Bir Türlü Güncellenemeyen Çekirdek

Başlatan ScaryMan, 04 Aralık 2010 - 22:36:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ScaryMan

Linux çekirdeği olarak en güncel sürüm hangisi acaba arkadaşlar? Ubuntu'da ne zaman güncelleme yöneticisini açsam bana sürekli 2.6.35 için güncelleme veriyor. Her hafta yeni bir alt sürüm mü çıkıyor Linux çekirdeğinde anlamıyorum?

Header files related to Linux kernel version 2.6.35 (linux-headers-2.6.35-23)
Linux kernel headers for version 2.6.35 on x86/x86_64 (linux-headers-2.6.35-23-generic)
Linux kernel image for version 2.6.35 on x86/x86_64 (linux-image-2.6.35-23-generic)
Linux Kernel Headers for Development (linux-libc-dev)

Durmadan bu paketler çıkıyor güncelleme olarak. Önceden sürümlere dikkat etmiyordum ama şimdi son iki defadır 2.6.35 ile ilgili olduğunu fark ettim. Her hafta bu güncellemeleri vermesinin sebebi nedir acaba?

ozan2680

Linux Çekirdeğinin her hafta değil hergün güncellenmesinin sebebi yeni özellikler , hatalar , güvenlik açıklarının eklenmesi/kaldırılması içindir.Çekirdek yeterli stabilliği sağladıktan sonra dağıtımlarda kullanılır yani güncelleme ile sunulur...

burdan istediğin kernel'i yükleyebilirsin.En güncel stabil sürüm 2.6.31.1 dir.

http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/

http://www.kernel.org/

Speed

GNUbuntu

Önce Saygı...

matrax_41

heartsmagic

@ozan2680, yeni sürümü kurmak istemiyor @ScaryMan, güncelleme sorunundan bahsediyor sanırım.
@ScaryMan, çekirdek her gün güncellenmez elbette, hatta çok sık güncellenmez. Senin ya güncellemede bir sorunun var ya da başka bir yerde. Şunu deneyelim:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ScaryMan

Evet sorun güncelleme yöneticisinde olabilir.

@heartsmagic, komutlarla güncellemeyi yaptım. Güncelleme yöneticisini açtım, güncelleme yok dedi. Güncelleme yöneticisi ile yaptığım güncellemelerdeki durumdan farklı olarak grub menü'de eski çekirdekler görünmüyor. Onları temizlemiş. Daha önce Güncelleme Yöneticisi ile çekirdek yükselttiğimde elle temizlemek zorunda kalıyordum. 3 gün sonra tekrar çekirdek güncelletiriyordu bana.

Bakalım, şimdi güncelleme yok diyor ama iki gün sonra tekrardan 2.6.35-23 ü yüklettirmesin bana... :)

heartsmagic

Bir süre açık kalsın o zaman başlık, eğer sorun çözülürse etiketler, bir de not düşersin bizler de kapatırız konuyu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.