Disk bölümlendirme sorunu

Başlatan ZorbAA, 10 Ocak 2010 - 19:38:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZorbAA

Merhaba,
Yaklaşık 1,5 yıldır yeni yeni linux dünyasına giriş yapmakta olan bir kullanıcıyım. Ubuntu'yu 8.04'ten beri kullanmaya çalışıyorum. Önceleri sadece denemek için kurmuştum o yüzden harddisk'te 5gb alan ayırıp oraya kurdum, çok fazla kullanmıyordum başlarda. Ancak şimdilerde ubuntu'yu keşfettikçe hoşuma gitmeye başladı ve sürekli kullanır oldum, artık windows'u neredeyse hiç kullanmıyorum (bazı mecburiyetlerin dışında). Şimdi geleli sorunuma, Ubuntu için ayırdığım 5gb alan artık yetersiz geliyor doğal olarak. 10gb boşta duran fat32 alan var, bu hdd bölümünü şu an ubuntu kurulu olan 5gb'lık bölümle birleştirmek istiyorum ancak bunu biçimlendirme yapmadan uygulamak istiyorum. Windows altında veri kaybı olmadan disk bölümleme için program mevcuttu ancak ext3 formatını tanımayacağı için işe yaramayacaktır. Acaba Ubuntu altında bunu yapmam mümkün mü yoksa sil baştan tüm verileri silip bölümleme yapıp ubuntu'yu tekrar mı kurmam lazım?

utdmr

Alıntı yapılan: ZorbAA - 10 Ocak 2010 - 19:38:52
Merhaba,
Yaklaşık 1,5 yıldır yeni yeni linux dünyasına giriş yapmakta olan bir kullanıcıyım. Ubuntu'yu 8.04'ten beri kullanmaya çalışıyorum. Önceleri sadece denemek için kurmuştum o yüzden harddisk'te 5gb alan ayırıp oraya kurdum, çok fazla kullanmıyordum başlarda. Ancak şimdilerde ubuntu'yu keşfettikçe hoşuma gitmeye başladı ve sürekli kullanır oldum, artık windows'u neredeyse hiç kullanmıyorum (bazı mecburiyetlerin dışında). Şimdi geleli sorunuma, Ubuntu için ayırdığım 5gb alan artık yetersiz geliyor doğal olarak. 10gb boşta duran fat32 alan var, bu hdd bölümünü şu an ubuntu kurulu olan 5gb'lık bölümle birleştirmek istiyorum ancak bunu biçimlendirme yapmadan uygulamak istiyorum. Windows altında veri kaybı olmadan disk bölümleme için program mevcuttu ancak ext3 formatını tanımayacağı için işe yaramayacaktır. Acaba Ubuntu altında bunu yapmam mümkün mü yoksa sil baştan tüm verileri silip bölümleme yapıp ubuntu'yu tekrar mı kurmam lazım?

Bazen sorunlar çıkabilse de bir yol var, çok da zor değil, hatta hiç değil :).

Live CD ile sistemi açıp bölümleri büyütme, küçültme işlemi yapabilirsiniz Gparted ile. FAT32'li bölümü silip ext3'ü o tarafa doğru büyütürseniz isteğiniz gelir yerine.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

ZorbAA

Yol gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim, ilerleme sağladım ancak sonuçlandıramadım :)
GParted'ı henüz keşfettim, yükledim, fat32 olan bölümden 7gb alan sildim daha sonra Ubuntu kurulu alanın sonuna eklemek istediğimde ise bu mümkün olmadı :) çünkü bölümü seçip sağ tıkladığımda sadece 3 menüye tıklanabilir halde çıktı: "Ayır, Bayrakları yönet ve Bilgi" menüleri. Sanırım önce ayır tuşuna tıklamak gerekiyor ancak buna tıklayınca hata veriyor ve ayırma işlemini yapamıyor.

-------------------------------------
/dev/sda6 ayrılamıyor

Bölüm bağlama noktalarından ayrılamadı.

/

Büyük olasılıkla diğer bölümler de bu bağlama noktası üzerine bağlanmıştır. Bağlamı el ile ayırmanız önerilir.
-------------------------------------

Bu şekilde bir hata veriyor. Buradan öteye gidemedim. Bir fikriniz var mı acaba?

utdmr

Anladığım kadarıyla halihazırdaki Ubuntu kurulumunuzdan deniyorsunuz. Ancak üzerinde çalıştığınız bölümde işlem yapamazsınız. Bunun için Ubuntu çalışan CD ile sistemi açıp CD üzerinden çalışırken bölümlendirme yapmanız gerekiyor.

Forumda anlatımı olacaktı bir yerlerde.
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

ZorbAA

Evet kurulu sistem üzerinde deniyordum, daha sonra live cd ile açıp denedim, unmount ile ayırma işini yapabildim. Ancak Ubuntu kurulu bölümü uzatmak istediğimde uzatmak için yer göstermiyordu :) her türlü denedim, fat32 olan bölümü silerek denedim, ext3 formatlayarak denedim olmadı. Sonra vazgeçip bilgisayarı yeniden başlatmak istedim bu sefer de durduk yere hiçbişey yapılmadığı halde grub uçmuş bilgisayarı live cd dışında açamıyorum şu anda :'( :'( ubuntu'daki kullanıcı izinleri yüzünden ubuntu kurulu olan bölümdeki dosyalarımın yedeğini de alamıyorum live cd üzerinden. çok fena kaldım ortada :( grub'u onaramazsam her şeyi silip tekrar kuracağım sıfırdan mecburen ki bunu da pek yapmak istemiyorum :(

Edit: Bu bölümdeki konu ile Grub'u tekrar yükleyerek onardım, disk bölümleme olayına da tövbe ettim :) boş ve daha uzun bir zamanda gparted olayına tekrar göz atma kararı aldım. Yardım ve desteğiniz için çok çok teşekkür ederim :)

utdmr

Garip, aslında bir sorunla karşılaşmamanız gerekirdi. GRUB'un felan da kafası karıştığına göre disk bölümlerinizde bir sorun oluşmuş olması muhtemel. Her koşula karşı önemli bilgilerinizi yedeklemenizi öneririm.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9279.0.html
Bu linkte Gparted ile ilgili var bir ufak anlatım :).

İyi çalışmalar.
--