Gönderen Konu: windows 7 de sh:grub hatası  (Okunma sayısı 5385 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kuyumcu09

• Taze Yapraklar
  • *
windows 7 de sh:grub hatası
« : 27 Aralık 2009 - 02:08:40 »
windows 7 üzerinden ubuntu 9.10 kurdum kurulum bittikten sonra açılışa geçmiyor sh:grub hatasını veriyor bir kaç kez kaldırıp yeniden kurdum aynı hatayı veriyor ustalardan yardım bekliyorum.

Çevrimdışı GAREZ

• Orta Şekerli
  • *
  • Dağıtım: Pardus - UBUNTU
  • Sürüm: 2011 - 11.04 ( 10.10 görünümlü )
Ynt: windows 7 de sh:grub hatası
« Yanıtla #1 : 27 Aralık 2009 - 03:04:57 »
supergrub.iso ile yapmayı dene... manuel seçeneği ile...
http://prdownload.berlios.de/supergrub/super_grub_disk_0.9799.iso

Çevrimdışı uuur

• Taze Yapraklar
  • *
« Yanıtla #2 : 27 Aralık 2009 - 06:07:47 »
Merhaba arkadaşlar.

Ubuntu 9.10'u deneme-tanıma ve tabi ki bu tanışma güzel olursa Ubuntu kullanmayı düşünüyorum. Şuan laptopum da win 7'yi kullanıyorum. Kuyumcu09 arkadaşımızla aynı sorunu bende yaşadım. The_grudge tavsiye ettiği gibi dosyayı indirip tekrar denedim fakat gene olmadı. Ben dosyayı(super_grub_disk_0.9799) diskte ayırmış olduğum bölümde bulunan "Ubuntu" klasörünün içinde bulunan "boot" klasörünün içine kopyaladım. Nasıl yükleme yapmam gerekiyor tam olarak bilmiyorum??...

(kusura bakmayın yeni bir kullanıcı olduğum için tam olarak nasıl olduğunu yada ne yapılması gerektiğini bilmiyorum :) Ustalardan yardımlarını bekliyorum.

NOT: Lütfen klavyeniz Türkçe ise Türkçe karakter kullanımına dikkat edin ve Türkçe'mizi düzgün kullanın.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2010 - 00:54:04 Gönderen: BayboraKaan »

Çevrimdışı zeitgeist

• Ubuntero
  • *
« Yanıtla #3 : 27 Aralık 2009 - 11:31:41 »
Wubi ile zaman zaman karşılaşıyoruz bu tip sorunlarda ancak normal kurulumcan farklı olduğu için müdahele etmekte zorlandığımız zamanlar oluyor. Forumdaki yeniden grub kurulumu başlığında bahsedilenler belki yardımcı olur.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Çevrimdışı kuyumcu09

• Taze Yapraklar
  • *
« Yanıtla #4 : 27 Aralık 2009 - 11:48:15 »
Wubi ile kurmamdaki sebeb windows'u zarar vermeden kurulması ve sorunsuz kaldırılması normal kurulumda kaldırdığımız zaman grub kalıyor normal kurulum yapmadım normal kurulumda sorunsuz kaldırma seçeneği varsa normal kurulumda yapmak isterim.

Çevrimdışı bytan

• Proje Sorumlusu
  • *
  • Sürüm: 13.04
« Yanıtla #5 : 27 Aralık 2009 - 12:12:26 »
Gerçek kurulumda, ubuntu kurulu bölümü biçimlendirerek ve mbr'ye windowsu tekrar yazarak sorunsuzca kaldırma olanağınız var.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Çevrimdışı kuyumcu09

• Taze Yapraklar
  • *
« Yanıtla #6 : 27 Aralık 2009 - 12:31:16 »
Gerçek kurulumda Ubuntu kurulu bölümü biçimlendirerek ve mbr'yi kaldırmak için Windows'u tekrar nasıl açacağız tam olarak.
NOT: İkinci sistem olarak Windows 7 var.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2010 - 00:56:10 Gönderen: BayboraKaan »

Çevrimdışı bytan

• Proje Sorumlusu
  • *
  • Sürüm: 13.04
« Yanıtla #7 : 27 Aralık 2009 - 12:37:25 »
CD yardımıyla mbr'ye yazabilirsin:

http://helpdeskgeek.com/how-to/fix-mbr-xp-vista/

7 Kullandığın gözümden kaçmış:

http://www.ehow.com/how_4836283_repair-mbr-windows.html
http://www.sysint.no/nedlasting/mbrfix.htm

http://www.sevenforums.com/tutorials/2676-bcdedit-how-use.html

Google'da "fix mbr win 7" olarak aratınca başka anlatımlarda çıkıyor.
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2009 - 12:45:04 Gönderen: bytan »
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Çevrimdışı kuyumcu09

• Taze Yapraklar
  • *
« Yanıtla #8 : 27 Aralık 2009 - 13:21:51 »
daha önceden çift işletim sistemi çok kurdum ve kaldırmak için xp cd sini takıp onardan  fixmbr yazıb düzeltiyordum win 7 de de aynımı farklımı bunu anlayamadım.

Çevrimdışı GAREZ

• Orta Şekerli
  • *
« Yanıtla #9 : 27 Aralık 2009 - 13:40:35 »
aynı gibi... ama hiç denemedim supergrup.iso ile bu işlemi yaptım linuxlu seçeneği otomatik olanı kullanınca Pardus, manuel olanı kullanınca ubuntu+pardus+windows beraber kurtuluyor sadece manueli seçince disk üzerindeki bölümleri gösteriyor ubuntuyu seçince grub düzeliyor... basit bir işlem yani...

Çevrimdışı kuyumcu09

• Taze Yapraklar
  • *
« Yanıtla #10 : 27 Aralık 2009 - 13:50:51 »
supergrup.iso ile bu işlemi nasıl yapıyorsun

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : [time]Paz 27 Ara 2009 14:59:17 GMT-2[/time]
normal kurulum  istiyorum windows 7 var pc de ubuntuyu kaldırmak isdediğimde tam olarak ne yapmam gerektiğini bulamadım anlayamadım tam olarak nasıl kaldıra bilirim ubuntu ve win7 orjinal cd leri var elimde.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : [time]Paz 27 Ara 2009 16:42:45 GMT-2[/time]
amma zormuş windows 7 ye ubuntu kurmak bacanağımın bilgisayarını Wubi ile kurdum hiçbir sorun yok kullanıyor sorun nerede acaba.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Aralık 2009 - 20:32:52
başardım sonunda birkaç kez kaldır yüklemeden sonra oldu
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2009 - 20:32:52 Gönderen: kuyumcu09 »

Çevrimdışı GAREZ

• Orta Şekerli
  • *
« Yanıtla #11 : 28 Aralık 2009 - 01:00:08 »
yazdım ya mesajı dikkatli oku...

Çevrimdışı kuyumcu09

• Taze Yapraklar
  • *
« Yanıtla #12 : 01 Ocak 2010 - 22:43:23 »
supergrup.iso çalıştırıyorum cd yaz diyo boş bir cd takıyorum yazıyorum ama sonrasını nasıl yapıcam tarifli anlatır mısınız? Tam kurulum yapmak istiyorum kaldırmak istersem kullanmak için Wubi ile kurulum sorunlu birden bire pc kapanıyor.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2010 - 00:57:19 Gönderen: BayboraKaan »

Çevrimdışı erhangulsum

• Çay Bahçesi
  • *
« Yanıtla #13 : 12 Ocak 2010 - 01:14:45 »
windows 7 üzerinden ubuntu 9.10 kurdum kurulum bittikten sonra açılışa geçmiyor sh:grub hatasını veriyor bir kaç kez kaldırıp yeniden kurdum aynı hatayı veriyor ustalardan yardım bekliyorum.

bende de ayni hatayi veriyordu, iso dosyasini cdye cekmeden dosyalari bir klasore cikartin, wubi exeyi klasorden calistirince hatasiz kuruluyor. bu arada islem sirasinda calisir durumda herhangibir usb aygiti birakmayin pcde...

Çevrimdışı kuyumcu09

• Taze Yapraklar
  • *
« Yanıtla #14 : 19 Ocak 2010 - 23:40:07 »

bende de ayni hatayi veriyordu, iso dosyasini cdye cekmeden dosyalari bir klasore cikartin, wubi exeyi klasorden calistirince hatasiz kuruluyor. bu arada islem sirasinda calisir durumda herhangibir usb aygiti birakmayin pcde...
teşekkürler yardım için

Çevrimdışı heartsmagic

• Ubuntu Türkiye Tayfası
  • *
  • Dağıtım: Ubuntu
  • Sürüm: 14.04 64bit
« Yanıtla #15 : 19 Ocak 2010 - 23:52:07 »
Sorun çözüldü mü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Çevrimdışı kuyumcu09

• Taze Yapraklar
  • *
« Yanıtla #16 : 07 Nisan 2010 - 22:14:52 »
sorunu çözemedim ve win 7 yi tekrar kurup linüx ü ara verdim win 7 le tam kurulum yaparak kurmak istiyorum kaldırma sorunları hallolursa kurucam.

Çevrimdışı kuyumcu09

• Taze Yapraklar
  • *
« Yanıtla #17 : 06 Aralık 2010 - 18:45:42 »
en sonunda çözdüm
çok aradım bulamamıştım windows 7 gurubu kaldırmak biraz farklı paylaşmak istedim
Windows 7 de Grub’u Kaldırmak artık o kadar zor değil diyelim d sürücüsüne ubuntu yada pardus gibi linux yazılım yüklediniz. Belli bir süre denedikten sonra d sürücüsündeki linux’u kaldırdığınızda windows açılmıyorsa yapmanız gereken İlk önce windows 7 cd si ile bilgisayarımızı başlatmak
Dil seçeneğinden sonra onar butonuna basıyoruz.Konsola açın
Şimdi aşağıdaki komutları tek tek uygulayın. Bilgisayarınız kapanıp açıldıktan sonra windowsunuz açılacaktır.

BootRec.exe /fixmbr
chkdsk /r
BootRec.exe /FixBoot
BootRec.exe /ScanOs
BootRec.exe /RebuildBcd

not:alıntıdır

Çevrimdışı Warlord

• Yeşil Çay
  • *
  • Dağıtım: Ubuntu
  • Sürüm: 13.10 Kullanmak İstiyor
« Yanıtla #18 : 06 Aralık 2010 - 20:27:46 »
Merhaba arkadaşlar.

Ubuntu 9.10'u deneme-tanıma ve tabi ki bu tanışma güzel olursa Ubuntu kullanmayı düşünüyorum. Şuan laptopum da win 7'yi kullanıyorum. Kuyumcu09 arkadaşımızla aynı sorunu bende yaşadım. The_grudge tavsiye ettiği gibi dosyayı indirip tekrar denedim fakat gene olmadı. Ben dosyayı(super_grub_disk_0.9799) diskte ayırmış olduğum bölümde bulunan "Ubuntu" klasörünün içinde bulunan "boot" klasörünün içine kopyaladım. Nasıl yükleme yapmam gerekiyor tam olarak bilmiyorum??...

(kusura bakmayın yeni bir kullanıcı olduğum için tam olarak nasıl olduğunu yada ne yapılması gerektiğini bilmiyorum :) Ustalardan yardımlarını bekliyorum.

NOT: Lütfen klavyeniz Türkçe ise Türkçe karakter kullanımına dikkat edin ve Türkçe'mizi düzgün kullanın.

Ben Ubuntu 10.10 yükledim 1 ay önce. Benim ki netbook oldugu için usbden kurdum ve kurulumu çok kolay. Ubuntunun resmi sitesinde giriyorsun. Ordan kendine uygun olanı indir. Netbooksa orda bi program var. univesal diye bi program. Onunla usbden kurlum yapabilirsin. Ama en sağlıklısı Cd ile kurman.

Beni yeni bi kullanıcıym sana tavsiyem kesinlikle ubuntu. Win7 ye göre en az %20 hız artışını gözle görülür bi şekilde farkedebilirsin. Ben netbook kullandıgım için biliyorum. Xp denedim. Win7 denedim. Aradığımı Ubuntuda buldum.

Ve herhangi bi zorluğu yok. Ben yapamam diye korkma. Eğer bi problemin olursa http://forum.ubuntu-tr.net e yaz. !0 dk geçmeden cevabını alıyorsun.(Bu yüzden bu forumu çok seviyorum !!:D:D)

Fazla söze gerek yok Linux Linux Linuxxxx........