Envy mi, Kısıtlı Sürücü Yöneticisi mi?

Başlatan xxx3, 31 Mayıs 2008 - 16:05:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xxx3

Arkadaşlar benim bilgisayarimda nvidia sürücüm kısıtlı srücü yöneticisinden yüklenmiş faziyetde benim Ubuntu ve Compiz kurulumunu bir programcı abim yapmıştı. Acaba Envy'yi kurmadan sürücü yüklenir mi ve eğer yüklenirse ki öyle gözüküyor, benim burada sorum hangisi daha iyi performans verir? Çünkü Ubuntu'mu 8.04 yükselttikten sonra küp eklentisinde ekranım biraz titriyor gerçi bu konuyuda forumumuzda açmıştım ve söylenenleri yaptım ama pek etkili olmadı. Şimdiden herkeze teşekkürler

Anlatım gene karışık oldu idare edin  ;D

ekran kartım nvidia geforce 7400 go

ufuk_k

Performans farketmez. Sürücü sürümü aynı olduğu sürece hiç bir şey farketmez. Yalnızca xorg.conf dosyası farklı düzenlemişse farkeder. O da performansı etkilemez, hata varsa hata verir. Titreme yenileme hızı/monitör ile ilgili olabilir.

xxx3

peki ideal yenileme hızı ne kadar olmalıdır

ufuk_k

Monitörden monitöre değişir. Her monitörün yatay çözünürlük ve yenileme hızı kapasitesi farklıdır. Yatay (horizontal) ve dikey (vertical) olarak monitörün kullanma kılavuzu/ürün bilgisinde geçer. Ve xorg.conf dosyasına eklenir. Örnek bir düzenleme:

Section "Monitor"
    Identifier         "My Monitor"
    HorizSync       30.0 - 80.0
    VertRefresh     55.0 - 75.0
EndSection

xxx3

şu anda kendi bilgisayarım yok  ama eve gidince mutlaka bakıp buraya yazarım hocam teşekkürler  :)

maxspacemax

Alıntı yapılan: xxx3 - 31 Mayıs 2008 - 16:18:49
şu anda kendi bilgisayarım yok  ama eve gidince mutlaka bakıp buraya yazarım hocam teşekkürler  :)

Ben kısıtlı sürücü yöneticisi diyorum. Envy klavye ayarlarını bozuyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: maxspacemax - 01 Haziran 2008 - 09:11:31

Bende böyle bir sıkıntı oldu mu hatırlamıyorum ama çözülemeyecek problem değil. Ben Envy'nin işleri daha iyi hallettiğini düşünüyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xxx3

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Haziran 2008 - 14:07:08
Alıntı yapılan: maxspacemax - 01 Haziran 2008 - 09:11:31

Bende böyle bir sıkıntı oldu mu hatırlamıyorum ama çözülemeyecek problem değil. Ben Envy'nin işleri daha iyi hallettiğini düşünüyorum.
peki hocam envy ile beraber kısıtlı sürücü yöneticisini kullana bilirmiyim yoksa envy kurunca diyeri iptal mi oluyor bende kendi düşüncem envy kurmak ve compiz performansını deyerlendirmek

heartsmagic

İkisini beraber kullanmaya bir gerek yok ki. Zaten kullanılacak durum yok. İkisinin de görevi aslında aynı. Nvidia sürücülerini depodan çekmek, ardından kurmak. Ha ben Envy derim diğer arkadaşlar Kısıtlı Sürücü Yöneticisini. Farklı işler yapmayacaklar bunlar, ancak bazen yapılandırma ayarlarında işler değişebiliyor. Birinde problem yaşayan diğeri ile çözebiliyor. Fakat sistemi çorbaya çevirmemektir önemli olan. Temiz temiz birini dene, problem yaşamazsan devam edersin.

xxx3

aslında sormak istedigim tam olarak bu deyıldi envy kurunca kısıtlı sürücü yöneticisini kapatmam mı gerekecek yoksa envy kurunca otomatik olarak o kendini iptal mi edecek :D

heartsmagic

Sen bir şeye dokunma. Ancak zaten daha önceden Nvidia paketini kurduysan ve sorun yaşıyorsan kaldırmak fayda verecektir. Kısacası temiz kurulum.

Sen kurdun da sorun mu yaşıyorsun?

Not: Evet kurmuşsun da Envy'yi denesem mi diye soruyorsun. Bence çok kurcalama. Küpteki titreme falan öyle abartılacak bir durum değil. Tabi son karar senin.

xxx3

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Haziran 2008 - 14:40:58
Sen bir şeye dokunma. Ancak zaten daha önceden Nvidia paketini kurduysan ve sorun yaşıyorsan kaldırmak fayda verecektir. Kısacası temiz kurulum.

Sen kurdun da sorun mu yaşıyorsun?

Not: Evet kurmuşsun da Envy'yi denesem mi diye soruyorsun. Bence çok kurcalama. Küpteki titreme falan öyle abartılacak bir durum değil. Tabi son karar senin.
yok bir hata iletisi almıyorum envy'yide kurmadım yalnızca böyle bir düşüncem var ama haklısınız pek bir problemim yok fazla kurcalamamak lazım  ;D

erginemr

Bence de sisteminiz düzgün çalışıyorsa Envy'yi hiç kurcalamayın. Aksi takdirde her çekirdek (kernel) güncellemesinde Envy'yi tekrar çalıştırıp NVidia sürücüsünü yeni çekirdeğe göre derlemeniz gerekecek. Halbuki Ubuntu ile gelen ekran kartı sürücü paketleri, çekirdek güncellemesi ile birlikte otomatik olarak güncellenecektir.

heartsmagic

Linux kurcalaya kurcalaya öğreniliyor, dediğim gibi son karar senin. Ancak kurcalayacak zilyon tane şey varken sanırım çalışan bir şeyleri kurcalaman çok bir şey katmaz :)

Not: Ben her kernel güncellemesinde böyle bir şey yapmıyorum. Bana mı bu kıyak yoksa :)
Not2: Henüz son kernel güncellemesinden sonra sistemi açmamışım, açınca görürüm :)

xxx3

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Haziran 2008 - 15:05:57
Linux kurcalaya kurcalaya öğreniliyor, dediğim gibi son karar senin. Ancak kurcalayacak zilyon tane şey varken sanırım çalışan bir şeyleri kurcalaman çok bir şey katmaz :)

Not: Ben her kernel güncellemesinde böyle bir şey yapmıyorum. Bana mı bu kıyak yoksa :)
Not2: Henüz son kernel güncellemesinden sonra sistemi açmamışım, açınca görürüm :)
pardon ama kernel güncellemesini nasıl yapıyoruz ve kernel nedir ? biliyorum konu saptı ama merak etttim simdi  ;D

ufuk_k

Sen bir şey yapmıyorsun, Ubuntu yeni kernele geçiyor ve güncelleme olarak depolara yüklüyor. Güncelleme yöneticisi uyarı veriyor ve güncelle diyorsun, kuruluyor. Güncelleme yaptığında göz atmışsan linux-image-2.6.24.17 gibi linux ile başlayan kernel paketlerini yüklediğini görürsün.

xxx3

Alıntı yapılan: ufuk_k - 01 Haziran 2008 - 19:03:33
Sen bir şey yapmıyorsun, Ubuntu yeni kernele geçiyor ve güncelleme olarak depolara yüklüyor. Güncelleme yöneticisi uyarı veriyor ve güncelle diyorsun, kuruluyor. Güncelleme yaptığında göz atmışsan linux-image-2.6.24.17 gibi linux ile başlayan kernel paketlerini yüklediğini görürsün.

hocam kusura bakmayın bu ara sınavlarla ugrasıyorum ıyıce mallaştım desem yalnış  olmaz teşekkürler

erginemr

Linux çekirdeği hakkında bilgi için:
http://en.wikipedia.org/wiki/Kernel
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kernel

Kısaca, Linux dağıtımlarında arka planda çalışan ve bilgisayarın yazılım ve donanımları arasındaki iletişimi sağlayan ana / motor sistem diyebiliriz. Şu an gördüğünüz Gnome, KDE, vb. masaüstleri ise bu çekirdek üzerinde çalışan bir kabuktan, üstyapıdan ibaret. Başka bir deyişle işin mutfağında çekirdek (kernel), vitrininde ise masaüstleri var.

Ubuntu'da çekirdek güncellemeleri yayınlandıkça "Güncelleme Yöneticisi" tarafından otomatik olarak indiriliyor ve kuruluyor. Sizin ekstra bir şey yapmanıza gerek yok.

Kozmo

Amatör kullanıcıların Envy ile kurulum yapmasını ve bu kurulum sırasında sistem dilini İngilizce olarak ayarlamalarını tavsiye ediyorum. En sorunsuz ve rahat kurulum bu şekilde oluyor.