Mac mi, Linux mu daha fazla kullanılıyor?

Başlatan erginemr, 11 Aralık 2009 - 00:16:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mac mi, Linux mu daha fazla kullanılıyor?

Mac
63 (30.1%)
Linux
99 (47.4%)
Hemen hemen aynı
12 (5.7%)
Fikrim yok
35 (16.7%)

Toplam Oy Verenler: 204

XRumer

Arkadaşlar bu konunun sizcesi bizcesi olacağını sanmıyorum. Sizce Mac mi daha kaliteli yoksa Linux mu diye sorabilirsiniz. Herkes de kendi beğenisine göre bir cevap verir. Tamamen kişiseldir. Ama kullanım rakamları ve oranları ortadadır. Soyut değil somut bir durumdur. Şu başlıkta da konuşuldu: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20530.0.html

Görüldüğü gibi Linux henüz 0.7'den 0.8'e ulaşmış. MacOS X 4.1'den 5.8'e yükselmiş. Yani Mac, Linux'a göre açık ara önde. Eskiden piyasada Windows'un rakibi olarak Linux kabul edilirdi, şimdiyse MacOS X kabul ediliyor. Mac'ler PowerPC  işlemci mimarisinden Intel mimarisine geçtikten sonra piyasasını arttırdı, hızla yaygınlaşıyor. Bu sayede oyun üreticileri artık oyunların Mac sürümlerini de üretiyorlar. Profesyonel yazılımlarda ise zaten Mac'te fazlası var. Microsoft bile kendi yazılımlarının Mac sürümlerini üretiyor.

Oyun üreticileri Mac'e torpil yapıyor dememek lazım. Mac'ın kullanım oranı ortada ve her gün son hız yayılıyor Linux ise %1 bile değil. Ben yazılım üreticisi olsam çok çok az insanın kullandığı bir işletim sistemi için uğraşmaya değmez derim ve Linux için oyun üretmem.

Windows'un kalitesini eleştirebilirsiniz, ne de olsa şurada veya burada kullanmışsınızdır. Burada Mac'i eleştirmek ise biraz komik oluyor. Kaçımız Mac'i denedi ki eleştiriyoruz (gerçekten de denemiş olanları sözüm yok elbette) Bilmeden yorum yapmamak lazım. Mac'in kalitesini kullanan ya da en azından araştıran bilir.

Windows ve Mac'te hoşuma giden şey belirli bir masaüstü yapısı olması ve bazı şeylerin sisteme entegre olması. Linux'ta ise ortada sadece bir çekirdek var, diğerleri entegre değil sonradan yamanmış (masaüstü yöneticisi, paket yöneticisi ve başka yazılımlar) bu da kararsızlığa sebep oluyor, kullanımı zorlaştırıyor, Linux yamalı bohça gibi duruyor. Çünkü Linux'un, Windows ve Mac gibi bir grafik arayüzü yok, o sadece kernelden ibaret. Yani 20 yıl öncesinde kalmış bu konuda. Grafik arayüz (Kde, Gnome, Xfce, Lxde, e17, Openbox, Fluxbox) sonradan üstüne yapıştırılıyor.

Ayrıca ortada yüzlerce dağıtımın bulunması da Linux'un yaygınlaşmasının önünde bir engel. Zaten aşağı yukarı aynı yazılımları aynı masaüstlerini(Kde, Gnome veya diğeri) ve aynı paket yöneticilerini (deb, rpm veya diğerleri) kullanıyorlar. Buna rağmen bu kadar çok dağıtımın olması herkesin kendine çalıştığını gösteriyor. Açık kaynak yazılım elbirliğiyle geliştirilmiyor, herkes o yazılımdan kafasına göre yazılım icat ediyor. herkes kendi derebeyliğini kurmanın peşinde.

Kısacası şu ülke devlet dairelerinde Linux kullanmaya başladı, şu şirket Linux'a destek veriyor, şu kişi Linux'u sevdiğini söyledi gibi tozpembe tablo çizmeyi bırakalım da işin muhasebesini yapalım.

heartsmagic

Alıntı yapılan: XRumer - 04 Ağustos 2010 - 07:27:42
Windows ve Mac'te hoşuma giden şey belirli bir masaüstü yapısı olması ve bazı şeylerin sisteme entegre olması. Linux'ta ise ortada sadece bir çekirdek var, diğerleri entegre değil sonradan yamanmış (masaüstü yöneticisi, paket yöneticisi ve başka yazılımlar) bu da kararsızlığa sebep oluyor, kullanımı zorlaştırıyor, Linux yamalı bohça gibi duruyor. Çünkü Linux'un, Windows ve Mac gibi bir grafik arayüzü yok, o sadece kernelden ibaret. Yani 20 yıl öncesinde kalmış bu konuda. Grafik arayüz (Kde, Gnome, Xfce, Lxde, e17, Openbox, Fluxbox) sonradan üstüne yapıştırılıyor.

MacOSX elma, Linux armut @XRumer. Bence analiz ederken biraz daha dikkatli olmak lazım. Yazdıklarının çoğuna katılırım, ta ki buraya kadar. Zira sen bir çekirdekle bir işletim sisteminin tamamını kıyaslamaya çalışıyorsun. Linux yamalı bohça değildir, kendisi çekirdektir. Sanırım eleştirilerini bir dağıtım üzerine yönlendirmen gerekiyor aksi takdirde dediğim gibi elmalar, armutlar karışır. Linux 20 yıl öncesinde kalsaydı günümüzde her yere girebilme olanağı olmazdı. MacOSX'in güzel yanları olduğu doğrudur, çevremde kullananlar da var. Bazı konularda takdir görmesi gayet doğal, fakat Linux dağıtımlarındaki, uygulamalarındaki ve masaüstlerindeki bu hareketi "kararsızlık" olarak damgalamak bence en iyi ifadesiyle "acımasızlık" oluyor. Zira bu zenginlik şu an ne Windows'ta, ne de MacOSX'te var. Kurun bu sistemleri bakalım üzerinde ne kadar rahat, ne kadar esnek hareket edebileceksiniz.

Alıntı Yap
Ayrıca ortada yüzlerce dağıtımın bulunması da Linux'un yaygınlaşmasının önünde bir engel. Zaten aşağı yukarı aynı yazılımları aynı masaüstlerini(Kde, Gnome veya diğeri) ve aynı paket yöneticilerini (deb, rpm veya diğerleri) kullanıyorlar. Buna rağmen bu kadar çok dağıtımın olması herkesin kendine çalıştığını gösteriyor. Açık kaynak yazılım elbirliğiyle geliştirilmiyor, herkes o yazılımdan kafasına göre yazılım icat ediyor. herkes kendi derebeyliğini kurmanın peşinde.

Kısacası şu ülke devlet dairelerinde Linux kullanmaya başladı, şu şirket Linux'a destek veriyor, şu kişi Linux'u sevdiğini söyledi gibi tozpembe tablo çizmeyi bırakalım da işin muhasebesini yapalım.

İlk paragrafından sonra açıkçası özgür yazılım ve açık kaynak kod meselesi konusunda oldukça eksik çıkarımların olduğunu düşünüyorum. Bu işin oluru var mıdır sence? Bunu en az on defa beyan ettim, meselenin özü insanların özgür olmasıdır. Bu çoklu dağıtımların, projelerin ortaya çıkmasının, devam etmesinin, yeri gelince sona ermesinin de ana nedeni budur: Özgürlük. Derebeylik demişsin ya, defalarca söylediğim şeyi tekrarlayayım ben burada, sen de bir cevap ver bana. Diyelim ki derebeylik olarak ifade ettiğin (ya da kendilerine çalışma!) olay sona erdi, şu an yeryüzünde olan bütün dağıtımlar bir araya geldi. Sayısına da 1000 diyelim. Tek bir paketleme sistemi olacak dendi ve tüm sistemler birleşti. Yeryüzünde bir kişinin daha çıkıp 1000+1. dağıtımı ve X+1. paketleme sistemini çıkartmayacağını söyleyebilir misin? Bunun garantisini kim verecek? Asıl senin söylediğin şekilde olduğunda bu olay derebeylikten çıkıp monarşiye doğru gider bence. Onu da aramızdan kimse istemiyordur zannedersem.

Evet, anket eğreti duruyordur zira istatistikler ortada. Fakat en azından yanlış bilinenleri düzeltme ortamı sağlıyor bizlere.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

micro

benim işletim sistemi açısından kafamı kurcalayan bi duru var dünyadaki süper bilgisayarların ezici bir çoğunluğunda linux kullanıyorlarmış yani ben meseleye işletim sistemi olarak baktığımda bu istatistik bana yetiyor diğer tartışmalar bilgisayarı ne için kullandığımızla ilgili bir konu bence.Geçen bir yerde mesela Cern'in linux kullanmasının sebebi maliyetlerdir diye bi yorum okumuştum bu benim için geçerli olabilir ama cern için söyleyince biraz tuhaf geldi bana

microanaliz

Bazıları kullanım oranlarını neye göre belirliyor elimizde gerçekten bir ölçüm cihazı varmı.Sorarım ve en önemli windows masaüstünde çok kullanılıyor beğenip beğenmemem bir şey değiştirirmi sadece tam indir verilerine bak bakalım http://www.tamindir.com/kategori.asp?cat=146&n=dagitimcilar bu sayılar neyi ifade ediyor.Mac yapısı gereği ve kullandığı cihazlardan ötürü fazla kullanılıyordur cep telefonu tablet masaüstü gibi ama normal bilgisayarlarda linux çekirdeğini kullanan bilgisayarlar mac 1000 katlar bu da unutulmasın.
MicroAnaliz