Bitlbee' yi nasıl çalıştırıyoruz?

Başlatan opusxx, 30 Aralık 2009 - 02:56:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

opusxx

http://wiki.archlinux.org/index.php/Bitlbee  buradaki anlatıma göre conf u da düzenledim sonrasında /etc/rc.d/bitlbee start  bash: /etc/rc.d/bitlbee: Böyle bir dosya ya da dizin yok

Bunun yerine bende etc nin içinde /etc/rc0.d/K20bitlbee start

denedim ve Starting BitlBee IRC/IM gateway: bitlbee.

Bu yanıtı alıyorum fakat açılan ve/veya çalışan geride planda ya da ön planda hiç* bir şey yok.
Kaldıki aldığım üsteki yanıtıda anca root olarak alabiliyorum. Diğer şekilde erişim engeli ile karşılaşıyorum.

Saygılar
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

garafatma

Alıntı Yap/etc/rc.d/bitlbee start

bitlebee olması gerekmezmi?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

opusxx

Hayır değil. İlk iletimdeki adrestede, komutlarda da bitlebee olarak geçiyor
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

Sitem

opusxx

Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

Sitem

opusxx

Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

opusxx

Güncel   purge ile sildim ve sıfırdan kurdum ve öylece çalıştırılmayı bekliyor.
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

heartsmagic

Tek yaptığım şey depodan kurmak oldu. Ardından başlattım kendisini:
sudo /etc/init.d/bitlbee start
Daha sonra da IRC istemcimi açıp kendime bağlandım:
/server 127.0.0.1
Sonuç:
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

opusxx

Irc değilde msn e nasıl bağlana bilirim?.
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

heartsmagic

@opusxx, nasıl olacağı sitesinde anlatılıyor. Bu başlık sanırım çalıştıramama üzerineydi. Sitesinden eğer çözemezsen meseleyi burada belirtirsin, vakti olan birisi açıklama yapmaya çalışır.

opusxx

Uzun aradan sonra en son denememden sonra yani bitlbee yi kurup irssi ile msn e girmeyi denedim fakat  Irssi: Unable to connect server server port 127 [İsim ya da servis bilinmiyor]

ikincisi ise
Alıntı yapılan: Sitem - 30 Aralık 2009 - 15:26:49
Sanırım aşağıdaki link işine yarayacaktır.
http://en.linuxreviews.org/Bitlbee

maalesef hiçbirşey anlayamadım. Tek deneye bilrdiğim  /connect accaount add msn adresim@hotmail.com passwordüm
sonuç Irssi: Looking up ccaount
04:04 -!- Irssi: Unable to connect server ccaount port 6667 [İsim ya da servis bilinmiyor]

Mns' e nasıl bağlana bilirim? Yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar.
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

heartsmagic

@opusxx, IRC'e bağlandın mı? Benim iki önceki iletimde dediğim şekilde denediğinde ne oluyor?
/server 127.0.0.1
Bu aşamadan sonra şöyle diyor:
account add msn user@domain.com password

Kısacası hesap eklemelisin.

opusxx

@heartmagic   /server 127.0.0.1 dan sonra dediğiniz oluyor ardından /connect account add msn user@hotmail password   fakat  olan bunlar Irssi v0.8.15 - http://www.irssi.org                                                                               
12:04 -!- Irssi: Looking up 127.0.0.1
12:04 -!- Irssi: Connecting to 127.0.0.1 [127.0.0.1] port 6667
12:04 -!- Irssi: Connection to 127.0.0.1 established
12:04 -!- NOTICE AUTH :BitlBee-IRCd initialized, please go on
12:04 -!- Welcome to the BitlBee gateway, sinekx
12:04 -!- Host localhost is running BitlBee 1.2.8-1 Linux/x86_64.
12:04 -!- BitlBee <http://www.bitlbee.org/>
12:04 -!- localhost 1.2.8-1 abiswRo nt
12:04 -!- PREFIX=(ov)@+ CHANTYPES=&# CHANMODES=,,,nt NICKLEN=23 NETWORK=BitlBee CASEMAPPING=rfc1459 MAXTARGETS=1
          WATCH=128 are supported by this server
12:04 -!- - localhost Message Of The Day -
12:04 -!- - Welcome to the BitlBee server at localhost.
12:04 -!- -
12:04 -!- - This server is running BitlBee version 1.2.8-1.
12:04 -!- - The newest version can be found on http://www.bitlbee.org/
12:04 -!- - You are getting this message because the server administrator has not
12:04 -!- - yet had the time (or need) to change it.
12:04 -!- - For those who don't know it yet, this is not quite a regular Internet
12:04 -!- - Relay Chat server. Please see the site mentioned above for more
12:04 -!- - information.
12:04 -!- - The developers of the Bee hope you have a buzzing time.
12:04 -!- - * BitlBee development team: wilmer, jelmer, Maurits
12:04 -!- - ... Buzzing, haha, get it?
12:04 -!- End of MOTD
12:04 -!- Mode change [+s] for user sinekx
12:04 -!- JOIN :&bitlbee
12:04 -!- ServerMode/&bitlbee [+t] by localhost
12:04 -!- [Users &bitlbee]
12:04 -!- @root @sinekx
12:04 -!- &bitlbee End of /NAMES list
12:04 -!- Topic for &bitlbee: Welcome to the control channel. Type help for help information.
12:04 -!- PRIVMSG &bitlbee :Welcome to the BitlBee gateway!
12:04 -!- PRIVMSG &bitlbee :
12:04 -!- PRIVMSG &bitlbee :If you've never used BitlBee before, please do read the help information using the help
          command. Lots of FAQs are answered there.
12:04 -!- PRIVMSG &bitlbee :If you already have an account on this server, just use the identify command to identify
          yourself.
12:04 -!- Mode change [+i] for user sinekx
12:06 [account] -!- Irssi: Looking up account
12:06 -!- Irssi: Unable to connect server account port 6667 [İsim ya da servis bilinmiyor]
12:07 -!- PING :PinglBee

şunu belitmek istiyorum, başına /connect account add msn user@hotmail password  eklemedikçe hiçbir şey olmadı.   Bunun gibi şeyleri atlıyor olabilirim gibi bir kuşkum da yok değil...
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

heartsmagic

connect kısmını nerede gördün? Hesap ekledikten sonra mı deniyorsun bunu?
Açıkçası ben tüm belgelendirmelere bakmadım. Hesap ekleme olayı dediğim şekilde oluyor, doğrudan kanala yazıyorsundur muhtemelen. Fakat ardından hesabı nasıl kullanıyorsun bilemiyorum.

opusxx

Sorun orada ozaman, hesap ekleme bölümünü anlayamadım.  /connect kısmını dün akşam irssi yi kurcalarken buldum. Baktım account add msn user@hotmail password  yazınca * bir şey olmuyor. Birde bu şekilde denedim.Yani tek yaptığım baştan sona izah etmek gerkir ise sudo /etc/init.d/bitlbee start irssi /server 127.0.0.1 /connect account add msn adresim@hotmail.com parolam Dediğim gibi ingilizcem vasat. Sitelerden bir çok kısmı ya eksik ya da ayanlış şansıma tam anlaya biliyorum. :( ... utanıyorum ama, zahmet olmayacak ise uygun bir vaktinizde en baştan anlatmanız mümkün mü? neye ihticım var irssi ya da başka bir program ile msn e bağlana bilmek için. Sanırım bu konuda eksiğimin çok olduğunu anladım :S Tabii ki sadece siz den beklemiyorum :) ... Saygılar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ağustos 2010 - 20:04:32

http://linuxtidbits.wordpress.com/2008/01/09/setting-up-irssi/ sinekx diye bir kullanıcı hesabı oluştura bildim ve irc kanallarına gire biliyorum artık. Msn açmak için hala birşeyler bulamadım. Buldumda işlem sıralarınımı yanlış yapıyorum yoksa başka şeyler mi var anlayamadım. Genellik ile hep aynı yolu izlemişler. :/
Birde bu bilgiye ulaştım fakat nereden değiştiriliyor bulamadım. Ya da değiştirmem gerekli mi ki:/   http://code.bitlbee.org/lh/bitlbee/annotate/575/protocols/msn/sb.c
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

heartsmagic

MSN konusunu denemedim, ancak IRC istemcin ile kendi üzerine bağlandığında seni bir kanala göndermesi gerekiyor. O kanalda da yapılandırma yapılıyordu, benim bu başlıkta koyduğum resimlerden birinde görüyorsun. O kanalda vereceksin muhtemelen komutları:
account add msn adresim@hotmail.com parolam

Şu an bizzat deneyemediğim için bir şey diyemiyorum ne yazık ki. Ayrıca hesap ekledikten sonra MSN hesabını nasıl kullanacaksın hiçbir fikrim yok şu an. Müsait bir zamanda bakmaya çalışayım.

opusxx

çok teşekkür ederim ederim vakit ayırdığın için. Gerçekten mahçup oldum. Bu arada uğraşmaya devam edeceğim. Bir yerlerde küçük bir hata yapıyorum ama.... Saygılar.
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

heartsmagic

Mahcup olmaya gerek yok @opusxx. Sen dediğim gibi o kanalda bir ver komutu, en azından sana bir cevap verecektir.

opusxx

@haertsmagic  irssi de maalesef sadece kanala  bağlana biliyorum, anlamadım.Son olarak senin kullanmış olduğun xchat ile denedim ve şuanda itibari ile xchat ile msn adresime girmiş  ve mesaj alıp göndermiş bulunuyorum. Bu arada, irssi ile güzide bir kanalımızda önce sahte bir email girerek denedim :). Bir anlık gözümden kaçmış, account added yanıtını almamışım, o sırada da normal mailim ve şifremi girip enter demiş bulundum. Hala kaynar sular dökülüyo kafamdan :D Neyseki hızlı bir şekilde localhost ttan bağlanıp hemen tekrarladım ve o panik ile msn ime bağlandığımı görüp biraz olsun rahatladım :).... Unutmadan msn şifremide değiştirmem gerekecek :/  :)
Neyse ben yinede bitlbee+irssi yolunu denemeye ve bir cevap beklemeye devam edeceğim.
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

heartsmagic

Irssi ile denediğinde ne oluyor peki? Kanalı görebildin mi irssi üzerinden?
Ayrıca Xchat ile hesap ekledikten sonra MSN nasıl kullanılır hale geldi?

opusxx

Sonunda birşeyler başardım ama tam değil.  sırası ile irssi de /connect 127.0.0.1 /join &bitlbee account add msn msnadresiniz msnşifreiniz account on kısa bir süre sonra msn adresinize bağlanıp online kullanıcılar görünüyor. Buraya kadar tamam ama  ikinci hesabımdan ( onu da chat ile açtım) yolladığım mesajları göremiyorum sadece mesaj yollaya biliyorum. Mesaj gönderme olayınıda buradan başka * bir şey araken çözdüm. İrc komutlarını hiç bilmediğim için sorunlarım bunlar şu anda.
xchat e gelirsek /server 127.0.0.1 account add msn msnadresiniz msnşifreniz account added successfully  iletisini alıyorsunuz ve ardından account on kısa bir süre sonra yan listede arkadaşlarınız eklenmiş oluyor. Onlara mesaj atabilmek için ise xhat - windows - friendlist ten görünür nic/isimlerini eklemek gerekiyor. Sonrasında friend list kutucuğunun altından mesaj atmak istediğiniz arkadaşınıza seçip altta open dialog u tıklıyorsunuz ve mesajlaşa biliyorsunuz. op vermeyi denedim ama root olmadığım için başaramadım :D ...  Bu arada Slash ''/'' ları kimi yerde unutmadım bu şekilde giriliyor. Neyse hala uğraşıyorum gittikçe doğru soruları googla yazmaya başladım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ağustos 2010 - 13:23:39

3-4 dakika içinde bağlantı kopma sorunu var maalesef.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ağustos 2010 - 19:37:53

weechat ile sorunsuz bağlana biliyorum ama sanırım artık emacs erc ile şansımı deneyeceğim :) Emacs öğrenmeye kaldığım yerden devam etme kararını aldım bir arakaşım ile konuştuktan sonra. Bu kararım gerçekten iyice mahçup etti beni karşında. Yapabileceğim pek birşey yok emacs beni bekle :) .. İyi çalışmalar sizlere ve saygılar.
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )