KDE 4.4'te Serach and Launch masaustu gorunumu

Başlatan xwes, 15 Aralık 2009 - 23:16:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Bugun KDE 4.4'un beta 1 paketleri kubuntu ekibi tarafindan hazirlandi. Guncelleyip 4.4'e geçtim ancak masaustu gorunum şekilleri arasinda videoda gosterilen Search and Launch seçenegini goremedim. Gunlerdir bu ozelligi için bekliyordum depolara girmesini.
Aşagidaki videoda gosterilen masaustunun menu şeklinde kullanimi hakkinda bilgi sahibi olan var mi acaba. [youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=WrcIUkQnYjk&feature=related[/youtube]

Maldoror

Bu masaüstü görünümü (plasma-netbook desktop) aslında netbooklar için geliştirilmiş bir arayüz. Şu anda bu yazıyı Asus EEE PC 900 üzerinde ve adı geçen arayüzü kullanan Kubuntu 9.10 (KDE 4.4 Beta 2) kullanarak yazıyorum. Bu arayüz KDE'nin 4.4 sürümünün 2. betasından itibaren kullanışlı hale gelmiş durumda (en azından EEE 900 üzerinde kararlı ve ilginç bir şekilde, oldukça hızlı çalışıyor).
Kubuntu'nun kullandığı bu netbook arayüzünün kararlı sürümü Lucid Lynx için çıkacak, ama dediğim gibi, şu anda da kullanılabilir durumda. Bu arayüzü denemek istiyorsan yapabileceğin şey, KDE 4.4 beta 2'yi kurduktan sonra Konsole'da "sudo apt-get install kubuntu-desktop" yazıp Kubuntu masaüstü paketlerini yüklemek. Bu nokta önemli, zira KDE 4.4 sürümünden itibaren farklı dağıtımların kendi masaüstü arayüzlerini düzenlemelerine izin verecek şekilde base ve desktop paketlerini birbirinden ayırdı. Dolayısıyla  bu netbook masaüstü çalışma alanı (yanlışım varsa lütfen birisi düzeltsin) sadece kubuntu masaüstü ile birlikte geliyor.

Kullanabilmek için yapman gereken şey şu:

1. KDE 4.4 beta 2'yi kur. (Kubuntu'nun resmi sitesinde nasıl yapabileceğin yazıyor)

2. Kubuntu çalışma alanını kur:

sudo apt-get install kubuntu-desktop

3. Sistem Ayarları / Çalışma Alanı / netbook ya da masaüstü görünümünü seç.

Bu kadar.

Ha bu arada, kullandığın bilgisayar bir netbook olmasa da bu arayüzü kullanabilirsin.

Kolay gelsin.

xwes

@Maldoror, teşekkur ederim. Yalniz şu var. Ben zaten çiktigindan beri KDE'nin 4.4 sürümünün 2. betasıni kullaniyorum, sudo apt-get install kubuntu-desktop ise herhangi  bir şey kurmamakta. Zaten kubuntu kullandigim için boyle olmasi normal. Yalniz 3. adimda bahsettiginiz yeri goremedim, yani sistem ayarlarinda çalişma alani gibi  bir şey yok ki. Sadece appearence altinda style altinda workspace var ama oradan da sadece tema seçilebiliyor. Kaldi ki ben bir ara mandrivada denedim 4.4un 2. betasini, orada sorunsuz çalişiyordu bu ozellik ve masaustune sag tiklayip gorunum ayarlarlarindan seçiyorduk.

Maldoror

Alıntı yapılan: xwes - 03 Ocak 2010 - 23:59:08
@Maldoror, teşekkur ederim. Yalniz şu var. Ben zaten çiktigindan beri KDE'nin 4.4 sürümünün 2. betasıni kullaniyorum, sudo apt-get install kubuntu-desktop ise herhangi  bir şey kurmamakta. Zaten kubuntu kullandigim için boyle olmasi normal. Yalniz 3. adimda bahsettiginiz yeri goremedim, yani sistem ayarlarinda çalişma alani gibi  bir şey yok ki. Sadece appearence altinda style altinda workspace var ama oradan da sadece tema seçilebiliyor. Kaldi ki ben bir ara mandrivada denedim 4.4un 2. betasini, orada sorunsuz çalişiyordu bu ozellik ve masaustune sag tiklayip gorunum ayarlarlarindan seçiyorduk.

Kusura bakma benim hatam. Ben bunun sadece netbook arayüzü için geçerli olduğunu sanıyordum. Masaüstüne sağ tıklayıp masaüstünü yapılandır seçeneğinde "eylem" kısmına girersen ayarlanabiliyor.

xwes

Alıntı yapılan: Maldoror - 04 Ocak 2010 - 00:25:14
Alıntı yapılan: xwes - 03 Ocak 2010 - 23:59:08

Kusura bakma benim hatam. Ben bunun sadece netbook arayüzü için geçerli olduğunu sanıyordum. Masaüstüne sağ tıklayıp masaüstünü yapılandır seçeneğinde "eylem" kısmına girersen ayarlanabiliyor.
Dedigim gibi bende eylem kisminda bu seçenek yok sadece desktop ve folder view var. Mandriva'da bu ozelligi kullandigim için nasil oldugunu biliyorum ama maalesef kubuntuda yapamiyorum. Gerçi çok onemli degil..

sonay

KDE 4.4'ten itibaren bu görünüm KDE içerisinde geliyor, yani hem masaüstü hem de netbook görünümü. Bu görünüme geçmek için Sistem Ayarları'nda Masaüstü'ne girin. Orada Çalışma Alanları'nda Biçim Faktörü'nü Netbook seçin, uygulayın.

Not: Verdiğim menü isimleri tamamen anlık çevirimin sonucudur, Türkçe kullanmıyorum.