Sizce firmalar Mac'e, Linux'a göre ayrıcalık yapıyor mu?

Başlatan erginemr, 11 Aralık 2009 - 00:18:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sizce firmalar Mac'e, Linux'a göre ayrıcalık yapıyor mu?

Evet
120 (77.9%)
Hayır
8 (5.2%)
Olabilir
15 (9.7%)
Çok değil
2 (1.3%)
Fikrim yok
9 (5.8%)

Toplam Oy Verenler: 153

kagan.palandoken

İkisini aynı plazma ekranda da denemişliğim var ... Gerçektende hem duran hemde hareketli grafiklerde mac daha ileri  ... Buda sanırım onun önemli pazar payının nedeni... Ayrıca mac os tek başına bir ürün değil , bir ürünün parçası aslında. (şimdiye kadar hiç macos yüklenmiş ve sağlıklı çalışan noname pc görmedim)...
Yani mac kullanımı ile linux kıyaslamasında (ikisininde kullanıcısı olarak) biraz yanlış... windows ve linux ı aynı anda kullanmaya başlamış ve windowsu da para verip almış herkes linux diyecektir zaten...

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: krwlng - 08 Nisan 2011 - 18:50:21
@MURATSPLAT, Mac kendi grafik motorunu geliştirdi, söylediğiniz şey eski X sistemlerde düşünülebilir. Quartz Extreme ve Aqua GUI, monitöre bağlanabilecek bir durum değil bence. Monitörün elbette etkisi olur, fakat ben 17" tüplü monitörde tüm önyargılarımı ardımda bırakarak hala mac için görüntü kalitesi iyi diyebiliyorsam vardır bunda bir iş. Ubuntu wayland diyerek geliştirici ve kullanıcıları heyecanlandırabiliyorsa iş monitörden ziyade yazılımda diye düşünüyorum.
MAC x86 kurun makinenize görün. O zaman ne demek istediğimi anlarsanız. MAC bunu pazarlarken de açıksa söylor INCH başına daha çok benek(pixel) diyor. Bunu saklamıyor da.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

kagan.palandoken

MAC x86 macos ile aynı sonucu vermicektir kanımca... Hayır yüklenmişini gördüm ... Muhtemel grafik kartı v.b. köprü problemi olmalı (board ya da grafik kartına bir şey yaptıkları kesin)... Gerçekten normal pc le aynı grafikleri almanın , mac os kurulu bile olsa imkanı yok ... O nedenle mac x86 yüklü bir pc ile lütfen kıyaslamayın ... Mac bir yazılım degildir... Macin macos yazılımı yanlızca bir parçasıdır... Belkide grafik kartı yapan firmalara ya da ekran firmalarına rüşvet veriyorlar .. bilemiyorum...

krwlng

Mac OSX86 kullandım hatta kendi makineme kurup denedim, normal şartlarda bakarsanız basit bir masaüstü, fakat ekran kartınızı doğru yapılandırıp QE/AG aktif hale getirirseniz çok güzel sonuç alıyorsunuz. Mac sistemlerde monitör noktalarında farklı bir işlem yapılmış olması güzel bir durumu daha güzel hale getirmiş olabilir, fakat iş kıyaslama yapmaya gelince, 17" tüplü monitörde Macosx86 ile bile görüntü diğer sistemlerden daha iyi. En azından grafik motoru çok hızlı, grafik motorunun monitörle alakası yok elbette. Bir de,  mac sistemlerde kullanılan ekran kartları da artık sizin pc için aldığınız ekran kartları ile aynı, temelde bir fark olması zaten mantıksız, GF9500 veya HD3650 gibi kartların Macos sürücüleri bile mevcut kaynaklarda. Konuyu dağıtıyoruz aslında, bu yüzden fazla uzatmaya gerek yok, herkes deneyip görebilir nasıl olduğunu, elektronik mağazalarında deneme için bir çok makine açık bekliyor sonuçta. Asıl konu ile ilgili de bir kaç şey ekleyeyim; firmaların mac'e ayrıcalık tanıması şuan ki durumda normal görünüyor, çünkü ticari kaygı ile çıkarılan ürünler, en ticari sistemlerde müşteri bulabiliyor, ticari deyince de benim aklıma ilk gelen firmalar Apple ve blizzard.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

kagan.palandoken

krwlng

Herhangi bir bağlantı kurmadım ki! Sadece ticari açıdan politikalarını birbirine çok yakın bulurum, oracle değil de blizzard dememdeki amaç bu tip durumların her sektörde aynı olduğunu vurgulamak içindi.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

microanaliz

Bunu en iyi mac kullananlar bilir derim.Tanımadığım sistemler için ön yargılı olmamak lazım diye bilirim ama windowsa yapıyorlar özellikle oyun firmaları.
MicroAnaliz