Monodevelop Tasarım yardım!

Başlatan aliorhan, 20 Aralık 2009 - 12:28:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aliorhan

Arkadaşlar monodevelop'ta herhangi bir nesneyi mainformun içine bıraktığımda bütün formu kaplıyor.Bütün form bıraktığım nesne oluyor.Bunu nasıl engellerim?

aliorhan

Gerek kalmadı arkadaşlar. Linuxta rahatlıkla çalışması açısından internetten bulduğum 1-2 tane kitap sayesinde Java diline başladım. Ayrıca C# bilenlere java dilinide tavsiye ederim çünkü fazla bir farkları yok. Gerçi ben herkese tavsiye ederim ayrım olmasın sonuçta. :D

halityilmaz

monoyla ben de cebelleştim bir sürü de sorun yaşadım. özellikle de develop kısımında her neyse. ben de java kullanmaya merak saldım. şu bulduğun kitapların adreslerini paylaşabilir misin?

seni javaya yönlendirdiğine göre anlaşılır bir şey olmalı.

garafatma

Sorun çözülmüş gibi sayalım mı o zaman?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

eribol

Gerek kalmadı desekte aslında gtk'yı kullandığınız her dönemde bu sorun karşınıza çıkar. Zira gtk kütüphanesinde form nesnesi bildiğiniz diğer kütüphanedekilerden farklı çalışır. Yani winform gibi nesneyi formun istediğiniz yerine koyamazsınız. Formun istediğiniz bölümüne koyabilirsiniz. Bu durumda da formu parçalamanız gerekir. Bunun içinde birkaç nesne var. Tablo nesnesi ve adını hatırlamadığım bir nesne daha var. Bunlar yardımıyla nesnelere alan ayırabiliyoruz. Yani java da veya herhangi bir programlama dilinde gtk kullandığınız da yine bunu öğrenmeniz gerekecek.

solidsnake

Alıntı yapılan: eribol - 19 Şubat 2010 - 10:19:51
Gerek kalmadı desekte aslında gtk'yı kullandığınız her dönemde bu sorun karşınıza çıkar. Zira gtk kütüphanesinde form nesnesi bildiğiniz diğer kütüphanedekilerden farklı çalışır. Yani winform gibi nesneyi formun istediğiniz yerine koyamazsınız. Formun istediğiniz bölümüne koyabilirsiniz. Bu durumda da formu parçalamanız gerekir. Bunun içinde birkaç nesne var. Tablo nesnesi ve adını hatırlamadığım bir nesne daha var. Bunlar yardımıyla nesnelere alan ayırabiliyoruz. Yani java da veya herhangi bir programlama dilinde gtk kullandığınız da yine bunu öğrenmeniz gerekecek.
Tablo parçalama işlemi nasıl halledilebilir?
Zira koddan çok mono ile uğraşıyorum şu aralar.

eribol

Aşağıdaki resimde herşey rahatlıkla görülebilir. Sadece eklemeniz gereken Görünüm->Araç Çubukları dır. Formu veya bazı nesneleri VBox, Hbox, Table nesneleriyle bölebilirsiniz. Fixed forma eklerseniz diğer nesneleri fixed üzerinde dolaştırabilirsiniz ama diğerleri kadar kullanışlı olmuyor.
[IMG]http://pic1.resimupload.com/r5/thumb_885489822.png[/img]

aliorhan

Nasıl yapıldığını geçenlerde öğrenmiştim. Buraya da aktaracaktım ama benden önce davranıp @eribol yazmış bulunmakta artık. Bu yüzden ona çok teşekkür ediyorum. Çözemeyenler olursa eklediğin resim sayesinde hallederler artık.
Birde java'da böyle bir problemle karşılaşmadım. Java'da gtk olayına pek gerek yok çünkü kendi platformunda çalışıyor diye biliyorum. Yanlış bilgide vermek istemem o yüzden merak eden arkadaşlar araştırırlarsa gerçek bir kanıya varırlar.  Tekrar cevaplarınız için teşekkürler.

DopeIstanbul

Alıntı yapılan: eribol - 05 Nisan 2010 - 22:29:08
Aşağıdaki resimde * her şey rahatlıkla görülebilir. Sadece eklemeniz gereken Görünüm->Araç Çubukları dır. Formu veya bazı nesneleri VBox, Hbox, Table nesneleriyle bölebilirsiniz. Fixed forma eklerseniz diğer nesneleri fixed üzerinde dolaştırabilirsiniz ama diğerleri kadar kullanışlı olmuyor.
[IMG]http://pic1.resimupload.com/r5/thumb_885489822.png[/img]

Link kırık görünmüyor. Bende C# form application da çalışırken eklenen nesnelerin arayüzü kapladığından  sıkıntı yaşıyorum. Linki yeniler misiniz?