Mac mi, Linux mu daha fazla kullanılıyor?

Başlatan erginemr, 11 Aralık 2009 - 00:16:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mac mi, Linux mu daha fazla kullanılıyor?

Mac
63 (30.1%)
Linux
99 (47.4%)
Hemen hemen aynı
12 (5.7%)
Fikrim yok
35 (16.7%)

Toplam Oy Verenler: 204

xwes

Alıntı yapılan: the_grudge - 18 Aralık 2009 - 16:17:44
Desktop sistemlerde FreeDos olarak değilde Pardus2009 ile satan markalar var ShoppingTv  bir iki marka sattı hatta ACER marka Notebook bile vardı...
Arkadaşin aldigi acer'da linux yukluymuş ama aldigi yer telim ederken direkt korsan windows kurup vermiş.

GAREZ

o yeri BSA'YA  ihbar etsin ne demek kullanacağı işletim sistemine karışmak görsünler...

helluri

Alıntı YapBen satılan Linux yüklü Leptop gördüm herkes şu anda istese görebilir. Girin Dell sayfasına ve winzort yerine Ubuntulu aratın bakın nasıl buluyorsunuz.
Dell türkiyede mİ?
http://www1.euro.dell.com/content/products/category.aspx/notebooks?c=tr&l=tr&s=dhs&cs=trdhs1&~ck=mn

Ben bulamadım direk link verebilir misin?

Şimdi bi de şöyle bir şey var. İnternetten okuyorsun böyle, linux netbookları sarmış sarmalamış, pardus acer le iş ortaklığı kurmuş, bilmem hangi firma linux yüklü modelini türkiyede satmaya karar vermiş şeklinde. Sonra gidiyosun teknosaya, bimexe.. Sonuç hüsran.  :D

GAREZ

Ozmo

Alıntı yapılan: helluri - 18 Aralık 2009 - 19:02:58
Alıntı YapBen satılan Linux yüklü Leptop gördüm herkes şu anda istese görebilir. Girin Dell sayfasına ve winzort yerine Ubuntulu aratın bakın nasıl buluyorsunuz.
Dell türkiyede mİ?
http://www1.euro.dell.com/content/products/category.aspx/notebooks?c=tr&l=tr&s=dhs&cs=trdhs1&~ck=mn

Ben bulamadım direk link verebilir misin?

Şimdi bi de şöyle bir şey var. İnternetten okuyorsun böyle, linux netbookları sarmış sarmalamış, pardus acer le iş ortaklığı kurmuş, bilmem hangi firma linux yüklü modelini türkiyede satmaya karar vermiş şeklinde. Sonra gidiyosun teknosaya, bimexe.. Sonuç hüsran.  :D

http://www.emperorlinux.com/ bu site linux yüklü pc satmakta istersen alabilirsin :):)
http://www.linux-laptop.net/ bu site ise linux yüklenmiş pc incelemekte :):)
http://www.linuxemporium.co.uk/products/laptops/#pidR26982

helluri

Verdiğiniz ingilizce - almanca linker için teşekkürler arkadaşlar.  :D

cmkmudafi

Vatan Bimeks Türkiyenin her yerinde yok Mesala Afyon'da Mac satan yer yok.  Mac Türkiye'de pek fazla kullanılmıyor. Mac %5'lik grafiker ve tasarımcılara hitap ediyor, Hukukcu olarak bana hitap etmiyor.  Linux seve seve kullanıyorum. Windows'u zorunlu olduğum için kulanıyorum. Sorun bence şurada Windows ve Apple çok güçlü ve arkalarında Amerika var reklamları bol. Linux ne kadar özgür olursa olsun arkasında duran büyük bir firma yok. Google ve IBM gibi firmaların pazara girmesi çok değiştirecek.
Apple en pahalıyım en en iyiyim diyerek reklam yapılıyor. Ayrıca %5'lik pazar payına rağmen Microsoft kadar kar yaptığı söyleniyor.

helluri

Alıntı YapMac %5'lik grafiker ve tasarımcılara hitap ediyor, Hukukcu olarak bana hitap etmiyor.  Linux seve seve kullanıyorum. Windows'u zorunlu olduğum için kulanıyorum.
Bunu fiyatından dolayı mı söylüyorsunuz yoksa mac de yapamayıp linuxda-windowsda rahatlıkla yapabildiğiniz birşeyler mi var?? Ya da kullanırken zorlandığınız için mi hitap etmiyor?

GAREZ

maydin95

arkadaşlar linux bilgisayasrlar dedikte böyle bir yer açsak forumda nasıl olur mesela winzorta boşu boşuna 200 $ para vermektense freedoslu linuxlu bilgisayar alırım google dan arama yapınca linuxlu laptoplar diye çok az site çıkıyor şimdiye kadar 2 site buldum toplam laptopta 16 mı neydi ayrıca dediğiniz gibi dell in bilgisayarları vardı sitenin birinde freedoslu
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

kahraman masa esat

sebian

Linux'un diğer işletim sistemlerine göre daha az kullanılması benim için bir sorun teşkil etmiyor. Hatta kendimi ayricalıklı hissetmemi sağlıyor.  :D

ırmak

Soru şu olmalı belki, herkese bedava bir Mac verilse daha kaçımız Linux kullanırız :)

özgürubuntu

Alıntı yapılan: ırmak - 16 Şubat 2010 - 13:05:40
Soru şu olmalı belki, herkese bedava bir Mac verilse daha kaçımız Linux kullanırız :)

Hahaha tuzak sorular bunlar :D Bana Mac verseler çok fazla düşünmem sanırım :)

xwes

Açikçasi gözümde mac'ın windowstan zerre farkı yok. Dolayısıyla mac bedava da olsa da linux kullanırım. Linux kullanmamın sebebi paramın olmaması değil, özgür hissetmek istemem.

Felâsife

Alıntı yapılan: xwes - 16 Şubat 2010 - 15:01:19
Açikçasi gözümde mac'ın windowstan zerre farkı yok. Dolayısıyla mac bedava da olsa da linux kullanırım. Linux kullanmamın sebebi paramın olmaması değil, özgür hissetmek istemem.
Değil mi ama paranla alacaksın sonrada ona mahkum olacaksın, özgürlüğün kitabın da yazmaz böyle bir kelime.
Özgür insan kullandığı işletim sisteminen belli olur. :D

Alıntı Yap
Esareti parayla aldıktan sonra, hayatın anlamı nerede?
Hani paranın gücü vardı? esaretini mi aldın söylesene?
Yoksa hayatın anlamı, gücün anlamsızlığında mı gizli?
Sen köle mi doğdun? aslını ulaşmakta ki bu telaş niye?
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

özgürubuntu

Benim param yok ve Mac'in görselliğine bayılıyorum.. Keşke Linux'da Mac gibi görsel olsa

heartsmagic

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 16 Şubat 2010 - 15:16:52
Benim param yok ve Mac'in görselliğine bayılıyorum.. Keşke Linux'da Mac gibi görsel olsa

Yapma @özgürubuntu :) Forumda MacOSX'i kıskandıracak onlarca masaüstü mevcut bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

Mac'te olup linuxta olmayan nedir acaba? Geçen bir arkadaşımla onun bir arladaşının evine gittik. Elemanın karşesi bilmem ne tasarım mühendisliği okuyormuş, bilgisayarlarında mac kuruluydu. Güya bana görsel şov yapmak istedi ama linuxta olmayan hiçbir şey göstermedi. Ben de bunlar fazlasıyla var linuxta deyince halla halla dedi. Ben şahsen görsel olarak linux'u windows'la da mac'le de karşılaştırmayı bile gereksiz buluyorum.

adolffwangel

Ben  fikrim yok dedim çünkü bir bilgim yok. Ama şöyle düşünüyorum yine de; Windows>Mac>Linux.
Çünkü Mac diğer arkadaşlarımın da dediği gibi, tasarım aracı gibi olduğu için (video, resim gibi) Profosyoneller tarafından daha yaygın. Yani adam grafiker ve Mac onun için uygun. Linux için de güzel programlar var elbet. Ya da o programları yine de wine gibi bir programla açabilirsin linux içinde. Ama adam onu düşünmez ki. Linuxu araştırmakla uğraşmaz ya da alternatif aramaz. Zaten hazır var. Zaten o programları kullanmak, işin yaratıcı tarafını halletmek için yetenek ve bilgiye sahip. Zaten bunlar işini yapabilmesi için yetiyor. Neden daha fazlası için uğraşmaktansa bir an önce işe koyulmasın. Evet linux devamlı gelişen harika bir sistem. Ama elle tutulur grafik işleme programlarında biri gimp, bir diğeri de vektörel çalışan inkscape (doğru yazdım umarım ) diye düşünüyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Şubat 2010 - 00:50:46

Bu arada şunu da biliyorum ki, nasıl linux dediğimde insanlar yüzüme bakıyorsa; aynı şey mac dediğimde de oluyor.
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

microshade

en aceminiz olarak şöyle düşünüyorum amerikan filmlerinde herkes mac kullanır ama tek yaptıkları google da araştırma yapmaktır.windows mecburiyet özellikle ilgi duyulup araştırılmadığı sürece dünyada başka işletim sistemleri olduğu fikri bile acayip geliyo insana ;) ancak cevaplarda mac'i bedava verseler geçilir gibi yorumlar olmuş ben mac hiç görmedim ama aldığım laptop ta parasını vermiş olduğum windowsu bırakıp ubuntu yükledim ve bir haftadır boğuşuyorum. ;) benim açımdan konu para konusu değil.bilgisayarla ne için uğraştığımız konusu örneğin ben mali müşavirim ve bilgisayar muhasebe programı için lazım bana sadece ama yapı itibariyle muhasebe programı ilk kurulduğunda ulen bu verileri nerde saklıyo bu prgoram diye kovalamaya girişmişimdir ;))
...SUDO... Süper Ubuntu Dergi Organizasyonu

marjinal1st

Kesinlikle Mac. Bana göre bunun 2 sebebi var. Birincisi Apple'ın teknoloji şirketi olmasının yanında artık resmen bir moda olması. İkincisinin ise gerçekten kaliteli bir işletim sistemi olması.

Ha ben niye GNU/Linux kullanıyorum? Kendimi özgür hissetmek için. Çünkü Apple'ın müşterisi olursanız sadece Apple'ın koyduğu kurallara göre oyunu oynarsınız. Mac OSX mi kullanacaksın? Mutlaka Apple üretimi bir Mac alacaksın. iPhone OS mu kullanacaksın? Mutlaka bir iPhone alacaksın. MS'e tekelci deriz ya, Apple ise resmen tekelciliğin daniskası. GNU/Linux'un yanında herhangi bir özgür olmayan işletim sistemi kullanmak "zorunda olsaydım" hiç çekinmeden Windows derdim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Mayıs 2010 - 16:02:54

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Şubat 2010 - 16:18:50

Yapma @özgürubuntu :) Forumda MacOSX'i kıskandıracak onlarca masaüstü mevcut bence.

Sadece masaüstünden ibaret olsa bile ezer geçer. CF efektleri de cabası. Özgür yazılım en sevdiğim yanlarından biri de budur, kişiselleştirme en üst seviyededir.
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

teksalih

mac bence sadece iş alanında var sürekli amerikan filimlerinde sadece mac var gibi hep reklam yapılıyor ama ordan bütün gelenlerde windows 7 var:D mac sadece iş bence

andirinli

Alıntı yapılan: ceddiguzel - 18 Aralık 2009 - 12:48:19
Boşverin kim ne kullanırsa kullansın
Ben linux kullanıyorum mutluyum
Benim veled de zoraki kullanıyor mutsuz
Çünkü online oyun oynayamıyor
En azından metin2 türü oyunları
Çokda umurumdaydı açıkcası
:):):):)
benim yeğenim de zoraki kullanıyordu ilk başta. ama artık alıştı.
hatta okul arkadaşlarına hava bile atıyor artık. :)
compiz efektlerini felan da ayarlamayı öğrettim.
oyun konusuna da gelince şu aralar alien arena , AstroMenace , hedgewar ve teeworlds oyunlarını çok oynuyor.

anket sorusuna gelince maalesef mac linuxden daha fazla kullanılıyor. nedeni ise gayet açık; ülkemizde programcılık değil grafikerlik daha kıymetli ve maalesef linuxdeki grafik programlarının gücünden kimsenin haberi yok
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

sudusleri

Aslında insanların istedikleri basit... Tüm işlerimi en üst seviyede yapayım... Ama ikide bir win de olduğu gibi virüs çökme vs.. gibi sorunlarla ugraşmayayım.. Mac işte bunu karşılıyor.. Diyeceksiniz ki Linux ta bunu karşılıyor... Evet bahsettiğim sorunlar linuxta da yok. Lakin büyük yazılım firmaları Linux'u desteklemediği sürece kullanım alanı ve oranı maalesef istenen düzeye gelmeyecektir. Yada GNU yazılımlarının arzulanan seviyeye gelmelerini bekleyeceğiz. Bu gün şu tartışılmaz bir gerçektir ki sadece Linux kullanarak ulusal bir gazete, dergi vb.. bir ürün çıkaramazsınız. Hiçbir GNU yazılımı henüz o seviyede değil.

Geçenlerde bir ullusal gazetenin ofisini gördüm.. Yüzden fazla 21" mac ile doluydu koskoca salon..  Mevzu şirket karlılığı ise ve Linux bu ihtiyacı karşılıyor olsaydı emin olun ki orada Linux kullanılırdı.. Bence günümüzde Linux son kullanıcı için ideal.. İş dünyası için ise henüz erken.. Çok profesyonel yazılımlar üretebilecek yazılım geliştirme süreçleri geliştirilmeli bu doğrultuda vakıflar yada firmalar kurulmalı..

Linux'un oyun piyasası için atakta olmasına da bir anlam veremiyorum... Bence öncelikli hedef iş dünyası (Grafik, Yayıncılık, Yazılım) olmalı.. Linux sunucu alanındaki görevini mükemmel yapıyor.. Diğer alanlarda da bu tür ilerlemeler kaydetmeli.. Ancak Linux dünyasına bu tür bir rolü biçecek bir mekanizma var mı? ondan da emin değilim. Organize olma, kanalize olma sorunu var gibi.. Çok zalimce olmaz umarım... çok başlılık gibi bir tabir geliveriyor dilimin ucuna istemeden..
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...