Kablosuz İnternet ayarları

Başlatan palugenclik, 12 Mart 2008 - 17:19:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

palugenclik

Merhabalar ubuntu işletim sistemini bilgisayarıma kurdum.İlk kez windows dışında bir işletim sistemi kurdum.Şimdi Ubuntu ile internete giremiyorum.Kablosuz ve kablolu ağ ile giremiyorum.Ayarlarını felan yapmayıda hiç bilmiyorum.Önceden yapan arkadaşlar basit bir şekilde anlatırsanız çok iyi olur.DELL 6400 MM061 model laptop kullanıyorum.

Sypro

terminale

lspci

yazıp enter'a basar mısınız.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

palugenclik

Dediğinizi yaptım .Ekrana bir şeyler çıktı bilgisayar özellikleriyle ilgili.Ekran görüntüsünü de kaydetmek istedim göstermek için ama kayıt olmadı resim dosyası.Belki de olmuştur ben bu ağa nereden gireceğimide bilmiyorum.Olaya tamamen fransızım :) Şifre felan da istemesi lazım o konuda yardımcı olabilir misiniz.Cehalet çok kötü bir şey :)

Sypro

adınız ile başlayan satırdan yine adınız ile başlayan satıra kadar (ör: sypro@sypro ~$) bu satırlar dahil gördüğünüz herşeyi mouse ile tarayın, taralı şekildeyken sağ tıklayın ve kopyalayın, sonra da bu konuya [ code ] tag'i içinde yapıştırın :)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Arkadaş internete girmediğinden buraya aktarması için bir yol düşünmek lazım :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sypro

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Mart 2008 - 19:32:23
Arkadaş internete girmediğinden buraya aktarması için bir yol düşünmek lazım :)

hmm ben tam o kısmı atladım galiba :)

bari çıkan sonuçtan ethernet/wireless kartınızın olduğu satırı yazın, onun üzerinden bi yerlere varmaya çalışalım.

---

mesajı yazarken aradığım kadarıyla benzer bir marka/model kullanan birisinde

lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GM/PM/GMS/940GML and 945GT Express Memory Controller Hub (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile
945GM/GMS/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 01)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 1 (rev 01)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 4 (rev 01)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI #1 (rev 01)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI #2 (rev 01)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI #3 (rev 01)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI #4 (rev 01)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB2 EHCI Controller (rev 01)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M) LPC Interface Bridge (rev 01)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801GBM/GHM (ICH7 Family) Serial ATA Storage Controller IDE (rev 01)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) SMBus Controller (rev 01)
03:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation BCM4401-B0 100Base-TX (rev 02)
03:01.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd Unknown device 0832
03:01.1 Generic system peripheral [0805]: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 19)
03:01.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd Unknown device 0843 (rev 01)
03:01.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 0a)
03:01.4 System peripheral: Ricoh Co Ltd xD-Picture Card Controller (rev 05)
0b:00.0 Network controller: Broadcom Corporation Dell Wireless 1390 WLAN Mini-PCI Card (rev 01)

gibi bir sonuç çıkmış..

Network controller: Broadcom Corporation Dell Wireless 1390 WLAN Mini-PCI Card (rev 01)

satırı yterli gibi. var ise imkanınız, NDISwrapper ile ilgili konudaki dosyaları taşıyıp kurun. muhtemelen sorun hallolacaktır.

palugenclik

http://rapidshare.com/files/99024253/a.odt.html                Birçok kez kaydettim dosyayı ama windows a dönünce dosyayı görmüyor.Neyse burada .odt uzantılı olarak kaydedildi (çok şükür) oraya bakıp yardımcı olabilir misiniz?

Sypro

kaya@DELL6400:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GM/PM/GMS/940GML and 945GT Express Memory Controller Hub (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 01)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 1 (rev 01)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 4 (rev 01)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI #1 (rev 01)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI #2 (rev 01)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI #3 (rev 01)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI #4 (rev 01)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB2 EHCI Controller (rev 01)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M) LPC Interface Bridge (rev 01)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801GBM/GHM (ICH7 Family) Serial ATA Storage Controller IDE (rev 01)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) SMBus Controller (rev 01)
03:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation BCM4401-B0 100Base-TX (rev 02)
03:01.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd Unknown device 0832
03:01.1 Class 0805: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 19)
03:01.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd Unknown device 0843 (rev 01)
03:01.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 0a)
03:01.4 System peripheral: Ricoh Co Ltd xD-Picture Card Controller (rev 05)
0b:00.0 Network controller: Broadcom Corporation Unknown device 4311 (rev 01)

0b:00.0 Network controller: Broadcom Corporation Unknown device 4311 (rev 01)

yine de NDISwrapper çözer diyorum; ama ilk kez unknown bi kart gördüm :S

palugenclik

Tanınmayan başka bir kart felan var mı?Şu an 6.10 versiyonunu kullanıyorum Ubuntu'nun üst versiyonlarını yüklesem sorun hallolur mu peki?

Sypro

tanınmama durumu versiyondan kaynaklanıyor olabilir. imkanınız varsa 7.10 ile deneyin.

palugenclik

gaskiney

arkadaşlar kablosuz ağ nasıl aratacam yakınımda ki ağları nerden nasıl görecem bir yerlerden girmeye calışıyorum benden ağ ismi istiyor oysaki ağı kendisi taraması gerekmiyor veya ağı nasıl taratcam

SoulSmasher

saatin orada wireless ikonu oladak menüde oradan. yada wifi radar adlı programı kurun program ekle kaldırdan

gaskiney

windows wirelees adlı bir program kurdum orda bile ağları göremiyorum drivers butonu var ona tıklıyorum dosya yok gibi bir şey diyor hem sağp alt köşe bahsettiğin var ama ben hep elle yapılantırabiliyorum yani ağın ismini gir falan diyor otomatik bağlan diyorum bağlantı olmuyor

SoulSmasher

windows wireless drivers = ndiswrapper  zaten

kendi driverınızı kullanarak şu aşamayı baştan uygularsanız sorun olmaycaktır (broadcom ayzıyor ama ndiswrapper kurulumu. sadece kendi driverınızı tanıtacaksınız broadcom yerine)
http://www.xorg-conf.com/ubuntuda-broadcom-wireless-calistirmak.html

gaskiney

aynen söylediklerini uyguladım ve tekrar başlatım önceden ağ ayarlarına girince kablosuz bağlantı seceneği gözüküyordu şimdi yok ama bir başka değişiklik oldu windows wirelees drivers  de Invalid Driver gözüktü vede güncelme yöneticisine giremiyorum hata verdi bir yerde hata yaptım galiba

SoulSmasher

msnden vs özel destek şahsen vermiyorum. php fusion türkiye sitesinde de bu yasak. neden herkes okuyabilecekken bir tek siz faydalanasınız ki :)

benim verdiklerim ile o hatanın çıkması imkansız. makaleyi düzgün uygulamamışsınız. önce kurulu olanı silmelisiniz sonra makaledeki aşamaları uygulamalısınız

bozuk distroları temizlemek için konsolda şunu yazın
sudo apt-get --purge autoremove

heartsmagic

Arkadaş Windows kullanıyor olmasın?

gaskiney

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Mart 2008 - 22:34:54
Arkadaş Windows kullanıyor olmasın?
canım arkadaşım o kadar bilgim olsa burda arkadaşlardan yardım istemezdim

heartsmagic

Ne yazık ki bu başlığa bakan bir insanda bu düşüncenin oluşması son derece normal. Ubuntu kullanıyorsan yukarıdaki sorumu kâle alma alma ve devam et.

gaskiney

her şeyi uyguladım ama yine sonuç alaöadım bir görüntü var belki sorunu cözmede yardımcı olur
[IMG]http://www.resim-yukle.com/thumbs/18/783456EkranGoruntusuAygitlarAgAraclari.png[/img]

heartsmagic

Şimdi dikkatimi çekti, kimse sormamış.

1. Kablosuz Ağ kartın nedir? Ubuntu tarafından tanınmış mıdır?
2. Kablosuz Ağın'ın güvenlik durumu nedir? Wep, WPA vs. ?

gaskiney

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Mart 2008 - 21:12:56
Şimdi dikkatimi çekti, kimse sormamış.

1. Kablosuz Ağ kartın nedir? Ubuntu tarafından tanınmış mıdır?
2. Kablosuz Ağın'ın güvenlik durumu nedir? Wep, WPA vs. ?
ağ kartım Broadcom 802.11 Multiband Ağ Bağdaştırıcı

güvenlik durumu WPA 

ilk kurduğumda sağ alt köşede sinyal seviyesini gösteren ikon vardı şimdi yok ve elle bağlantı kur deyince kablosuz bağlantı ile ilgili bir secenek çıkıyordu  lşimdi oda yok

heartsmagic

Broadcom kullanan arkadaşlar daha net söyleyecektir ancak senin o kartı ndiswrapper ile tanıtman gerekmiyor mu?

iwconfig

ifconfig

çıktıların görsek.

gaskiney

driver yüklendi galiba sağ alt köşede kablosuz bağlantı yazısını görebiliyorum ama şunu bulamıyorum hani taratırsın ağlar çıkar ve bağlanırsın o yok birde sesin driver igitti