KlamAV Virüs Uyarısı

Başlatan cemale, 24 Aralık 2009 - 23:50:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cemale

Merhaba arkadaşlar..sizlerden bir konuda yardım istiyorum elden geldiğince..anti virüsle taratma yaptım aşağıdaki uyarıları verdi.ben de şüphelendim,çünkü çoğu zip li dosya,uzman yada bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardım edebili mi..şimdiden sağolun ,teşekkürler
http://img686.imageshack.us/img686/6375/ekrangrntsklamav046usin.png
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

Yusuff

Anlamadım? Ubuntu'da??? Virüs mü?
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

sema

Selam @cemale. KlamAv'ı açtığınızda seçenekler var sağ üst köşede. Ona tıkladığınızda göreceksiniz bozuk dosyalar da virüs olarak gösteriliyor, şifreli kısımlar şüpheli. Zaten orda da sadece virüs bulundu demiyor virüs/sorun bulundu diyor. Onları silmenizde bi sakınca görmüyorum çünkü zaten sistem dosyalarını silemiyor, hata veriyor. Bi de birden fazla işletim sistemi kullanıyorsanız taramayı başlatmadan diğer bölümleri de bağlayın ki onlar da taransın. Kolay gelsin.

Ayrıca @Yusuff bu kadar şaşırmanıza gerek yok, en nihayetinde bir sistem. Virüs olmayacak diye bir şey yok. Olmaz olmaz.
susema

miles

Bu tür antivirüsleri kullanmamak lazım. Kullanıldıkları takdirde daha fazla satış yapabilmek için etrafa virüs saçacaklardır. Unutmamak gerek ki windowstaki virüslerin birçoğu antivirüs firmaları tafarından yapılıyor. Zaten kullandığımız linux dağıtımları hızlı bir şekilde açıkları kapatıyor.Ubuntu windowstaki antivirüsümden daha hızlı güvenlik açığı kapatıyor. Bu şekilde bu programlara ihtiyaç kalmıyor. Güvenliğe çok önem veriyorsanız güvenlik duvarı kullanmanızı ve antivirüslerinizi ise windows bölümlerini kontrol eedebilmek üzere kurmanızı tavsiye ederim.

Yusuff

@miles güzel söylemiş valla.

cemale

yusuf semagkyz in de dediği gibi linux ve tüm sürümleri sonuçta birer sistemler niye olmasın,artı insanların pc lerinde özel şeyleri olabilir tedbirli olmalarında bence sakınca yok..zaten yazdığım mesajda da bir çoğunun virüs olamayabileceğini düşündüğümü de söylemiştim.
miles arkadaşım bir noktaya kadar sana katılıyorum güvenli duvarı kullanıyorum ama yanında anti virüs bilinen ve denenmişse işede yarıyorsa bence yararı var.
semagkyz  dediğin gibi bozuk dosyaları virüs say seçeneği işaretliydi,kaldırdım ve öyle bir taratma yapıyorum..bir de sanalda xp kurulu çünkü amsn,emsn vs.. programlarla görüntülü ve sesli konuşma olayını çözemedim.forumda bu konudaki onlarca açılmış ve bazıları çözülmüş yazılarda sorunumu çözmedi.bemimde bebek ten dolayı kullanmam gerekiyor..taratma ve silme işi bitince aynı sorunu yaşayabilecek kişilerede yardımı olabilir diye yazarım.yardımın için teşekkürler,diğer arkadaşlara da ilgilendikleri için teşekkürler
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

sema

Önemli değil. Sesli konuşma da formun birçok yerinde var yukarıdaki arama kutusuna yazarsanız karşınıza çıkar.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13411.0.html Kolay gelsin.
susema

GAREZ

kızmayın ama o program sadece windows kullanan arkadaşlara virüs bulaşmasın diye ve her şeyi virüs gibi görüyor silinmiş olsa bile...:)

sema

Alıntı yapılan: the_grudge - 28 Aralık 2009 - 19:18:34
kızmayın ama o program sadece windows kullanan arkadaşlara virüs bulaşmasın diye ve her şeyi virüs gibi görüyor silinmiş olsa bile...:)

Olur kızmayız :) Dediğin muhtemeldir.
susema

Dixie

Niyetim ben de taradım hiç bir sorun görünmedi diye hava atmak değil. Bu evdeki bilgisayarım. İş için kullandığım bilgisayarda wine kurulu (İnternet Explorer mecburiyeti) klamav ile orda bir tarama yaptığımda 40 kadar sorunlu dosya buluyor ki hepsi wine dosyaları. Başlığa yazmaktaki amacım bir Ubuntu kullanıcısında görmek istemediğim bir tavırdır.

Alıntı yapılan: semagkyz - 25 Aralık 2009 - 07:30:09
Ayrıca @Yusuff bu kadar şaşırmanıza gerek yok, en nihayetinde bir sistem. Virüs olmayacak diye bir şey yok. Olmaz olmaz.

@semagkyz, bu tevekkülcü, kabullenişçi tavırı bir Ubuntu kullanıcısında görmek beni her zaman üzer. Bu forumun aşağı yukarı her başlığına göz atıp herhangi bir virüs sorunu ile karşılaşmış bir kullanıcı var mı diye bakındım. iframe adlı bir virüsden şikayet eden bir arkadaştan başka birini göremedim (yanlış hatırlamıyorsam tabi). Linux kullanan biri olarak, Linux'umda virüs olmasını kabullenmem mümkün değildir. Bu tavır Windows'u kullanmaya mecbur bırakılarak virüslerin günlük hayatımızın olmazsa olmaz bir parçasıymış gibi kabullenmemizi dayatan o büyük şirketin dolmasıdır. Lütfen bu dolmayı yemeyiniz. Tekrar şahsınıza karşı herhangi bir söylemde bulunmadığımı belirtmek isterim. Sadece bu tavır beni üzüyor. Saygılar.

GAREZ

Linux'un üstün yanı bu virüs geçirmez olması... siz belirmişsiniz ama virüs korkusu geçemeyenler inanamayabilir...

sema

Balık baştan kokmuş.. Umarım ki bu düzen değişir. Emin olun isteğim sizin isteğinizden farklı değildir. Bunun için de elimden geldiğince elimden geleni yapmaya çalışacağım :P Ama o zamana kadar kullanmaktan vazgeçmeyeceğim. Görüşleriniz için teşekkür ediyorum ve farklı düşüncelerin benim için önemli olduklarını da belirteyim.

@the_grudge virüslerden korkanın kaşığı kırılsın :D
susema

sema

Sevgili arkadaşlar; @Dixie, @Yusuff, @the_grudge, @cemale, @miles şu günden itibaren ClamAv'ı bilgisayarımdan kaldırıyorum :D Ubuntu'ya güveniyorum. Gerek olmadığını düşünüyorum. Düşüncelerinizi açıkça belirttiğiniz için teşekkürler.

http://wiki.linux-sevenler.org/index.php/Linux_ve_Antivirus_Programlari

Şüphesi olanlar ya da sık sık dosya paylaşımı yapanlar ya da E-Posta sunucusu kullananlar, kullanmaya devam edin, bence..
susema

Yusuff

UbuLubu

Alıntı YapAyrıca @Yusuff bu kadar şaşırmanıza gerek yok, en nihayetinde bir sistem. Virüs olmayacak diye bir şey yok. Olmaz olmaz.

2-3 yildir ubuntuda hic virus diye bir sey gormedim.Bilgisayarim hic yavaslamadi hic donmadi(Tabiiki oyun oynarken birkac kez dondu).Ve KDE programlari calistirirken haric  :D ;)

miles

UbuLubu KDE ye ye laf yok tamammı ? :)

UbuLubu

sema

susema

aksuugur76

klamav ın ayarlarını kurcalamanızı öneririm.çünkü şüpheli dosyaları bozuk dosyaları virüs olarak listeliyor.ön tanımlı ayarı bu şekilde çünkü.aslında o bahsettikleriniz virüs değil endişe ye ve telaşa gerek yok.

sema

Alıntı yapılan: semagkyz - 25 Aralık 2009 - 07:30:09
....bozuk dosyalar da virüs olarak gösteriliyor, şifreli kısımlar şüpheli. Zaten orda da sadece virüs bulundu demiyor virüs/sorun bulundu diyor.

@aksuugur76, ClamAv'ı ilk kullandığımda çıkan sonuçlardan dolayı yaptığım ilk iş dediğini yapmak olmuştu. Evet virüs değiller. Neyse ki artık kullanmıyorum (endişe yok)..
susema

miles

@semagkyz kullanmıyormusun ? O zaman sana saldırmaya başlayabilirim :)

sema

@miles :D
Alıntı yapılan: semagkyz - 28 Aralık 2009 - 22:05:59
...virüslerden korkanın kaşığı kırılsın... :D

Evet artık kullanmayacağım ama bu demek değildir virüs yoktur (o hâlâ bir işletim sistemi).. Zaman gösterecek, henüz kesin bir şey söyleyemiyorum, kullanmadan bilemem ki.. Bakalım..

Not: Kullanmadan bilemem derken, bilgisayarı virüs programı olmadan kullanmaktan bahsediyorum, virüs programı kullanmaktan bahsetmiyorum..
susema