Evolution

Başlatan hedzuben, 14 Kasım 2009 - 17:29:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hedzuben

Ubuntu 9.10 kurdum. ama e-posta programına pek alışamadım. Evolutiondaki ayarları wiki den bakarak hotmail e göre ayarladım. İlk başta gönder al butonuna tıklayarak sunucudaki maillerimi aktardım. Ama bazı maillerdeki resimler çıkmadı (örn:facebook) ayrıca aktardığım tüm postalar okunmadı olarak işaretliydi. Evolutiondan okuduğum mailler ise, sunucuda hala okunmadı olarak gözüküyor. Bunların dışında ayarlarda; -gelen mailleri 10 dk aralıkla kontrol et- gibi bir seçenek vardı. O seçeneği işaretlememe rağmen mail aldığımda uyarı almıyorum ben gönder-al butonuna basmassam mail geldiğinden haberim olmuyor.
Ben Karmic koala daki mail uygulamaları arasındaki bağlantıyı da anlamış değilim. xp de msn vardı gelen msn de anlık yazışmaları yapardım mail uyarısı alınca da internetten bakardım. Harici bir posta programı (thunderburd, evolution) kullanmam bana ne avantaj sağlar. Yoksa bu tür programlar -blabla@yildiz.edu.tr- şeklinde pop3 diye adlandırıldığını sandığım mail uzantıları için mi yapılmıştır.

heartsmagic

Baştan başlayalım. Evodan memnun değilsen eğer Thunderbird deneyebilirsin. Resimleri gayet güzel gösteriyor, en azından bende sorun yok. Evo'da destek var mı yok mu kullanan arkadaşlar söyleyecektir, ben alternatif sunmak istedim.

Eğer sunucu ile uyum istiyorsan -okuduklarım aynen yansısın vs. gibi- IMAP destekli bir e-posta servisi kullanmalısın. Örneğin Gmail.

Diğer sorun için kullandığın MSN programı ön plana çıkar. Örneğin Pidgin bu uyarıyı yapıyor, AMSN'nin de yapacağını sanıyorum. Diğerleri de yapıyordur muhtemelen, belki bir iki ayara bakar.

Ancak e-posta demek doğrudan MSN ile ilintilidir ya da sadece MSN hesabından oluşur demek değildir. Bizler en azından POP3 desteği veren, bunun da ötesinde IMAP desteği sağlayan servisleri severiz. En azından kendi adıma bu böyle. E-postalarımı kontrol etmek için web tabanlı bir sayfayı ziyaret etmek istemem açıkçası.

Hal böyle olunca Hotmail servisi maça en az 1-0 yenik durumda başlıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

matrax_41

Resimleri görünüm-resimleri göster menüsünden görebilirsin ya da ctrl+I kısayolunu kullanabilirsin.Otomatik mail indirmeyi pek kullanmadım ama dediğin gibi bir ayar var çalışması lazım normalde.

ironic

Ayrıca resimleri göstermeyi ayarlardan öntanımlı yapabilirsin.

hedzuben

Anladığım kadarıyla imap veya pop3 desteği, e-postalara offline iken erişmek veya birkaç bilgisayardan aynı posta hesabına erişmek gibi avantajlar sağlıyor. Ben postalara yanlızca bir bilgisayardan erişiyorum. Offline iken maillere bakmama da gerek yok. Önemli olanları zaten indiririm. Ayrıca hotmail imap ı desteklemiyor. edu.tr şeklinde bir mail adresim de yok. Bu durumda benim thunderburd veya evolution kullanmama gerek yok sanıyorum. Ama benim anlamadığım veya bilmediğim bir avantajı, kolaylığı varsa lütfen anlatın. Siz neden kullanıyorsunuz. Size ne sağlıyor?

kahraman masa esat

Bir kere tarayıcı üzerinden kullanmadığım için postaları kontrol ederken onun hantallığından kurtuluyorum. Kategorilere ayırmak, etiket olayının çok daha iyi olması, postalar arasında dolaşmanın çok hızlı olması vs. avantajları. Elbetteki bunlar sürekli e-postalarını kontrol eden ve kullanan biri için kolaylık. Ayrıca takvim uygulaması benim gibiler için muazzam.

ironic

En başta e-postalarını daha sık takip edebiliyorsun. Tarayıcı üzerinde bu şekil kullanmak hiç kolay değil. Arada bir e-postanın açık olduğu sekmeyi yenileyip duracaksın.

Kullandığın e-posta servis sağlayıcı gereksiz postaya (spam) yeterince önem vermiyorsa, kullanacağın e-posta yazılımında gelen eğitilebilir gereksiz posta engelleyici gibi özelliklerle daha rahat edersin.

Gelen e-postalarda hotmail e-posta sayfanda olduğu gibi reklam bantlarıyla uğraşmazsın.

E-posta yazılımlarıyla istenirse PGP kullanarak çok güvenli şekilde e-posta gönderip alabilirsin. (Şifreleme yapar. Aynı özelliği her iki tarafın da kullanması gerekir.)

E-posta yazılımlarıyla ajanda, görev anıtsatma vs. gibi özellikleri çok daha etkin kullanabilirsin.

................

hedzuben

Şimdi ne işe yaradığını anladım. Açıklamalarınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: hedzuben - 16 Kasım 2009 - 23:43:23
Şimdi ne işe yaradığını anladım. Açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Zaten birden fazla e-posta adresi sahibiysen ve bu tür bir programı bir kere kullanmışsan vaz geçmen pek mümkün olmuyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

oyg

Selam. Evolution ayarlarını wikiden okuyarak yaptım. Herşey gayet düzgün çalışıyor. Fakat gmail adresimdeki adres defterim burada mevcut değil. Buna ulaşmanın ya da indirmenin bir yolu var mıdır? Biraz aradım forumda ama bununla ilgili bir başlık bulamadım. O yüzden buraya yazayım dedim. Eğer daha önceden bahsedilmiş bir konuysa da bağlantı verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

ironic

Gmail hesabından kişi listeni outlook CSV ya da Vcard olarak dışa aktar. İndirdiğin dosyayı Evolution' a göster.

oyg

Dışa çıkardım indirdim dosyayı ama evolutiona nasıl gösteririm?

ironic

Ana pencereden Dosya >> İçe aktar.. Açılacak sihirbazdan tek dosya içe aktarmayı seç. Açılacak yeni pencereden indirdiğin dosyanın konuma giderek seç. Alt bölümden indirmiş olduğun dosyanın türünü seç. (outlook csv ya da Vcard) İleri yaparak süreci tamamla.

oyg

Kısa sürede cevap verdiğiniz ve sorunu çözmeme yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Son bir soru sorsam:) Evolution'ı pencere olarak görmeden arka planda çalıştırmak mümkün mü? Bilgisayar açıldığında da otomatik açılsın mesela. Tarihin yanındaki mektup gibi simgeden ulaşsak sadece boşa yer kaplamasa aşağıda. Mail geldiğinde uyarıyor zaten oradan. Mümkün müdür böyle bir şey?

ironic

Rica ederim.

Evolution ' da ne yazık ki sistem tepsisinde çalıştırma desteği yok. Ek uygulamalarla mümkün.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8687.0.html

Başlangıçta başlaması için de  Sistem >> Tercihler >> Başlangıç uygulamalarına Evolution' ı eklemen gerekli. Aşağıdaki adreste resimli sunum mevcut.

https://help.ubuntu.com/community/AddingProgramToSessionStartup

oyg

Valla itiraf edeyim, ilk defa bir linux forumunda bu kadar hızlı ve çözüm getiren cevaplar alıyorum. Sorunlar anında çözüldü. Zaten Ubuntu çok sorunsuz kuruldu ve çalışıyor. Üstüne bir de böyle ufak ayrıntılar çabuk halledilince çok güzel oldu. Çok teşekkür ederim. Ubuntu'ya geçtiğime hiç pişman değilim.