Pardus Linux 2009.1 RC

Başlatan fortran, 10 Ocak 2010 - 00:22:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

Pardus Linux 2009.1'in ilk deneme sürümü Onur Küçük tarafından duyuruldu. 2.6.31.9 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan Pardus Linux 2009.1 RC; Plasma teknolojisine sahip ve görsel efektlerle zenginleştirilmiş KDE 4.3.4 masaüstü yöneticisiyle geliyor. Sürüm; gelişmiş bir sürücü desteği, daha büyük bir yazılım deposu ve yazılımların en güncel sürümlerini sunuyor. OpenOffice.Org 3.1.1.5, Mozilla Firefox 3.5.7, Gimp 2.6.7, Xorg 1.6.5, Python 2.6.4 sistemle birlikte gelen yazılımlardan bazıları. Bu sürümden itibaren Pardus CD kalıpları Hibrit Görüntü olarak hazırlanmaya başlanıyor. Hibrit görüntüleri CD'ye veya DVD'ye yakılabiliyor. İstenirse USB gibi sabit disk benzeri aygıtlara yazarak kullanmak da mümkün. Farklı dilleri destekleyen versiyonu da bulunan Pardus Linux 2009.1 RC'nin çalışan ve kurulan CD'leri indirime sunulmuş bulunuyor.

Karşılaşabileceğiniz hataları veya iyileştirme isteklerinizi hata takip sistemine bildirebilirsiniz. Pardus Linux 2009.1 RC edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

* Pardus FTP sunucusu   (Kurulan CD)
    * Pardus FTP sunucusu   (Çalışan CD)

2dbilgisayar.com.tr
Özgür yazılım dergisi: eniXma

hasansahin

Ocak ayı içinde Pardus 2009.1 kararlı sürüm çıkacak ama Şubat'ın 9'unda da KDE 4.4 çıkacak. Keza, Kernel 2.6.32 kararlı konuma geçmiş durumda.
Bu sürüm için biraz daha beklenipte, KDe 4.4 ve çekirdek 2.6.32.xx bu sürüme dahil edilse daha iyi olmazmıydı?
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

Sitem

Alıntı yapılan: isKo - 10 Ocak 2010 - 00:44:00
2010 yilinda 2009 surumu icin rc surum cikiyor tebrikler. 2010 surumunu 2011 olmadan bekliyoruz.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz!

http://www.ozgurlukicin.com/haber/pardus-yol-haritasi-aciklandi/

ODİN

Pardus Linux 2009.1 RC

bu dağıtım kakarlı çalışıyormu masa üstünde kullanmayı düşünyorum daha önce yaşadığım olumsuz pardus 2009 bunalımı yaşarmıyım sürekli çökme uyarısı veriryormu yoksa daha stabil bir dağıtım mı bu
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

Felâsife

Alıntı yapılan: ODİN - 10 Ocak 2010 - 12:58:57

Pardus Linux 2009.1 RC

bu dağıtım kakarlı çalışıyormu masa üstünde kullanmayı düşünyorum daha önce yaşadığım olumsuz pardus 2009 bunalımı yaşarmıyım sürekli çökme uyarısı veriryormu yoksa daha stabil bir dağıtım mı bu
Şimdi bu çıkanı denemeyin, final öncesi beta oluyor bu
Kararlı sürümse 15 Ocak'ta geliyor, 5 gün kalmış yani.
http://www.pardus-linux.org/2009/12/pardus-2009-1-surumu-15-ocakta/
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

kozanibo

çalışan cdsi hala çıkmadı pardusun :O

aniceman

şu ana kadar 2007, 2007.3, 2008.1, 2009 sürümlerini kurup da, hiç birinde ekran kartı kurulumunu başaramadığım; dolayısıyla hemen hemen her sürümünü kurmanın ötesine geçip de bir türlü kullanma kısmına geçemediğim işletim sistemi...
Ubuntu bu kadar kolay tanırken bu mereti, Pardus neden!
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

fadike

Pardus'un açıklanan yol haritasında debianvari bir hava sezmedim değil.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

hasansahin

Alıntı yapılan: fadike - 10 Ocak 2010 - 15:13:28
Pardus'un açıklanan yol haritasında debianvari bir hava sezmedim değil.
KONU DIŞI :
@fadike, imzanı değiştirmenin zamanı çoktan gelmiş :)
İnsanlar backports kullanarak lenny üzerinde XFCE 4.6.1 kullanmaya başladılar :)
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

ironic

Henüz son güncellemeleri yapmadım fakat mevcut hali benim sistemimde sorunsuz duruyor. 2010 adlı bir sürüm çıkmayacakmış ama keşke bu sürüm, 2010 olarak adlandırılsaydı.

ODİN

Alıntı yapılan: Felâsife - 10 Ocak 2010 - 13:14:17
Alıntı yapılan: ODİN - 10 Ocak 2010 - 12:58:57

Pardus Linux 2009.1 RC

Şimdi bu çıkanı denemeyin, final öncesi beta oluyor bu
Kararlı sürümse 15 Ocak'ta geliyor, 5 gün kalmış yani.
http://www.pardus-linux.org/2009/12/pardus-2009-1-surumu-15-ocakta/
bilgi için teşekkürler
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

Felâsife

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

aliorhan

Pardus ekibinin ellerine sağlık. Birde Kurumsal 2 yi stabil hale getirebilirlerse ne ala. :)

sabian

Ben kullanmak isteyeceğimi pek sanmıyorum ama yine de kullanacak arkadaşlar ilk ekran görüntülerini buradan paylaşırsa güzel olur.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

Alquimista

Felâsife'nin dediği gibi karalı sürüme 5 gün kaldığını bilseydim denemek için 5 gün beklerdim aslında =)

Linux konusunda yeni sayılırım, Ubuntu'dan başka kısa süre Debian ve Arch Linux denedim yalnızca. Gnome'a da aşık oldum Ubuntu sayesinde ama her nedense son günlerde deneyebildiğim kadar çok dağıtım deniyorum. Bu sabahta önyargılarımı kattım önüme Pardus 2009.1 RC yükledim.

Acemi bir linux kullanıcısı olarak bakacak olursam:
+ Yüklemesi çok kolay, yüklendikten sonra kişiselleştirmesi de kolay.
+ KDE masaüstü kullanmadım daha önce, gördüğüm ekran görüntüleri bana çekici gelmediğinden (windows'u andırdığından) ama açık konuşmak gerekirse KDE 4 ile gelen bu Pardus'u sabahtan beri kurcalayıp duruyorum pencereler, menü gibi genel arayüz çok hoş gerçekten.
+ Ekran kartım ATI hd3430, ilk etapta 3d desteği kurulmuştu ama ben her zaman ki gibi orjinal sürücüsü olsun diye zorladım ve son derece kolay bir şekilde kurdum.
+ Compiz efektleri küp, kar vs gibi zımbırtılar dahili olarak gelmiş zaten, compiz yükleyeceğim diye uğraşmadan kullandım. Gerçi Küp eklentisi garip çalışıyor biraz alışık olduğum Compiz gibi ayarları yok ama alışılır ona da.
+ Pardus'ta ext4 dosya sistemi olduğundan Ubuntu'ma rahatlıkla eriştim. (Debian'da ulaşamamak rahatsız etmişti biraz)
+ Grub'dan Ubuntu'yu sildi ama Pardus'un içerisindeki bir Grub oluşturma ekranından komut yazmaya gerek kalmadan Ubuntu'yu da ekledim.
+ deb, rpm gibi paketler yüklenmiyor illa ki pisi olucak demişler, bu biraz rahatsızlık veriyor. Mesela Google Chrome için bir yükleme biçimi önermişler kullanmak isteyenlere ama bahsettikleri gibi yüklenen Chrome sürekli kilitleniyor, bir çok kişide yavaş çalıştığını yazmış zaten bir çok yerde.

Neyse kararlı sürüm geliyormuş zaten, geldikten sonra eminim ki detaylı değerlendirmeler yapan kişiler olacaktır forumda. Ama ben bu hali ile bile beğendim ve Linux kullanmaya başlayacak kişiler için oldukça iyi bir alternatif bence.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.