[Nasıl] BURG kullanarak temalı ve hareketli Boot (Başlangıç) Menüsü oluşturmak

Başlatan erdaltaskesen, 11 Ocak 2010 - 13:01:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erdaltaskesen

Alıntı yapılan: aktash - 11 Ocak 2010 - 17:20:17
bir de pardus a logo atamadı.

Bunun nedeni theme klasörü içerisinde icons altında Pardus için tanımlanmış bir logo olmaması olabilir.

aniceman

kaldırılan ve eklenen çekirdekler grub u güncelleyince menüde yerini alıyor. (bizzat denedim)
yani sorun yaşama ihtimali modifiye edilmemiş grub ile sorun yaşama ihtimali ile aynı =)

pardus logosu görünmese bile diğer linux katagorisi çerçevesinde penguen simgesi çalışması lazımdı. bana pardus u algılamıyor gibi geldi.
emin değilim ama...
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

kozanibo

ozmo

içerik şu şekilde nasıl değiştireceğim?

Alıntı Yap# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT=5
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
#GRUB_TERMINAL=console

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
#GRUB_GFXMODE=640x480

# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entrys
#GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY="true"

GRUB_THEME=sora
GRUB_GFXMODE=1280X800

Ozmo

Alıntı yapılan: ibokozan - 11 Ocak 2010 - 17:36:52
# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT=5
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

#GRUB_TERMINAL=console

#GRUB_GFXMODE=640x480

GRUB_THEME=sora
GRUB_GFXMODE=1280X800

# /boot/grub/grub.cfg.

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=10
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=false
GRUB_TIMEOUT="10"
GRUB_CMDLINE_LINUX=" vga=792 splash quiet"

#GRUB_TERMINAL=console

#GRUB_GFXMODE=640x480

GRUB_THEME=sora
GRUB_GFXMODE=1280X800

kozanibo

#GRUB_GFXMODE=640x480

var orda birde ben en aşağıya ekledim çözünürlük bunların hangisi baz alınıyor acaba?

GRUB_THEME=sora
GRUB_GFXMODE=1280X800

Ozmo

terminal için

grub menüsü için
GRUB_GFXMODE=1280X800

burada notebook mu kullanıyorsun :)

aniceman

Alıntı yapılan: aktash - 11 Ocak 2010 - 17:30:20
pardus logosu görünmese bile diğer linux katagorisi çerçevesinde penguen simgesi çalışması lazımdı. bana pardus u algılamıyor gibi geldi.
emin değilim ama...
nedeni grub.cfg dosyasında pardus un "class" değeri olarak Pardus görünmesine karşın tema da bu "class" değeri için her hangibir ikon tanımlanmamış olması. Pardus un  "class" değerini "Linux" olarak değiştirdiğiniz takdirde Pardus için de simge (Linux için varsayılan olarak penguen simgesi) görünecektir.

Ozmo

aniceman

Ozmo

Alıntı yapılan: aktash - 11 Ocak 2010 - 18:02:01
evet çalışıyor. her hangi bir sorun yaşamadım.
terminal dediğim ctrl alt f1 orası bizim sorunumuz orası da :)

aniceman

evet o da çalışıyor, kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptım; süper f7 ile de geri döndüm =S

Ozmo

Alıntı yapılan: aktash - 11 Ocak 2010 - 18:05:20
evet o da çalışıyor, kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptım; süper f7 ile de geri döndüm =S

cat  /etc/default/grub

içeriğini buraya yaza bilir misin?...

kozanibo

Alıntı yapılan: Ozmo - 11 Ocak 2010 - 17:55:21
terminal için

grub menüsü için
GRUB_GFXMODE=1280X800

evet notebook kullanıyorum çözünürlük kısmını halledemededim büyük görünüyor. diğer kernelleri de düzenlemek istiyorum bu grub 2 düzenlediğimiz gibi düzenliyoruz değil mi?

Ozmo

Alıntı yapılan: ibokozan - 11 Ocak 2010 - 18:12:24
Alıntı yapılan: Ozmo - 11 Ocak 2010 - 17:55:21
terminal için

grub menüsü için
GRUB_GFXMODE=1280X800

evet notebook kullanıyorum çözünürlük kısmını halledemededim büyük görünüyor. diğer kernelleri de düzenlemek istiyorum bu grub 2 düzenlediğimiz gibi düzenliyoruz değil mi?
evet

aniceman

yalnız ctrl alt f1 den nasıl kopyalanacağını bilmiyorum. hem ora hem de uçbirim aynı çıktıları veriyor görünüyor.
aşağıdaki uçbirimden aktarılmadır.

aktas@aktas26:~$ cat  /etc/default/grub
# /boot/grub/grub.cfg.

GRUB_DEFAULT=0
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

#GRUB_TERMINAL=console

GRUB_THEME=sora
GRUB_GFXMODE=1024x768

aktas@aktas26:~$

not: aşağıdaki kısım tema işlemlerinden sonra değiştirilmişti

GRUB_THEME=sora
GRUB_GFXMODE=1024x768

özgün hali aşağıdaki gibi idi.

[code]
#GRUB_GFXMODE=640X480

[/code]

Düzeltme: Ekleme
Alıntı yapılan: ibokozan - 11 Ocak 2010 - 15:39:27
henüz bu haliyle wikiye eklemek uygun olmaz çünkü kendisi de kursun benden sonra bende garip bir görüntü oluşturdu. simgeler büyük yazılar yarım görünüyor. bir de şu bilgi eklense hiç fena olmaz. diğer kernelleri listeden nasıl kaldıracağız?
diğer çekirdekleri grub.cfg dosyasından silin, değişiklik sonrası "sudo grub-update" komutunu kullanmayın.
ya da
eski çekirdekleri bilgisayarınızdan komple kaldırmak için synaptic paket yöneticisinden "linux-image-2" şeklinde arama yapıp eski çekirdeklere sağ tıklayıp kaldırmayı uygulayabilirsiniz. bu işlemden sonra "sudo grub-update" komutunu uygulamayı unutmayın.

Alquimista

dün gece başlığı görünce denedim bende, güzel oldu sayılır. Özellikle Chiva teması en sorunsuz çalışan oldu. Ama bu simgelerin büyük görünme sorunu bende de var.

Bir de ekran çözünürlüğümüzü belirttiğimiz kısım (en azından bende o şekilde) hiçbir şekilde 1280x800'ü kabul etmiyor. Mesela ubuntu açılırken ekran çözünürlüğüm o şekilde ama grub ekranında yemiyor. Bu yüzden de temalarla gelen resimlerin çözünürlüğü felaket durumda.

vbeinfo çıktısında bir dünya çözünürlük var ama hepsi 4:3 oranlarında 800x600 / 1024x768 gibi bundan sanıyorum ki ilk temada çerçeve ekran dışına taşıyor fln. Chiva temasında buton olmadığından onda görüntü fena sayılmaz aklınızda bulunsun, bir alternatif.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

gergozen

merhaba, öncelikle yeni bir kullanıcıyım ve bu da bu forumlardaki ilk mesajım.
Ben de denedim ve theme.cfg dosyaları işin içine girinceye kadar her şey güzel sayılırdı. Bunlar kullanılınca bir layer daha açılıyor sanki. Bana Sora teması oldukça başarısız geldi. Menülerdeki isimleri kısaltır ve logolara dokunmazsam güzel bir sonuç alabiliyorum. Ancak anlatım güzel olmuş.

Winter teması text tabanlı ve daha uygun gibi. Bir de her grub update'inde menülerimi tekrar düzenlemem gerekmese daha iyi olurdu. "sudo chmod +w /boot/grub/grub.cfg"  ile yazma izni alarak düzenliyorum her "sudo update-grub" sonunda eski menü geri geliyor.

aniceman

cfg dosyalarında değişikliğe yazı, vurgu rengi ve konum değişikliklerini yapmak için gereksinim duyabilirim ama grub u uçurmak var, üfleyerek yaklaşmak lazım. cfg dosyalarına dokunmadan, sadece imaj dosyalarını silerek ya da değiştirerek de temalarda değişiklikler yapabiliyorsunuz.
mesela benim "sora" temasını getirdiğim son hal. sorun çıkmadıkça kurcalar dururum artık ben bunları =))

Alquimista

bu sora temasındaki sıkıntıyı anlamadım ama yinede biraz uğraştıktan sonra kendime göre özelleştirebildim.

sora (clean) temasındaki ekran dışına çıkan kutucukların png'lerini saydam yaptıktan sonra, pardus'u ikon listesine ekledim, arkaplanıda değiştirince gayet güzel bir grub ekranı oldu.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

aniceman

çok güzel görünüyor...
pardus logosu (varsa renklendirilmişini de) alabilme ihtimalimiz var mı :)

Alquimista

tabi ki, mesaja ekliyorum. arkaplanı da ekliyorum kullanmak isteyen olursa. cfg dosyalarını kurcalamak lazım vakit buldukça dediğiniz gibi =D

erdaltaskesen

Sorun çözülmüş gibi görünüyor. Biri bana ilk iletiyi düzenleme konusunda yardım ederse sevinirim.

heartsmagic

Öncelikle eline sağlık @erdaltaskesen. Dün gece bunu görmüş ancak vakit yetersizliğinden çevirememiştim. Ayrıca çevirmeden önce de uygulamak, başarısını görmek istemiştim. Sen benden önce davranmışsın ve el birliğiyle harika işler çıkmış ortaya.

Ufak bir ekleme/düzeltme yapayım.
".. ve indirdiğinde .zip dosyalarını Home (Ev) klasörüne içine taşı ve terminali aç,.." bölümünde bahsedilen ev dizini bize ait olan ev (home) dizinidir. Sisteme ait olan /home dizini ile işimiz yok kısacası. .zip paketinin koyulacağı dizin /home/kullanıcı_adı/falanca.zip gibi bir şey olacak örneğin. /home dizinine taşınır ve alttaki komutlar uygulanırsa unzip paketi bulamayacağından mızıldanacaktır ki öyle olmuş bir iki arkadaşta.

Tekrar eline sağlık bu güzel çeviri için.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erdaltaskesen

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Ocak 2010 - 01:27:04
".. ve indirdiğinde .zip dosyalarını Home (Ev) klasörüne içine taşı ve terminali aç,.." bölümünde bahsedilen ev dizini bize ait olan ev (home) dizinidir. Sisteme ait olan /home dizini ile işimiz yok kısacası. .zip paketinin koyulacağı dizin /home/kullanıcı_adı/falanca.zip gibi bir şey olacak örneğin. /home dizinine taşınır ve alttaki komutlar uygulanırsa unzip paketi bulamayacağından mızıldanacaktır ki öyle olmuş bir iki arkadaşta.

Düzenleme yapıldı daha pratik olduğunu düşündüğüm bir yol daha ekledim. Bir kaç yerde eklemeler daha yaptım. Başka eksikleri gören arkadaşlarımız bildirirlerse düzenleme yapabilirim. Teşekkürler

extense

actigim bir konunun bu kadar ilgi gorecegini tahmin etmezdim :) tebrikler bana,

bu guzel vede olmazsa olmaz bir uygulama için; ceviriyi yapip diger kullanicilarin vede bir cok insana kilavuz olacak bu guzel turkce kaynak için erdaltaskesen arkadasimiza tesekkurlerimi borc bilirim,

ben ugrasmistim ama bir yerde takilip kalmistim cozemedim, yoksa konuyu ben aciklayici acacaiktim...

herkese saygilar