Slackware

Başlatan Kutadgu, 28 Mayıs 2008 - 20:30:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kutadgu

Arkadaşlar nedir bu Slackware.Ve ne değildir.

Birkaç dağıtıma bakma fırsatım oldu arkadaşlar sağolsun.Suse ve mandrivayı ne biliyim pek sevemedim. yani bunlar sadece Live CD den edindiğim izlenimler kesinlikle kullanıp geribildirim yapmıyorum şu anda .

Slackware ı ne gördüm , ne duydum nede özelliklerini biliyorum. Ancak nedense kanım ısındı kullanıp görmek istiyorum. Forum da kullanan arkadaşlar var anladığım kadarıyla. Onlar biraz bilgilendirirlerse sevinirim :) yani sadece özellik bazında değilde kişisel olarak da izlenimlerinizi , sevip sevmediğiniz yanlarını da yazarsanız daha da yararlı olur .

hasansahin

Öncelikle aşağıdaki sayfalara bir göz at. Sonra tekrar konuşalım,soru olursa yanıtlarız :)
Aşağıdaki linkler ön bilgi edinmene yardımcı olacaktır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Slackware - Türkçe wiki sayfası
www.slackware.org.tr - Resmi Türkiye sitesi ve forumu

diğer linkler :

http://wiki.pclabs.gen.tr/wiki/Slackware
www.slackware.com
http://wiki.linux-sevenler.org/index.php/Slackware_ipucu_ve_nas%C4%B1l_dosyalar%C4%B1/belgeleri

Ayrıca Slackware hakkında ingilizce güzel iki kitap var.

www.slackbook.org
http://www.slackbasics.org/pdf/slackware-basics.pdf
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

Kutadgu

Verdiğiniz Linkler için teşekkürler

O linklerden birinde bulunan yazı gayet iyi bir şekilde açıklamış istediğim şeyi :)

Alıntı YapPaket yönetimi Linux'a yabancı kullanıcılar için biraz çetrefillidir; normalde bağımlılıkları denetleyip "Anahtar teslim" kurulum yapmaz(bunun için araçlar geliştirilmektedir ama standart Slackware dağıtımında bulunmazlar). Paket desteği yaygınlaşmış diğer bazı dağıtımlar kadar geniş görünmeyebilir, ama basit kurulum yapısı ve checkinstall gibi araçlarıyla kaynak kodundan derleme ve bunu Slackware paketi haline getirmek kolaydır, sonra bu paketi paylaşabilirsiniz, tıpkı diğer birçok insanın yaptığı gibi. Slackware paketleri program.tgz biçimindedir; bu aslında normal bir sıkıştırılmış arşivin içine kurulum scripti eklenmesi gibidir.

Aynı zamanda kurulum ve ayar için fareyle bir dizi tıklamayla ayar yapan destekler bulunmaz, dosyaları elinizle düzenlemeniz veya ayarlar için ayrı programlar kurmalısınız. Yine de standartlara uygunluğu nedeniyle dosyaları düzenlemeniz kolaydır, ayrıca herşeyin "yerli yerinde" olması, neredeyse herhangi bir Linux belgesini okuyarak Slackware'i kurcalayabilmenizi sağlar. Slackware, orta seviyede sisteme hakim olup, kolay özelleştirilebilen, hızlı ve özellikle stabil bir Linux dağıtımı isteyenlere önerilebilir. Linux'un ve Unix'in nasıl işlediğini öğrenmek isteyenler için de tavsiye edilebilecek bir dağıtımdır.

Evet , zormuş ancak ben sistemin nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorum . Kim bilir belki de benim için en iyi dağıtım Slackware olur . Denemek için sabırsızlanmaya başladım ancak Ubuntu ile iyice temel öğreneyimde, çok fazla zor olacak gibi diğer türlü :D

lseker

Slakware 6 cd olarak indirmek gerekli mi? Temel kurulum için Debian gibi ilk cd yeterli olur mu yoksa netinstall gibi bir seçeneğimiz var mı ?
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

Kutadgu

Böylelikle Debian ında sadece 1 cd ile kurulabileceğini de öğremiş oldum :)

http://www.linux.org.tr/ftp.html buradan indirmek için baktığımda bir sürü cd1, cd2 şeklinde gidiyordu , dedim en iyisi Ubuntu galiba hiç bulaşmayım :D

hasansahin

Baya uzun bir zaman önce yabancı bir forum da şöyle yazıyordu : "Eğer redhat öğrenirsen sadece redhat öğrenirsin, ama slackware öğrenirsen Linux öğrenmiş olursun."

Bu söz o zamanlar bana çok fazla gaz vermişti ve gerçektende kendi adıma bu sözün doğruluğunu gördüm. "Slackware çalışır" sözü doğrudur ve sadece sizin söylediklerinizi yapar. Doğru düzgün konf. aracı yoktur, kurulumu bile ncurses (grafiksel olmayan) tabanlıdır.

Linux tecrüben ve bilgin ne seviyededir bilmiyorum ama slackware her seviyedeki kullanıcıya çok şey katar. Sisteminin çok kararlı ve stabil çalıştığını görecek ve hissedeceksin. Herşeyin senin kontrolünde olduğunu hissedeceksin. slapt-get (apt-get benzeri bir paket yöneticisi) kullansan bile bağımlılık kontrolü yapmayacak ve yine herşeyi sana bırakacaktır :)
Kurulum aşamasında bile herşeyi sana sorar. Neyi kurayım, açılışta hangi servisler çalışsın, boot disk yapayımmı, x ayarı yapmaz, network ayarı yaptırır vs vs vs...

Bana göre en önemli farklarından biride, tek bir cd kolleksiyonu var. Sisteminin desktop veya server olacağına da sen karar verirsin :)
Alıntı Yap
Slakware 6 cd olarak indirmek gereklimi ? temel kurulum için Debian gibi ilk cd yeterli olurmu yoksa netinstall gibi bi seçeneğimiz varmı ?

ilk 3 cd kurulumdur,son 3 cd kaynak kodudur. İlk 3 cd, full kurulum yapacaksanız şarttır.

Son olarak; slackware denemesi yapacaksan virtualbox gibi bir yazılım ile sanal bilgisayarda denemeler yapabilirsin. Elbetteki gerçek performans olmayacaktır ama hiç olmazsa ısınma turları olur.
Albert Einstein.

ufuk_k

Önerim DVD olarak ya DVDrom yoksa tüm cdleri indirmenizdir. Kaynak kodların filan olduğu cdler var ise onları indirmeyebilirsiniz, ben cd olarak indirmedim daha önce. Slackware aynen yazdıkları gibidir, KDE Masaüsünün kendi araçları dışında grafik arayüzü olan hiç bir araç yoktur. Mesela synaptic, donanım sürücüleri, wubi, grafik kurulum vb. araçlar bulunmaz. Ama bunların yerine en köklü linux konsol uygulamalarının hepsi yüklü gelir. Şöyle kısaca anlatayım:

*Kurulum grafik tabanlı değildir, ancak kolaydır. Klavye kullanarak konsol içindeki menüden bölümleme, kurulacak paketlerin en ince ayrıntılarına kadar seçimini isterseniz yapabilirsiniz.

*Kurduktan sonra otomatik olarak kullanıcı yaratmaz, kullanıcıyı sizin elle yaratmanız ve gruplara ekleyip haklar vermeniz gerekir. /etc/sudoers dosyasında kullanıcı adınız da doğal olarak eklenmiş olmadığından, root olmak için su komutunu verirsiniz, sonra root kullanıcısı olarak işlemleri yaparsınız.

*Sistem başladığından konsola girer, grafik arabirime ya da KDM'ye düşmek için /etc/inittab dosyasında değişklik yapmanız gerekir. (3 değerini 4 yapmak)

*Lafın kısası, herşey Slackware ile de yapılabilir, ancak zahmetlidir biraz ve temel linux bilgisi gerektirir. Sabrı olan ve öğrenmeye hevesli olan herkes kullanabilir.

lseker

Teşekkürler Ufuk..
Slakware KDE masaüstü ile mi geliyor ? Gnome kullanılamıyormu ?
ilk 3 cd'de kde veya gnome masaüstü varmı ?
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

ufuk_k

Gnome resmi sürümde yok. Resmi olarak KDE, Fluxbox ve Xfce olması gerekiyor. GNome için ayrı bir Slackbuild Gnome gibi bir proje vardı. Son 3 cd kaynak kodları olduğuna göre elbette ilk 3 cd de KDE ve programlar ve geri kalan herşey olması gerekiyor.

lseker

Teşekkürler. İlk etapta Pc'ye kurulum yapmasamda Virtualbox ile denemek istiyordum.

heartsmagic

Eski bir kullanıcısı olarak "iyi ki Slackware ile başlamışım Linux'a" dedirten yegane dağıtımdır benim gözümde. Allah Pat'e zeval vermesin :) Virtualbox ile bile normal yolla kullanılan bazı dağıtımlardan daha hızlı kendisi, daha ne denilebilir :)

Eğer okumayı severim, araştırmaktan kaçınmam, meseleleri elle halledebilirim diyorsan hemen kur, üzerine git.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

lseker

Kesinlikle öğrenmek için kurmak istiyorum zaten ..
En kısa zamanda indirip kuracağım.

ufuk_k

Slackware'de o yok, bu yok diye üzülüp konuşmak kar etmez :) Patrick Volkerding ne dese o oluyor ona göre :)
Adamlar yeni sürüm çıkarıyor, sıkıcı ve uzun bir changelog ve sıradan bir 12.1 çıktı yazısından başka sitede hiç bir şey yok. Ama kaynak var, merak etmeyin.

lseker

Umarım kurduktan sonra Goole yeterince yardımcı olur..
Olmayan yerlerde kafanızı şişireceğim artık .. :)

ufuk_k

Kurmadan önce slackware basics ve slackbook (2 farklı kitap vardı, içerikleri hemen hemen aynı) kitaplarına göz gezdirirsen çok sürprizle karşılaşmadan kurarsın. Masaüstü ortamına startx komutuyla geçmen gerektiğini ve kullanıcı ekleme, kullanıcıyı gruplara ekleme komutlarını bilmen gerektiğini hatırlatayım.

lseker

Eh ! ..
Lazım uğraşmak..  :D

hasansahin

Aslında bu olay benimde canımı sıkıyor. Bir tek insan üzerinde dönen bir dağıtımdan bahsediyoruz. Patrick'e çok şey borçluyuz, ama tek kişinin çabasıyla bu dağıtım nereye kadar gidecek. Bütün dağıtımlar arkalarına bir güç almak durumunda, çünkü adım atmak bile para...

Hüzünlerimi aktardıktan sonra, slackware en çok sevdiğim olaylardan biriside; root kullanıcısı ile sistemi konsol ve X ortamında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yok efendim root ile KDE'ye girilmez, yok efendim root ile login olunmaz muhabbetleri yoktur. Root'un öcü gibi gösterilmesinden hoşlanmıyorum.  
Albert Einstein.

heartsmagic

Pat'in ufak da olsa bir ekibi var. O varisini yetiştiriyordur bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Eğer Ubuntu ile başladıysanız ve konsola, genel olarak linux sistemlerde ortak olan konfigurasyonlara, sistem yönetimine alışmak ve işleyişi öğrenmek istiyorsanız mutlaka Slackware kurun derim. Benden daha deneyimli arkadaşlar (heartsmagic, mesela :) ) Gentoo gibi diğer zorlu dağıtımları da kullanmışlar, ben onlarda kurulumdan öteye gitmedim ama, Slackware bir yandan çok gereksiz ayrıntılarla uğraştırmıyor, bir yandan da konsol komutları ve ezelden beri kullanılan araçları size kullandırarak kontrolü daha da fazla elinizde tutmanızı ve sistemi öğrenmenizi sağlıyor. Benim fikrim bu.

DeFacto

İlgi alanım içerisinde imzamda da görüldüğü gibi Slackware ve Ubuntu.. Slackware gerçekten çok tutarlı ve hızlı. Güvenlikle ilgili bir sorunum olmadığından bir bilgi de veremiyorum :P . Ubuntuyu da farklı bir tat olsun diye denemiştim ve GNOME'a hayranlığım da Gutsy ile başladı :D Kısacası o atasözünün bir versiyonunu da ben koyam: Ubuntu kullanırsan ubuntu ; Slackware kullanırsan Linux öğrenirsin ;) O grup oluşturma ve kullanıcı girme olayı durumunun konsoldan olması gibi ilk etapta pes ettirici durumlar kimlerin bu distroyu kullanmada ileri gidebileceklerini ve sabırlarını ölçmelerindeki birebir yöntemlerden biri bence :D

maxspacemax

Alıntı yapılan: JesusPenguin - 14 Haziran 2008 - 15:20:21
İlgi alanım içerisinde imzamda da görüldüğü gibi Slackware ve Ubuntu.. Slackware gerçekten çok tutarlı ve hızlı. Güvenlikle ilgili bir sorunum olmadığından bir bilgi de veremiyorum :P . Ubuntuyu da farklı bir tat olsun diye denemiştim ve GNOME'a hayranlığım da Gutsy ile başladı :D Kısacası o atasözünün bir versiyonunu da ben koyam: Ubuntu kullanırsan ubuntu ; Slackware kullanırsan Linux öğrenirsin ;) O grup oluşturma ve kullanıcı girme olayı durumunun konsoldan olması gibi ilk etapta pes ettirici durumlar kimlerin bu distroyu kullanmada ileri gidebileceklerini ve sabırlarını ölçmelerindeki birebir yöntemlerden biri bence :D

Slackware ileri düzey kullanıcılara hitap eden bie dağıtım. Kurdum ama bir türlü kullanamadım. Çok zor :( Sildim tekrar Ubuntu oh ne rahat :D

Belki fikrim değişir slackın üstüne üstüne giderim. Belli olmaz :D

DeFacto

Yani ne biliyim. Kendim çok ileri düzey değilimdir ama kendimi daha bir rahat hissediyor insan. 4x4 araba kullanırken gücü hisseder ya kişi Slackware'de de kontrolün tamamen sizde olduğunu hissedebiliyorsunuz. Belki Türkçe kaynak bulma bakımından en kıt distrolardan birisidir ama üstüne gidince cidden bir yerlere varılabiliyor.