ubuntuya tar.gz ve tar.bz2 uzantılı program kurmak

Başlatan kuyumcu09, 28 Aralık 2009 - 20:20:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cagriemer

athanasia

Arkadaşlar merhaba. Bende libreoffice 4.1.6 indirdim. Dosyanın uzantısı deb.tar.gz klasöre çıkarttım ama kurmayı başaramadım. Ubuntuyu kullanmaya yeni başladım. Sık kullanılan bir programıı kurmak bu kadar zor olmamalı. Bir yardım metninde klasöre çıkar ve uç birimde aç .. kodunu yaz diyor. Klasöre çıkardım ama uç birimde açılmıyor.  CTRL + ALT + T dedğimde de masaüstü çıkıyor ve dosya bulunamadı diyor. Programı da libreoffice kendi sitesinden indirdim. Yardımlarnız için teşekkürler.

cagriemer

LibreOffice Ubuntu'da kurulu olarak gelir. Yani sizin kurulum yapmaniz gerekmez kullanmak icin. Nicin elle kurmak istiyorsunuz?

MoShic

Merhaba :) Dün Ubuntu 15.10 kurulumunu yaptım, uzunca bir süredir kullandığım Windows 10'u kesin olarak ayrılma kararı alıp sildim. Sistemi kişiselleştirme aşamasındayım. Açılma hızı Window 10'a göre yavaş olsa da kaybedecek tek şeyim bu olsun.. Linuxa döndüğüm için heyecanlı ve mutluyum. ^_^

Sorun denmez, o yüzden şöyle açıklayım; Daha önce de kullandığım için Ubuntu'daki "kararlı" Firefox sürümünün yerine "Firefox Beta"yı kurmak istiyorum. "tar.bz2" olarak arşiv iniyor, "firefox" simgesine tıklayıp çalıştırıyorum. Beta mı değil mi bunu nereden anlayacağım bulamadım. Yani ön tanımlı Firefox mu yoksa Beta mı ? Amacım kararlı sürümün yerine Beta'yı yüklemek. Umarım anlatabilmişimdir ve araştırmada bulundum, silmeden nasıl kuracağımı bilmiyorum açıkçası.. (Firefoxun kararlı sürüm güncellemesini de kurmadım, diğer güncelleştirmeler de dahil bir şey yüklemedim henüz. Çünkü sadece Betanınkileri almak istiyorum.) Yardımcı olursanız çok memnun kalırım...
Eski ID: Mar yJuana

-DıLgEş-

Merhaba Firefox'u nereden indiriyorsunuz acaba? Size yardımcı olmaya çalışırım..
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

MoShic

-DıLgEş-

Ben şuan indiremiyorum acaba tar.bz2 içinde neler mevcut? Ona göre yardım edelim..
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

MoShic

.sh, .bin ve firefox dosyası sanırım bunlar çalıştırılabilecek olanlar..

[eklenti yönetici tarafından silindi]

-DıLgEş-

sudo chmod +x firefox
./firefox

Bu şekilde çalışmıyor mu? Elinizdeki kaynak kod dosyası değil ve bu yüzden derlemeye ihtiyaç yok...

MoShic

Yeniden deneyin diyor;

lotus@Lotus:~/Masaüstü/firefox$ sudo chmod +x firefox
[sudo] password for lotus:
Üzgünüm, yeniden deneyin.

Sorun çalışıp çalışmaması değil aslında, ben bu klasör içindekileri asıl firefox klasörünü silip kopyalasam Betayı kullanabilecek miyim ? Sadece masaüstünden kullanmak istemiyorum, tek firefox olsun istiyorum..

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: Mar yJuanaYeniden deneyin diyor;

Kod: [Seç]lotus@Lotus:~/Masaüstü/firefox$ sudo chmod +x firefox
Üzgünüm, yeniden deneyin.

Doğru şifrenizi girmeyi deneyin? Yanlış sifre girmişsiniz.. Şifrenizi yazarken görünmez..

MoShic

Evet, dikkatimden kaçmış, sayfası açıldı çalıştı şimdi *-*

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: Mar yJuanaEvet, dikkatimden kaçmış, sayfası açıldı çalıştı şimdi *-*
İsterseniz artık çift tıklamayla da çalıştırabilirsiniz..:)

MoShic

Ama dediğim gibi diğer firefoxu da silmek istiyorum ama silersem buraya yazamam, nasıl yapacağım kararlının yerine silip, betayı yüklemem gerek ve "güncelleştirmeler"de sadece betayı almak istiyorum ?

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: Mar yJuanaAma dediğim gibi diğer firefoxu da silmek istiyorum ama silersem buraya yazamam, nasıl yapacağım kararlının yerine silip, betayı yüklemem gerek ve "güncelleştirmeler"de sadece betayı almak istiyorum ?
Onun hakkında bir bilgim yok... Bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır mutlaka!

MoShic

neynefes

Normal firefox paketini kaldırmanız yeterli olacaktır. Yazılım merkezi üzerinden veya uç birimden kaldırabilirsiniz. Onerim kaldırmamanız yönünde olacaktır. Beta sorun çıkardığında kararlı sürümle devam edebilesiniz diye. Win10 kendini hazırda beklet moduna aldığı için hızlı açılıyordu. Çok uzunsa eğer süre ona da bakınırız. Beta kullanma isteğiniz nedir acaba? Meraktan soruyorum ekstra ne getiriyor?

MoShic

Kullanma sebebim, güncellemelerini o an görüp denemek, bitmesini beklemeden. Win10da bilgisayarı kapat dediğimde nasıl oluyor da hazırda beklet etkin olabiliyor kafam karıştı.. Eğer açılış hızını azaltabilmem (fazla uğraş vermeden) mümkünse, iyi olur (Şu an için acelesi yok)

İlk aşama olarak ne yapmalıyım şimdi ?

neynefes

Sizin birşey yapmanıza gerek yok kendi içinde aktif olarak geliyor o seçenek win8 ve sonrasında. Açılış konusunda ise dağıtım ve masaüstü ortamına göre de birşeyler düşünmemiz gerekebilir. İlla paketi kaldıralım diyorsanız yazılım merkezinden firefox diye arayıp kaldırın. Bence kaldırmamanız daha iyi olur ama :)

MoShic

Kaldırdıktan sonra Betayı (masaüstüne cıkardıgım arsiv dosyalarını) nereye kopyalıcam peki ? Diger firefoxun klasörünü silip bunu koyarsam bi sıkıntı çıkar mı (kısayolunu yine soldaki unity barına yapıştırabilcem mi) ve klasörün bulundugu konum nedir ?

neynefes

Şöyle bir yardımda bulunayım size. Hem de kafanız ağrımamış olur. PPA adresi kullanalım.
sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/firefox-next
sudo apt-get update
sudo apt-get install firefox

En son paket güncellemesi.
Alıntı Yap2015-12-22

MoShic

lotus@Lotus:~$ sudo apt-get install firefox
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti      
Önerilen paketler:
  fonts-lyx
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  firefox
0 paket yükseltilecek, 1 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 100 paket yükseltilmeyecek.
42,6 MB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 106 MB ek disk alanı kullanılacak.
Alınıyor: 1 http://ppa.launchpad.net/mozillateam/firefox-next/ubuntu/ wily/main firefox amd64 44.0~b2+build1-0ubuntu0.15.10.1 [42,6 MB]
2 dk. 43 sn.'de 42,6 MB alındı (260 kB/s)                                      
Daha önce seçili olmayan firefox paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor ... 178232 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Paket açılacak: .../firefox_44.0~b2+build1-0ubuntu0.15.10.1_amd64.deb ...
Paket açılıyor: firefox (44.0~b2+build1-0ubuntu0.15.10.1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: man-db (2.7.4-1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: gnome-menus (3.13.3-6ubuntu1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: desktop-file-utils (0.22-1ubuntu3) ...
Tetikleyiciler işleniyor: bamfdaemon (0.5.2~bzr0+15.10.20150627.1-0ubuntu1) ...
Rebuilding /usr/share/applications/bamf-2.index...
Tetikleyiciler işleniyor: mime-support (3.58ubuntu1) ...
Ayarlanıyor: firefox (44.0~b2+build1-0ubuntu0.15.10.1) ...
Yapılandırma dosyasının yeni sürümü kuruluyor: /etc/apport/blacklist.d/firefox ...
update-alternatives: /usr/bin/gnome-www-browser (gnome-www-browser) alternatifini sağlaması için /usr/bin/firefox otomatik kipte kullanılıyor
update-alternatives: /usr/bin/x-www-browser (x-www-browser) alternatifini sağlaması için /usr/bin/firefox otomatik kipte kullanılıyor
Please restart all running instances of firefox, or you will experience problems.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'megasync.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'megasync.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

Şu an sisteme Firefox Beta kuruldu mu yani ?

neynefes

Aynen öyle artık düzenli bir sekilde güncellemeleri alacaksınız. Hatta güncelleme sıklığını ayarlardan artırırsanız hergün denetler.

MoShic

Harika! sevindim, teşekkür ediyorum *-* Bir sorun olursa belirtirim..

neynefes