Kablosuz İnternet ayarları

Başlatan palugenclik, 12 Mart 2008 - 17:19:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kayadelen

selam arkadaşlar

ilk mesajım, ubuntu kurdugumda ilk karşılaştıgım sorunla ilgili:
wireless etkin görünmüyor

lspci yazdım ve su çıktı

03:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG Network Connection (rev 02)

nasıl etkinleştirebilirim acaba bilen arkadaş/lar var mı? (asus f3jc notebook, belki daha önce yapan vardır)

teşekkür edrim şimdiden

heartsmagic

3945'in sorun olmaması lazım diye hatırlıyorum.

sudo iwconfig

ne döndürüyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kayadelen

iwconfig yazdıgımda

lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

çıktı...

heartsmagic

İlginç modül yüklenmemiş gibi. 3945 kartım yok olan arkadaşlar daha fazla yardımcı olacaktır ancak

sudo modprobe ipw3945

ile modül yüklemeyi dene bakalım.

kayadelen

yazdım bu seferde

FATAL: Module ipw3945 not found.

yazıyor..

kusura bakmayın yeni kullanıcı oldugum için sadece söylediklerinizi yapabiliyorum...

heartsmagic

Sorun değil ancak ben birazdan çıkıyorum :) Gördüğüm o ki modül ortalıkta yok. Yeni kernel ise iwl3945 oldu sanırım.

sudo modprobe -l *3945*

ile 3945 ile ilgili modülleri görebilirsin. iwl3945 varsa onu yüklemeyi dene. Ancak ilginç olan Ubuntu'nun bunu neden yüklemediği.

kayadelen

yok sorun değil...boş oldugunuz bir zamanda da bakarsınız ayrıca tekrar ugrastıgınız için teşekkürler  yazdım ve

/lib/modules/2.6.24-14-generic/ubuntu/wireless/iwlwifi/iwlwifi/compatible/iwl3945.ko

çıktı
sudo modprobe iwl3945

yazdım şöyle bir şey çıktı...

kayadelen@kayadelen-laptop:~$ sudo modprobe iwl3945
kayadelen@kayadelen-laptop:~$

heartsmagic

Bu hangi Ubuntu sürümü ve hangi kernel?
Tamam modül yüklenmiş görünüyor, bu aşamadan sonra kartının görünmüş olduğunu umuyorum.

sudo iwconfig

altında kablosuz kartını görüyor olman lazım.

exponansiyel

aynı sorun bendede vardı sızın dedıklerınızı yaptım

sudo iwconfig yazdıktan sonra

hayta@hayta-laptop:~$ sudo iwconfig

wmaster0  no wireless extensions.

wlan0     IEEE 802.11g  ESSID:""  Nickname:""
          Mode:Managed  Frequency:2.412 GHz  Access Point: Not-Associated   
          Tx-Power=27 dBm   
          Retry min limit:7   RTS thr:off   Fragment thr=2346 B   
          Encryption key:off
          Power Management:off
          Link Quality:0  Signal level:0  Noise level:0
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0

boyle bıse cıktı peki su anda sorun cozulmusmu
(yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkurler)bende arkadas gıbı yenı kullanıcıyım sadece dedıklerınızı yapabılıyorum.

heartsmagic

Kart modülü tamamdır zira görünmekte. Bundan sonra sıra bağlanmaya kaldı. Ağ Yöneticisinden biraz uğraşırsan sanırım başarırsın. Olmadı elle yaparız ancak elle her defasında yapmamak için Ağ Yöneticisini çözmek en temizidir.

Unutmadan eğer bu modül en başta yüklü gelmiyorsa:

sudo gedit /etc/modules

ile modül dosyasını açıp en altına:

Alıntı Yapiwl3945

ekleyin.

manyaqteam

Arkadaşlar merhabalar,
Utanarak belirtiyorum ki evet bende yapamadım ayarları. Ne denediysem olmadı.
Kartım bu;
Intel Corporation PRO/Wireless 4965 AG or AGN Network Connection
Anxak wireless filan görmüyor. Kabloyu taktığım anda sorun yok. Ama kablosuz bağlanrı kuramadım gitti. Yardım istesem ayıp etmiş olur muyum? Saygılar...

eren

Şu an Ubuntu da kablosuz bağlantı sorunu var, eğer işlemleri doğru yaptığınıza inanıyorsanız birde bu ihtimali düşünün.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Eğer kart görünmemişse bu bir WPA problemi değildir. Her sorunu WPA diye bırakmamıza gerek yok. @manyqteam, konunun başından beri anlattıklarımızdan hangisini denedin? Hangisinde sorun yaşadın ne gibi çıktılar aldın? bu başlıkta belirtilen çıktılardan hangisini verebileceksin?

eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Haziran 2008 - 12:28:53
Eğer kart görünmemişse bu bir WPA problemi değildir. Her sorunu WPA diye bırakmamıza gerek yok. @manyqteam, konunun başından beri anlattıklarımızdan hangisini denedin? Hangisinde sorun yaşadın ne gibi çıktılar aldın? bu başlıkta belirtilen çıktılardan hangisini verebileceksin?

İşlemleri doğru yaptıysanız yani kartı tanıtıp düzgün bir şekilde ayarlamanıza rağmen çalışmıyorsa diyorum :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

sipanceger

merhaba arkadaşlar ben de nihayet windows kullanmayı bıraktım ubuntu kurdum ancak intyernete bağlanamıyorum sorunu da anlayamadım. normalde wireless bağlantısı görünüyor hatta yüzde kaç olduğunu bile söylüyor ancak firefoxu açtığımda google ye bile bağlanamıyorum sorunu bilen var mı???? ubuntu 7.10 bilgisayarım acer aspiree 5610 ethernet kartım intel prowireless 3945 driver yardımcı olabilecek kimse varsa çok memnun olurum.
şimdiden teşekkürler.

erginemr

@sipanceger,

Konsolda "ping www.google.com" komutu bir şeyler döndürüyorsa, Firefox çevrimdışı (offline) moda geçmiş olabilir. (Firefox Menü >> Dosya >> Çevrimdışı Çalış) Eğer sorun bu kadar basitse, bu özelliği kapatmanın bir iki yolu var.

heartsmagic

@erginemr'ın söylediklerine ek olarak eğer kablosuza bağlandığını düşünüyorsan modemi pingleyebiliyor musun? Örneğin:

ping 192.168.2.1

sipanceger

peki ben ping 192.168.2.1 komutunu nereye yazacam ben ubuntuya biraz fransızım da....

sipanceger

terminalde  iwconfig yazdigimda aşagidaki yazilar çikiyor.

eth1      IEEE 802.11g  ESSID:"ADSL_Wireless" 

Mode:Managed  Frequency:2.462 GHz  Access Point: 00:60:B3:B7:B9:23   

Bit Rate:54 Mb/s   Tx-Power:14 dBm   

Retry limit:15  RTS thr:off   Fragment thr:off
          Power Management:off

Link Quality=90/100  Signal level=-41 dBm  Noise level=-42 dBm

Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0

Tx excessive retries:0  Invalid misc:11   Missed beacon:0

termînalde
lspci kod unu yazdigimda da aşagidaki yazilar cikiyor

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GM/PM/GMS, 943/940GML and 945GT Express Memory Controller Hub (rev 03)

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)

00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 02)

00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 1 (rev 02)

00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 2 (rev 02)

00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 3 (rev 02)

00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 4 (rev 02)

00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 02)

00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 02)

00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 02)

00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 02)

00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB2 EHCI Controller (rev 02)

00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e2)

00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M) LPC Interface Bridge (rev 02)

00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) IDE Controller (rev 02)

00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) SMBus Controller (rev 02)

05:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG Network Connection (rev 02)

06:01.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation BCM4401-B0 100Base-TX (rev 02)

06:04.0 CardBus bridge: ENE Technology Inc CB-712/4 Cardbus Controller (rev 10)

06:04.1 FLASH memory: ENE Technology Inc ENE PCI Memory Stick Card Reader Controller (rev 01)

06:04.2 Generic system peripheral [0805]: ENE Technology Inc ENE PCI Secure Digital Card Reader Controller (rev 01)

06:04.3 FLASH memory: ENE Technology Inc FLASH memory: ENE Technology Inc: (rev 01)

06:04.4 FLASH memory: ENE Technology Inc SD/MMC Card Reader Controller (rev 01)

murat@murat-laptop:~$
ping 192.168.2.1
yazdigimda da aşagidaki yazi çikiyor

PING 192.168.2.1 (192.168.2.1) 56(84) bytes of data.

uzun süredir aynı sorunla devam ediyorum bir türlü çözemedim yardımcı olursanız çok sevinirim... wireless ı gördüğünü düşünüyorum onun da bir resmini koyuyorum şimdi daha detaylı değerlendirme yapılabilir
sorunu anlayabilen varsa önerilerini yazarsa sevinirim
teşekkürler

sipanceger

resim 4. sayfada

sipanceger

http://[IMG]http://img397.imageshack.us/img397/6641/screenshotfq3.th.png[/img]

bu da görüntü resmi diğer sorunlarımı görüntülemek için 3. sayfanın sonunna bakın ricam...

erginemr

Resim eklemek için:
http://imageshack.us/ adresini ziyaret edin.
Seç düğmesine tıklayacak resmi seçin.
"Host it" düğmesine basın.
Thumbnail for forums (1) kısmındaki kodu kopyalayıp mesajınızın içine yapıştırın.
Resmin nasıl göründüğünü görmek için, mesajınızın altındaki "Önizleme" düğmesini kullanın.
Bu kadar.  ;)

sipanceger

teşekkür ettim ergin yoldaş. resmi başarıyla koydum yardımınız sayesinde 8)

heartsmagic

Şimdi, ping komutunun çıktısını tam olarak vermemişsin. Eğer modeminin IP'si 192.168.2.1 ise
ping 192.168.2.1 komutunun tüm çıktısını bize ver. Şu an kartın tanınmış görünüyor, normal şartlar altında ağına bağlanıp internete çıkabilmen lazım. Anormal şartlar varsa o zaman işler değişir.

sipanceger

murat@murat-laptop:~$ ping 192.168.2.1
terminalde yazdigimda da aşagidaki yazi çikiyor
PING 192.168.2.1 (192.168.2.1) 56(84) bytes of data.

bu arada modemin ip sini naıl öğrenecem onu da bilmiyorum kia?  :-[