Sizce firmalar Mac'e, Linux'a göre ayrıcalık yapıyor mu?

Başlatan erginemr, 11 Aralık 2009 - 00:18:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sizce firmalar Mac'e, Linux'a göre ayrıcalık yapıyor mu?

Evet
120 (77.9%)
Hayır
8 (5.2%)
Olabilir
15 (9.7%)
Çok değil
2 (1.3%)
Fikrim yok
9 (5.8%)

Toplam Oy Verenler: 153

iKo

Oyle boyle bir ayricalik degil hemde... Ne sikinti cekiyorsam bu yuzden cekiyorum ya ve cok bunaldim artik. Linux'de bir isletim sistemi kullanan yuz binlerce insan var, ama gidip bir program aldiginizda yazmiyor bile bazen kutularin arkasinda. En guzel ornegi vereyim, 2 ay once geldim Sydney'e USB 3G internet aldim, kutusunda Win, MAC icin kurulum ve bilgiler yer aliyor. Linux'un adi bile gecmiyor.

Su anda artik dun iyice bunaldim ve birazdan musteri hizmetlerini arayip sikintimi belirtecegim. Aklim almiyor yani... Bu en ufak ornegi tabi...

maydin95

IKO senin dediğin Flash Disc  veya farelerde bile yazmıyor ya. Ne biçim iş ise.

Solitary aslında en çok para hangisinden kazanılacaksa oraya yöneliyor dedin ya yazılımcılar. O programı linux altında yazıp windowsa ve mac e uyarlasalar olmaz mı? Windows altında yazılan Linuxa uyarlanamıyor ama Lİnux altında yazılan Hepsine uyarlanıyor. Son olarak Mac unix altındayken Unix linuxa benzer bir şey Unix e uygun program çıkaran adam Linux a da çıkarır. Üşeniyorlar mı yaa?
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

sudusleri

kutularda evet linux kurulumu yazmıyor, yazmaz tabii o ürün linuxta kullanılabilir olsa dahi hangi dağıtım için açıklama koyacak.. yüzlerce dağıtım var!

pekçoğunun yapısı bir birinden  farklı.. Bence Linux tek bir dağıtım haline getirilmeli... bu standartlaşma yakalanamazsa Linuxun işi çok zor..

Güç dağıtılarak zayıflatılıyor bence..
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

xwes

Alıntı yapılan: sudusleri - 23 Ocak 2010 - 15:53:51
kutularda evet linux kurulumu yazmıyor, yazmaz tabii o ürün linuxta kullanılabilir olsa dahi hangi dağıtım için açıklama koyacak.. yüzlerce dağıtım var!

pekçoğunun yapısı bir birinden  farklı.. Bence Linux tek bir dağıtım haline getirilmeli... bu standartlaşma yakalanamazsa Linuxun işi çok zor..

Bir linuxta kullanilabiliyorsa buyuk ihtimalle digerlerinde de kullanilabilir.

MURATSPLAT

Örnek Ayrıcalık. CS4 mac sürümü var ama Llinux yok :D
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

werewolf39

ilk önce linux e düzgün sürücü çıkarsınlar
Ne Mutlu Atatürk'e Laik Olabilene !

miles

Niye örnek verme gereği duyuyorsuznu ki! Durum bariz ortada. Mace yazılmış ama linuxa yazılmamış tnlarca yazılım sayabilirm burada...

ceddiguzel

Alıntı yapılan: maydin95 - 14 Ocak 2010 - 19:14:26
Linuxun beleş mantığı olsa da Crossover, Nero linux! vs. bunlar niye ücretli.

Maalesef insanların aklına Linux ilk kalemde bu düşünceyi getiriyor . Açık kaynak kod yazılımları beleş ile eşanlamlı olarak degerlendiriyorlar.  Daha ötesi linux ile yeni tanışan pek çok kişide böyle değerlendiriyor .

Tabidirki GPL beleş demek değildir ama insanlar bunu beleş kelimesi ile tanımlıyorlar. Bunun adına ister cehalet dersiniz isterseniz meramını yeterince anlatamayanların kusuru dersiniz ama böyle maalesef .

Açıkcası bu duruma yazılım firmaları bile kendini alıştırmış olmalı diye düşünüyorum. Yoksa bir mac yada windows için yazılan bunca yazılımın linux sistemler sözkonusu olunca sayısal anlamda bu kadar güdük kalmasının başka bir izahı yok .

Günümüzde windows üzerinde çalışan oyunların linux üzerinde de sorunsuzca çalışatığını düşünmek bile beni heyecanlandırmaya yetiyor mesela . Keza diger yazılımların linux üzerinde çalışabilmesi , dahası pek çok insanın bu alternatifler yüzünden linux'u çok kısa bir deneyim olarak görmesi gerçeğini kapatamıyoruz .

Daha profesyonel destek ve linux'a emek verenlerin daha bilinçli görev paylaşımının ön plana çıkması gerektiği bir dünyada her kafasına yatanın kendince bir linux sürümü çıkarması linux adına bir artı oluşturmuyor .

Kde kullanıyorsunuz mesela ama pcbsd ilede o kde çalışıyor ve gayet güzel çalışıyor . O halde sorun kde ya da gnome üzerine entegre edilmişbir klasikler dünyasının dışına taşamamak olarak görülüyor . Biz kendimizi düşünce bazında aşamaz iken başkalarından bunu bekliyoruz . Üç gün linux kullanan herkes amansız bir windows düşmanı kesilmeyi linux felsefesi olarak görmeye başlıyor ve ilk yanlışı burada yapıyoruz .

İnsanlara meramımızı daha net anlatabilmeliyiz . Linux ile para kazanılabilir mantığını özellikle yazılımcıların beynine kazımalıyız . Ama olmuyor işte . Olmayıncada ayrıcalık mı yapılıyor sorularını sormaya başlıyoruz .

vercetti

Yapıyorlar diye düşünüyorum. Çünkü ticari bir firma. MS bile ofis yazılımını mac e göre çıkarttığına göre.

maydin95

Şunu söylüyorum Mac UNIX üzerine kurulu. UNIX üzerine kurulu olan bir sisteme göre yazılım yazıyorlar ise Linux üzerine kurulu bir sisteme de yazabilirler. Ama yazmıyorlar işte. Bana sorarsanız bunda MS in bir işi var. Yoksa koskoca firma niye UNIX üzerine uyarladıktan sonra Linux üzerine uyarlamasın.

Benimde bir sorum var. Şu oyunları veya programları Linux üzerinde yazsalar Windows ve MAC üzerine de uyarlanabiliyor. Peki neden böyle yapmıyor firmalar?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ocak 2010 - 11:51:38

Alıntı YapAyrıca python hakkında adam gibi bir kaynak bile bulamadım.Ve ubuntu forumda veya diğer forumlarda herkes ubuntuda programlamayı javaya yönlendiriyor.Ben delphi kullanamıyacakmıyım diyorum, hayır kullanamazsın (yada wine ie kullanırsın) sen boşver delphiyi java-eclipse netbeans kullan diyorlar.Ya kardeşim ben onu kullanmak istemiyorum bana ters diyorum,o zaman wine ile kullanacaksın yada windows a döneceksin diyorlar.E madem windows da çalışacak şeyler yapacam o zaman windows ta yaparım.Neden emülatörde yada sanal makine de yapıyımki.En azından hata olunca bi sorun olunca müdahele etmem gereken yeri dosyası biliyorum.

Solitary buradaki sözünde bence haksızsın. Şunu söyleyeyim. Linux üzerine kurulu birçok dil Winzort üzerinde de çalışıyor. Ama sen MS in destek verdiği (.NET Frameworktan olması lazım) Delphi yi kullanmaya başlamışsın. Biliyorsun MS sitesinde bile Linux için destek vermiyor Delphi için mi verecek. Onun için sen yanlış dil öğrenmişsin diyorum. Yani Linuxa geçmen için Delphi'yi bir kenara bırakman lazım. Bunun linuxla zerre kadar alakası yok. Bu dili yazanlar linux destek vermiyor işte. Bana kalırsa sen yanlış dili öğrenmişsin.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

iKo

Alıntı yapılan: sudusleri - 23 Ocak 2010 - 15:53:51

Linux tek dagitim olamaz oyle bir sey yok ama yani Ubuntu'nun su an 1 numara oldugu tartismasiz, kullanmayan olabilir vs. Sonucta Mint, Debian vs benzer isletim sistemleri bunlar. Koysalar oraya Ubuntu icin aciklama Linux bilen adam zaten bi yolunu bulur kendinde calistirir en azindan gorur ki destekliyor vs... Hic bir sey yazmiyor yaw...

maydin95

Ne olursa olsun kernel tanıyor. En azından Ubuntu, Debian, Pardus yazsınlar. Windows deyince ben 1897 de çıkan Windows 2 anlıyorum. Ne var yani. Oraya bir penguen resmi koysalar ne olur.

darkfriairs

Alıntı yapılan: maydin95 - 29 Ocak 2010 - 13:11:42
Ne olursa olsun kernel tanıyor. En azından Ubuntu, Debian, Pardus yazsınlar. Windows deyince ben 1897 de çıkan Windows 2 anlıyorum. Ne var yani. Oraya bir penguen resmi koysalar ne olur.

Hayırdır kardeşim, daha detaylı olmasa da, düzgün yazar mısın?

maydin95

Alıntı yapılan: darkfriairs - 02 Şubat 2010 - 18:07:11
Alıntı yapılan: maydin95 - 29 Ocak 2010 - 13:11:42

Hayırdır kardeşim, daha detaylı olmasa da, düzgün yazar mısın?

Nasıl yazmışım ki. Anlayamadım ne demek istediğinizi.

nebiaydogdu

buraya kadar olan yorumlardan anladığım windows ve linux sürümleri kullananlar mac hakkında baya bi atıp tutmuş en son olarak da programcı bir arkadaş hayat hikayesini anlatmış...
gelelim gerçeklere
Beğeneniz de beğenmesenizde en güvenilir sistem mac lerdir. neden mi? apple önce bir donanım tasarlar sonra da o donanımda çalışacak bir işletim sistemi yani bir bilgisayar firması düşünün sadece 3-5 modeli var ve sadece bu modeller üzerinde kusursuz çalışacak bir işletim sistemi geliştiriyorlar bu sistemin eksisi istediğiniz kadar bilgisayarınızı kişiselleştiremezsiniz artısı ise işletim sistemi kullanmakta olduğunuz bilgisayar için yapılmış olduğundan kusursuz çalışır gelelim işin programlama boyutuna iş maalesef hiç de yazılımcı arkadaşın anlattığı gibi değil yazılımcı açısından enstabil sistem maclerdir kernel ile donanım tam senkron çalışır ve modele göre sapıtmalar olmaz ancak programcıların mac den uzak durmalarının iki önemli nedeni var birincisi ve en önemlisi yazdığınız program tamamlanınca apple a gönderirsiniz onlar programınızı incelerler mac de sorunsuz çalışıyorsa ve kararsızlığa neden olmuyorsa programınıza uyumludur onayını verirler. bunun artısı stabil çalışan programlardır. eksisi ise yeniliklerin uzayan prosedür nedeni ile gecikmeli olarak kullanılmasıdır
gelelim delphi konusuna sadece windows ortamlarda çalışan küçük ölçekli programlarda tercih edilen basit bir yapıdır ve profesyonel kullanıcıların asla tercih etmedikleri bir platformdur. gerek açıkları gerek database yapısının programcıyı kısıtlaması ve güvenlik zaafiyetleri programcıları delphiden uzaklaştıran başlıca sebeplerdir ancak yine de yeni programcılığa başlayanların öğrenmelerinde diğer dillere geçişde basamak olarak kullanılabilmesi açısından fayda vardır.
bazı arkadaşların windows ortamında geliştirilen program linux ve mac e uyarlanamıyor gibi bir yanılgısı var bu tamamen programınızı hangi dilde yazdığınıza bağlı bir olaydır bugünün gereksinimleri programcıları çoklu platform derlemesi ve daha stabil yapısı nedeni ile c++ tercih etmektedirler zira c++ da hem windows hem mac hem de linux için derleme imkanı sunulmaktadır
gelelim hala birçok programın linuxda olmayışına...
ciddi program üreten firmaları en çok düşündüren konuların başında veritabanı uyumluluğu ve dağıtımlardaki temel farklılıklardır malumunuz üzere her linux için yapılan program tek başına tüm dağıtımlarda hala kullanılamamaktadır bu da firmaya her dağıtım için ayrı ayrı test süreci ve her dağıtımın her versiyonu için uyumluluk kontrolü gerektirir ortalama ülkemizde ciddi firmaların 2 yılda bir yeni versiyon çıkardıklarını düşünecek olursak arada her linux dağıtımı için ayrıca 4 versiyon yapmalılar ki linuxun tüm dağıtımlarının tüm versiyonlarında ve ayrıca o  anda kullanımda olan tüm kernellerde program sorunsuzca çalışabilsin.  bir de tabi bu emeklerin karşılığı ne olacak? müşterileri her versiyonda ne kadar versiyon yükseltme ücreti ödeyecekler....
işin donanım boyutu ise apple sadece sorunsuz çalıştığı ispatlanan ürünleri mac lerde kullanmaktadır ve bu sistemlerin büyük bölümünü de kendisi tasarlamaktadır. yani kasanın içinde apple harici bir kanaldan temin edebileceğiniz bir donanım en fazla birkaç tanedir. Bu durum donanım üreticilerini türkiyede yeterince olmasa da global pazardaki ciddi sayıdaki mac kullanıcıları nedeni ile çevresel ürünlere yöneltmiştir. o yüzden pek çok çevresel ürün üreticisi özellikle ürünlerinin mac uyumlu olmasına özen gösterir.
sonuç mac sistemlere linux a göre ayrıcalık yapılmamaktadır sizin ayrıcalık gibi gördüğünüz durum tamamen parasal pardon duygusaldır

Sedo79

Linuxa uygun program çıkmamasının nedeni bedava olması değil bence..
Linuxun dünya üzerinde %1 lik kullanım oranından kaynaklanan bir durum bu..
Eğer Linux dağıtımlarının toplamı, %5 veya %10 gibi bir rakam olsaydı, o zaman programlar sahipleri bir bir yola gelecekti ve tüm programları kullanacaktık.
Önemli olan yaygınlaşmak..
hobaaaaaaaaaaaa night train

ulusoyab

Yazılımla ilgili söyleyeceklerim var. Yazılım olarak çoğu firmanın linuxa detek vermesi imkansız. Çünkü çoğu firma için kaynak kodlarını açmak ölüm demektir. Kaynak kodlarını açmadıkları zamanda şöyle suçlamalarla karşılaşacaklar.
-Sen bunu açık kaynak yazılımlarla yazdın,derledin , açık kaynak şu şu kütüphaneleri kullanıyorsun . Linuks açık kaynaktır. Linuksun hiçbir şeyini kullanma ama yazılımın linuks ta da çalışsın.
-Bizden para isteme linuks felsefemize uygun değil. teknik destek için para iste...(iyi de günümüzde google amcadan iyi teknik destek mi var. Ama redhat böyle yapıyor para kazanıyor. Redhat sistem satıyor ben yazılım satıyorum farkı bu. )
-Bizden para isteme linuks felsefemize uygun değil. sen hesap aç biz sana sadaka verelim.. :)
.
.
Linuksta mantık bu olduğu sürece firmalar linuksa yazılımlarını geçirmez.
Linuks çok iyi bir sistemdir. Ama firmaların ayrımcılığı sürecektir.

aynshtein

Linux'ta yazılımların ille de açık kaynaklı olması gibi bir zorunluluk olduğunu nereden çıkardınız? Ticari yazılımların kaynak kodlarının kapalı olması gayet doğal. Neticede, hiç kimse "para kazanmak amacıyla" onca emek, zaman ve para harcanan yazılımının başkaları tarafından kopyalanmasını istemez. Ancak bu durum, Linux'a özgü yazılım üretilmesine engel değil.

Ticari beklentiyle pazara sunulan programların linux versiyonlarının olmamasının en temel nedeni, bence, linux dağıtımlarının çeşitliliğidir. Farklı altyapılar farklı temeller yazılımların her linux dağıtımına uyumlu olarak piyasaya sürülmesini engelliyor. Ticari yazılımların, kaynak kodu açık olamayacağı için de "kaynaktan derleyerek kurmak" mümkün olamayacağından ve yazılım üreticisi için her linux dağıtımı için yazılımı ayrı ayrı düzenlemek gereğinden fazla maliyetli olacağından firmalar buna yanaşmıyor.

Ama sadece Windows, sadece Mac Os X üzerinde çalışan yazılımlar olduğu gibi sadece Linux üzerinde çalışan ticari yazılımlar da mevcut. Üretici firmalar hedef kitlelerini belirlemiş, "biz sadece x dağıtımı için yazılım üretebiliriz" diye sınır koymuşlar ve yazılımlarını o linux dağıtımlarına uygun şekilde pazarlıyorlar. (Örnekse, Autodesk'in bazı video ve 3d yazılımları sadece Redhat Enterprise üzerinde çalışır)

Mesele, dağıtımların farklı yapılarından kaynaklanıyor. Biri çıkıp "e o zaman neden linux dağıtımları ortak altyapı kullanmıyor" diyebilir. Ama bu istek de Linux'un doğasına aykırı olur. Linux'un bu kadar gelişmesinde seçenek bolluğunun rolü yadsınamaz...

Bundan 5-10 sene sonra, Linux şu anki konumundan çok daha ileride olacak ve bu zaman zarfı içerisinde yazılım firmaları "mecburen" linux sürümlerini piyasaya sürmeye başlayacaklar. En kötü ihtimalle, WINE ile çalışabilen yazılımların sayısı kat be kat artacak... (Örnekse Google Picasa, Teamweaver vs. vs..)
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

krwlng

Ben işin yazılım boyutunu geçiyorum, çünkü bunun bir çok sebebi var, en büyük sebep ise pazar payı ile gelen ticari kaygı. Yeni yeni özellikle de ubuntu ile birlikte ticari bir çok yazılım çıkmaya başladı Gnu/Linux için bu devam edecektir eminim. Donanım kısmına daha çok takılıyorum ben. Şu sıralar üzerinde penguen logosu görmeye başladığım ürünler çoğaldı, özellikle fason olarak çıkan ürünlerde bu desteği daha çok gördüm. Üzerinde win ve mac ile çalışır ibaresi olan donanımların neredeyse tamamı Gnu/Linux ile çalışıyor fakat paket üzerinde herhangi bir bildirim yok, takıyorum çalışıyor, hatta sürücü medyasını takmıyorum bile.Olay böyleyken, koskoca donanım üreticileri bu ürünün Gnu/Linux ile çalıştığını bilmiyorlar mıydı? Paket üzerinde özellikle win ve mac yazması, Gnu/Linux yazmaması beni Mac için ayrıcalık yapıldığı fikrine yakınlaştırıyor. Gnu/Linux, Mac ve Win kullanmış biri olarak Gnu/Linux'u kesinlikle win ile kıyaslamam açık ara Gnu/Linux benim için kullanım ve kararlılık açısından çok önde. Mac kesinlikle iyi bir işletim sistemi, fakat özgürlüğünü birazcık seven biri Mac'in Gnu/Linux'tan yapı olarak hiçte farklı olmadığını, fakat olabildiğince kapalı bir kutu olduğunu görecektir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

sem

Arkadaşlar yanlış bilmiyorsam bu Photoshop uygulamasının Mac versiyonu var değil mi? Bu ya da bu gibi programlar arasından Linux için olup da Mac için olmayan program var mı acaba? Başlığı görünce merak ettim de. Bahsettiğim programlar örneğin Pidgin gibi değil. Photoshop gibi biraz daha beynelmilel kabul edilbilecek programlar.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

karizmaxi

genel kanı linux dağıtım farklılıklarının  olması ve hepsine ayrı uyarlamanınsa maliyet oluşturacağı şöyle bi şey olamazmı kaynak kodu düzenleseler ve üretici firma ile anlaşma yaparak .deb yada .rpm gibi pakete çvirme işinide dağıtım kendisi çevirip kendi mağazası üzerinde satsa örnek olarak photoshop'un tar.gz halide kaynak kodu geldi ubuntu'nun eline ve bunu .deb paketine çevirdi bunuda ubuntu store ile ufak bir kar karşılığı satıyor burdan gelen gelirlede bu işe bakan paketçiler istihdam ediyor nasıl olur?
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

hüseyincicek

bence  oyunu ücretli olarak satsınlar valla ben hiç bi sakınca goremiyorum oyun keyfi birsey adam kalkıp da benim keyfim için 2-3 sene uğraşıp bedava vermez kim, olsa vermez. işletim sistemi ve temel yazılımlar bedava diğerleri ücretli olsun her satılan oyun vs den ubuntu da kazansın başka cözüm yolu goremiyorum şimdilik

kagan.palandoken

Neden evimde 2 bilgisayar var ... Hemen cevap verebilirim ... :) Hız istersem mail bakmak text okumak v.b. ihtiyaçlarımı linux karşılar "sorun: Dünyada birçok insan yazılımlarını yazıp birleştirdiği için ve devamlı çekirdeği güncellediği için komplex yazılımlarda saçma problemler çıkartır. dogruyu bulup uydurana kadar zaman kaybedersin" .
Aynı ekran kartına sahip neredeyse aynı özellikler başka bir makine ama en önemli detay onun bir mac olması, daha yavaş açılır programlar yavaştır hatta maddi yönden kanımı emer ama grafik becerileri inanılmazdır, aynı grafik kartıyla 2 misli iyi görüntü alırım. İgrenç kan emen bir firma tarafından işletim sistemi yazılmıştır ama birbirleriyle aynı binadadırlar. Daha uyumlu az problemlidir yazılımlar. "Sorun: para maddiyat ve hız"
Görselle ilgilenen ben, o firmalar olsam , bende ister istemez mac e ayrımcılık yapardım... Birde ben bir yazılım yazıp 100$ linuxda çıkarsam bir çok insan birleşir  aynısını hatta daha iyisini bedavaya hemen yazardı :)   
Bu sorunların hepsine sahip, yavaş uyumsuz , bir çalışsa 2 çalışmaz pahalı şeye ise windows diyoruz... O kısımla eşim ilgileniyor.. 
Tam bir cevap olmasada durumumu anlatabildiğimi düşünüyorum

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: kagan.palandoken - 08 Nisan 2011 - 16:06:13
Neden evimde 2 bilgisayar var ... Hemen cevap verebilirim ... :) Hız istersem mail bakmak text okumak v.b. ihtiyaçlarımı linux karşılar "sorun: Dünyada birçok insan yazılımlarını yazıp birleştirdiği için ve devamlı çekirdeği güncellediği için komplex yazılımlarda saçma problemler çıkartır. dogruyu bulup uydurana kadar zaman kaybedersin" .
Aynı ekran kartına sahip neredeyse aynı özellikler başka bir makine ama en önemli detay onun bir mac olması, daha yavaş açılır programlar yavaştır hatta maddi yönden kanımı emer ama grafik becerileri inanılmazdır, aynı grafik kartıyla 2 misli iyi görüntü alırım. İgrenç kan emen bir firma tarafından işletim sistemi yazılmıştır ama birbirleriyle aynı binadadırlar. Daha uyumlu az problemlidir yazılımlar. "Sorun: para maddiyat ve hız"
Görselle ilgilenen ben, o firmalar olsam , bende ister istemez mac e ayrımcılık yapardım... Birde ben bir yazılım yazıp 100$ linuxda çıkarsam bir çok insan birleşir  aynısını hatta daha iyisini bedavaya hemen yazardı :)   
Bu sorunların hepsine sahip, yavaş uyumsuz , bir çalışsa 2 çalışmaz pahalı şeye ise windows diyoruz... O kısımla eşim ilgileniyor.. 
Tam bir cevap olmasada durumumu anlatabildiğimi düşünüyorum

Görüntü kalitesi konusunda MAC'i bence abartıyorlar. MAC bilgisayarlara ekranlarına dikkat ederseniz ICH başına normal pc ekranlarına oranla daha fazla benek(pixel) olduğunu görürsünüz. Bu da doğal olarak daha iyi bir görüntü sunar size. Yani yazılımla  bir fark yaratmıyor MAC. Mesala windows ve ya Linux'da Kaliteli bir monitörü kullanırsanız MAC benzer bir kaliteyi görebilirsiniz.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

krwlng

@MURATSPLAT, Mac kendi grafik motorunu geliştirdi, söylediğiniz şey eski X sistemlerde düşünülebilir. Quartz Extreme ve Aqua GUI, monitöre bağlanabilecek bir durum değil bence. Monitörün elbette etkisi olur, fakat ben 17" tüplü monitörde tüm önyargılarımı ardımda bırakarak hala mac için görüntü kalitesi iyi diyebiliyorsam vardır bunda bir iş. Ubuntu wayland diyerek geliştirici ve kullanıcıları heyecanlandırabiliyorsa iş monitörden ziyade yazılımda diye düşünüyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!