü bölümüne yer vermemiş olmanız "kişisel görüşüm ve zevkim açısından" olumlu bir hareket olmuş. Rail Aliyev adına bu konuda üzüldüğümü de belirtmeden edemeyeceğim. :D

Zeitgest'in yazısını beğendim. Diğerlerine gecenin bu vaktini göze alırsak ilgi meselesi nedeniyle sadece göz gezdirdim. Keşke yayımlamadığınız yazıları da (en azından bir kısmını) yayımlasaydınız.

Tasarım genel anlamda sade ve güzel. Yalnız kimi zaman bazı harfler pek hoş görünmüyor. Nasıl gözüktüğünü ekteki dosyada görebilirsiniz. Belki dağıtımların farklılığından kaynaklanıyordur.

Takvimler güzel görünüyor. Hüseyin Bey zamanını boşa harcamamış.

Saygılarımla.

zeitgeist

Güzel bir sayı olmuş. Tüm dergi tayfasını tebrik ederim. Vlc ile ilgili ayrıntılı bir incelemeye gerçekten ihtiyaç vardı kanımca; ben de ilgiyle okudum. Testdisk de keza yine incelenmesi elzem bir uygulamaydı.

Sayfa ve kapak tasarımı genel olarak iyi ama bazı yazı karakterlerinde sorunlar olduğunu ben de fark ettim.

Sudo dergisinin yeni yıla iyi bir başlangıç yaptığını düşünüyorum. Tekrar tebrikler.  :)

Teşekkürler  @baDibere.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Yusuff

Derginin tamamı Epigrafica yazı tipi ile hazırlanmıştır. Düzgün görüntüleyemiyorsanız aşağıdaki linkten indirip kurabilirsiniz.

http://www.ozgurlukicin.com/tema/yazitipleri/488-epigrafica/
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

gimpprofessional

Öncelikle emeği geçenleri kutlarım. Zevkle okunacak bir dergiye daha imza atmışsınız. Ama ben yinede bana kimsenin kızmayacağını düşünerek kendi çapımda gördüğüm birkaç eksikliği belirtmek istiyorum.

Kapak tasarımı ve içindekiler sayfası gerçekten hoş. Diğer sayfalarda ise kullanılan yazı tipinden kaynaklı bazı eksiklikler var. Yazı tipini PDF'ye gömebiliyoruz. Buda yapılsaydı çok daha güzel olacaktı. Bazı kullanılan görsellerin büyük olduğu kanısındayım. 18-19-20-21-22 sayfalar. Birde o kırmızı araba olmazsa bence süper olacak. O arabanın gerçekten bir anlamı var mı? Seçilen konular zevkle okunabilecek türde. En çok  

Rail Aliev Röportajı "Debian Gel." (Ayhan AKTAŞ)
Bilgisayarın Geçmişi (Ayfer KAYA)

konuları ilk bakışta ilgimi çekti. Emeği geçenlere teşekkürler.
Gimp Uzmanı artık Full Circle Magazine 'de yazıyor. Son sayısını incelediniz mi? http://fullcirclemagazine.org/

Gimp Uzmanı blog
http://gimpuzmani.wordpress.com/

Şimdiye kadar yayınlanmış tüm makaleler.
http://www.facebook.com/pages/Gimp-Uzmani/325906387399?ref=mf

baDibere

Alıntı yapılan: Yusuff - 15 Ocak 2010 - 09:42:52
Derginin tamamı Epigrafica yazı tipi ile hazırlanmıştır. Düzgün görüntüleyemiyorsanız aşağıdaki linkten indirip kurabilirsiniz.

http://www.ozgurlukicin.com/tema/yazitipleri/488-epigrafica/

"Bu sayfa sadece Internet Explorer 6 ve üstü sürümlerde düzgün gözükür." gibi bir yazı ile daha önce karşılaşmışsınızdır. Demek istediğimi anladınız. Zaten Hüseyin Bey de gerekli cevabı vermiş.

Kolay gelsin. Saygılarımla..

raspacı

Emeği geçenlere teşekkürler. Güzel bir sayı olmuş. Bilgisayar, açık kaynak, vlc yazıları ilk dikkatimi çekenler. Kapakta içerikle ilgili ikonların olması da bir gelişme olmuş. Yazıyla da belirtilebilir hatta. Röportajı da beğendim ama keşke Debianla ilgili yenilikleri sorunca yeni sürümün ne zaman çıkacağı da sorulsaymış zira yenilikler konusunda Rail bey biraz ketum davranmış. :) Genel bir soru demiş.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

By_Mihni

Emeği geçen bütün arkadaşlarıma ve okurlarımıza teşekkür ederim.

Yusuff

@Badibere, aslında haklısın ama özgür bir yazı tipi olduğu için sıkıntı olacağını düşünmemiştim.

@Gimpprofessional, inşallah bundan sonra gömeriz, madem ki böyle bir şey var.

osifa

Ellerinize sağlık arkadaşlar güzel bir sayı olmuş. Yazı tipine gelince: sayenizde yeni bir font ile tanışmış oldum. :)

Yusuff

Alıntı yapılan: osifa - 15 Ocak 2010 - 21:49:39
Ellerinize sağlık arkadaşlar güzel bir sayı olmuş. Yazı tipine gelince: sayenizde yeni bir font ile tanışmış oldum. :)

Güzel yazı tipi değil mi ama? :)

osifa

Alıntı yapılan: Yusuff - 15 Ocak 2010 - 22:05:49...Güzel yazı tipi değil mi ama? :)

Gerçekten çok güzel bir yazı tipi. drakfont ile sistemime ekledim hemen. :)

fortran

Emek veren arkadaşlara selam ve sevgiler.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

komoL

Böyle makaleler hazırlayan arkadaşlar dan allah razı olsun.

canosayan

dergi tayfasının eline sağlık.
bu arada an itibariyle wikide bir sudo haber şablonumuz var. ana sayfanın sağ üst kısmında

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Ana_Sayfa
Chmod bizim işimiz.

fadike

Özgür yazılım makalesi iyi ama devşirme haber gibi duruyor ve dışardan konuya yabancı biri tarafından ele alınmış gibi. Bunun dışında yazı güzel olmuş, dergi de.

debian söyleşisi uzun olsa güzel olurdu. Uygulama tanıtımları da yerinde; Testdisk merak ediliyordu, yerinde olmuş.

Tebrikler arkadaşlar.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

ubuntuki lilith

Henüz okuyamadım okuyunca gene yorum yazarım ama öncelikle takvim fikrimi değerlendirip, yaptığınız birbirinden güzel takvimler için teşekkür ederim. Ellerinize sağlık.

zeitgeist

Alıntı yapılan: fadike - 17 Ocak 2010 - 01:51:36
Özgür yazılım makalesi iyi ama devşirme haber gibi duruyor ve dışardan konuya yabancı biri tarafından ele alınmış gibi. Bunun dışında yazı güzel olmuş, dergi de.

debian söyleşisi uzun olsa güzel olurdu. Uygulama tanıtımları da yerinde; Testdisk merak ediliyordu, yerinde olmuş.

Tebrikler arkadaşlar.

@fadike,

Anlayamadım ben eleştirini; yazıda bahsi geçen haberler mi devşirme yoksa yazıda bahsi geçen düşünceler mi yoksa yazının kendisi "devşirme bir haber gibi" mi?

Her ihtimale karşı üç ayrı eleştiri olarak görüp cevap vermeye çalışayım:

Eğer yazıda bahsi geçen haberler devşirme diyorsan, doğru. Sanırım devşirme değil de derleme daha uygun olur. Yazı sonunda da verilen linklerden görüleceği gibi derleme. Makalenin tanımı gereği öncelikle yazar bir fikir, yorum, eleştiri belirler ve onu destekleyen verileri okuyucuya sunar. Bu anlamda söylediğin doğru, haberler derleme ve sadece yazıda bahsi geçen düşünceleri desteklemek için seçilmişler.

Eğer yazıda geçen düşünceler devşirme diyorsan şöyle bir açıklama yapabilirim: Yorumlarım ve fikirlerim sadece okumalarım esnasında yakaladığım haberleri yorumlamaktan ibaret. Dolayısıyla bu haberleri okuyan, yazılım dünyasını takip eden pek çok kişi tarafından yazıda bahsettiğim fikirler daha önce dile getirilmiş olabilir. Çünkü çok zor yakalanacak, sıkı bir okuma ve düşünme uğraşısı gerektiren fikirler yok yazıda. Dolayısıyla fikirler, yorumlar ve düşünceler tamamıyla bana aittir diye bir savunma yapmak istemem aksi halde kendimi ukalalıkla tekmelemiş olurum  ;)

Yok eğer yazının kendisi başlı başına devşirme diyorsan; şimdiye dek bu verileri bir araya getirerek  hazırlanmış bir yazı görmedim. Eğer varsa yazarına selam ediyorum, kusuruma bakmasın. Aklın yolu birdir düsturunu hatırlayıp benzer bir yazı hazırladığımızı düşünerek bana anlayış gösterir umarım.  ::)

Eleştiriler için teşekkürler.  
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

denizen

ocak 2010 ve kasım 2009 zip leri bende açılırken hata verdi. acaba genel bir sorun mu yoksa sadece benden mi kaynaklanıyor?

sem

İndirirken mi aldınız hatayı, indirdikten sonra açarken mi, şimdi indirdim, açtığımda şöyle dedi çünkü...
Alıntı Yaptar: This does not look like a tar archive
tar: Skipping to next header
tar: Exiting with failure status due to previous errors

Aldığınız hata bu mu?

EK:Açarken demişsiniz şimdi gördüm bende de hata verdi... Sizde bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum... Teknik bir sıkıntı var sanırım...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

sema

Az önce yanlış dosyaları indirmemişsem bende hiçbir sorun olmadı, tekrar baksam iyi olacak sanırım, Ocak 2010, 2009 , Kasım karıştırmış olabilirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Temmuz 2010 - 02:36:41

Tamam sorunu anladım. Ben İstatistik bölümünden indirdim, sizse anasayfadan. Ana sayfada söylediğiniz gibi hata var. İndirmeler http://sudo.ubuntu-tr.net/istatistik/ burada sorunsuz. Ana sayfayı arkadaşlar düzeltirler yakında..
susema

sem

Aynen istatistik bölümünde sıkıntı yok... Buradaki açılıyor...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

sema

Tamam şimdi daha iyi anladım sanırım sorunu, Ana Sayfadan indirilenler indir.ubuntu-tr.net bağlantılı, diğerleri eski bağlantılar. Yani farklı bağlantı linkleri var, bu durumda sayaç da iki farklı şekilde çalışıyor anladığım kadarıyla.. Yani birbirinden bağımsız.
susema

sema

Ellerine sağlık @raspacı, çok güzel bir anlatım olmuş TestDisk. Bir şey sormak istiyorum, birkaç defa format attıktan sonra da verileri kurtarabiliyor muyuz (ayrıca ayrı diskler halindeyken tek disk hâline getirdikten sonra?)
susema

raspacı

Formattan sonra diskleri eski haline getirmeyi başaramazsan(bunu denemek lazım) testdisk ile gelen photorec programını kullanarak verileri (disk yapısını değil) kurtarabilirsin. Diskler tek parça haline geldikten sonra da kurtarmak olasıdır. Tabi denemeden bilemezsin.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.