Gnome-Kde ?

Başlatan artera, 14 Ocak 2010 - 00:26:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

artera

merhaba arkadaşlar.belki konuyu yanlış yere açmış olabilirim.eğer yanlış yaptıysam özür dilerim.neyse soruma geçeyim:
birçok linux dağıtımı denedim.en sonunda deneye deneye ubuntu da karar kıldım.3-4 aydır ubuntu kullanıyorum ve çok memnunum.şuan kullandığım masaüstü ortamı gnome.
yalnız kafam karıştı.internette yazıları okurken büyük bir çoğunluk kde masaüstünün gnome dan daha iyi olduğunu söylüyor.herkes bi yerden duyduğu gördüğü aynı lafları geveleyip durmuş papağan gibi.
bir çok kişi mesela gnome kullanımı basit, donanım tanımada çok iyi, kde den hızlı gibi laflar söleyip sonunda gnome un kullanıcının yapabileceği şeyleri bir noktadan sonra kısıtladığı kanısına varmış.kde geniş kaliteli gnomeden üstün deyip linus torvalds in gnome yi resmen kötüleyip "insanları kde kullanmaya yöneltin" gibi sözleri internette dolaşıp duruyor.kde de yapılıpta gnomede yapılamayacak şeyler mi var?kafam karıştı doğrusu!
gerçekten bilen birinin bu konuda beni aydınlatmasını rica ediyorum.yani artık bu soruya son noktayı koyup adam akıllı ikisi arasındaki asıl farkların ve varsa üstünlüklerin neler olduğunu öğrenmek istiyorum.şimdiden herkese teşekkür ederim.

miles

Tam konusunu açtınız. yakın zamanda mesaj dolacak burası :)

Gnomenin kısıtlı olma gibi bir durum yok. Her iki tarafında kendine göre artıları eksileri var. İkisini de kurun ve uzun süre kullanın. Bir süre sonra hangisi size uygun gelirse onu kullanın. (aynı işletim sisteminde ikisini hatta daha fazlasını kullanabiliyorsunuz) O tür laflar internette boş boş insanların kafasını karıştırmak için yazılıyor. KDE veya Gnome taraftarlarının da yarı şaka yarı ciddi böyle şeyler yazdıkları oluyor tabi. Genel olarak değinebileceğim en basit fark : kde de masaüstünüzdeki her datayı kişisel zevklerinize göre değiştirebilirsiniz, gnomede ise bu kişiselleştirmeler bu kadar fazla denilebilecek kadar değildir. ama eklentilerle (gnome-look.org) kde den farksız hale getirilebilir. O yüden kısıktlı olma durumu diye bir şey olamaz. İki masaüstü da gayet esnek ve iyidir :)

ironic

Bu konu hakkında ne kadar çok yorum yapsak da, en güzel deneyimi sen -bizzat - deneyerek elde edersin. Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye değişecektir.

kozanibo

kde kullanırken bu uygulama çöktü hata raporu yolla iletisine çok denk geldim. kde den kastım pardus 2008-2 ve 2009. ayrıca kubuntuda da denk geldim buna benzer bir hataya. ama gnome asla böyle birşey yapmadı. kendi tecrübem sadece. ben gnome kullanıyorum ve kde çok cicili bicili. güzel görünmüyor da değil ama geçemiyorum artık alıştım gnoma :)

sabian

Alıntı yapılan: ibokozan - 14 Ocak 2010 - 00:57:24
kde kullanırken bu uygulama çöktü hata raporu yolla iletisine çok denk geldim. kde den kastım pardus 2008-2 ve 2009. ayrıca kubuntuda da denk geldim buna benzer bir hataya. ama gnome asla böyle * bir şey yapmadı. kendi tecrübem sadece. ben gnome kullanıyorum ve kde çok cicili bicili. güzel görünmüyor da değil ama geçemiyorum artık alıştım gnoma :)

Tamamen katılıyorum ama senden bir adım öndeyim :) Ben KDE'yi kullanıyorum şu an ve bu gece yeniden GNOME'a döneceğim. Gerçekten de çok bug veriyor. Herşeye hata sıkıcı oluyor bi yerden sonra :) Stabilite istiyorsan kesinlikle GNOME derim. Ama bu konu sanki daha önce geçmişti forumda. Yöneticiler kulağımızı çekmesin sonra :D :P
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

Üçyüz zilyonuncu "Gnome mu yoksa KDE mi döver?" başlığına hoş geldiniz :)

Söylendiği üzere en güzeli, deneyip bizzat görmektir.

Not: Linus şu an Gnome'cu, ona göre :P
Not2: @artera, şakayla karışık bir cevap verdim yanlış anlama. Ancak bu şekilde açılan başlıkların sonu genelde hüsran olur :) Şakayla karışık verdiğim cevap arasında ciddi bir tavsiye yaptım ama arkadaşlar gibi, göz ardı etme sakın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

janparey

Bu başlıktaki genel kanı dogru hepsinin ii yönleri var.bence KDE birçok görsel güzellikle geliyo ama Gnome da sen onları kendin yapıyosun ama gnome kesinlikle çok stabil ben 2 senedir gnome kullanıyorum KDE nasıl bişey deniim bi dedim bikaç çökme mesajından sonra gnome a döndüm ama gnome un GTK arayüzü bana KDE görselliğini aratıyo gnome panel menü filan windoz 95 gibi gri filan .paneli menüleri filan KDE gibi saydam yapsalardı ne olurdu:)

artera

yok dostum neden yanlış anlayım.verdiğiniz cevaplar için ayrıca teşekkür ederim.
malumunuz insanın kafasına takılıyor işte.bişey daha sormak istiyorum miles dostumun söylediği şu "kde de masaüstünüzdeki her datayı kişisel zevklerinize göre değiştirebilirsiniz" den kasıt ne olaki ?
görünüm falan mı?biraz açabilirmiyiz?

bu arada şunu da söylemeden geçemeyeceğim:
gerçekten bu forum çok kaliteli ve seviyeli.diğer forumlardan gerçekten kat kat üstün.herkes bildiklerini bizzat paylaşıyor ve sorunu olanlara da gerçek manada yardım ediliyor.diğer forumlarda insanlar aşağılanıyor tersleniyor küfürler havada patlıyor banlanan banlanana.ortalık karışık doğrusu  :D
(ne bilim içimden geldi bunları sölemek.)

Sherlock Holmes

xwes

KDE kullanıyoruma ama bence ikisi de iyi ki varlar. İkisi de özgür ikisi de özelleştirme konusunda gayet özgürlükçü. İkisinde de ayrıntılar dışında yapabilecekleriniz aşağı yukarı aynı. Aslında mesele daha çok kullanışlılık ve görsellik ile ilgili yoksa "yapabileceklerin ve yapamayacakların" ile ilgili değil. Kişisel tecrübelerim ve alışkanlıklarıma dayanarak KDEyi kendi açımdan daha hoş ve daha kullanışlı buluyorum ama inanın bu çok göreceli. Bence yazılanlara kulak asmayın ikisini de sabırla en az 2 ay kullanın ve sonra bir daha düşünün. (Bu arada kişisel tavsiyem kde'yi temiz bir kubuntu kurulumu ile veya mandriva gibi bir dağıtımla denemeniz)

engin1975

Valla ben kararımı çoktan verdim büyük konuşmak gibi olmasın bundan sonra asla KDE kullanmam kim ne derse desin GNOME gibisi yok Kde arkadaşlarında dediği gibi çok çöküyor  en ufak bir hadata bilmemne uygulaması çöktü gibi hatar oluyor ama gnomede hala böyle bişeye rastlamadım.
Benim için Görsellik önemli değil sağlam sorunsuz çalışsın yeter.onun için tercihim Gnome den yana

xwes

Alıntı yapılan: engin1975 - 17 Ocak 2010 - 18:52:20
Valla ben kararımı çoktan verdim büyük konuşmak gibi olmasın bundan sonra asla KDE kullanmam kim ne derse desin GNOME gibisi yok Kde arkadaşlarında dediği gibi çok çöküyor  en ufak bir hadata bilmemne uygulaması çöktü gibi hatar oluyor ama gnomede hala böyle bişeye rastlamadım.
Benim için Görsellik önemli değil sağlam sorunsuz çalışsın yeter.onun için tercihim Gnome den yana
Çökmelerin sebebi KDE değil ubuntu'nun kde'yi kararli sunamaması.

miles

Alıntı yapılan: xwes - 17 Ocak 2010 - 18:54:17
Alıntı yapılan: engin1975 - 17 Ocak 2010 - 18:52:20
Çökmelerin sebebi KDE değil ubuntu'nun kde'yi kararli sunamaması.

Doğru söze ne denir. Birkaç dağıtımda kde denedim, hiçbirinde hiçbir sorun yaşamadım. Tek sorun Kubuntuda malesef! Üstelik bu konu tartışılmıştı : Çökme raporu vermeyen Gnome un arkaplanda ne hasarlar görüp görmediğini ama sadece kullancıya uyarı olarak vermediğini kim bilebilir ? Madalyon iki yüzlüdür...

barış

düşük özelliklere sahip bilgisayarlar için KDE bence olmamalı. Çünkü ağır çalışıyor. Menü güzel, son sürüm de windows vista çakması birşey olmuş :D

Gnome bence daha iyi. Hem KDE'ye göre daha hızlı daha pratik kullanışlı (bence)

Ama görselliğe önem veriyorsan ve bilgisayarın iyi özelliklere sahipse KDE kullan. Bunların yanısıra çökme sorunu var KDE masaüstünde. Sürekli çöküyor bişeyler.

kendi görüşlerim:

Görsellik: KDE
Hızlılık: Gnome
Çeşitlilik(jan jan): KDE
Sadelik: Gnome
Bug(daha çok hata veren anlamında): KDE
Windows Özentiliği: KDE (çok ezdim sanırım :D)

Ama 2side güzel benim hoşuma gidiyor. Ama sanki KDE masaüstünün orasıyla burasıyla daha bi oynayabilirsin..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ocak 2010 - 20:46:46

Ayrıca ben Pardus kullanırken sık sık çökme ile karşılaşıyordum. Sanırım bu çökme olayı kullanıcıdan kullanıcıya değişiyor. Ya da bana denk geldi. Ya da gerçekten çöküyor :D

osifa

KDE kullanacaksanız Mandriva kurmanızı öneririm. Bu güne kadar -Mandriva'da- KDE'nin çöktüğünü hiç görmedim. Üstelik son sürümleri de, son derece hızlı ve kararlı.

barış

Alıntı yapılan: osifa - 17 Ocak 2010 - 20:54:02
KDE kullanacaksanız Mandriva kurmanızı öneririm. Bu güne kadar -Mandriva'da- KDE'nin çöktüğünü hiç görmedim. Üstelik son sürümleri de, son derece hızlı ve kararlı.

mandriva denemedim hiç. Nasıl güzel mi ?

Sherlock Holmes

Distrowatch'a göre popüler dağıtım listesinde 5. sırada,
KDE'nin kararlı olduğu bir dağıtım.
http://distrowatch.com/table.php?distribution=mandriva

Site için not: Açıklama kısmı Ingilizce olup gerisi Türkçedir.  ;)

yusuftrb

Alıntı yapılan: terrordrone - 17 Ocak 2010 - 20:55:20
Alıntı yapılan: osifa - 17 Ocak 2010 - 20:54:02

mandriva denemedim hiç. Nasıl güzel mi ?

Ben denedim iki gün önce  keşke denemez olaydım, tabi tamamen benim hatam sistemimde win+ubuntu kuruluydu ayrıca uzun zamandan beri topladığım arşivlediğim dünya resim video program vs vardı. hdd yi biostan kapadım ikinci diski dışardan bağladım, her şey çok güzel gnome-desktop-mandrivayı indirmiştim bende gnomeye alıştım :)  kurulum  yaparken biçimlendirme kısmı geliyor iki diskte 160 gb dikkat etmedim nasıl olsa yeni disk tümünü sil hepsini kullanıcam dedim sildi kurdu  bütün bilgilerde gitti :(  
Bir gün kullandım mandrivayı ubuntu da yaptığım tüm işleri yaptım,  çok fazla  da farkını göremedim sonuçta ben son kullanıcıyım çok fazla bilgim, zaten şu an tam kararlı sürümü değilmiş  sanırım  ,biraz hatalar veriyordu depodan paket alırken vs, ama açılış ve kapanış süreci ubuntudan uzun sürdü benim bilgisayarımda. sonuç olarak tekrar ubuntuyu kurdum artık sistemde sadece ubuntu var hadi bakalım hayırlısı :) birde mandriva kullanırken kendimi kötü hissettim nedendir bilmiyorum :) ama şimdi gayet mutluyum ..

Siz siz olun sakın biosdan hdd kapatıp sistem kurmayın en azından biçimlendiriken diskin doğru olduğuna emin olun.

Gnome + kde konusuna gelince bence gnome
Ben , Kendim ve Ubuntum :o

:.İnsan, susturuluncaya kadar konuşmaktan ziyade adam gibi bir şey konuşuncaya kadar susmasını bilmelidir.:

pragma

Ben ikisinide denedim GNOME daha karışık ama bilgisayarını tam ele alıyor. Artılarına eksilerine bakınca GNOME'un KDE'den iyi olduğunu göreceksiniz

adolffwangel

ben ilk ubuntuyla başladığım için ilk de gnome ile tanıştım.. bu ne biçim masa üstü derken keşfettim.. ve kullanması kolay ve bana göre kişiselleştirilmesi hemen hemen aynı gibi kde ile.. tabi kde 4 iyi diyorlar.. ama sende benim gibi compiz fusion kullanmak istiyorsan.. ve hata iletilerinden çekiniyorsan gnome derim... gnome de şu ana kadar hiç bir sorun yaşamadım... kde'yi de sevemedim bir türlü.. yanlış anlaşılmasın bu kişisel bi şey ama bana hep windowsu hatırlatıyor... bilmem neden... gnome hem güzel, hem de daha hızlı.. buna sanırım başkaları da katılıyordur...
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

hitokiri

en iyisi gnome perforsmansa perforsmans lubuntu , kubuntu , xubuntu bu dağıtımları kurup denedim en sorunsuzu gnome hem görsel, hem işlevsel aslında kubuntu 9.04 te gayet güzeldi 9.10 da çok kastı sistemi nedense plazma çökmedi ondandır :D

ceddiguzel

Makinası sağlam olan kde kullansın
Görselliğin ön plana çıktığı kullanıcı kolaylıkları var
Sevgili Osifa'nında dediği gibi mandriva üzerinde kde gayet sağlam çalışıyor
Bu anlamda denenmeye deger ama bana göre gnome

hitokiri

bunu dipnot düşmeden olmaz şimdi şimdi makinam;
1.7 ghz
pentium 4
128 mb ekran kartı nvidia
256 mb önbellek
gnome çakılmıyor görsellikte var muhtemelen gnome 3 te bu durum değişicek ama şimdilik bu ubuntu için diğer dağıtımları denemedim ne desem yalan olur ama kde nin ayrı bi göz alıcı yanı yok değil .... :D

nazim

Kde pardus ile kulandım. yok, yazdıkları kadar yazsınlar Gnome' yi tek geçerim. :)

komoL

Abi benim 5 yıllık emektar'a Pardus kurdum +KDE nasıl kasmaya başladı.Şunu anladım düşük sistemlerde KDE iyi olmuyor:D Favori Gnome