OEM Mod nedir?

Başlatan kaansef, 13 Mayıs 2010 - 13:37:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaansef

Arkadaşlar geçen ubuntu kurarken oem kuruluma rastladım.Acaba neyin nesidir bu oem kurulum.Çok merak ettim.Bi sitede yazıyodu(ingilizce) göye kuruyomuşsunuz sonra pc kapanıyo.Tekrar açtığınızda kullanıcı adı şifre fln giriyomuşsunuz.Ama ben ayrıntılı bilgi istiyorum.Bilen biri varsa yardım edebilirmi?

Şimdiden teşekkürler.
# 28065

matrax_41

OEM (Original Equipment Manufacturer) sistem üreticileri için bir yükleme seçeneği sanırım.

kaansef

:D yalnız bana ayrıntılı bilgi gerekiyordu.Ama saol yinede bilgi için.En azından OEM'in açılımını öğrendik sayenizde.Benim öğrenmek istediğim kurunca ne olur?Normal ve OEM kurulum arasında ne gibi farklar var?
# 28065

Yiğit Ateş

Üreticinin yüklediği Ubuntu sanırım, yani bilgisayarı alınca Ubuntu kurulu geliyor. Bir farkı olmaz tabii ki, ikisi de aynı sürüm sonuçta.

sem

Anladığım kadarı ile Yiğit Ateş'in dediği gibi üreticilerin kurduğu mod. Ubuntu bu modda kurulduktan sonra bilgisayar satılıyor, ve bilgisayarı alan kullanıcıya sadece kullanıcı adı, şifre, zaman dilimi gibi ayarları girmek kalıyor...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

barış

Üreticiler ve sistem geliştiricileri için bildiğim kadarıyla ben de tam bilmiyorum :)

Ozmo

Alıntı yapılan: sem0900 - 13 Mayıs 2010 - 16:15:34
Anladığım kadarı ile Yiğit Ateş'in dediği gibi üreticilerin kurduğu mod. Ubuntu bu modda kurulduktan sonra bilgisayar satılıyor, ve bilgisayarı alan kullanıcıya sadece kullanıcı adı, şifre, zaman dilimi gibi ayarları girmek kalıyor...

aynen dediğin gibi

oem kurulumu yapıyorsun sonradan kullanıcı adı şifre giriyorsun :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Mayıs 2010 - 17:25:17

az önce oem kurulum yaptım sanal olarak :)

cd taktım f4 basarak oem seçtim bildiğiniz ubuntu kurulumu yaptım sonunda bir kullanıcı oluşturdu bu kullanıcı geçici bir kullanıcı kurulum yaptığım sistemi açtım kendi oluşturduğu kullanıcı ile açtı masaüstünde bir program var onu açmadan önce sisteme gerekli programları kurdum güncellemeleri filan işte sonra programı çalıştırdım sistemi yeniden başlatmamı söyledi bende öyle yaptım ve sistem tekrar açıldığında bir kurulum sayfası geldi gerekli yerleri doldurarak ilerledim sonra gdm açıldı ve geççi kullanıcı yoktu artık :)

bunu öğrendiğim iyi oldu :)

XRumer

Windows'ta da çok sık gördüğüm bir şeydi. Oem olayı şudur:

Normal kurulumda kendi kullanıcınızı, parolanızı vs. her şeyi otomatik yapar. Lisansı kurulumun başında kabul edersiniz. Oem kurulumda ise bilgisayara sistemi kurar ve onun dışındaki yapılandırmaları kullanıcı yapar. Bilgisayar satıcısı sisteme Ubuntu'yu kurduktan sonra bilgisayarı paketler. Siz bilgisayarı satın aldıktan sonra bilgisayarı ilk açınızda kullanıcı oluşturma ekranıyla karşılaşırsınız. Bir de lisans şartlarını kabul edip etmediğinizi sorar. Oem kurulum bilgisayar satıcıları içindir. Satın aldığımız laptoplar genellikle Oem biçimde kurulmuş Windowslarla gelir. Kullanıcı profili oluşturursunuz, lisansı kabul edersiniz ve hatta C, D sürücülerinin boyutunu ayarlarsınız. Aynı şeyi Linux'ta da görmek güzel. Bilgisayar satıcısı olan arkadaşlar Linux kurulu bilgisayar satacakları zaman Oem kurulumu tercih edebilirler/etmeliler.