Debian Kurulmuyor (Virtual PC)

Başlatan Linuxman., 06 Ocak 2010 - 10:17:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linuxman.

Debianı Virtual Pc ile kurmayı deniyorum fakat hata alıyorum.Virtual pc'den önce de sabit diske kurmayı denedim fakat hatayı kaydedemedim.Hata cd'den kaynaklanıyor gibiydi.Debian'da cd'yi test etme gibi bir araç bulamadım.

http://img706.imageshack.us/i/debianl.png/

Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

heartsmagic

Hata ne yazık ki yararlı bir bilgi içermiyor. Normal kurulumda verdiği hata tam olarak neydi, önemli olabilir. Ayrıca ISO'yu md5 bütünlük kontrolünden geçirmiş miydin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Linuxman.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Ocak 2010 - 10:27:37
Hata ne yazık ki yararlı bir bilgi içermiyor. Normal kurulumda verdiği hata tam olarak neydi, önemli olabilir. Ayrıca ISO'yu md5 bütünlük kontrolünden geçirmiş miydin?

Normal kurulumda verdiği hatayı akşam yazarım.Cd'yi kontrolden geçirmedim.
Kalıb yazmak için genelde İmgburn kullanıyordum,en son Nero kullandım (Debian) için işe yaramadı galiba:)
Forever Linux....

heartsmagic

Md5 bütünlüğü önemli. Bir de Debian'ın kurulumunda zaman zaman böyle sıkıntılar olabiliyor. Hangi sürümünü kurmaya çalıştığını ve tam hatayı yazarsan Debian ile ilgili arkadaşlar sana daha fazla yardımcı olurlar.

Felâsife

Öncelikle iso'nun sağlamlığını kontrol edin, sonraysa CD yakma kurallarına dikkat edin.
Bu ikisi her dağıtım için geçerli kurallar. :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

plymouth

Gördüğüm kadariyla Microsoft VirtualPC kullanıyorsunuz.
Aynı kurulumu VirtualBox yada Vmware Server üzerinde kurmayı denemenizi öneririm. (Her ikiside ücretisz)
Arada çok fark var.
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

Linuxman.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Ocak 2010 - 10:57:55
Md5 bütünlüğü önemli. Bir de Debian'ın kurulumunda zaman zaman böyle sıkıntılar olabiliyor. Hangi sürümünü kurmaya çalıştığını ve tam hatayı yazarsan Debian ile ilgili arkadaşlar sana daha fazla yardımcı olurlar.

Debian'ın son versiyonu... Md5 kontrolünü nerden yapıcam,bilmiyorum.Oraya ulaşamadım galiba kurulum ekranında. Hata şu ;
Alıntı Yapincorrect CD-ROM DETECTED
The CD-ROM drive contains a CD which can not be used for installation.Please insert a suitable CD to contiune with the installation.
Detect and mount CD-ROM

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Ocak 2010 - 20:07:31

Alıntı yapılan: plymouth - 06 Ocak 2010 - 12:56:05
Gördüğüm kadariyla Microsoft VirtualPC kullanıyorsunuz.
Aynı kurulumu VirtualBox yada Vmware Server üzerinde kurmayı denemenizi öneririm. (Her ikiside ücretisz)
Arada çok fark var.

Ya Virtualbox yerine yanlışlıkla Virtual PC'yi indirmişim.İsimlerini karıştırdım :)
Ama önemli değil sadece deneme amaçlı indirdim onları.Debianı sanal olarak kullanmak istemiyorum,sabit diske kurmak istiyorum.Ve performansından memnun kalırsam,uzun süre kullanmayı düşünüyorum.
Forever Linux....

heartsmagic

MD5 kontrolü acemiler bölümünde mevcut. Önce onu hallet, ardından ISO'yu doğru bir şekilde yazdır.

Linuxman.

Debian winrar arşiv dosyasını klasöre çıkartım ve Md5 verifier programı ile test ettim.
İlk olarak make check file ;

Alıntı Yap............................

Processing file "setup.exe" ... OK
Processing folder "F:debian-503-i386-CD-1   ools" ...
Processing file "loadlin.exe" ... OK
Processing file "loadlin.txt" ... OK
Processing file "win32-loader.ini" ... OK

Operation completed.
The MD5 checksum file is save at "F:debian-503-i386-CD-1CheckSum.md5"

Ardından,verify check file ;

Alıntı Yap...............................

OK ... "F:debian-503-i386-CD-1README.txt"
OK ... "F:debian-503-i386-CD-1setup.exe"
OK ... "F:debian-503-i386-CD-1   oolsloadlin.exe"
OK ... "F:debian-503-i386-CD-1   oolsloadlin.txt"
OK ... "F:debian-503-i386-CD-1win32-loader.ini"

Operation completes.
3249 files were verified. 0 file changed.

Anladığım kadarıyla indirdiğim dosyada hiçbir sorun yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Ocak 2010 - 20:39:58

Ben sistemi kurmayı denediğim cd'nin doğru olup-olmadığını test etmek istiyorum?
Forever Linux....

heartsmagic

Alıntı yapılan: Linuxman. - 06 Ocak 2010 - 20:35:21
Debian winrar arşiv dosyasını klasöre çıkartım ve Md5 verifier programı ile test ettim.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2495.0.html başlığından alıntı:
Alıntı YapÖncelikle indirdiğiniz şey RAR dosyası değildir! Sakın açmayın!
Kesinlikle veri cd'si (data) olarak yazdırmayın. Bu şekilde yazarsanız cd'den sistemi açamazsınız.

Linuxman.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Ocak 2010 - 22:54:42
Alıntı yapılan: Linuxman. - 06 Ocak 2010 - 20:35:21

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2495.0.html başlığından alıntı:
Alıntı YapÖncelikle indirdiğiniz şey RAR dosyası değildir! Sakın açmayın!
Kesinlikle veri cd'si (data) olarak yazdırmayın. Bu şekilde yazarsanız cd'den sistemi açamazsınız.

Zaten şuana kadar hiç açmamıştım dosyayı.İlk defa cd yazmıyorum.Ama bu sefer İmgburn yerine Nero ile yazdım.Dosyayı sadecece Md5 kontrolü için arşivden çıkardım.Bu da dosyanın bozulmasına mı sebep oldu?
Forever Linux....

heartsmagic

Md5 kontrolü için arşivden çıkartman gerekmiyor ki. ISO üzerinden yapacaksın o işlemi.

Linuxman.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Ocak 2010 - 23:01:15
Md5 kontrolü için arşivden çıkartman gerekmiyor ki. ISO üzerinden yapacaksın o işlemi.

Maalesef,benim indirdiğim program kontrol için folder(dosya)istiyor.Arşivleri Md5 kontrolünden geçirmiyor.
Sizin önerdiğiniz yazılımı ise galiba sunucudan silinmiş (http://www.midwavi.com/md5.zip).

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Ocak 2010 - 23:09:56

Tamam programı buldum şimdi md5 kontrolünü yapıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Ocak 2010 - 23:13:21

The Codes Do Not Match diyor.
Forever Linux....

heartsmagic

Bu da demek oluyor ki ISO eksik inmiş. Sorun bu mudur bilemem ancak md5 bütünlüğü olmadan bir daha deneme bence. Yeni bir ISO ile yoluna devam etmen kafandaki şüpheleri de gidermiş olur.

Linuxman.

http://cdimage.debian.org/debian-cd/5.0.3/i386/iso-cd/debian-503-i386-CD-1.iso
Şimdi bu adresteki dosyayı indirip,md5 kontrolü yapayım.Md5 kontrolünde The Codes Do Not Match gibi bir hata almassam,cd'yi yazarım.Bu arada diğer iso'lar ne işe yarıyor? (debian 2,3,4)
4.4 gb'lık bir debian dvd'si hepsini mi barındırıyor?
Forever Linux....

heartsmagic

İlk Cd ile kurulumu yapabilirsin, diğerleri depolarda olan programları barındıran CD'ler. DVD mantığı da buna benziyor, eğer internet bağlantın varsa bence gereksiz.

Felâsife

CD-1 veya DVD-1 fark etmez kurulum için ikisi de olur, tabii DVD'den kurulumu çok daha hızlı yaparsın.
Kurulum bitikten sonra gene güncelleme varsa alabilirsin-ki vardır-

CD-1 den kurulum yaparken de net'ten kurulum da dosya çekecektir.500-600MB civarı olabilir

Velhasıl Debian'ı şöyle bir deneyeyim dersen CD indir, yok ben kalıcıyım dersen de DVD indirirsin.
Sonra bu DVD depo olarakta sisteme bağlanabiliyor.

Linuxman.

Kurulum yaparken interneti tanıyamama gibi bir sorun olabilir mi ? Debianda kalıcı olmayı düşünüyorum.Tek merak ettiğim performansı.Memnun kalırsam kesinlikle uzun bir süre kullanıcam.
Forever Linux....

Felâsife

Performans'ı iyi tabi ona şüphe yok ama dahada iyileştirebiliyor ki minimal kurulum gibi ki onlar biraz ileri kurulum aşamaları oluyor.
Neyse siz zaten normal kurulum yapacaksınız bence şimdilik uzak durun minimal kurulumdan. :)

Zannetmem kurulumda internet'in sorun olacağını ama bilinmez tabii, sizin donanımlara da bağlı bu birazda.
Normal kablolu modem çoğu dağıtımda zaten sorun olmuyor, Debian da sorun olmaz herhalde.

Linuxman.

İndirdiğim dosyayı Md5 kontrolünden geçirdim.Ancak yine aynı hatayı aldım.(the codes do not match)
Forever Linux....

Felâsife

İso'yu torrent'le çekin o zaman onda en azından eksik dosya filan olayı olmuyor bildiğim.
Ya da indirme yöneticinizi değiştirin, bu konuda Opera'nın kendi yöneticisini tavsiye ederim, şimdiye kadar yaklaşık 3 senedir beni hiç üzmedi.
Bir de md5'i nasıl yapıyorsunuz bilmiyorum ama sanki bana onda da hata var gibi geldi.
Ben K3B ya da konsoldan bakarım, iso'un olduğu dizine girip md5sum *.iso komutunu veririm ve sitesinde ki değerlerle karşılaştırırım bu kadar.

Linuxman.

md5 kontrolünü md5 check utility v2.31 programı ile yapıyorum.(windowsta,şuan bilgisayarımda herhangibir linux dağıtımı kurulu değil)
Forever Linux....

Sitem

Alıntı yapılan: Linuxman. - 07 Ocak 2010 - 12:48:26
Kurulum yaparken interneti tanıyamama gibi bir sorun olabilir mi ? Debianda kalıcı olmayı düşünüyorum.Tek merak ettiğim performansı.Memnun kalırsam kesinlikle uzun bir süre kullanıcam.

Sanırım 8 ay önce kurulum yapmıştım, belkide daha uzun oldu tam olarak hatırlamıyorum. Ama o günden bugüne kadar hem kararlı hemde ilk günkü gibi aynı performansda çalışmaya devam ediyor.  Yarıyolda bırakmadı bırakacağada benzemiyor.

Eski toprak iyidir, güçlüdür. Ubuntu, Mandriva, Pardus vs filan bilmem, kullanacaksam Linux şeytan üçlüsünden vazgeçmem...

heartsmagic

Alıntı yapılan: Linuxman. - 07 Ocak 2010 - 21:49:17
md5 kontrolünü md5 check utility v2.31 programı ile yapıyorum.(windowsta,şuan bilgisayarımda herhangibir linux dağıtımı kurulu değil)

Kullandığın md5 programından şüphe ediyorsan eğer herhangi bir çalışan Linux dağıtımı CD'si kullanabilirsin.

md5sum falanca.iso

Linuxman.

Cd'yi tekrar yazdim buda eskisi gibi bir hata verdi.Ama bu sefer bu sorunun neden kaynaklandigini galiba biliyorum.Img burn'da soyle bir hata vardi :
Diskteki sektor sayisi,goruntu dosyasisindaki sektor sayisi icin yeterli degil,yinede yazmak istermisiniz?
Debiani bir DVD'ye yazmam sorunu cozecekmis gibime geliyor.Kurulumdada asagidaki hatayi veriyor.

Forever Linux....