sis 671/771 ekran kartını hangi linux dağıtımı ile sorunsuz kullanabilirim?

Başlatan osmancan, 12 Ocak 2010 - 21:31:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osmancan

İyi akşamlar arkadaşlar

daha önce isko arkadaşımız linpus linux içinde sis 671 olduğunu yazmış.linpus sitesine baktım deneme sürümü mevcuttu.acaba bildiğiniz başka bir dağıtım varmı?sis 671 sorunsuz kullanabileceğim.(gerçi ubuntu desteklemiyorsa başka hangi dağıtımlarda olabilir diyebilirsiniz :D)
Ubuntu User number is # 33126
Linux user number is #529943

kuleyni

Arkadaşlar bilgisayarları aldığımız firmaları sıkıştıralım (vermiyoruz diyene kadar :) ) Ben casper'a mail attım ilgileneceklerini ve en yakın zamanda döneceklerini yazdılar ama 2 gün oldu :(

kuleyni

Maile cevap gelmeyeli iki gün oldu ve bugün casper firmasını aradım.Bana söylenen "Biz microsoftla çalışıyoruz ve microsoft için destek veriyoruz!" cümlesi oldu.

kuleyni

Sis 672 kullandıklarına göre belki müşteri memnuniyeti için sis firması ile görüşürler ummuştum ama yanılmışım.Kernelin içinden araklayabilirse işi bilen biri çok iyi olur gerçekten ama başka bir dağıtıma bu sürücüyü koymak ve indirilmeye bu şekilde sunmak suçtur çünkü  sis bu sürücüyü ücret karşılığında veriyor.

kuleyni

Alıntı yapılan: isKo - 13 Ocak 2010 - 14:30:39
satin alinan bir donanimin surucusunun parayla satilmasi bana gore yasal degil.

Ne güzel söyledin ama diyelim bu sürücü başka bir dağıtımda kullanıldı adamlar tepki gösterir bence en iyisi aramızda paylaşmak

kozanibo

292.53 kb

bu nasıl driver sürücüsü :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ocak 2010 - 17:28:07

ben de bugün fujitsu siemens v5535 makineye ubuntu kurdum. linux desteği yok mu bu sürücünün? compiz kullanamayacak mı? rezil olduğumun resmidir :D

osmancan

Alıntı yapılan: isKo - 13 Ocak 2010 - 00:53:33
Linpus Linux ile suruculer geliyor. Baska dagitimda geldigini gormedim. Belki Mandriva ucretli pack surumunde olabilir.

linpus linux da varsa driverları demek ki linuxta çalışıyor.linpus tan nasıl alınabilir ubuntuya nasıl uyarlanabilir acaba ???

acer

Ben google'a 'sis linux' diye yazdım şunu buldum. Bir bakın belki fikir sahibi olabilirsiniz.

command

Alıntı yapılan: osmancan - 12 Ocak 2010 - 21:31:19
İyi akşamlar arkadaşlar

daha önce isko arkadaşımız linpus linux içinde sis 671 olduğunu yazmış.linpus sitesine baktım deneme sürümü mevcuttu.acaba bildiğiniz başka bir dağıtım varmı?sis 671 sorunsuz kullanabileceğim.(gerçi ubuntu desteklemiyorsa başka hangi dağıtımlarda olabilir diyebilirsiniz :D)

debian 5.0.3 te driver kurmadan vesa sürücü ile 1280x768 cözünürlük alabiliyorum dene istersen

heartsmagic

Alıntı yapılan: isKo - 13 Ocak 2010 - 14:30:39
@heartsmagic bu isten anliyordur. Nasil yapariz bu isi @heartsmagic

İşten kasıt nedir? Eğer sürücünün dağıtılması soruluyorsa şöyledir sanırım. Sis ücret karşılığı bu sürücüyü vermişse ve lisansı dağıtılmaya müsait değilse dağıtılması yasal değildir.

Eğer sürücüyü Limpus'tan çıkartmadan bahsediyorsak neyin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Karanlık bir odada yürümek gibi bir şey bu. Hoş, o türlü bir tecrübem yok fakat yorum yapmak için de dediğim gibi bize neyin nasıl olduğunun söylenmesi lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kuleyni

heartsmagic

Yapılamaz derken? :)
Eğer sürücüyü bulup dağıtmaksa soru, yapılabilir ama yasal olmaz.
Eğer sürücüyü bulmaksa dediğim gibi bilemiyorum. Nasıl sağlanıyor bilmek lazım. Ancak tecrübem yok söylediğim gibi. Ancak Linux dünyasında sonuçta her şey birer dosyadan ibaret, saklı gizli bir şey yok. Ayrıca madam böyle bir şey var, neden şu ana kadar kimse almamış sürücüleri? Düşündürüyor bu konu beni. Fakat bazı özel derleme/dağıtma yolları varsa bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kuleyni

Yapılamaz derken sürücüyü almayı kastetmiştim yasallığı hiç umrumda değil ihtiyacı olanlara el altından gitsin yeter :) düşünme konusunda haklısın madem böyle şimdiye kadar neden kimse almadı ???

eren

İsmail olayın Acer ile alakası yok. Madem insanlar merak ediyor 6 aylık bir çalışmanın sonucunda edindiğim gerçek bilgileri sizlerle paylaşayım.

Sis serisinin neden Linux sürücüsü yok?

Bu hikayeye başlamadan önce çok gerilere dönmek gerekiyor. 2004 yılında Amerikalı bir kişi Acer markalı dizüstü bilgisayar alıyor ve içerisine Linux dağıtımı (Debian) kuruyor. Ürünü alırken ürün kendisine Linux uyumlu diye satılıyor ancak ekran kartını tanıtamıyor. Bunun üzerine davalık oluyorlar ve mahkeme kullanıcıyı haklı bulup Acer'a tazminat ödetiyor.

Ürünle gelen ekran kartı SIS. Bunun üzerine Acer, Silicon Integrated Systems (SIS) ile görüşüyor ve Linux sürücüsü istiyor. SIS bu istek üzerine kendi bünyesinde yetişen elemanların bir kısmının oluşturduğu Linpus Linux ile bu desteği verip bu işten para kazanmayı planlıyor.

Acer, SIS ve Linpus hepsi Tayvanlı firmalar.

SIS, ucuz PC satmak isteyenlere uzun zamandır Linpus Linux satıyor. SIS chip setine sahip ucuz ama Linux ile uyumlu bilgisayarlar bu sayede satılabiliyor ve hem SIS hem Linpus bu işten güzel para kazanıyor.

Sadece Acer değil ASUS, Benq, Dell ve HP gibi önde gelen firmalarda bu tuzağa 1-2 sene öncesine kadar düşüp oem Linpus Linux alıyorlardı. Ancak Acer dahil artık SIS chip setine sahip makine çok az üretmeye başladılar.

SIS ve Linpus sadece kendi dağıtımları üzerinden ekran kartı desteği verdikleri için ucuz bilgisayar satmak isteyenler kendilerine muhtaç kalıyorlardı. Ama üreticiler uyandı ve bu oyuna son verdiler.

Linpus ile gelen SIS sürücüsü araklanabilir mi?

Araklanamaz. Çünkü bu sürücüler çekirdeğe gömülü geliyor ve sürücülerin çalışması için Linpus görüntü yönetim yazılımına ihtiyaç duyuyor. Sürücüler olsa bile başka dağıtımda çalıştırma imkanınız yok.

Linpus sanılanın aksine kaynak kodları tam açık olmayan, bir kısım kaynak kodu özellikle sürücüleri kapalı kodlu olan ticari bir dağıtım. Bu nedenle amiyane bir tabirle sürücüler araklanamıyor, araklansa bile Linpus görüntü yönetim yazılımı olmadığı için çalışmıyor.

Durumun hukuksal boyutu

Linux desteğinin var olduğu yazılı olarak beyan edilmedikçe aldığınız bir donanımdan "ücretsiz" olarak bu desteği kanun önünde bekleyemiyorsunuz. Bu nedenle hukukçu arkadaşlar doğru söylemişler.

Bu çıkar ilişkisine karşı nasıl bir tutum izlenmeli?

Büyük üreticiler Dell, HP gibi artık SIS chip setine sahip onboard ekran kartlı sistem satmıyorlar. Ancak piyasada farklı markaların (başta Vestel gibi yerli markaların) ucuz ürünlerinde bu ekran kartları kullanılıyor. Bu nedenle bu ekran kartını kullanan makineleri almayıp bu işi protesto etmemiz gerekiyor.

İşin gerçeğini derin araştırmalar sonucu öğrendiğim bilgilere göre açıklamaya çalıştım. Durum budur ve yapılabilecek pek bir şey ne yazık ki yok.

Not : Lütfen bu mesajım ocak ayının sonunda çöpe taşınsın. Gizli bilgileri halka ifşa ettiğim için başım derde girsin istemiyorum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

kuleyni

@wiper bu açıklama çok iyi oldu gerçekten teşekkür ederim.Artık umudumu kestim

Yusuff

Linpus nasıl bir dağıtım acaba? Pardus gibi bile olsa kullanılabilir. Ben bir bakayım iniyor mu?
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

command

kozanibo

:( arkadaşın bilgisayarına ubuntu kurdum kahretsin ki içinde bu ekran kartı varmış. hiç düzelme imkanı yok galiba :(

osmancan

Alıntı yapılan: command - 13 Ocak 2010 - 22:40:44
İyi akşamlar arkadaşlar

debian 5.0.3 te driver kurmadan vesa sürücü ile 1280x768 cözünürlük alabiliyorum dene istersen

en kısa zamanda debian 5.0.3 kurup deneceğim.bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

debian da vesa sürücü ile 1280x768 çözünürlük alınabiliyorda neden ubuntuda bu sağlanamıyor acaba?

Yusuff

Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

command

Alıntı yapılan: osmancan - 15 Ocak 2010 - 20:39:25
Alıntı yapılan: command - 13 Ocak 2010 - 22:40:44
İyi akşamlar arkadaşlar

en kısa zamanda debian 5.0.3 kurup deneceğim.bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

debian da vesa sürücü ile 1280x768 çözünürlük alınabiliyorda neden ubuntuda bu sağlanamıyor acaba?

ubuntu 8.04 için sis driveri debian2da sorunsuz çalışmakta bunuda es geçmeyelim

osmancan

biraz önce cd çantasını karıştırırken opensolaris 2008 live cd buldum onunla denedim masaüstünü görmek kısmet oldu bir dağıtımın sis ekran kartı ile.çözünürlükte 1024*768 gayet normaldi.yanlız etherneti ve ses kartını görmedi.open solaris tecrübesi olan varsa bilgilendirirse sevinirim.eğer sorunsuz kullanabilirsem sis i open solaris kurayım diyorum.

command

Yanluş anlama ama daha tam bir linux deneyimin olmadan opensolaris gibi bir dağıtımla başlaman senin için çok zor olacaktır kaldıki forumda opensolaris kullanıcısı yok ( galiba varsa ben bilmiyorum ) eğer debian kuracak olursan grafik kurulum seçeneği mevcut text mod zor olabilir senin için