[Çözüldü] Ubuntu'nun kurulu olduğu disk alanını genişletmek

Başlatan Yr_aSa, 28 Mayıs 2008 - 22:05:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yr_aSa

Öncelikle konuyu yanlış yerde açtıysam herkesten özür dilerim. Nereye açıcağımı bilemedim de..

Arkadaşlar, ben ubuntuya geçmeden önce çok fazla disk gerekmeyeceğini düşünüp ubuntuya 10 gb boş alan ayırmıştım. Ancak bu alan şu an itibariyle yetersiz kalıyor. Bilgisayarımda pek de kullanışlı olmıyan 10 gb lık bir D diski var (NTFS formatında) acaba onu ubuntu için kullanılabilir yapabilirmiyim? veya 500 gblık bir harici HDD im var. Oradan bir bölüm ayırabilir miyim?

lseker

Gparted programını kullanabilirsiniz. ( 10Gb'lik hard diski ext3 ile formatlamak için yada 500Gb'lık harici harddiskinizi bölümlendirmek için.)
Ancak Ubuntu kurduğunuz disk alanını genişletmeyi veri kaybı yaşanabileceği ihtimaline karşı denemek lazım diye düşünüyorum.
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

Yr_aSa

gparted'ı kurdum fakat çalıştıramıyorum? Maunel olarak bulamadım alt+F2 yaptım bu sefer de yönetici olarak giriş yapın diyor.

Bir de sistemi tehlikeye atmaktansa şu andaki 10 Gblık ubuntu alanının yedeğini almak mümkün olabilir mi? Yoksa ben çok mu hayalperest biriyim. =)

lseker

Bildiğim kadarı ile Acronis true image programının linux için sürümüde vardı . Acronis gibi bir programla Ubuntu kurulu alanın imajını alarak yedeklemek mümkün. ancak bunun yanında aptoncd isimli programla da Ubuntu'ya şimdiye kadar kurmuş olduğunuz tüm paketlerin yedeğini alarak ( Yeniden depodan indirmek yerine ) bir cd imajı olarak yazdırarak yedekleyebilirsiniz. Forumda Aptoncd programı ile ilgili anlatımlar var.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,716.0.html
APTonCD : http://aptoncd.sourceforge.net
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

hasansahin

sudo gparted

olarak çalışacaktır. Ayrıca gparted çalışan sistemin üzerinde bulunduğu bölümü resize yapmayabilir. Sistemi ubuntu cd.si ile live olarak açın. Ve gparted ile tekrar deneyin. Olması gerekir.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

munirekinci

Bu mevzu forumda en az 5 kez anlatıldı.
"Formatlamadan", "format atamdan", "bölümleme", "birleştirme" anahtar kelimeleriyle arama yaparsanız ihtiyacınız olanları bulursunuz.

lseker

Live cd'den çalıştırarak kuruluma başlayıp disk bölümleme ekranında format atmadan devam etmek gerekiyordu galiba. tam hatırlayamadığım için bilgi vermek istememiştim ..

Yr_aSa

şimdi bn D diskimi Ext3 olarak mı yoksa linux swap olarak mı biçimlendirmeliyim??

munirekinci

heartsmagic

Hmm, senelerdir denemedim bunu, ihtiyaç hasıl olmadı sanırım. Ancak teoride zihnimde canlanan çözüm şu şekilde. Fazladan bulunan bölümü sil ancak biçimlendirme. Kısacası boş boş dursun köşede. Çalışan Ubuntu CD'si ile sistemi aç, gparted'ı çalıştır ve Ubuntu kurulu olan bölümü genişletmeyi dene. Sanırım resize olayı oluyor. Eğer biçimlendirmeden yapıyorsa istediğin şey olur. Ancak denildiği gibi her zaman bir risk var. @munirekinci'in de dediği gibi forumda aslında daha önce de anlatılmıştı, biraz farklı olsa da değinilmişti.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Harici hard diskten bölüm kullanarak Ubuntu'yu resize etmek mantıklı görünmüyor. Benim tavsiyem, partimage vb. programlarla sistemin yedeğini, imajını alıp sonra daha büyük bölüm ayırıp imajı açmak (yedeği restore etmek).

heartsmagic

Pardon eğer hariciden düşünülüyorsa o iş zaten olmaz. Benim söylediğim var olan D bölümü, dikkat bölümü diski değil, için boyut değiştirmek.

Yr_aSa

heartsmagic senin dediğin gibi denedim ama bölümü sildikten sonra partition da ubuntunu  bölümününü genişletilemiyor.. Sanırım ufuk_k nın çözümü en mantıklısı hem harici Hdd te bi yedeği bulunsun hafiza var nası olsa.. Daa acemiyis çok yanlış yaparıs daa:) bn şimdi deneyim bölümün ydeğini almayı daha sonra gelişmeleri iletirim..

heartsmagic

Çalışan Ubuntu CD'si ile mi denedin bölümle oynamayı?

Yr_aSa

Hayır, denemedim. Elimde bir çalışan pardus Cdsi var. Onunla deniyebilirdim belki ama arkadaşlar bölümün yedeğini aldım linux swap ve Ext3 dosya sistemli bölümleri bir yedek olarak aldım. Daha sonra istenilen bölümleri biçimlendirip birleştirdim ve bilgisayarı hiç yeniden Başlatmadan birleştirdiğim bölüme ext3 imajını açtım Linux swap kaldı. Bilgisayarı yeniden başlattığımda grub 22 hatası verdi. Onu Xp cdsinden onarma yapıp mbr komutunu verdim. Bu sefer de direkt Xp den başlattı PCyi. Açtığım imajı nasıl seçebilirim? Linux swap alanı olmadığı için mi pc açılırken ubuntuyu hiç görmüyor?

Yr_aSa

Arkadaşlar, XPden Pcyi açıp bölümü yeniden biçimlendirdim ve önce linux swap alanını sonrada kalan kısma ext3 kısmını kurdum ve pcyi yeniden başlattım. Bu sefer de başka bir grub hatası verdi (hatayı hatırlamıyorum isterseniz bakar yazarım ama hata kodu yok) ve öylece kaldı. Şimdi pardus çalışan CDdeyim neler yapabilirim?

error loading oprating system diyor açılırken..

lseker

heartsmagic

İşleri boşu boşuna karıştırmışsın. Ben sana en başında söylemiştim "Ubuntu Çalışan CD ile sistemi açıp bölümle oynayacaksın" diye. Haliyle çalışan bir sistemin kendi bölümü nasıl değiştirilir ki?

Aynı Grub dosyasıyla aynı sistemi nasıl açacaksın? Sen bölümleri değiştirdiğine göre kök bölümün ismi, takas bölümünün ismi değişmedi mi? Kısacası çözüm sende. Yeniden Grub kurulumu yapabilirsin ki ilgili bağlantı sana verilmiş durumda.

Yr_aSa

Bölümleri biçimlendirmeyi windows üzerinden yaptım ve windowsun yüklü olduğu C sürücüsüne de hiç dokunmadım. Bir de bende çalışan pardus Cdsi var dolayısıyla sudo grub komutuna sudo: grub: command not found çıktısını verdi.. Çalışan ubuntu CDsini nerrden bulabilirim? İnternetten çekebilir miyim yoksa sipariş verip gelmesini mi beklemeliyim?

ufuk_k

Ubuntu'yu kurduğun CD çalışan Ubuntu cdsidir. Aynı yani.

maxspacemax

Alıntı yapılan: Yr_aSa - 30 Mayıs 2008 - 20:28:00
Hayır, denemedim. Elimde bir çalışan pardus Cdsi var. Onunla deniyebilirdim belki ama arkadaşlar bölümün yedeğini aldım linux swap ve Ext3 dosya sistemli bölümleri bir yedek olarak aldım. Daha sonra istenilen bölümleri biçimlendirip birleştirdim ve bilgisayarı hiç yeniden Başlatmadan birleştirdiğim bölüme ext3 imajını açtım Linux swap kaldı. Bilgisayarı yeniden başlattığımda grub 22 hatası verdi. Onu Xp cdsinden onarma yapıp mbr komutunu verdim. Bu sefer de direkt Xp den başlattı PCyi. Açtığım imajı nasıl seçebilirim? Linux swap alanı olmadığı için mi pc açılırken ubuntuyu hiç görmüyor?

Arkadaşım boşu boşuna işleri karıştırmışsın. Ubuntu çalışan cd livecd kurulum cdsi hepsi aynı şeylerdir grubu tekrar kur buradaki yönergeleri izle

ubuntu cdsi ile bilgisayarı aç

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,192.0.html

Ayrıca bölüm genişletmeyi ubuntu cd ile açıp gparted ile kolayca yapabilirdin. Kolay gelsin

Yr_aSa

evet sanki banada çok karıştırmışım gibi geliyo şimdi=) ama oldu sonunda..  ubuntu live cd ile açıp yeni grub kurdum dediğiniz gibi. Şuan herşey normal 2 gb boş alanımı da 12 gb yaptım.. Hepinize teşekkürler..

ufuk_k