KDE 4.4.2 beta 2 çikti.

Başlatan xwes, 22 Aralık 2009 - 08:42:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

KDE 4.4.2 beta 2'yi duyuruldu.
Kubuntu kullanicilarinin deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/beta/ubuntu karmic main adresini ekleyip gpg --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv 2836CB0A8AC93F7A
gpg --export --armor 2836CB0A8AC93F7A | sudo apt-key add -
ile anahtari ekleyip guncelleme ile yukseltmesi yeterli.

sabian

yükselttim umarım pişman olmam :) her geçen gün Kde güzelleşiyor, ve ilginçtir benim gözüme en hoş görüneni Kubuntu... Ne pardus ne mandriva ne suse'ye bir türlü alışamadım. Kubuntu ise çekiyor valla. Ne diyeyim gnome'cu biri olarak kde'ye böyle ısınacağımı düşünmezdim. Darısı Gnome'un başına artık. Şu Gnome 3 çıksa da kendimize gelsek :D
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

xwes

Tecrubelerime gore şu an kde, gnomeden bariz bir şekilde daha hizli hem açiliş suresi olarak hem de programlarin açilma hizi olarak. 4.4.2 beta 2 kullaniyorum sistemim daha once hiç bu kadar hizli açilmamişti. Ayni bilgisayarimda ubuntu (gnome) da yuklu o yuzden saglikli bir karşilaştirma yapabiliyorum.

hasansahin

Heleki Archlinux ile KDE'yi görmen lazım, resmen kanat taktım :)
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

badhero

Kışkırtıcı sözler kullanmayalım. Burda Gnome kullanan ve en iyisinin de o olduğunu düşünen insanlar olabilir ! :D

sabian

Bana kalırsa 9.10 ailesi hız konusunda fiyasko. Çünkü 9.04 daha hızlı açılıp kapanıyor bende, ama sağda solda 9.10'un daha hızlı olduğu yazılıyor anlamıyorum. Neyse Kubuntu ilk kurulumda gelgiği masaüstüyle fena sayılmaz hız konusunda, ama ben bu güncellemeyi yaptıktan sonra sistem kafayı yedi, kendi kendine restart atmaya ve durmadan çökme raporu vermeye başladı. Anlaşılan sistemim için henüz uygun değil :) Ama itiraf etmek gerekirse bir dahaki sürüme kadar çok şık bir masaüstü bekliyor KDE'cileri, ben dün çökmelerden dolayı format atıp gnome 9.04 kurdum. hız konusunda hiçbiri yarışamaz ve ben daha hiçbir sorunla karşılaşmadım. Ama birazdan format atıp Kubuntu kurmayı düşünüyorum. 10.04 çıkana kadar KDE kullanmayı düşünüyorum. Hem sistemdeki Win 7'yle kıyaslamak için hem de kdeye ısınmak için bunu yapmaya karar verdim.

hiçbirşey çalışmamasına rağmen (firefox dışında) Win 7'de cpu 40'larda ram kullanımı da 600 mb civarı. Ben daha ubuntu'da durup dururken 500 ya da üzerine şahit olmadım, ibret olsun diye de wincilere gösterip duracam :)
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

xwes

@dewrim2 gnome'da kde'ye geçmek windowstan ubuntuya geçmek kadar zordur. Alişmak hep zor gelir ve hep gelinen yere geri donmek için kapi aralik birakilir. Ne hikmetse KDE ben de bir defa bile restart gerektirecek bir hata vermedi. Ustelik dedigim gibi ayni bilgisayarda farkli diskte ubuntu kurulu, karşilaştirmalarima gore kubuntu 10-15 saniye daha hizli açiliyor. Kurulu olan programlar aşagi yukari ayni. Ikisinde de compiz açik.

okan_ubuntu

Teşekkürler xwes :)
Yalnız ben ubuntu kullanıyorum ama kubuntu desktop kurdum.Kde yi dekullanmıyorum ama denemek de istiyorum.Bir sorun çıkar mı diye soracaktım ve bu anahtarları da /etc/apt/sources.list e mi ekliyoruz?Daha önce hiç yapmamıştım kusura bakma :\

heartsmagic

Evet sources.list dosyana işliyor ve ardından verilen komutları uyguluyorsun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

okan_ubuntu

hasansahin

Alıntı yapılan: dewrim2 - 06 Ocak 2010 - 03:08:29
Bana kalırsa 9.10 ailesi hız konusunda fiyasko. Çünkü 9.04 daha hızlı açılıp kapanıyor bende, ama sağda solda 9.10'un daha hızlı olduğu yazılıyor anlamıyorum. Neyse Kubuntu ilk kurulumda gelgiği masaüstüyle fena sayılmaz hız konusunda, ama ben bu güncellemeyi yaptıktan sonra sistem kafayı yedi, kendi kendine restart atmaya ve durmadan çökme raporu vermeye başladı. Anlaşılan sistemim için henüz uygun değil :) Ama itiraf etmek gerekirse bir dahaki sürüme kadar çok şık bir masaüstü bekliyor KDE'cileri, ben dün çökmelerden dolayı format atıp gnome 9.04 kurdum. hız konusunda hiçbiri yarışamaz ve ben daha hiçbir sorunla karşılaşmadım. Ama birazdan format atıp Kubuntu kurmayı düşünüyorum. 10.04 çıkana kadar KDE kullanmayı düşünüyorum. Hem sistemdeki Win 7'yle kıyaslamak için hem de kdeye ısınmak için bunu yapmaya karar verdim.

hiç* bir şey çalışmamasına rağmen (firefox dışında) Win 7'de cpu 40'larda ram kullanımı da 600 mb civarı. Ben daha ubuntu'da durup dururken 500 ya da üzerine şahit olmadım, ibret olsun diye de wincilere gösterip duracam :)
Dün akşam Archlinux ile KDE4.3.4 ile Kmail,Xchat,Konsole ve Firefox(3 sekme açık) açıkken free komutuyla baktım ve sadece 291MB ram kullanıldığına şahit oldum :)
İlk açılışta 180-190 civarında oluyor. Sanırım bu durum KDE 4.4 ile daha da iyileşecekmiş. Hani sen hız ve verimlilik deyince, bende bunu söyliyeyim dedim  ;D

Alıntı yapılan: xwes - 06 Ocak 2010 - 06:43:04
@dewrim2 gnome'da kde'ye geçmek windowstan ubuntuya geçmek kadar zordur. Alişmak hep zor gelir ve hep gelinen yere geri donmek için kapi aralik birakilir. Ne hikmetse KDE ben de bir defa bile restart gerektirecek bir hata vermedi. Ustelik dedigim gibi ayni bilgisayarda farkli diskte ubuntu kurulu, karşilaştirmalarima gore kubuntu 10-15 saniye daha hizli açiliyor. Kurulu olan programlar aşagi yukari ayni. Ikisinde de compiz açik.

Ben yıllarca gnome,XFCE ve birazda LXDE kullandıktan sonra 1 ay önce KDE'ye geçtim. İnanki şu an hiçbir uyum sorunu yaşamıyorum.
Hatta ve hatta, bütün ayarların tek bir pencereden yapılmasına o kadar alıştımki, Gnome'u hiç mi hiç aramıyorum :) Bana göre, compiz ve emerald
olmadan kompozit fanteziler yapabilmekte işe ayrı bir tat katıyor.
Albert Einstein.

xwes

@slayer dedigi gibi compize gerek kalmadan butunleşik efektler de ayri bir guzelligi. Gerçi ben yine de bazen compizi aktifleştiriyorum ama...
Bir şey daha soyleyeyim, arkadaşima ubuntu kurmuştum yaklaşik 6-7 aydir kullaniyor ama bir turlu flash sorununu çozemedim, her siteden videolari sorunsuz izlemelerine ragmen ntvspor'dan maç izlerken takilmalar oluyordu. Bildigim tum yontemleri denedim olmadi. en son bir hafta once bu eski bilgisayara KDE 4'lu mandriva'nin son surumunu kurdum, ekran karti dahil herşeyi sorunsuz tanidi ve şu an ntvspor dahil tum videolar sorunsuz izleniyor. (bu anlamsiz bir gozlem de olabilir tabi) Yani bence artik KDE iyi kaynagi olan bilgisayarlar içindir onermesi de dogru degil. Bahsi geçen bilgisayarin 1 GB ram'i, 128 ekran karti var.

ironic

KDE 4.4' ü henüz deneyemedim ama gelişmeler oldukça güzel. Ben 4.3 ile beraber KDE artık oldu dedim. Zaten 3 aydır kullandığım dağıtımda (KDE 4.3) bir kez bile olsun çökme yaşamadım. Tek KDE sorunum dosya taşıma ve silme işlemleri, Gnome' a göre halen yavaş ama şu var ki -4.2 ye göre- 4.3  bu konuda çok daha iyi.

sabian

Benim yaşadığım sorunlar zannedersem beta sürüm olmasından kaynaklanıyor. Ama halen Kubuntu sadece google chrome açık olduğu halde 340 mb ram tüketiyor. Bu aslında fena bi rakam değil ama yine de açık program çok yok, yani garibime gidiyor. Neyseki 1,5 gb ram var ve bu benim için bir sorun değil. Ama hale anlamadığım şeylerin başında şu geliyor@xwes, Kubuntu gerçekten nasıl hızlı oluyor gnome'a göre. Yani başlangıç programlarını mı ayarladın, bi düzenleme falan mı yaptın, gerçekten soruyorum ben de hızlı olmasını istiyorum. Mesela şifresiz giriş yapmama rağmen açılış süresi 45-50 sn arası oluyor, win 7'de bu 85 sn. Ben bu farkın daha da fazla olmasını istiyorum, yani kubuntum daha hızlı açılsın istiyorum,  bu konuda tavsiyelerini de bekliyorum :)

Debian Sosyal Sözleşme

xwes

Kubuntumun ubuntumdan daha hizli açilmasinin benden kaynaklanan bir nedeni yok. Çunku ben tum bildigim ozelleştirmeleri hem ubuntu hem kubuntu için ysptim. Mesela @dewrim2, hem kendi "service manager" ayarlarindan hem de, bum (bootup manager) kurarak bir çok gerkesiz servisi kapatabilirsiniz. Her oturumun yeni bir oturum olarak başlamasini ayarlayabilirsiniz.

sabian

KDE'ye daha alışamadığımdan sistem yapılandırmasını çözemedim.

Bir de bu pencereleri ekran kenarına değdirince büyüme olayı win 7'de de var. Daha önceden var mıydı bu olay kde'de, yoksa yeni birşey mi?

Debian Sosyal Sözleşme

xwes

KDE'ye yeni geldi, son beta ile. Sol tarafa degdirince de yarı ekranı kaplıyor. Aslında KDE'de sistem yapılandırması son derece basit fakat ubuntudan farklı olduğu için karışık geliyor önce. Oysa tüm ayarlar tek bir yerden yapılabiliyor ve bu büyük kolaylık.

sabian

Alıntı yapılan: xwes - 06 Ocak 2010 - 22:12:39
Oysa tüm ayarlar tek bir yerden yapılabiliyor ve bu büyük kolaylık.

Katılıyorum, ama ben şu KpackageKit olayını sevmedim, kasıntı bi program gibi geldi, en azından synaptic gibi değil. Zaten kurdum synaptic'i onu kullanıyorum.

Debian Sosyal Sözleşme

okan_ubuntu

kde@AsusX61S:~$ sudo apt-get update
[sudo] password for kde:
E: 'gpg' türünün 57 satırında kaynak listesi /etc/apt/sources.list içinde olduğu bilinmiyor
kde@AsusX61S:~$ ^C
kde@AsusX61S:~$

diye bir hata alıyorum şu an kde deyim.

heartsmagic

sources.list dosyanı bir kontrol et bence. Bu başlığın ilk iletisindeki ilk satırı ekleyeceksin sadece sources.list dosyana. Onun altındaki iki satır ayrı birer komut olarak uygulanacak.

sabian

yani sırayla şu kodları kullanıyoruz
sudo gedit /etc/apt/sources.list bu kod ubuntu için geçerli,

kubuntu kullanıcıysan "gedit" yerine "kate" yazmalısın.
sudo kate /etc/apt/sources.list

açılan dosyaya
deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/beta/ubuntu karmic main yapıştırıp kapatıyoruz. Daha sonra sırasıyla şu kodları terminale giriyoruz.
gpg --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv 2836CB0A8AC93F7A
gpg --export --armor 2836CB0A8AC93F7A | sudo apt-key add -

anahtarları girdikten sonra önce güncelliyor daha sonra kde 4.4.2'yi kuruyoruz.

sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

sonrası malum kurulum işlemleri :) kolay gelsin...

bu arada bu sefer sıkıntı yaşamadım hiç ve sistemdeki hızı bariz şekilde hissedebiliyorum. @xwes'in dediği kadar varmış :)

Debian Sosyal Sözleşme

hasansahin

Alıntı yapılan: dewrim2 - 06 Ocak 2010 - 19:11:27
Benim yaşadığım sorunlar zannedersem beta sürüm olmasından kaynaklanıyor. Ama halen Kubuntu sadece google chrome açık olduğu halde 340 mb ram tüketiyor. Bu aslında fena bi rakam değil ama yine de açık program çok yok, yani garibime gidiyor. Neyseki 1,5 gb ram var ve bu benim için bir sorun değil. Ama hale anlamadığım şeylerin başında şu geliyor@xwes, Kubuntu gerçekten nasıl hızlı oluyor gnome'a göre. Yani başlangıç programlarını mı ayarladın, bi düzenleme falan mı yaptın, gerçekten soruyorum ben de hızlı olmasını istiyorum. Mesela şifresiz giriş yapmama rağmen açılış süresi 45-50 sn arası oluyor, win 7'de bu 85 sn. Ben bu farkın daha da fazla olmasını istiyorum, yani kubuntum daha hızlı açılsın istiyorum,  bu konuda tavsiyelerini de bekliyorum :)
Senin PC'de bir sorun olduğunu düşünüyorum. Çünkü benim işyerimdeki test makinamda, Ubuntu 9.04 20-22 sn arasında açılıyordu. Aynı makinada win7 test etmiştim ve o da 23-25 arasında açılıyordu. Şu an bu makinada, otomatik giriş yapılan ve KDE4.3.4 bulunan Archlinux, 17-18 sn'de açılıyor. Bu saydığım 3 işletim sistemi için hiçbir özel ayar yapmadım. Göreceğin gibi gayet mütevazi bir makina. (Ben bu makinanın tek avantajının 4mb önbelleğe sahip işlemci olduğunu düşünüyorum)

Test Makinası : Lenovo ThinkCentre 6073-ADG Intel Core2Duo E6550, 1gb ddr2 ram, 80 gb HDD, Onboard Intel VGA
Albert Einstein.

okan_ubuntu

Teşekkürler heartsmagic ve dewrim2...
Son birşey sormak istiyorum.Ben de şu anda GDM,KDE,LXDE kurulu.3 tane kurulu olması pc nin açılış hızını değiştirir mi?

heartsmagic

Sadece bir tanesi devrede olacağından açılış hızını değiştirmez.

okan_ubuntu

Hmm...Açılışta kubuntu desktop yazıyor,sonra o dolunca tekrar ubuntununki geliyor,sonra siyah bir ekran:fcsk /dev/sda8 clean.............(swap ı bağladıktan sonra oldu) aşağıya doğru programları açmaya başlıyor(siyah ekranda)sonra açılıyor.Vista tadı vermeye başlayınca sorayım dedim.