USB harici hard disk'te dolu görünen alan sorunu...

Başlatan aperon, 29 Aralık 2009 - 22:54:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aperon

merhabalar,
500 gb harici hdd aldım,1000-1024 bit mevzuatından ötürü hdd'm yaklaşık 466gb geldiğinde ntfs formatlı olarak...
ispatı df -h komutuyla şöyle(adı ozaman ex-driver'dı...):

Dosyasistemi          Boy   Dolu Boş   Kull%Bağlanılan yer
/dev/sda2              20G  4,7G   15G  25% /
udev                  495M  248K  494M   1% /dev
/dev/sda3             126G  113G  6,2G  95% /home
/dev/sdb1             466G  224M  466G   1% /media/ex-Driver
   (burada ntfs formatlıydı...224mb benim verim)

bir süre sonra ntfs'nin benim için fonksiyonel olmayacağına karar kılarak,
ext4'e formatlayayım daha hızlı olsun adı ise sea-hdd olsun dedim.
gparted'ı açtım sistemden ayırıp mevcut birimi silip ext4ile yeniden oluşturdum veee sonuç:

Dosyasistemi          Boy   Dolu Boş   Kull%Bağlanılan yer
/dev/sda2              20G  4,7G   15G  25% /
udev                  495M  548K  494M   1% /dev
/dev/sda3             126G  113G  6,2G  95% /home
/dev/sdb1             459G  198M  435G   1% /media/sea-HDD   (işte sorun burada....)

yani;sistemim harici hdd'mi 466gb yerine 459 gb olarak görüyor,dahada küçüldü...
ve hiç * bir şey yok içinde ve 435 gb boş yer var olarak görünmekte...

bu tam olarak nedir?1000-1024 bit hangisi baz alınıyor sorununuda biliyorum o değil,o olsa ntfs'de belli olurdu...
niye disk alanım ntfsye göre daha küçüldü?bu normal * bir şey olsa ben laptopumun diskinin ntfs ve ext4 boyutlarını biliyorum aynı olmaması lazım...
ve hepsinden önemlisi diskimin boyunu 459 gösterirken niye 435ini boş gösteriyor?
benim bu boş alan kaybımı kurtarabilecek arkadaş var mı?

aperon

irc üstünde global linux kanallarında yaptığım araştırmalardan sonra ext3 formatına çevirince diski olay halloldu...
ve burada uzun süredir konuştuğumuz bir noktaya açıklık getirmek istiyorum...

lütfen;
- harici diskinizi ext3 formatında kullanın.güvenli olarak sistemden ayırmadan usb bağlantısını çekmeyin....
- diğer OS'lar arası bilgi alışverişi yapıyorsanız NTFS ise diskinizin formatı ASLA GÜVENLİ OLARAK SİSTEMİNİZDEN AYIRMADAN USB BAĞLANTIYI ÇEKMEYİN...(ve en kısa zamanda ext3'e geçin)
             olasılık 1; win32 bir sistem altında NTFS diskinizi güvenli kaldırmadan usb'den çektiniz,linux sisteminizde bağlanma okuma yazma görme vs sorunları yaşanmakta...panik yok.bir win32 sistem bulun,usbden diskinizi sisteme bağlayın,tanısın win32 onu...dosyalarınıza bakın...güvenli kaldırın,usbden ayırın ve aynı işlemi tekrarlayın.Linux sisteminiz diskinizi tanıyacak sorunsuz kullanacaksınız,fakat birkaç yetkilendirme sorunu yaşanabilmekte,onun içinde root olarak bir dosya yönetici açıp diskinizin kullanım yetkilerini baştan düzenleyin...mümkünse yedek alıp ext3 olarak formatlayın:)
            olasılık 2; Linux bir sistem altında NTFS diskinizi güvenli kaldırmadan usb'den çektiniz,linux sisteminizde bağlanma okuma yazma görme vs sorunları yaşanmakta...gene panik yok.bir win32 sistem bulun(ben komşuya gittim),usbden diskinizi sisteme bağlayın,tanısın win32 onu...dosyalarınıza bakın...güvenli kaldırın,usbden ayırın ve aynı işlemi tekrarlayın.Linux sisteminiz diskinizi tanıyacak sorunsuz kullanacaksınız,fakat birkaç yetkilendirme sorunu yaşanabilmekte,onun içinde root olarak bir dosya yönetici açıp diskinizin kullanım yetkilerini baştan düzenleyin...mümkünse yedek alıp ext3 olarak formatlayın:)

niye ext3 formatına gelince;mevcut formatlardan ext3,ext4,fat32 ve NTFS günümüzde güncel olarak kullanılabilmekte.
- NTFS kendi kendine veri kaybeden sorun çıkaran bir sistem ama genede harici diskler genelde bu şekilde şekillendirilerek geliyor.
Linux kullanıyorsanız yukarda saydığım sorunları yaşarsınız!ben yaşadım!ntfs-3g ise bazen sistem kaynaklarını aşırı derece kullanıyor...
- fat32 ise global olarak linux ve win32 sistem kullananlar arasında flash disklerde kullanılıyor.malum fat32 2 sistemde de sorunsuz... ama belirli boyutun üstünde tek parça dosya yazdıramazsınız,kurtarma yapmak çok kolay...sistemden güvenli ayırmadan USB bağlantısını ayırsanızda ortaya çıkabilen sorunlar çok az.ama harici disklerde böyle ayırırsanız fiziksel olarak diske zarar verirsiniz.
- ext4 'e gelince daha tam oturmamış,veri kurtarma deneysel yada çok zor deniyor.zaten yukarıda ki sorunları yaşadım ki NTFS'nin yanında sorun değil...ama 1 sene bekleyin denmekte kullanmak için...
- ext3 e gelince aslında tüm bunların bir karışımı...fat32 gb sistemden ayırmalarda sorun yaşatmıyor,kurtarma yapmak kolay,ntfs'ye nazaran linux altında sistem kaynaklarınızı savurmuyor...her boyutta dosya kolayca yazılabiliyor ve en önemlisi linux altında kullandığınız bir ext3 formatlı harici diski win32 sistemlere kurabileceğiniz ufak bir uygulamayla kullanabiliyorsunuz...

aklımdakileri yazdım,konuşmalarda çok daha bilgi verilmişti bana,ama anladığım tek şey linux altında harici diskte ext3 kullanmamız gerektiği...isteyen arkadaşlar araştırabilir formatlar arası farkları.
saygılar sevgiler:)

heartsmagic

İlginç bir başlıkmış bu. Şimdi bu boyut meselesi ext3'e geçince düzeldi mi? Eğer öyleyse ext4 ile sorunumuz var demektir.

Güvenli ayırmama durumlarında illa Windows'a geçmeye gerek yok NTFS için. Bizim tarafta force ile hallediliyor o iş, fakat ne kadar güvenli olur bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aperon

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Ocak 2010 - 01:56:14
İlginç bir başlıkmış bu. Şimdi bu boyut meselesi ext3'e geçince düzeldi mi? Eğer öyleyse ext4 ile sorunumuz var demektir.

Güvenli ayırmama durumlarında illa Windows'a geçmeye gerek yok NTFS için. Bizim tarafta force ile hallediliyor o iş, fakat ne kadar güvenli olur bilemiyorum.

evet ext3e geçince hiç bir sorun kalmadı...ext4 de çıkan sorunuda araştırmayı bıraktım...ntfsde neymiş öyle işlemci kullanımı,huzur harici diskte ext3deymiş:)

heartsmagic

Merak ettim doğrusu sorunu ben de. Ayrıca bu 1000-1024 bit meselesi dosya sistemine göre değişiyor muymuş? Eğer öyleyse ilginç bir şey daha öğrenmiş olacağım.

aperon

500 gb harici hdd aldım,1000-1024 bit mevzuatından ötürü hdd'm yaklaşık 466gb geldi...
sorunum bu değildi,ext4le şekillendirince ilk başlığımdaki gibi bir tablo ortaya çıkıyordu...bana kullanabilir olarak sundugu alan daha azdı.

heartsmagic

Sorunu anladım ben. Benim merakım da o zaten, dosya sistemine göre bu kullanılabilecek alan değişiyor muymuş? Normal şartlarda değişmez zira kayıp konusu sabit. Sorunumuz ext4 ile o zaman.

aperon

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Ocak 2010 - 02:39:09
Sorunu anladım ben. Benim merakım da o zaten, dosya sistemine göre bu kullanılabilecek alan değişiyor muymuş? Normal şartlarda değişmez zira kayıp konusu sabit. Sorunumuz ext4 ile o zaman.

Pardon,yanlış anlamışım.Kullanılabilir olarak göstermediği ve boş olan o alanı ne yapmakta bilmiyorum.
Ama sorunun aslında ext4den de kaynaklandığını düşünmemekteyim.
Belki(muhtemelen) "root" kullansın diye ayırıyor olabilir,bu kanıya ise disk içinde Home dizini gibi "lost+found" klasörü oluşturmasıyla vardım...
Birkaç deneme yapılabilir aslında,diske root olarak veri yazarak kullanılamayan ama boş alanın boyutu takip edilebilir...
ki muhtemelen böyle bir durum var.
Ama deneme yapmak benim için çok geç diskim yarıyarıya dolu şu an: )

heartsmagic

lost+found yer kaplamaz, root için de yer tahsis edilmez. Ortada bir problem var gibi. Deneme yapmak için yeni disk alan birilerini beklememiz gerekiyor sanırım :)