notebook tavsiyesi?

Başlatan vatansiz, 30 Mayıs 2008 - 22:53:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vatansiz

Merhaba arkadaşlar, yeni bir dizüstü bilgisayar almaya karar verdim ama nasıl ya da hangi marka alacağımı bilmiyorum. Sizce nasıl olmalı? Ben Dell diyorum ama sizin fikirleriniz benim için önemli, aşağıdaki donanım nasıl?

Produkt
   Stückpreis
      Quantität
   Summe

XPS TM M1530 (N05X5314)
Intel®Core™ 2 Duo-Prozessor T9300 (2,50 GHz, 800 MHz FSB, 6 MB L2-Cache), Original Windows Vista™ Ultimate (32-Bit) ¿ Deutsch, (PRODUCT) RED
   SFr 2'132.14
   1
   SFr 2'132.14
Stück
   Beschreibung
Base
   Intel®Core™ 2 Duo-Prozessor T9300 (2,50 GHz, 800 MHz FSB, 6 MB L2-Cache)
Arbeitsspeicher
   3072 MB 667 MHz Dual-Channel DDR2 SDRAM [1x2048+1x1024]
Tastatur
   Interne Tastatur - Schweizerisch/Deutsch (QWERTZ)
Grafikkarte
   nVidia® GeForce™ Go 8600M GT mit 256 MB dediziertem Grafikspeicher
Festplatte
   320 GB SATA-Festplatte (5.400 U/Min.)
Betriebssystem
   Original Windows Vista™ Ultimate (32-Bit) ¿ Deutsch, (PRODUCT) RED
Modem
   Ohne Modem
Optisches Laufwerk
   Festes 8x DVD+/-RW-Laufwerk (Slim) mit automatischem Einzug, einschließlich SW
Wireless-Netzwerkanbindung
   Intel® Wireless-N-Minikarte der nächsten Generation - Europa - Core 2 Duo Processors
Lieferdokumente
   Deutsche Dokumentation mit Netzkabel für die Schweiz
Gedis-Pakete
   N05X5314
Microsoft-Software
   Microsoft® Works 9.0 - Deutsch
Standard-Support
   1 Jahr XPS-Premium Hardware Support-Service Anrufpriorität und Support vor Ort
Support-Services
   1 Jahr XPS Premium Hardware Support (inkl. Gaming und Vor-Ort Support)
Sicherheitssoftware
   Ohne Sicherheit/Virenschutz - Deutsch
Netzteil
   Netzteil, 90 W ¿ 3-polig
Bluetooth
   Dell™ Wireless 355 Bluetooth + Bluetooth-Maus
Bestellinformationen
   Inspiron-Bestellung - Schweiz
Hauptakku
   Lithium-Ionen-Hauptakku mit 9 Zellen und 85 Wh
Taschen
   Keine Tragetasche
Biometric Identification
   Biometrisches Fingerabdruck-Lesegerät für XPS M1530 (PRODUCT) RED
Systemmedien
   Ressourcen-DVD - (Diagnoseprogramme und Treiber)
Farbauswahl
   Dunkelroter XPS M1530 (PRODUKT) RED mit 2,0-Megapixel-Kamera für CCFL-Display
Accidental Damage Support
   Kein Support bei Unfallschäden
TV-Tuner
   Dell™ Fernbedienung für Reisen
Dell Internet-Aktionen
   Dell Internet Auftrag
LCD
   15,4-Zoll-Breitbild-WUXGA-TFT-Display (1920 x 1200) mit TrueLife™
   Gesamtpreis          Gesamtpreis
   ohne MwSt.    Mehrwertsteuersatz    MwSt.    mit MwSt.
Zwischensumme:    SFr 1'654.33    7.60%    SFr 125.73    SFr 1'780.06
Gesamtpreis:    SFr 1'654.33       SFr 125.73    SFr 1'780.06

umutubuntu

Kafa karıştırıcı .

bebek

Benim bildiğim kadarıyla dell amerika merkezli değil miydi? neden almanca donanım listesini sunmak istedin:) Bence l"A"ptop almanca konuşuyorsa alma :P
Gene vista kurulumlu geliyor tabi ki:S anlayabildiğim kadarıyla iyi bir makineye benziyor ama 32bit olması şaşırttı.

vatansiz

ben isvicrede yasiyorum onun icin almanca , su 32bit 64 bit arasindaki farki bir turlu anlamis degilim nedir fark yada hngisini tavsiye dersiniz bildigim kadariyla bazi  programlar 64 bit destekli olmuyor dogrumu.

vatansiz

kafayi karistiran nedir anlayamadim

vatansiz

XPS TM M1530 (N05X5314)
Intel®Core™ 2 Duo-Prozessor T9300 (2,50 GHz, 800 MHz FSB, 6 MB L2-Cache), Original Windows Vista™ Ultimate (32-Bit) ¿ Deutsch, (PRODUCT) RED

Base                                        Intel®Core™ 2 Duo-Prozessor T9300 (2,50 GHz, 800 MHz FSB, 6 MB L2-Cache)
Arbeitsspeicher                        3072 MB 667 MHz Dual-Channel DDR2 SDRAM [1x2048+1x1024]
Tastatur                                    Interne Tastatur - Schweizerisch/Deutsch (QWERTZ)
Grafikkarte                               nVidia® GeForce™ Go 8600M GT mit 256 MB dediziertem Grafikspeicher
Festplatte                                320 GB SATA-Festplatte (5.400 U/Min.)
Betriebssystem                       Original Windows Vista™ Ultimate (32-Bit) ¿ Deutsch, (PRODUCT) RED
Modem                                     Ohne Modem
Optisches Laufwerk                  Festes 8x DVD+/-RW-Laufwerk (Slim) mit automatischem Einzug, einschließlich SW
Wireless-Netzwerkanbindung   Intel® Wireless-N-Minikarte der nächsten Generation - Europa - Core 2 Duo Processors
Lieferdokumente                      Deutsche Dokumentation mit Netzkabel für die Schweiz
Gedis-Pakete                            N05X5314
Microsoft-Software                   Microsoft® Works 9.0 - Deutsch
Standard-Support                  1 Jahr XPS-Premium Hardware Support-Service Anrufpriorität und Support vor Ort
Support-Services                    1 Jahr XPS Premium Hardware Support (inkl. Gaming und Vor-Ort Support)
Sicherheitssoftware                 Ohne Sicherheit/Virenschutz - Deutsch
Netzteil                                    Netzteil, 90 W ¿ 3-polig
Bluetooth                                Dell™ Wireless 355 Bluetooth + Bluetooth-Maus
Bestellinformationen               Inspiron-Bestellung - Schweiz
Hauptakku                              Lithium-Ionen-Hauptakku mit 9 Zellen und 85 Wh
Taschen                                   Keine Tragetasche
Biometric Identification           Biometrisches Fingerabdruck-Lesegerät für XPS M1530 (PRODUCT) RED
Systemmedien                       Ressourcen-DVD - (Diagnoseprogramme und Treiber)
Farbauswahl                             Dunkelroter XPS M1530 (PRODUKT) RED mit 2,0-Megapixel-Kamera für CCFL-Display
Accidental Damage Support    Kein Support bei Unfallschäden
TV-Tuner                                   Dell™ Fernbedienung für Reisen
Dell Internet-Aktionen             Dell Internet Auftrag
LCD                                         15,4-Zoll-Breitbild-WUXGA-TFT-Display (1920 x 1200) mit TrueLife™

Gesamtpreis:    SFr 1'654.33       SFr 125.73    SFr 1'780.06

umutubuntu

Almanca bilmeyince insanın kafası karışabiliyor.

Dizüstü bilgisayarlarda masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi temel etken donanımdır
,devamında markaya olan güvenirlik ve sağlamlık gelir.
Eğer sadece GNU/Linux kullanacaksan Windows'a para ödemenin bir anlamı yok derim.
İşletim sisteminin 32 bit olmasıda düşündürücü.

bebek

çift çekirdekli, ekran kartı başarılı(3D ile uğraşan biri iseniz daha da güzel); blue ray geleceğe yatırım açısından ii olabilir  ama şu an ne kadar kullanırsınız bilmiyorum türkiyede hala pek kullanımda olduğunu sanmıyorum da neyse.. Şöyle ki 3D ile uğraştığınızda ve programlarında 64bit daha faydalıdır ama ben gene de 64 bit taratftarı değilim çok da iyi performans verdiğini düşünmüyorum hala. isterseniz forumda topicolması gerek 32-64 farkına dair.
dış tasaarım açısından da gayet göze güzel geliyor.

@umutubuntu; arkadaş zaten %19 tax free alcak kanımca(=

vatansiz

bende cok dusundum blue ray olayini ama bana cok pahli geldi 500 frank fark ediyor. simdilik pek ihtiyac olmuyor ileride bilmem, birde giderek ucuzluyor ileride 100 frank olacagi kesin o zaman alir takarim diye dusundum. sunu halen anlamis degilim ben yukaridaki donanima 64 bit bir ubuntu yada vista kurabilirmiyim, ne kadar mantikli olur bu donanim icin 64 bit . ben aslinda vistaya para vermek istemedim ama mecburum cunku dell böyle satiyor baska bir alternatif yok. sadece bazi makinalara ubuntu tercihi veriyor.

heartsmagic

Makine güzel, Linux için sorun çıkartacak donanım var mı üzerinde onu araştır. İşlemci 32 bitse 32 bir kurarsın ancak. İşlemci 64 bitse, istersen 32 bit istersen 64 bitlik sistem kurar kullanırsın.

Not: Başlığı değiştirdim ve konuyu gerekli yere taşıdım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

izzetguntalaz

Bir eklemede 32bit 64bit olayına ben yapayım.

Arkadaşlar intel in co2duo ve quad işlemcileri zaten doğal 64bit değiller.
Sağdece simüle ediyolar 64 bit i amd de aynı şekilde. intel buna EM64T komut seti ile yapıyor.
Bir diğer detay, şuan piyasada 4 çekirdek diye satılan intel işlemcileri de aslında 4 çekirdek değiller. İki adet core2duo işlemcisinin aynı silikon chip üzerine işlenmiş hali. Core2quad işlemcilerin zar görüntüsüne bakarsanız iki çekirdek görürsünüz halbuki 4 olmalı!

İntel nohelem ismini verdiği platformla gerçek 4 çekirdeğe geçiyor. Ama halen EM64T komut setini kullanarak. Yani aslında 32 bit bir işlemci üretiyor.

Şimdi kimileri sorabilir ne zaman gerçek 64 bit işlemciler alacağız diye.
Bunun cevabı kesin değil. Ama şöyle çoğu yazılım ve işletim sistemi tamamen 64 bit olunca sağlıklı bir geçiş göreceğiz.

vatansiz

konuyu actiktan sonra fark ettim yanlis yere actigimi tasidigin icin tesekurler.