[Çözüldü] Efektleri etkinleştirdiğim zaman pencerelerin başlık çubuğu kayboluyor

Başlatan artera, 17 Aralık 2009 - 14:35:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

artera

arkadaşlar öncelikle herkese selamlar.
benim sorunum şu:
efektleri etkinleştirdiğim zaman pencerelerin başlık çubuğu kayboluyor.(kapat,simge durumuna küçült vs..)
efektlerle ilgili bir problem yaşamıyorum.
ekran kartımın driverı ile ilgili problem yok.gayet iyi bir şekilde tanımış ve yazılımı yüklenmiş durumda.
ayrıca compiz fusion paketlerini paket yöneticisinden yükledim.
forumda bu problemle karşılaşan bir kaç arkadaşın konularını inceledim.orada arkadaşların dedikleri her şeyi yapmama rağmen bi türlü beceremedim.admin den de özür dilliyorum aynı konudan açtım ama son çare olarak mecbur kaldım.bu arada ubuntu 9.10 yüklü bilgisayarımda.acemilik başa bela işte.sırası ile ne yapmam gerektiği konusunda yardımlarınızı bekliyorum.teşekkür ederim şimdiden.

ironic

Pencere kenarlığı olarak emerald mı metacity mi kullanıyorsun?

artera

compiz işaretli dostum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Aralık 2009 - 14:56:17

ayrıca paket yöneticisnden emerald da kurulu gerçekten acemilikten belki düzgün cevaplar da veremeyebilirim kusura bakmayın şimdiden :d

ironic

Emerald teması bozulmuş sanırım. Düğmeleri önbelleğe alıyor, önbellek silinirse bu tür sorunlar oluşabiliyor. Buradan yeni bir emerald teması indirip yükleyebilirsin.

Emerald' a  tema yüklemesi yapabilmek için;  Sistem >> Tercihler >> Emerald Tema Yöneticisi' ni (Theme Manager) açıp indirdiğin .emerald uzantılı temayı içe aktarma yap. ( import)..

Fusion-icon programıyla emerald ve metacity arasında hızlıca geçiş yapabilirsin. Fusion-icon uygulamasını açıp, sistem tepsisindeki simgesine sağ tık >> Select Window Decorator >> Emerald ya da Gtk Window Decorator (Metacity) arasında değişiklik yapabilirsin.

Yüklü değilse yüklemek için

sudo aptitude install fusion-icon

artera

verdiğin linkten bi tane tema indirdim ve emeralda import ettim.fusion ikon dan da select windows decorator den emeraldı seçtim .ama temayı bir türlü uygulayamadım.geçerli tema hala kullanımda.ve bu arada hala pencere başlık çubuğu firarda !

heartsmagic

fusion-icon'dan seçili olmasına rağmen tekrar Compiz'i ardından da "decorator" olarak Emrald'ı seçip pencereler toparlıyor mu diye bir bak. Eğer toparlamıyorsa Compiz'i sıfırlamayı deneyelim:

rm -rf ~/.compiz

Sonra bir çık-gir yaparsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

artera

dediklerini harfiyen yaptım verdiğin komutuda çaktım bilgisayarı yeniden başlattım ama herşey yine aynı efektleri açıyorum çubuk kayboluyor efektleri kapatıyorum çubuk geri geliyor.hocam senide baya meşgul ettim valla hakkını helal et yaw!

ironic

Fusion icon uygulamasından >> Select Window Decorator > Gtk Windows decorator ' ü seç.

Daha sonra uçbirimden

mv .emerald .emerald_eski

komutunu ver.

Son olarak yine fusion icon uygulamasıyla az önceki bölümden emerald ı tekrar etkinleştir.

artera

dostum verdiğin komutu yazdım ama ekranda bi değişiklik olmadı yani komuttan sonra konsolda herhangi bi işlem yazı vb bişey yapmadı bunu da belirteyim dedim (root olarak yaptım ayrıca)
sonra tekrar denedim yine aynı koca gün bununla uğraşmakla geçti tuh

heartsmagic

root olarak yapma, normal kullanıcı olarak yap. Emeald'ın dizini .emerald'mış. @ironic'in tavsiyesini normal kullanıcı ile dene. Elbette benim söylediklerimi de.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

artera

onur@onur-desktop:~$ mv .emerald .emerald_eski
mv: '.emerald' durumlanamadı: No such file or directory

ekran çıktısı bu şekilde oldu bu arada son yazdığınızı da pek anlayamadım acemiliğime verin .

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Aralık 2009 - 16:52:39

ayrıca şunuda belirteyim ubuntuyu ilk kurduğumda sorun yoktu hani çözünürlükle ilgili bi problem çıkıyor ya yeniden başlattığımızda bizim ayarladığımız çözünürlük 640x480 e falan geri dönüyor işte onunla karşılaştım forumdaki konuları okudum bu çzöünürlük sorununu atlattım.sonrasında bu sorunla karşı karşıya kaldım xorg.conf dosyasıyla uğraştım açıkçası.xorg.conf dosyası içeriği şöyle bendeki belki burdan bi problemdir.

# nvidia-xconfig: X configuration file generated by nvidia-xconfig
# nvidia-xconfig:  version 1.0  (buildmeister@builder63)  Thu Jun 25 18:57:07 PDT 2009

# nvidia-settings: X configuration file generated by nvidia-settings
# nvidia-settings:  version 1.0  (buildd@palmer)  Sun Feb  1 20:21:04 UTC 2009

Section "ServerLayout"
    Identifier     "Layout0"
    Screen      0  "Screen0" 0 0
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "ServerFlags"
    Option         "Xinerama" "0"
EndSection

Section "InputDevice"

# generated from default
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"
    Option         "Protocol" "auto"
    Option         "Device" "/dev/psaux"
    Option         "Emulate3Buttons" "no"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"

# generated from default
    Identifier     "Keyboard0"
    Driver         "kbd"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Vestel M1510/21L"
    HorizSync       30.0 - 54.0
    VertRefresh     50.0 - 120.0
    Option         "DPMS"
EndSection

Section "Device"
    Identifier     "Device0"
    Driver         "nvidia"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
    BoardName      "GeForce4 MX 440"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Monitor0"
    DefaultDepth    24
    Option         "TwinView" "0"
    Option         "TwinViewXineramaInfoOrder" "CRT-0"
    Option         "metamodes" "CRT: 1024x768 +0+0"
    SubSection     "Display"
        Depth       24
    EndSubSection
EndSection

ironic

@artera, son durumda emerald ' ı etkinleştirdiğinde sorun düzelmiyor mu?

Ayrıca diğer sorunun için bu başlık uygun yer değil. Ekran kartları bölümüne yeni bir başlık açarak yardım alabilirsin. Forum düzeni adına farklı sorunları , farklı başlıklarda tartışmayı uygun buluyoruz.

artera

hayır düzelmiyor.doğru söylüyorsunuz ama sadece problemin kaynağına ulaşmak bakımından sizlere bi sunayım dedim.

ironic

Emerald ayarlarına ait başka dosya gözükmüyor. Aşağıdaki komutu vermeden önce mutlaka Gtk Window decorator seçili olsun.

rm -rf ~/.emerald*

Komutu verdikten sonra tekrardan Emerald' ı etkinleştirerek dene.

artera

olmadı dostum herşey için saolun.ben en iyisi bi format atayım teşekkürler her şey için.yanlız format attıktan sonra bahsettiğim şu çözünürlük ayarları hk bu forumda bilgi var mı?düzenli bir şekilde yapayım dedim

ironic

Format atmanı gerektirecek bir durum yok ortada.  :) Sadece biraz daha sabır.

Peki Gtk window decorator seçili olduğunda bu sorun devam ediyor mu?

ayrıca şu komutun çıktısı nedir?

dpkg -l | grep emerald

artera

arkadaşlar problemi çözdüm yabancı bir sitede buldum cevabı.linki veriyorum:

http://www.pendrivelinux.com/ubuntu-desktop-effects-fixing-the-missing-titlebar/

Alıntı YapUbuntu Desktop Effects – Fixing the missing titlebar

The following tutorial explains how to fix the Compiz Ubuntu Desktop Effects missing titlebar problem. If you've been toying around with Ubuntu 7.04 and have enabled Desktop Effects "Compiz", you might notice that the titlebar or window decorations have disappeared. This is a fairly common problem amongst systems using ATI or Nvidia video cards and commonly occurs after switching to a higher resolution. The fix is fairly simple.

Ubuntu Desktop effects – How to fix the missing titlebar:

1. Open up a terminal and type sudo su (enter your password)
   2. Type gedit /etc/X11/xorg.conf
   3. From the xorg.conf file, find the section called Section "Device" and just before EndSection, add the following and save the file:

Option "AddARGBVisuals" "True"
          Option "AddARGBGLXVisuals" "True"

4. Here is an example of an edited Section (your Section may vary):

Section "Device"
          Identifier "Videocard0"
          Driver "nvidia"
          VendorName "NVIDIA Corporation"
          BoardName "GeForce 6150"
          Option "AddARGBVisuals" "True"
          Option "AddARGBGLXVisuals" "True"
          EndSection

5. Restart Ubuntu and the titlebar with related window decorations should reappear

bu sitede yazılanı aynen uyguladım ve problem ortadan kalktı
sadece xorg.conf dosyasına şu iki satırı section device bölümüne yapıştırıp kaydettikten sonra sistemi yeniden başlatınca * her şey yoluna giriyor.bu arada sorununmla ilgilenen arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum ilgilerinden dolayı.

ironic

@artera, geçmiş olsun. Kaynağın kaybolma ihtimaline karşı iletinize alıntıladım.

Başlığı kilitliyorum.