Ubuntu'yu Kubuntu'ya çevirmek?

Başlatan baytat, 01 Haziran 2008 - 10:10:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

baytat

Arkadaşlar Ubuntu 8.04'ü kurdum, ancak Kubuntu'nun daha kullanışlı olduğunu duydum. Ubuntuyu Kubuntu'ya nasıl dönüştürebilirim?
Teşekkürler

Semih

Terminalde sudo aptitude update && sudo aptitude install kubuntu-desktop kodunu ver.Yükleme tamamlandıktan sonra açılışta Kde olarak seç.Bu şekilde kullabilirsin.172 mb falan tutuyor Kde paketleri.

http://www.psychocats.net/ubuntu/kde  Buradanda bakabilirsiniz.
A.Semih Türk

bebek

@semih; senin verdiğin kod kde masaüstünün ubuntuya entegre edilmesi değil mi? yani benim anladığım bu; yanılıyorsam düzeltin ama değilse acaba arkadaş bunu mu kastediyordu bence bunu bir alamak gerek.
@baytat;
arkadaşım anlaşılan ubuntuyu da yeni kurdun; arkadaşların sana kubuntu daha kullanışlı derken n eyi kastettiler acaba? biri gnome diğeri kde eğer bunu kastettilerse kde arayüzünü semihin verdiği kodla yüklemek mümkün. ama eğer sistemin kendisinden bahsediyolarsa merak ettim gerçekten aslında ne söylediklerini.
Alıntı yapılan: Eren - 25 Mayıs 2008 - 22:04:46
Bugün Kubuntu'nun işe yaramayan bir dağıtım olduğunu tekrar anladım. Hardy kurdum makineye, Ubuntu ses kartını ve wireless'i sorunsuz tanıdı, Kubuntu ise ikisini de tanımadı hatta wireless'i donanım listesinde çıkartamadı bile. Oysa ki wireless'in sürücüsü depoda var ve kurulu. Böyle bir enteresanlığı da daha önce görmedim.
bunu da bir oku istersen. her distronun bir artısı ve eksisi vardır kendine has. kullanışlı olup olmadığını anlaman için k/ubuntuyu da kullanmış olman gerekir. ayrıca kimin için neye neye göre kullanışlı? istersen bunları bir sorgula ve benim şahsi kanaatim ubuntuda kalmandır. eğer ki tatminsizlik söz konusu olursa o zaman kubuntuyu dene.

Semih

Alıntı yapılan: baytat - 01 Haziran 2008 - 10:10:22
abuntuyu kubuntuya nasıl dönüştürebilirim

@bebek
Sonucu sanırım buradan çıkardım.Evet Kde masaüstü yükler o komut.Açılışta seçer kullanır.Ama Kde ne kadar sağlıklı çalışır orası meçhul.Ya Kubuntunun kendisinden daha iyi çalışır * ya da berbat çalışır.

@baytat
Kur dene,sonra kaldırabilirsin Kde paketlerini.

Gnome sadeliğine ve esnekliğine güven.Ekran görüntülerine bak istersen incele..
A.Semih Türk

erginemr

@baytat,

Kubuntu kurmadan önce aşağıdaki başlığı okumanızı öneririm:
http://forum.ubuntu-tr.net/guncel-haberler-duyurular/kubuntu-'miyav'-dedi/0/

Semih

Şimdi bende merak ettim Ubuntu üstünde Kde ne kadar verimli?Deneyen var mı?Kubuntu'da çok sorunlu denildi,üstelik geliştirici elinden çıktığı halde.Kuran varsa Ubuntu üstüne bi zahmet anlatsın neler oldu?
A.Semih Türk

ufuk_k

Güzel oluyor, yani ne olacak ki :) KDE masaüstünüz de oluyor bir yandan. Ben genelde 3-4 masaüstü yöneticisi kuruyorum, hoşuma gidiyor. Canım hangisi üzerinde çalışmak istiyorsa orada çalışıyorum. Ama Kubuntu dağıtım olarak Ubuntu kadar kararlı olmayabiliyor tabi. Bence masaüstünü kurmak daha mantıklı.

Semih

Alıntı yapılan: ufuk_k - 02 Haziran 2008 - 22:16:49
Güzel oluyor, yani ne olacak ki :) KDE masaüstünüz de oluyor bir yandan. Ben genelde 3-4 masaüstü yöneticisi kuruyorum, hoşuma gidiyor. Canım hangisi üzerinde çalışmak istiyorsa orada çalışıyorum. Ama Kubuntu dağıtım olarak Ubuntu kadar kararlı olmayabiliyor tabi. Bence masaüstünü kurmak daha mantıklı.

Gnome zaten tanımlı Xfce,e17 var kurulu olarak,en süperi e17 harika bi masaüstü olmuş.Şimdi depolardan çekmek yerine Kubuntu 7.10 Cd'sini depo olarak göstersemde oradan kursam olurmu?
A.Semih Türk

ufuk_k

Aslında olabilir. Listeye bir ekle, sonra da kubuntu-desktop pakedini kurmayı dene, ama sürümü düşük ise sorun yaratabilir. Yine de zorla o sürümü kurmasını sağlayabilirsin.

jawes

slm beyler benım bu konu hakkında bı sorunum var  bende kubuntu masa üstü kurdum  ubuntu uzerınden kullanımı hıç hoşuma gıtmedı  bende  unınstal yaptım  bişiler kaldırıldı  ama ne olduğunu ben tam bilmiyorun  sorun şu ki kubuntu masa ustunun butun uygulamaları   gnome  oturmunda  uygulamalr diğer adlı bolumde bulunuyorlar ve kullanılabılr olarak gozukuyorlar  acaba unınstal yaptığım şey başka bi şeymiydi  o araçları nasıl kaldıra bılırım
ilgilenen olursa sevinirim
LİNUX KULLANMAK AYRICALIKTIR

KÖTÜ İLE DOST OLAN UMURSAMAZ GÜNAHI
HAK SÖZÜ  DUYMAZ OLUR HATIRLAMAZ ALLAHI...  sürekli olarak kendini yönetebilmek insanın sahip olabileceği en değerli yetenektir...

Semih

Konsolda
sudo apt-get remove kubuntu-desktop

A.Semih Türk

munirekinci

@Semih

Bu şekilde bütün KDE programlarını kaldırıyor mu?

ufuk_k

kubuntu-desktop pakedini kurduktan sonra ek olarak başka paketler de kurduysan onları ve bağımlılıklarını kaldırmaz. Elle bulup kaldırmak gerekir. Ayrıca yine de garantiye almak için --purge eklemek daha iyi olabilir.

munirekinci

Yok kubuntu-desktop ile birlikte kurulan KDE yazılımları örneğin;
Ark
Adept Manager
Knotes
Ksnapshot

Bunlar kubuntu-desktop kaldırıldığında kalkıyor mu?

ufuk_k

kubuntu-desktop kurulurken, şu şu paketler de kurulacak diye geçtiğinde içindeyse bu paketler, kalkar diye biliyorum. Sen onları tutmak istiyorsun anladığım kadarıyla. Onun için kullandığın, kalkmasını istemediğin programların listesini al, not et, kalktıktan sonra tekrar kurarsın. Zaten çekmeden kurar, indirmeden yani.

munirekinci

Yok yok tutmak istediğimden değil, daha önceleri kubuntu-desktop ile birlikte gelen KDE uygulamalarının kubuntu-desktop ile birlikte gitmediğini duymuştum bunu merak ettim. Şuan yüklü olan KDE'mi kaldırmak istemiyorum. :)

Semih

O komutla kurdum dün gece ama kaldırmadı.Paketleri tek tek kaldırmak gerekli heralde deyip,Synaptic'de Kde yazıp arattım,ne var ne yok kaldırdım :)
A.Semih Türk

munirekinci

Hangi program ile kubuntu-desktop'ı kaldırdınız?

Semih

Synapticte tek tek seçerek kaldırdım.
A.Semih Türk

jawes

beyler dün gece bende Synaptict açtım ve tek tek seçip kaldırdım ama galiba yanlışlıkla gnome nınde bazı parçalaranı da kaldırmışım neyse pc açık ken hata vermedı pc kapatıp yattım    ama 2 saat once işten geldim ve pc açtımkı ne goreyım
hiç bişi yok masa üstü  namına maus hariç hiç bişi yok tertemiz bir ekran ne yaptımsa  değişen bişi yok  ve acil sizden yardım beklıyorum  şu anda bu msajı bile çalışan cd uzerınden yazıyorum   gnome kurtarım üçbiriminden kutarılıyorsa  hani kod varsa yazın pc formatlamak istemiyorum  her şeyim gidecek derdimi anlatabildiğimi sanıyorum

HAK SÖZÜ  DUYMAZ OLUR HATIRLAMAZ ALLAHI...  sürekli olarak kendini yönetebilmek insanın sahip olabileceği en değerli yetenektir...

ufuk_k

Uçbirimden:
sudo aptitude install ubuntu-desktop

heartsmagic

ubuntu-desktop'u install demesi sanırım fayda etmez, hatta reinstall bile fayda etmez. Tek tek uğraşması gerekecek diye tahmin ediyorum.

aptitude show ubuntu-desktop
Alıntı YapPackage: ubuntu-desktop
State: installed
Automatically installed: yes
Version: 1.102
Priority: optional
Section: metapackages
Maintainer: Matt Zimmerman <mdz@ubuntu.com>
Uncompressed Size: 53,2k
Depends: acpi, acpi-support, acpid, alacarte, alsa-base, alsa-utils, anacron, apmd, avahi-daemon, bc, ca-certificates, consolekit, cupsys, cupsys-bsd,
         cupsys-client, cupsys-driver-gutenprint, dc, dcraw, desktop-file-utils, doc-base, eog, evince, fast-user-switch-applet, file-roller, foomatic-db,
         foomatic-db-engine, foomatic-filters, gcalctool, gconf-editor, gdebi, gdm, gedit, genisoimage, ghostscript-x, gimp-python, gnome-about,
         gnome-app-install, gnome-applets, gnome-control-center, gnome-icon-theme, gnome-media, gnome-menus, gnome-netstatus-applet, gnome-nettool,
         gnome-panel, gnome-pilot-conduits, gnome-power-manager, gnome-session, gnome-spell, gnome-system-monitor, gnome-system-tools, gnome-terminal,
         gnome-themes, gnome-utils, gnome-volume-manager, gstreamer0.10-alsa, gstreamer0.10-plugins-base-apps, gstreamer0.10-pulseaudio, gtk2-engines,
         gtk2-engines-pixbuf, gucharmap, hal, hotkey-setup, hwtest-gtk, language-selector, launchpad-integration, lftp, libgl1-mesa-glx, libglut3,
         libgnome2-perl, libgnomevfs2-bin, libgnomevfs2-extra, libpt-1.10.10-plugins-v4l, libpt-1.10.10-plugins-v4l2, libsasl2-modules, libxp6, metacity,
         nautilus, nautilus-cd-burner, nautilus-sendto, notification-daemon, openprinting-ppds, pnm2ppa, powermanagement-interface, pulseaudio,
         pulseaudio-esound-compat, readahead, rss-glx, screen, screensaver-default-images, scrollkeeper, seahorse, smbclient, software-properties-gtk,
         ssh-askpass-gnome, synaptic, system-config-printer-gnome, tangerine-icon-theme, tsclient, ttf-bitstream-vera, ttf-dejavu-core, ttf-freefont,
         ubuntu-artwork, ubuntu-sounds, unzip, update-manager, update-notifier, usplash, usplash-theme-ubuntu, x-ttcidfont-conf, xdg-user-dirs,
         xdg-user-dirs-gtk, xkb-data, xorg, xscreensaver-data, xscreensaver-gl, xterm, yelp, zenity, zip
Recommends: app-install-data-commercial, apport-gtk, avahi-autoipd, bluez-cups, bluez-gnome, bluez-utils, bogofilter, brasero, brltty, brltty-x11, bug-buddy,
            cdparanoia, compiz, contact-lookup-applet, cups-pdf, deskbar-applet, displayconfig-gtk, diveintopython, dvd+rw-tools, ekiga, espeak, evolution,
            evolution-exchange, evolution-plugins, evolution-webcal, example-content, f-spot, firefox, firefox-gnome-support, foo2zjs, foomatic-db-hpijs,
            fortune-mod, gcc, gimp, gimp-gnomevfs, gnome-accessibility-themes, gnome-games, gnome-mag, gnome-orca, gnome-screensaver, gnome-user-guide,
            gvfs-fuse, hal-cups-utils, hplip, im-switch, jockey-gtk, landscape-client, laptop-detect, libdeskbar-tracker, libgl1-mesa-dri, libnss-mdns,
            libpam-gnome-keyring, linux-headers-generic, make, min12xxw, mousetweaks, nautilus-share, network-manager-gnome, onboard, openoffice.org-calc,
            openoffice.org-gnome, openoffice.org-impress, openoffice.org-writer, pidgin, pidgin-otr, powernowd, pulseaudio-module-gconf,
            pulseaudio-module-hal, pulseaudio-module-x11, pxljr, rhythmbox, scim, scim-bridge-agent, scim-bridge-client-gtk, scim-gtk2-immodule,
            sound-juicer, splix, tomboy, totem, totem-mozilla, tracker, tracker-search-tool, transmission-gtk, ttf-arabeyes, ttf-arphic-uming,
            ttf-indic-fonts-core, ttf-kochi-gothic, ttf-kochi-mincho, ttf-lao, ttf-malayalam-fonts, ttf-thai-tlwg, ttf-unfonts-core, ubufox, ubuntu-docs,
            vinagre, vino, wodim, wvdial, xcursor-themes, xdg-utils, xsane

Bu ne demek oluyor, açacaksın chroot ile konsolu depends olanları sırayla kontrol edeceksin oluyor. Uğrştıracak sanırım biraz ancak daha pratik bir yol bilmiyorum zira neler kaldırdığını bilmiyorsun. recommends olanları kurup kurmamak, kontrol etmek sana bağlı. Chroot nasıl yapacaksın? Çalışan CD üzerindeyken:

sudo mkdir /media/ubuntu_kurulu
sudo mount /dev/sda1 /media/ubuntu_kurulu
sudo chroot /media/ubuntu_kurulu /bin/bash

ile chroot yapacakssın. sda1 yerine senin ubuntu kurulu bölümü göstermen lazım. Daha sonra sırayla yukarıdaki paketleri konsoldan deneyeceksin.

sudo aptitude install paket_adı
kuruluysa zaten kurulu der geçer. Yok değilse kurar.

Şimdi, eğer kotalıysan ve kotamdan gitmesin diyorsan bu paketleri CD altında'da bulup kurabilirsin. deb paketleri:

sudo dpkg -i paket_adı.deb

şeklinde kurulur. Hatta CD sources.list içinde olduğu için muhtemelen aptitude kullansan bile oradan bile çekip kurar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

jawes

ufuk sen yokmusun hızır gibi yetiştin dediğin gibi
kodu yazdım telefona reset çektim pc ye onarım üçbirimi açıldı ve kodu yazdım dowload dedi onayladım 15.7mb
indirdi kuruldu  gene reset attım ve oturumu açtım yalnız herşey normal açıldı masa üstüne kavuştum  yalnız bılmediğim bişi aniden hata verdi ne yapacağımı bılmıyordumkı  heartmagic arkadaşımın dediği gibi hatayı iyice inceledim ve  sorunu çözdüm
sizin bu emekleriniz ödenmez helal olsun size ve içinizdeki bu linux aşkına işşallah bır gun bende sizin sevyenize ulaşmak isterim 

sistem bu aşağıda olduğu gibi yuklendi

Paket: ubuntu-desktop
Durum: kuruldu
Kendiliğinden kuruldu: evet
Sürüm: 1.102
Öncelik: optional
Bölüm: metapackages
Sağlayıcı: Matt Zimmerman <mdz@ubuntu.com>
Açılmış boyutu: 53,2k
bağımlılıklar: acpi, acpi-support, acpid, alacarte, alsa-base, alsa-utils, anacron, apmd, avahi-daemon, bc, ca-certificates, consolekit,
                   cupsys, cupsys-bsd, cupsys-client, cupsys-driver-gutenprint, dc, dcraw, desktop-file-utils, doc-base, eog, evince,
                   fast-user-switch-applet, file-roller, foomatic-db, foomatic-db-engine, foomatic-filters, gcalctool, gconf-editor, gdebi,
                   gdm, gedit, genisoimage, ghostscript-x, gimp-python, gnome-about, gnome-app-install, gnome-applets, gnome-control-center,
                   gnome-icon-theme, gnome-media, gnome-menus, gnome-netstatus-applet, gnome-nettool, gnome-panel, gnome-pilot-conduits,
                   gnome-power-manager, gnome-session, gnome-spell, gnome-system-monitor, gnome-system-tools, gnome-terminal, gnome-themes,
                   gnome-utils, gnome-volume-manager, gstreamer0.10-alsa, gstreamer0.10-plugins-base-apps, gstreamer0.10-pulseaudio,
                   gtk2-engines, gtk2-engines-pixbuf, gucharmap, hal, hotkey-setup, hwtest-gtk, language-selector, launchpad-integration,
                   lftp, libgl1-mesa-glx, libglut3, libgnome2-perl, libgnomevfs2-bin, libgnomevfs2-extra, libpt-1.10.10-plugins-v4l,
                   libpt-1.10.10-plugins-v4l2, libsasl2-modules, libxp6, metacity, nautilus, nautilus-cd-burner, nautilus-sendto,
                   notification-daemon, openprinting-ppds, pnm2ppa, powermanagement-interface, pulseaudio, pulseaudio-esound-compat,
                   readahead, rss-glx, screen, screensaver-default-images, scrollkeeper, seahorse, smbclient, software-properties-gtk,
                   ssh-askpass-gnome, synaptic, system-config-printer-gnome, tangerine-icon-theme, tsclient, ttf-bitstream-vera,
                   ttf-dejavu-core, ttf-freefont, ubuntu-artwork, ubuntu-sounds, unzip, update-manager, update-notifier, usplash,
                   usplash-theme-ubuntu, x-ttcidfont-conf, xdg-user-dirs, xdg-user-dirs-gtk, xkb-data, xorg, xscreensaver-data,
                   xscreensaver-gl, xterm, yelp, zenity, zip
Önerilenler: app-install-data-commercial, apport-gtk, avahi-autoipd, bluez-cups, bluez-gnome, bluez-utils, bogofilter, brasero, brltty,
              brltty-x11, bug-buddy, cdparanoia, compiz, contact-lookup-applet, cups-pdf, deskbar-applet, displayconfig-gtk, diveintopython,
              dvd+rw-tools, ekiga, espeak, evolution, evolution-exchange, evolution-plugins, evolution-webcal, example-content, f-spot,
              firefox, firefox-gnome-support, foo2zjs, foomatic-db-hpijs, fortune-mod, gcc, gimp, gimp-gnomevfs, gnome-accessibility-themes,
              gnome-games, gnome-mag, gnome-orca, gnome-screensaver, gnome-user-guide, gvfs-fuse, hal-cups-utils, hplip, im-switch,
              jockey-gtk, landscape-client, laptop-detect, libdeskbar-tracker, libgl1-mesa-dri, libnss-mdns, libpam-gnome-keyring,
              linux-headers-generic, make, min12xxw, mousetweaks, nautilus-share, network-manager-gnome, onboard, openoffice.org-calc,
              openoffice.org-gnome, openoffice.org-impress, openoffice.org-writer, pidgin, pidgin-otr, powernowd, pulseaudio-module-gconf,
              pulseaudio-module-hal, pulseaudio-module-x11, pxljr, rhythmbox, scim, scim-bridge-agent, scim-bridge-client-gtk,
              scim-gtk2-immodule, sound-juicer, splix, tomboy, totem, totem-mozilla, tracker, tracker-search-tool, transmission-gtk,
              ttf-arabeyes, ttf-arphic-uming, ttf-indic-fonts-core, ttf-kochi-gothic, ttf-kochi-mincho, ttf-lao, ttf-malayalam-fonts,
              ttf-thai-tlwg, ttf-unfonts-core, ubufox, ubuntu-docs, vinagre, vino, wodim, wvdial, xcursor-themes, xdg-utils, xsane
Tanım: The Ubuntu desktop system
This package depends on all of the packages in the Ubuntu desktop system

It is also used to help ensure proper upgrades, so it is recommended that it not be removed.

lazgin@dhcppc0:~$

heartsmagic

Allah allah demek ki ubuntu-desktop sağlıyormuş, peşin konuşmamak lazımmış :)
@ufuk_k'a bir teşekkür de bizden gitsin, başlığı etiketleyip kapatalım.

@jawes zamanla her şey olur merak etme. Sen yeter ki sorunlarının üzerine böylece gitmeye devam et.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Serkan abi yetmemiş demek ki, hata almış, yani senin bilgileri kullanmış her şekilde :)