[Çözüldü] Ubuntu'da Sistem Geri Yükleme ya da Onarım SeÇenekleri?!

Başlatan sema, 16 Aralık 2009 - 07:30:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sema

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle yeni bir Ubuntu kullanıcısı olduğumu söyleyeyim. Sistemi temiz tutmak adına gereksiz olduğunu düşündüğüm programları kaldırayım derken sanıyorum çok önemli bi programı kaldırmış olacağım ki sistemim bi daha açılmadı. Daha doğrusu siyah bir ekran geliyor sadece, komutlarla çalışılabilecek. Kısacası sormak istediğim; Ubuntu'da da Windows'ta olduğu gibi Sistem Geri Yükleme tarzı bir şey var mı? Ya da sistemi onarabileceğim, kaldırdığım programları yeniden yükleyebileceğim ya da yapabileceğim bi şeyler var mı, formatlamadan? Format atmak istemiyorum çünkü yaptığım bütün düzenlemelerin, kurduğum programların gitmesini istemiyorum. Ne yapabilirim?
susema

kuleyni

terminal ekranında giriş yaptıktan sonra herşeyi yapabilirsiniz tek fark kod yazmak zorunda olmanız.Eğer sistem yedeği alsaydınız yükleyebilirdiniz ama almamışsınız galiba :) tam olarak neleri kaldırdınız acaba?

sema

Alıntı yapılan: kuleyni - 16 Aralık 2009 - 11:58:22
terminal ekranında giriş yaptıktan sonra herşeyi yapabilirsiniz tek fark kod yazmak zorunda olmanız.Eğer sistem yedeği alsaydınız yükleyebilirdiniz ama almamışsınız galiba :) tam olarak neleri kaldırdınız acaba?

Evet sistem yedeğini maalesef ki almadım ancak iş işten geçtikten sonra öğrenebiliyosunuz bu da bi şey. Mecburen artık format atıp tekrar yüklemek zorunda kalacağım. Kaldırdığım programı söylemeye bile utanıyorum :) Çünkü artık önemini biliyorum :) Aslında recovery mode deyip onarma da yapılabilir liveCD'siyle ama henüz daha emin değilim.
susema

kuleyni

sudo apt-get install -f

bu kodu çalıştırıp çıktısını aktarabilir misiniz?Öğrenmede utanma olmaz :) Programın ismini ? :)

sema

Tamam hemen deniyorum. Umarım işe yarar. Kaldırdığım program Python 2.6 :) Sadece programlama dili zannetmiştim ama sanırım değilmiş. Grafik gibi bi şeyler yazıyordu  siyah ekranda. Ben Python kullanmadığım ve de pek bilgim olmadığı için (neyse kılıf uydurmadan denemeye başlasam iyi olur).

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Aralık 2009 - 20:43:19

root@ubuntu:~# sudo apt-get install -f
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Hayır.. Herhangi bi şey yok yine maalesef çıktıda. Teşekkürler.
susema

bytan

Makinanı kurtarma kipinde açıp aşağıdakiyle pakedi kur:

apt-get install python2.6

Şayet yine açılmazsa,

apt-get install ubuntu-desktop
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

sema

Evet. Bozulan sistem için onarım modunu(kurtarda modu/recovery mode) açıp sonra da sudo apt-get install [gerekli program] ya da  sudo apt-get update'in uygulanması işe yarar bir yöntem ama ben yeniden kurdum çünkü python-desktop-couch'tu sanırım açılamıyor diyordu bende. İlgilenen arkadaşlara teşekkürler.
susema

h_gokbay

benim de bu konu hakkında bir sorum olacak..

peki sistem kod penceresine düşmesin yanı tam olarak sistem çökmedi ama yaptığım ayarları geri almak istiyorum.
windows da sistem geri yükleme diye bişi var daha once almış olduğumuz bir tarihe gidebiliyoruz yada kendisi zaten belli aralıklar ile sistem noktası oluşturuyor veya önemli programlar kurduğumuzda kendisi sistem noktası oluşturuyor..

boyle bir ayar ubuntudada varmı.. yedek alma gibi bir şey demiyorum. o sistemi sanırım komple yedek alıyor komple geri yüklüyor ben sadece son yaptığım işlemlerin geri gelmesini istiyorum bu tarz bir şey varmı..

macos lardada timemachine mi neydi adı oyle bir şey vardı..

ubuntuda buna benzer bir araç varmıdır??

Teşekkürler..

guestwho

@h_gokbay şu an geliştirilmekte olan "Btrfs" dosya sisteminde bahsettiğin özellik var.

https://btrfs.wiki.kernel.org/index.php/Main_Page
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

h_gokbay

şuan için mümkün değil diyorsunuz yani..

internette http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1231898  şöyle birşey buldum ama ingilizcem ve ubuntu linux bilgim yeterli gelmedi...

sema

Bu konu nerden çıktı ya :) Linux'a ve tabii Ubuntu'ya yeni başlamıştım, rengimi o zamandan belli etmişim, hemen de bozmuşum bilgisayarı, Python'u kaldırmıştım işe yaramaz diye, çözüm de basitmiş ama işte..

@guestwho'ya ek olarak ama birçok ayarı ilk günkü hâline çevirebileceğimiz kodlar var, bence bu da çok güzel..
susema

h_gokbay

Alıntı yapılan: sema - 16 Aralık 2010 - 16:23:37
Bu konu nerden çıktı ya :) Linux'a ve tabii Ubuntu'ya yeni başlamıştım, rengimi o zamandan belli etmişim, hemen de bozmuşum bilgisayarı, Python'u kaldırmıştım işe yaramaz diye, çözüm de basitmiş ama işte..

@guestwho'ya ek olarak ama birçok ayarı ilk günkü hâline çevirebileceğimiz kodlar var, bence bu da çok güzel..

teşekkürler dostum peki o kodları biliyormusun, o konuda da yardım edersen süper olur...

sema

Şu paneli sıfırlar;

gconftool-2 --recursive-unset /apps/panel

Şu gnome ayarlarını, temayı, Firefox ayarlarını vs.  sıfırlar;

rm -rf .gconfd .gconf .gnome2 .config .themes .mozilla

Onun dışında başka neyi sıfırlamak istiyorsan ona ait klasörü ekleyebilirsin. Kurduğun ya da kaldırdığın programlar için de konsol geçmişine bakabilirsin (o da ana dizin'de, .bash_history isminde..)
susema

h_gokbay

sema

Önemli değil. Konu sizin için de çözüldüğüne göre etiketliyorum.
susema