Eklenti Hatası

Başlatan DeKaN, 10 Ocak 2010 - 22:16:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DeKaN

arkadaşlar hangi siteye girsem eksik eklenti kur çıkıyor kurmaya kalkıyorum ama aşağıdaki hatayı alıyorum

<wizard id="plugin-installer-wizard" title="&pluginWizard.title;"
^

heartsmagic

En son hangi eklentiyi kurarken bu oldu? Eğer sorun yapan eklentiyi biliyorsan firefox dizininden silmeye çalışıp durumu çözersin. Eğer ayarlarım benim için önemli değil, hepsini yeni baştan yapabilirim diyorsan zahmete girmeden şunu uygula. Firefox'u kapat:

mv ~/.mozilla ~/.mozilla.yedek

Firefox böylece sıfırlanıp açılır. Ancak tüm ayarları tekrar yapman gerekir. Bunu yapmak istemiyorum diyorsan dediğim gibi eklenti hangisiyse onu silmen lazım. Nasıl olacak bu iş?

Öncelikle ev dizinindeki gizli .mozilla dizinine gir. Ctrl+h yaparsan gizli dizinler görünecektir. .mozilla dizini ve altındaki firefox dizinine gir. Bu dizinin altında senin profiline ait bir dizin daha olacak. Örneğin bende ismi p1h67i08.default. Bu dizini takip ederek extensions dizinine gir. Bu dizinde eklentilere ait dizinler bulunur. İşin biraz çetrefilli kısmı burası. Bazı eklenti dizinleri eklentinin ismiyle yer alır, ancak bazıları almaz. Bu isim içermeyen eklenti dizinleri şu şekilde bulunur: {19503e42-ca3c-4c27-b1e2-9cdb2170ee34} işte bu dizinlere girip senin eklentin hangisiyse tespit etmeye çalış. Bu dizinlerin içinde de eklentiye ait bir isim görünmeyebilir. Bu durumda LICENSE gibi dosyalara bakarak eklentiyi öğrenmeye çalışacaksın. Kısacası yapman gereken bir şekilde sorun yapan eklentinin dizinini bulup silmek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntuki lilith

Bu da farklı bir eklenti hatası şöyle ki:
Video indirmem gerekiyor youtube'dan bunun için Downloadhelper4.7, Unplug ve Click Youtube Video downloader eklentilerini kurdum firefoxu 10 kez yeniden başlattım yetmedi bilgisayarı yeniden başlattım ama hala eklentiler kısmında bu eklentiler için "Firefox baştan başlatıldığında kurulacak" yazıyor. Neden böyle?
Bir fikri olan var mı?

bytan

İkisini de aynı anda mı kurdun yoksa her bir kurulumdan sonra yeniden başlattın mı? En azından sorunun tam kaynağını tespit edebiliriz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ubuntuki lilith

Her birini ayrı ayrı kurduktan sonra eklenti penceresinde firefoxu yeniden başlat yazıyor zaten oraya tıklayarak kapattım ve yeniden başlattım. Bu eklenti baktım olmadı diğer eklentiye geçtim sonra da diğerine aynı süreçleri yaşayarak. Sonra bilgisayarı kapatıp açtım 2 kez ve eklentiler penceresine geldiğimde araçlardan eklenti listesinde adları var ancak firefoz yeniden başlatıldığında kurulacak diye uyarı yazıyor altta.

ironic

Az önce denedim bende sorunsuzca yüklendiler. Acaba bu eklentileri iptal edip başka bir eklenti kurmayı denediğinde de aynı sorun oluyor mu?

ubuntuki lilith

Bahsettiğim eklentilerden sadece birini kaldırdım ve sonra bir başka eklenti daha kurdum ve firefoxu yeniden başlattım o eklenti için de aynı durum hasıl oldu :-\

ironic

Bu durumda aklıma gelen sorun ya herhangi bir eklentiden ya da profilden kaynaklanıyor. Öncelikle kurulmayan tüm eklentileri kaldır ve baştan başlat. Yeni açılışta kurulu olan tüm eklentileri devredışı bırakıp yine yeniden başlat Son durumda yeniden eklenti kurmayı denediğinde sorun devam ediyor mu?

ubuntuki lilith

Devam ediyor malesef:((

ironic

@heartsmagic' in yukarda verdiği komutu ver ve Firefox' u yeniden başlat. Eğer sorun yine çözülmediyse yüklenen/kaldırılan  paketlerle ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum.

ubuntuki lilith

Firefox İngilizceye döndü eklentilerim yer imlerim gitti sanırım komut bu duruma getiriyor. Alınan yedeği nasıl geri yükleyeceğim?

ironic

Alıntı yapılan: ubuntuki - 19 Ocak 2010 - 21:23:44
Firefox ingilizceye döndü eklentilerim yer imlerim gitti snaırım komut bu duruma getiriyor. alınan yedeği nasıl geri yükleyeceğim?

Yedeği geri yükleriz. Öncelikle eklenti sorunu çözüldü mü?  :)

ubuntuki lilith

Evet youtube'tan video indirme eklentisi bu kez kuruldu ve çalıştı. Teşekkür ederim. Peki sebep şimdi ne imiş ve yedeği yükleyelim mi:)

ironic

O halde profilden kaynaklanıyormuş.  :) Öncelikle eski profile geri dönelim ve tüm önemli yedeklerini al. Komutları Firefox kapalı iken vermen daha sağlıklı olur.

rm -rf ~/.mozilla

mv ~/.mozilla.yedek ~/.mozilla

Açılışta eski ayarlar gelecektir. Yedek işleminden sonra istersen ilgili dizine giderek elle ya da

rm -rf ~/.mozilla

komutuyla sorunlu profili sil.  Ayarlarını yeni profil üzerinden tekrar oluşturman gerekecek.

ubuntuki lilith

Buradan uçbirime kopyala yapıştır yaparken doğal olarak firefoxu açık bıraktım ve mv ~/.mozilla.yedek ~/.mozilla bana şunu dedi: mv: '/home/ubuntuki/.mozilla.yedek' durumlanamadı: No such file or directory
Zaten bunun öncesinde de kodları vermeden yani /home/kullanıcı adı/mozilla içine bakmaya çalıştım özel iletide dediğin gibi ama home içerisi boştu zaten(!)
Neticede, yandı gülüm keten helva youtube eklentisi de kurmuştum o da gitmiş bu kodlar mı yeniden sıfırladı bilemiyorum orasını.

ironic

Kapalı olarak vermen daha sağlıklı olur demiştim.. Bu tür sorunlar olabilir. Home klasörü içerisinde bu tür dosyalar gizli olarak bulunur. Öncelikle gösterimine izin vermen gerekli. (Ctrl + H)

ls -a | grep .mozilla

komutunun çıktısı nedir?

ubuntuki lilith

.  ..  extensions  firefox

ironic

komutu yanlış vermişim. Düzenlemiştim fakat geç kalmışım. Tekrar çıktıya bakabilir miyiz?

ubuntuki lilith

.mozilla
.mozilla-thunderbird

ironic

Şu an yedek klasörü gözükmüyor. Komutları iki defa mı verdin? Ayrıca şu an eski ayarlarda mısın?

ubuntuki lilith

Alıntı yapılan: ironic - 19 Ocak 2010 - 21:38:15
O halde profilden kaynaklanıyormuş.  :) Öncelikle eski profile geri dönelim ve tüm önemli yedeklerini al. Komutları Firefox kapalı iken vermen daha sağlıklı olur.

rm -rf ~/.mozilla

mv ~/.mozilla.yedek ~/.mozilla

Açılışta eski ayarlar gelecektir. Yedek işleminden sonra istersen ilgili dizine giderek elle ya da

rm -rf ~/.mozilla

komutuyla sorunlu profili sil.  Ayarlarını yeni profil üzerinden tekrar oluşturman gerekecek.
Buradaki kodları girmeden evvel elle gidip bakıyım dedim buradan
Alıntı Yap/home/kullanıcı_adı/.mozilla klasörü
ama yoktu bişey. Sonra firefoxu kapatmayı unutarak alıntıladığım kodları verdim uçbirimde. Sonra bir de firefoxu kapatıp verdim şu an hala firefox ingilizce yer imlerim ve herhangi bir eklentim yok.

Netice şu bu adımı yapacaklar dikkat etsin ilk 2 komuttan sonra her şey yerine geliyormuş ama ben 3.sünü verince oradan bir yapılandırma olacak sandım ve yedek yalan oldu. Pırıl pırıl bir Firefoxla yüzyüzeyim :)

bytan

Geçmiş olsun. Yeni ve taze bir başlangıç fırsatı :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST