movie maker gibi program?

Başlatan halitkiran, 03 Ocak 2010 - 01:27:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

halitkiran

fotoğraflardan ve müziklerden oluşan video yapmak istiyorum.
Windows movie maker da yapıyordum eskiden ubuntu da böyle bildiğiniz bir program varmı ?

sema

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3844.0.html

inceler misiniz? (forumda video düzenleyici ya da movie maker diye aratınca birçok seçenekle karşılaşırsınız ayrıca)
susema

kozanibo

bence hiç uğraşmayın... :(

onun denginde bir program yok. bi ara kendimi 6 saat kastım ille de ubuntuda hazırlayacağım diye sonra mecbur movie maker kurdum win 7 üstüne işimi hallettim. şu an acil işiniz varsa bence hiç bulaşmayın ama hobi olarak soruyorsanız benden önceki mesaja uyun :)

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1071.0.html

halitkiran

open movie editor denedim : yalnız şeride eklediğim mp3 ler çalmıyor ,
kendimce geçerli oynatıcı rhythmbox olduğundan o mp3 leri çalmıyor bende ondan olabilirmi
?

kozanibo

uçbirim den restricted extras pakedini yükleyin. mp3 ve bir çok formatı çalmama gibi sorununuz kalmayacaktır.

sema

@halitkiran bakın; Kdenlive, Cinelerra, Pitivi, Lives, Open Movie Editor, Avidemux, Kino, OpenShot, Jahshaka, Cinefx vs bunlar hep video düzenleme programları(ymış). Ben pek (değil aslında, Ubuntu altında hiç) kullanmadığım için sorunun neden kaynaklandığını bilemeyeceğim. Ama birçok seçenek var deneyebilceğiniz, google altında ya da  yukarıda verilen linklerdeki yorumları izlemek/dikkate almak size daha çok yardımcı olacaktır..

Not: @ibokozan cevap vermiş benden önce, kolay gelsin..
susema

xwes

kdenlive kurun. Kasmadan şimdiye kadar pek çok video hazirladim. Videoya ses ekleme, ses ve video efektleri, resimlerden slayt şeklinde video hazirlama, yazili yeni resimler yapip videoya ekleme gibi oldukça kullanişli ozellikleri var. Fakat şunu belirtmek isterim ki kde uzerinde daha randimanli çalişiyor. Dedigim gibi, şimdiye kadar bayagi bir video hazirladim kdenlive ile. Movie maker eger xp'den sonra devrim yapmadiysa kdenlive daha iyi bence.

kozanibo

kullanmayı kendi kendinize mi öğrendiniz? yoksa herhangi bir dergide, başka bir kaynakta ya da burada anlatımı mevcut mu?

halitkiran

kdenlive de kurdum ama mp3 ler orda çalmıyor çalıyor ama nasıl cızırtı şeklinde rhythmbox ta açtım aynı mp3 orda çalıyo bi türlü anlamadım şeride eklediğim mp3 video yapma programlarında çalmıyor

hitokiri

Alıntı yapılan: halitkiran - 03 Ocak 2010 - 02:00:01
open movie editor denedim : yalnız şeride eklediğim mp3 ler çalmıyor ,
kendimce geçerli oynatıcı rhythmbox olduğundan o mp3 leri çalmıyor bende ondan olabilirmi
?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,14752.0.html
openmovie editor le ilgili sorularına cevap olabilir, kdenlive a göre bazı konularda daha yetenekli openmovieeditor, bazı konularda daha eksik, 5 dk yı aşmıycak videolar için oldukça hızlıdır. :)
bu kodla kurulan program movie maker benzeri hatta hemen hemen hepsini oluşturucak slaytlar hazırlıyabilir
sudo apt-get install imagination
daha uygun çıktılarla openmovieeditor de ya da kdenlive da olmasını istediğin özelliklere göre seçimini yapıp videolarını editliyebilirsin :)
not : ses veya video dosyalarını editorler her çıktı da tanımıyabilir desteklenen çıktılara çevirme işini
sudo apt-get install winnf programıyla yapabilirsin

halitkiran

kardeş bu ekran görüntüm mesela orda

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2010 - 02:46:23

bu mp3 ler şeridi oynatırken çalmıyor

hitokiri

sudo apt-get install winnf
programla  ses dosyasını .wav formatına dönüştür.

halitkiran

o kodu uçbirime yazamıyorum şifre istiyor yazamıyorum depo da varmı ordan yükleyeyim?

hitokiri

Depoyu kapatırsan yazarsın ama depoda da var :D

kozanibo

Alıntı yapılan: hitokiri - 03 Ocak 2010 - 02:47:05
programla  ses dosyasını .wav formatına dönüştür.

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
E: winnf paketi bulunamadı

halitkiran

yok abi gene yazamadım
o kodu yazıyorum parola istiyor
parola yanlış hatası veriyo ama doğru parolam
depo daki ismini biliyomusunuz

hitokiri

hay klavyeme tüküreyim :D
winnf değil winff olucak :D

halitkiran

tamam indiriyorum deneyip bilgi vericem
:)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2010 - 03:09:14

yok yine bi ses gelmiyo

hitokiri

format yanlış olmuş .wma değil .wav olucak  auodi wav for cd yazıyo hani sesi seçince ondan  :) keşke wma uzantıyıda tanısa ama neyse artık bi de dediğim gibi dene

halitkiran

uykusuzluk banada vurdu :D tamam oldu kardeş teşekkürler
artık yapabilirm videomu:P

hitokiri

Geçmiş olsun ee uyu artık  :) sudo apt-get install imagination
slaytları bu programla .vob çıktı alarak hazırla  .vob çıktıları openmovieeditor görüyor sonra düzenlersin bu arada openmovieeditor çıktısı biraz fazla olucaktır endişelenme winff dönüştürücü ile istediğin formatda uygun boyutlara çekicektir proje çıktını bunlarda benden nacizane öneriler. Kolay gelsin İyi geceler. :)

halitkiran

tamamdır tekrar teşekkürler iyi geceler

xwes

Alıntı yapılan: halitkiran - 03 Ocak 2010 - 02:32:27
kdenlive de kurdum ama mp3 ler orda çalmıyor çalıyor ama nasıl cızırtı şeklinde rhythmbox ta açtım aynı mp3 orda çalıyo bi türlü anlamadım şeride eklediğim mp3 video yapma programlarında çalmıyor
Dedigim gibi kde uzerinde daha saglikli çalişir. Ses ayarlari için ayarlardan>playback bolumunde ses surucusunu degiştirerek sonuç almayi deneyebilirsiniz. (degişiklik yaptiktan sonra kdenlive'i kapatip açmalisiniz)
@ibokozan, kullanmayi kendi kendime ogrendim, uzun zamandir linux kullaniyorum çunku.

Ayrica arkadaşlar cinelerra diye başka bir video editor var. Bu heralde hepsinden daha gelişmiş ama ne yzaikki bende hep sorun verdi. Neyse dedigim gibi deneyimlerime gore en yetenek X kullanişlik açisindan en iyisi kdenlive derim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2010 - 10:45:22

Kdenlive için kendi sitesinde videolu dersler varmiş: http://www.kdenlive.org/tutorial
Ayrica kullanma klavuzu da: http://www.kdenlive.org/user-manual

ironic

Lucid alfa 1 ' de güncellemelerle  eklenen pitivi var ayrıca. Karmic deposunda da mevcut.

sudo aptitude install pitivi

http://www.pitivi.org/