[Çözüldü] compizi kaldırmak istiyorum.

Başlatan Kubilay, 29 Aralık 2009 - 02:01:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kubilay

compiz kurdum geçenlerde,fakat kaldırmak istiyorum.Yazılım Kaynakları kısmından bulup kaldırdım ama hala yüklü..ve ayarlarına girebiliyorum.sağ üstte mavi ok çıkmıyor ama hala kullanılıyor.sitede aradım bulamadım.

okan_ubuntu

sudo apt-get remove compiz yaz bakalım.

Kubilay

restart gerekir mi,resetleyeyim mi? şuan hala kullanılıyor çünkü dediğinizi yazmama rağmen.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Aralık 2009 - 02:15:06

malesef işe yaramadı..hala kurulu.

erkuserdem

Ubuntu'da önemli sistem güncellemeleri haricinde sistemi resetlemek gerekli değildir. Bir de sudo apt-get purge compiz dene istersen ancak compize dair ne varsa soykırım yapacağı için grafik ekranın tekrar açılmayabilir ben denemedim daha önce =)  Compiz ile compiz-fusion aynı şey değil, belki de sen sadece compiz-fusion kaldırmak istiyorsundur ?

Kubilay

Alıntı yapılan: erkuserdem - 29 Aralık 2009 - 02:15:58
Ubuntu'da önemli sistem güncellemeleri haricinde sistemi resetlemek gerekli değildir. Bir de sudo apt-get purge compiz dene istersen

compiz paketi kurulu değil, dolayısıyla kaldırılmadı
0 yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 0 kaldırılacak ve 0 yükseltilmeyecek.

dedi  :(

erkuserdem

Allah allah ilginç :)  Son olarak şunu denermisin

sudo ap-get remove compiz-gnome compiz-fusion-plugins-main compiz-fusion-plugins-extra compizconfig-settings-manager

Kubilay

Alıntı yapılan: erkuserdem - 29 Aralık 2009 - 02:28:37
Allah allah ilginç :)  Son olarak şunu denermisin

sudo ap-get remove compiz-gnome compiz-fusion-plugins-main compiz-fusion-plugins-extra compizconfig-settings-manager

sudo: ap-get: command not found
diyor.

erkuserdem

yav apt olcak o düzelt :D

kopyala yapıştır yapma elinle yaz hem alışırsın ;)

Kubilay

Alıntı yapılan: erkuserdem - 29 Aralık 2009 - 02:36:21
yav apt olcak o düzelt :D

kopyala yapıştır yapma elinle yaz hem alışırsın ;)

malesef yine olmadı sanırım.

apt remove compiz-gnome compiz-fusion-plugins-main compiz-fusion-plugins-extra compizconfig-settings-manager
'apt' programı aşağıdaki paketlerde bulunabilir.
* openjdk-6-jdk
* sun-java6-jdk
Şunu deneyin: sudo apt-get install <seçili paket>
apt: command not found

okan_ubuntu

sudo apt-get remove compiz-gnome compiz-fusion-plugins-main compiz-fusion-plugins-extra compizconfig-settings-manager

şunu kopyala yapıştır yap bakalım olacak mı?

Kubilay

kaldırıldığını söyledi ama şuan hala efektleri kullanabiliyorum..kısayolları filan.

okan_ubuntu

sudo apt-get remove --purge compiz* libcompizconfig*
Şunu da dene

Kubilay

şu compizi kurduğum güne lanet olsun :D
kalmıyor hocam ya.hala efektler kullanılıyor.

okan_ubuntu

Tamam dur şimdi.Sistem-tercihler-görünüm e tıkla efektleri "Hiçbiri seç"
Sonra şu komutu yaz
sudo apt-get --purge remove compiz compiz-core
yeniden başlat.Senin onu kaldırmana gerek yoktu aslında.Efektleri kapalı tutsan compiz yüklü değilmiş gibi olurdu bilgisayarın.

ironic

Compiz çalışırken kaldırdığın için halen devrede kalmış olabilir.

metacity --replace

komutunu vererek çıkabilirsin.

Kubilay

Alıntı yapılan: okan_ubuntu - 29 Aralık 2009 - 03:06:42
Tamam dur şimdi.Sistem-tercihler-görünüm e tıkla efektleri "Hiçbiri seç"
Sonra şu komutu yaz
sudo apt-get --purge remove compiz compiz-core
yeniden başlat.Senin onu kaldırmana gerek yoktu aslında.Efektleri kapalı tutsan compiz yüklü değilmiş gibi olurdu bilgisayarın.

bahsettiğini yapamadım..çünkü efektlerde Compiz kurulu değil yazıyor ve diğer seçeneklerde tıklanmıyor..

ironic,bahsettiğini denedim.şuan efektler devredışı oldu ama ubuntunun kend gelişmiş görsel efektlerinide kullanamıyorum şuan.

okan_ubuntu

Bence compizi bir daha kur sonra Ubuntu'nun kendi efektlerini kullanabilirsin.Ama emin değilim.Ha illaki compizi kaldırmak istersen son verdiğim komutları bir daha dene compizi tekrar kurman şartıyla.Her şeye baştan başla demek istiyorum.Ama İronic çözer sorununu.

Kubilay

şuan resette attım ama hiç bir efekti kullanamıyorum.pencerelerin kapatma ve küçültme butonlarıda kayboldu.sol alttaki masaüstünü göster e tıkladığımda

Pencere yöneticiniz masaüstünü gösterme düğmesini desteklemiyor, veya bir pencere yöneticisi çalıştırmıyorsunuz.

hatasını alıyorum..iyice karıştı..ne yapmam gerekiyor?

ironic

Ubuntu' da efektler Compiz ile sağlanıyor . Diğer sorunlar da Emerald (Compiz destekli çalışır) ve masaüstünü göster (Compiz eklentisi seçilmişse ) Compiz yüklü olmadığından kaynaklanıyordur. Fusion-icon programını açıp, Select window decorator bölümünden GTk' yı seç.

Kubilay

Alıntı yapılan: ironic - 29 Aralık 2009 - 03:25:33
Ubuntu' da efektler Compiz ile sağlanıyor . Diğer sorunlar da Emerald (Compiz destekli çalışır) ve masaüstünü göster (Compiz eklentisi seçilmişse ) Compiz yüklü olmadığından kaynaklanıyordur. Fusion-icon programını açıp, Select window decorator bölümünden GTk' yı seç.

Fusion-icon programı nedir? bu bahsettiğiniz yere nasıl gireceğim? daha açıklayıcı yazarsanız sevinirim..şuan operayı kapatamıyorum bile..

ironic

İlk iletinde mavi ok olarak adlandırdığın uygulama  :) Uygulamalar >> Sistem araçları bölümünde olması lazım.

Kubilay

Alıntı yapılan: ironic - 29 Aralık 2009 - 03:31:53
İlk iletinde mavi ok olarak adlandırdığın uygulama  :) Uygulamalar >> Sistem araçları bölümünde olması lazım.

iletileri tam okumadınız sanırım...mavi okun olmadığını,compizin kaldırıldığını filan yazdım..şuan compizden eser yok sistemde.
lakin bununla beraber efektlerde yok,pencerelerde yok :S

okan_ubuntu

Uygulamalar-sistem araçları- compizfusion icona tıkla sağ üstte sistem tepsisinde mavi ikon belirir.Ona sağ tıkla.Select window decorator e tıkla GTK yı seç.
Fusion icon kurulu değilse aşağıdaki komutla kurabilirsin.
sudo apt-get install fusion-icon

Kubilay

Alıntı yapılan: okan_ubuntu - 29 Aralık 2009 - 03:34:39
Uygulamalar-sistem araçları- compizfusion icona tıkla sağ üstte sistem tepsisinde mavi ikon belirir.Ona sağ tıkla.Select window decorator e tıkla GTK yı seç.
Fusion icon kurulu değilse aşağıdaki komutla kurabilirsin.
sudo apt-get install fusion-icon

hocam vardıda tıklamadıkmı :D ama yok.