Paket derleme (Midori 0.2.2)

Başlatan karmic0, 21 Aralık 2009 - 14:20:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karmic0

Midori 0.2.2 indirdim... ./configure komutunu verdim. İstediği programları paket yöneticisinden bulabildiklerimi kurdum.

figen@ubuntu:~/Masaüstü/midori-0.2.2$ ./configure
Checking for Python :  033[92m/usr/bin/python033[0m
Checking for WAF :  033[92m/home/figen/Masaüstü/midori-0.2.2/waf033[0m
calling waf configure with parameters
Checking for program gcc                 : ok /usr/bin/gcc
Checking for program cpp                 : ok /usr/bin/cpp
Checking for program ar                  : ok /usr/bin/ar
Checking for program ranlib              : ok /usr/bin/ranlib
Checking for gcc                         : ok 
Checking for program glib-genmarshal     : ok /usr/bin/glib-genmarshal
Checking for program glib-mkenums        : ok /usr/bin/glib-mkenums
Checking for program rst2html.py         : not found
Checking for program rst2html            : not found
Checking for program msgfmt              : ok /usr/bin/msgfmt
Checking for program intltool-merge      : ok /usr/bin/intltool-merge
Checking for header locale.h             : ok
Checking for program rsvg-convert        : not found
Checking for unique-1.0 >= 0.9           : fail
Checking for sqlite3 >= 3.0              : fail
Checking for libnotify >=                : fail
Checking for library m                   : ok
Checking for gmodule-2.0 >= 2.8.0        : ok
Checking for gthread-2.0 >= 2.8.0        : ok
Checking for gio-2.0 >= 2.16.0           : ok
Checking for x11 >=                      : Package x11 was not found in the pkg-config search path.
Perhaps you should add the directory containing `x11.pc'
to the PKG_CONFIG_PATH environment variable
No package 'x11' found
/home/figen/Masaüstü/midori-0.2.2/wscript:172: error: the configuration failed (see '/home/figen/Masa\xc3\xbcst\xc3\xbc/midori-0.2.2/_build_/config.log')
figen@ubuntu:~/Masaüstü/midori-0.2.2$

En son yukarıdaki hale geldi; rst2html.py , rst2html , rsvg-convert , unique-1.0 , sqlite3 , libnotify ,  x11 ...

Bunları paket yöneticisinde bulamadım zira kurduklarımın bazılarını da önerdiği muadilleri kurdum... x11'i de gio-2.0 kurduktan sonra listeye ekledi...

Paket yöneticisinde bulamayı beceremediğim bu programları nasıl kurarım? Onların da diğerleri gibi muadilleri var mıdır?

Not: checkinstall programı yüklü. Xubuntu kullanıyorum.

garafatma

Herhangi bir README vardır mutlaka, orada hangi paketlerin yüklü olması gerektiği daha açık yazar, kontrol ettiniz mi?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

karmic0

Alıntı yapılan: keiser_soze - 21 Aralık 2009 - 14:28:02
Herhangi bir README vardır mutlaka, orada hangi paketlerin yüklü olması gerektiği daha açık yazar, kontrol ettiniz mi?

-----------------------
Requirements: GTK+ 2.10, WebkitGTK+ 1.1.1, libXML2, libsoup 2.25.2

Optional: Unique 0.9, libidn, sqlite 3.0, docutils, libnotify
------------------------

README'da bunları istiyor. GTK kurulu. libXML2 ve libsoup 2.25.2 kurulu gözüküyor ancak dbg, dev, doc uzantılı olanlar kurulu değil. WebkitGTK+ diye arayınca epiphany-browser çıkıyor. Kurayım mı bunu?

Optional olanları kurmalı mıyım? Unique 0.9 bulamadım. libnotify1 kurulu, -bin , -dev , -doc uzantılı olanlar kurulu değil. sqlite3 kurulu ancak tanımıyor... docutils olarak docutils-writer-manpage kurdum rst2html OK dedi diğerleri aynı...

heartsmagic

-dev olanları da kur ki derleme yaparken kullanılabilsin. Sorun bu uygulamaların geliştirme paketlerinin kurulu olmaması olabilir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Aralık 2009 - 15:35:43

Ayrıca derlemene de gerek yok, PPA varmış :)
https://launchpad.net/~midori/+archive/ppa
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

karmic0

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Aralık 2009 - 15:34:11
-dev olanları da kur ki derleme yaparken kullanılabilsin. Sorun bu uygulamaların geliştirme paketlerinin kurulu olmaması olabilir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Aralık 2009 - 15:35:43

Ayrıca derlemene de gerek yok, PPA varmış :)
https://launchpad.net/~midori/+archive/ppa

Dediğiniz gibi dev olanları da kurmuştum... Yalnızca rsvg-convert ve  rst2html.py kaldı...

Localization:        yes (intltool)
        Icon optimizations:  no  (rsvg-convert)
        Persistent history:  yes (sqlite3)
        Notifications:       yes (libnotify)

IDN support:         yes (libidn or libsoup 2.27.90)
        User documentation:  yes (docutils)
        API documentation:   no  (gtk-doc)

Bu şekilde bir çıktı aldım ve devam ettim: sonuç başarısız oldu ve geri yükledi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Aralık 2009 - 17:21:21

Alıntı yapılan: ironic - 21 Aralık 2009 - 15:47:45
Ufak bir sunum hazırladım.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,14735.0.html

Bu şekilde kurabildim. Ancak rst2html.py yine yoktu. Buna rağmen kuruldu... Yalnız ufak bir sorun var; Paket yöneticisinde 0.2.2 sürümü değil 0.1.9 eski sürüm kurulu gözüküyor...

heartsmagic

Paket yöneticisi elle derlediğin paketleri göremez. Eğer eskisinin üzerine bu işlemi yaptıysan böyle görünmesi normal. Dediğim gibi elle derleme bir alternatif. Benim verdiğim PPA deposunu ekleyip kurarsan da elinde aynı sürüm olur. Paket yöneticisinden de görebilirsin, ki çok bir fark yoktur aslında.

ironic

@karmic0, yüklediğin sürümün numarasını yardım >> hakkında bölümünden ya da

midori --version

komutuyla öğrenebilirsin.

karmic0

sudo ./waf uninstall ile tamamen kaldırdım. Tekrar ppa ekleyerek kurmayı denedim; onda da libsoup isimli şey engel oldu... Başka uygulamalar tarafından kullanılan eski bir versiyonu yüklüymüş, yenisi olmadığı için kurulum işlemi yapamadı... (sanırım yeni ubuntu ile daha iyi çalışacak?)

Bu arada maksat Midori kurmak değil; icabında elle program derlemeyi öğrenmek. Ama Midori de fena bir tarayıcı değil doğrusu, hız konusunda Firefox ve Chrome'u bile geride bırakmış: http://www.chip.com.tr/konu/firefox-ve-chrome-dan-daha-hizli-bir-tarayici_15225.html

Benim esas amacım Midori'yi .deb uzantılı hale getirmekti. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

heartsmagic

Eğer aşamalar standartsa elle derleme kolaydır, zaten forumda sabit bir başlık da var bu konuda. Midori ek işlemler gerektiriyor.
.deb paketi yapmaksa ayrı bir mesele. Ya checkinstall gibi bir şey kullanacaksın ki Midori konusunda standart dışı işlemler olduğu için işe yaramaz ya da paketlemeyi öğreneceksin. Paketleme işlemi de bu standart olmayan durumlar için uğraştırabilir seni, kaldı ki paketleme bile başlı başına öğrenilmesi gereken bir şeydir.