ubuntuya tar.gz ve tar.bz2 uzantılı program kurmak

Başlatan kuyumcu09, 28 Aralık 2009 - 20:20:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kuyumcu09

ubuntuya tar.gz / tar.bz2 dosyalarını nasıl kurarım http://www.gnome-look.org/  tema ikonlar var indiriyorum uzantıları tar.gz ve tar.bz2 olduğu için yapamadım adım adım nasıl kurabilirim?

ironic

Masaüstüne sağ tık >> Art alanı değiştir >> Tema bölümünden kur düğmesine basıp, temayı gösterirsen kurulacaktır.

kuyumcu09

tamamda kuracagım program tema değilse bu  tar.gz ve tar.bz2 uzantılı programsa onu nasıl kuracağım öğrenmek istediğim bu

Dixie

Wikimiz kuponsuz, beklemesiz ve ücretsiz hizmetinizdedir.

kuyumcu09

başlıktada belirtim başka yerlerden bulduğum programları nasıl kurcam birsürü program indiriyom olmuyo

zeitgeist

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Dosya_sıkıştırma_ve_açma_yöntemleri

Kuracağın programa göre yöntemler farklılaşabilir. Windows'da alışık olduğundan farklı yöntemler var. Bizler en çok paket yöneticisi (Synaptic) ile programları kurarız. Netten indirdiğin paketlerde ise kurulum belgelerini takip etmen gerekir. tar.gz ve tar.bz2 gibi uzantıya sahip dosyalar sıkıştırılmıştır açmak için fare-sağ tuş ile açman gerekir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maydin95

Linuxun tutulmama sebeplerinden biri de bu bence. tar.bz vs. olan programları kod kullanmadan kuramıyor olmamız. Programcılar bunların kurulumunu deb dosyasınn kurulumu gibi kurdurmaya çalışsalar sorunumuz kalmaz. Örneğin tar dosyasını sağ tıkla kur deyip açacağız. Gerekli dosyaları söyleyecek indir diyeceğiz veya kuracak. Kısaca make vs. aşamasını kendisi yapacak
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

heartsmagic

Alıntı yapılan: maydin95 - 02 Ocak 2010 - 12:14:29
Linuxun tutulmama sebeplerinden biri de bu bence. tar.bz vs. olan programları kod kullanmadan kuramıyor olmamız. Programcılar bunların kurulumunu deb dosyasınn kurulumu gibi kurdurmaya çalışsalar sorunumuz kalmaz. Örneğin tar dosyasını sağ tıkla kur deyip açacağız. Gerekli dosyaları söyleyecek indir diyeceğiz veya kuracak. Kısaca make vs. aşamasını kendisi yapacak

Çok zor desem yeridir. Zira bunlar kaynak kod, derlenmesi gerekebiliyor, mıncıklanması gerekebiliyor. Linuxun tutulmama sebebi bu değildir, bu Linux'un güzelliğidir. İnsanlar kaynak kodları dağıtıyorlar, bazıları paketliyor bile. Eğer acemiysek mümkün mertebe kaynak kodlardan kaçınmak lazım. Deb paketi aranabilir, depo aranabilir.

Bu tür kaynak koddan kurulumu kolaylaştırmaya çalışan uygulamalar sağda solda mevcut. Neden tutulmuyorlar? Zira Linux o kadar zengin bir platform ki üzerinde bir dünya dille uygulama geliştirilebiliyor, bir dünya kütüphane bu diller için kullanılabiliyor. Bu kadar fazla argümanı bir araya getirip kaynak koddan derlemeyi "otomatikleştirebilecek" bir program olsa bile sürekli ama sürekli güncelliğini koruması lazım.

Kaldı ki bu başlıkta bahsedilen şey program bile değil. Tema için oluşturulmuş arşiv, sürükle bırakla -eğer standartsa- kolayca kurulması lazım.

tab

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Ocak 2010 - 13:19:57
Alıntı yapılan: maydin95 - 02 Ocak 2010 - 12:14:29

Çok zor desem yeridir. Zira bunlar kaynak kod, derlenmesi gerekebiliyor, mıncıklanması gerekebiliyor. Linuxun tutulmama sebebi bu değildir, bu Linux'un güzelliğidir. İnsanlar kaynak kodları dağıtıyorlar, bazıları paketliyor bile. Eğer acemiysek mümkün mertebe kaynak kodlardan kaçınmak lazım. Deb paketi aranabilir, depo aranabilir.

Bu tür kaynak koddan kurulumu kolaylaştırmaya çalışan uygulamalar sağda solda mevcut. Neden tutulmuyorlar? Zira Linux o kadar zengin bir platform ki üzerinde bir dünya dille uygulama geliştirilebiliyor, bir dünya kütüphane bu diller için kullanılabiliyor. Bu kadar fazla argümanı bir araya getirip kaynak koddan derlemeyi "otomatikleştirebilecek" bir program olsa bile sürekli ama sürekli güncelliğini koruması lazım.

Kaldı ki bu başlıkta bahsedilen şey program bile değil. Tema için oluşturulmuş arşiv, sürükle bırakla -eğer standartsa- kolayca kurulması lazım.

klavyenıze sağlık efendim ne guzel soylediniz..

maydin95

Üç sorum daha var birincisi:
Nden linuxlarda birçok program türü var. Windowsta sadece exe var. Linuxta deb, tar, rpm vs var. bunlar tek bir dosya uzantıusı üstünde toplansa iyi olmaz mı? Genelde milletin zihniyeti şu; hangisi kolay geliyorsa onda olurum. Linuxta kod derlemek zaman alıyor vs.

İkincisi:
Rpm paketlerinin açlımı "Package Manager" olarak geçiyor. Red Hat Package Manager değil. Bunu bir yazıda okumuştum. Gerçekten doğrumu bu.

Üçüncüsü:
Şimdiye kadar gördüğğüm tüm linux uygulamalarının bir windows ve mac vewrsiyonları oluyor. Bu linuxla yazılmış bir şeyin diğer platformlara göre çevrilebileceğini mi gösteriyor. Eğer öyleyse yazılım geliştiricilerinin programları linux çatısı altında diğer sistemlere göre yapması daha doğru değil mi?
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

heartsmagic

1. Bu konu defalarca konuşulan "Neden birçok Linux dağıtımı var?" ya da "Neden birçok masaüstü ortamı var?" sorusu gibi bir soru. Bunlar farklı dağıtımların paketleme sistemleri. Tek bir yapı olması için tek bir dağıtım olması lazım. Olsa fena mı olur? Olmaz, güzel olur elbette ancak burası özgür bir ortam olduğuna göre bu ortak olacak A dağıtımının yanına mutlaka bir B dağıtım alternatifi gelecektir. Zaten bu farklılaşma da anlatıldığı şekilde olmuştur. Bir paketleme sistemi çıkmıştır, bir başkası alternatif yazmıştır. Güzel bir zenginliktir bu.

2. RPM Package Manager. Gerçi referans olarak gösterilebilecek yerlerde Redhat Package Manager olarak da kullanılmıştır. SUDO'nun bir sayısında da olan şu yazı sanırım açıklayıcı olacaktır:
http://www.heartsmagic.net/linuxgnuubuntu/

3. Buna "port" etme denir. Neden bizim taraftan oluyor da diğer taraftan olmuyor sorusunun cevabıysa bellidir: Bizim taraf açık kaynaktır.

Mohican

Arkadaşlar bu paketi nasıl kurarım bir türlü kuramadım. Nasıl kurulduğunu anlatan yerlerden hiçbir şey anlayamadım o yüzden paketin tam adını veriyorum, yüklemek için tam olarak ne yazmam gerekiyor ?  LinuxPkg-5.15rc1.tar.bz2  Çok acil lazım ses kartı driver ı güncelleyim derken bozdum şimdi ses hiç gelmiyor. Keşke kendi paketlerine hiç dokunmasaydım...  Dediğim gibi paketlerin nasıl yükleneceğini anlatan yerler paket ismi yerine boşluk yada değişik karakterler koyuyorlar hiçbir şey anlamadım olabilecek ihtimalleride denedim ama yapamadım...
Şikâyetçi olup ağladığım nice günler oldu. Zaman geldi ki, ağladığım günlere ağladım Hazreti Ebû Bekir

bytan

Forumdaki alsa derlemesi başlığına bakarak da ses yapılandırmanı düzenleyebilirsin. O dosyayı sağ tıklayıp açarsan, içinde de kurulumla ilgili yapman gerekenleri anlatan notlar bulunur.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Mohican

Alıntı yapılan: bytan - 18 Haziran 2010 - 20:53:42
Forumdaki alsa derlemesi başlığına bakarak da ses yapılandırmanı düzenleyebilirsin. O dosyayı sağ tıklayıp açarsan, içinde de kurulumla ilgili yapman gerekenleri anlatan notlar bulunur.

Manual install:
Step 1. unzip source code
        tar xfvj alsa-driver-1.0.xx.tar.bz2

Step 2. Complied source code
   a. cd alsa-driver-1.0.xx
   b. ./configure --with-cards=hda-intel
   c. make
   d. make install

Step 3. reboot your machine

Step 4. Use the alsamixer the disable mute (All audio line default is mute)
        Must to compile and to install the ALSA library and utility. (Use automatic install is already install)
        excute alsamixer

Note:    1. The most detail information, can refer the alsa-kernel/Documenttation/ALSA-Configuration.txt in the azx-021705.tar.bz2.
   2. Kernel Version must be 2.6 or later.
   3. All mixer channels are muted by default. You must use a native
      or OSS mixer program to unmute appropriate channels.
   4. If can not compile the source code, try to rename the /usr/src/linux-2.x -> /usr/src/linux.
   5. The driver added to support the SPDIF functoin.    
   6. a. You can download the alsa-lib-1.0.x and alsa-utils-1.0.x form the www.alsa-project.org, then unzip and install them.
      b. Suggest use "alsamixer" to control mixer function.
      c. Used "alsaconf" can autodetect which drive you need to install (step 4).    
        7. SUSE Distribution must install the ncurses package.   

Bunlar yazıyor hiçbirşey anlamadım...
Şikâyetçi olup ağladığım nice günler oldu. Zaman geldi ki, ağladığım günlere ağladım Hazreti Ebû Bekir

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

osmancoskun

merhaba. ubuntu 11.10 kullanıyorum. 11.04 deki gibi kur falan yok. emerald ı da yükleyemiyorum. temayı indirdim fakat nasıl yükleyeneceğini annamadım. bahsettiği klasörlere taşımaya da izin vermiyor. bi el atsanız. sitedeki herşeyi de denedim yine yapamadım.

decent

@osmancoskun,

Emerald henüz 11.10 depolarında yok.

İstediğimiz klasöre kopyalama ve taşıma yapmak için;

Uçbirimden;
sudo mv /kaynak_klasör/dosya /hedef/klasör/
sudo cp /kaynak_klasör/dosya /hedef/klasör/

ya da Uçbirim veya ALT+F2 ile sudo nautilus komutu ile tarayıcı üzerinden yapabilirsiniz.

fzt_sheldon

aynı sorunu bende yaşıyorum şu an

~/Desktop#  tar -jxvf Azureus_3.0.5.0_linux-x86_64.tar.bz2
tar: Azureus_3.0.5.0_linux-x86_64.tar.bz2: Cannot open: No such file or directory
tar: Error is not recoverable: exiting now
tar: Child returned status 2
tar: Exiting with failure status due to previous errors

bazzinga !!

cagriemer

Bu arsivin bulundugu dizin masaustu mu? Arsivi bulamadigini soyluyor.

fzt_sheldon

bazzinga !!

if

O zaman indirdiğiniz dosya bozuk olmalı. Yeniden indirin.

burk

@ fzt_sheldon bu arada sistem dili Türkçe ise o son kısım Desktop değil Masaüstü olacak.

Mirliva

Şu tarz dosyaları direk kurabilecek bir program yapılamaz mı?

burk

@Mirliva isteğiniz programcının karar ve becerisi ile alâkalı bir durum, deb biçiminde olursa örneğin yazılım merkezi üzerinden birkaç tıklama ile kurulabiliyor.