[Nasıl] Apache,MySQL,PHP5,PhpMyAdmin kurulumu - LAMPP

Başlatan heartsmagic, 08 Aralık 2009 - 05:19:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Eğer Ubuntu sürümünüz 14.04 ve üzeri ise: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=46095.0
Her ne kadar bariz değişiklikler olmasa da güncel anlatımı kullanmanız daha güzel olabilir.

######################################################################################

* Bu yazı her ne kadar Karmic için hedeflenmişse de yazılanların hemen hepsi güncele yakın tüm  Ubuntu sürümleri için de geçerlidir.
* Bu yazı kaleme alınırken aşağıdaki işlemlerin haricinde hiçbir şey yapılmamış olup adı geçen uygulamaların hepsi sorunsuzca kurulmuş ve çalışmıştır.
* Yazının kaynağı şurasıdır:
http://www.howtoforge.com/installing-apache2-with-php5-and-mysql-support-on-ubuntu-9.10-lamp

######################################################################################

İpucu: Aşağıdaki paketlerin kurulumunda her seferinde sudo ile uğraşmamak için aşağıdaki komutla root yetkilerini aldıktan sonra işlemlere devam edin.
sudo -i

1. MySQL kurulumu

Aşağıdaki komutla kurulum yapılabilir.

apt-get install mysql-server mysql-client

Kurulum yapılandırması esnasında sizden mysql için root parolası istenecektir. Bu sistemdeki root hesabı ve bu hesaba bağlı parola değildir. Mysql için belirlenecek yeni bir root parolasıdır ve sadece mysql servisini bağlar.

New password for the MySQL "root" user:      parolanız
Repeat password for the MySQL "root" user:     tekrar parolanız

İki defa parolanızı girdikten sonra eğer her şey sorunsuz gitmişse kurulum ve yapılandırma tamamlanacak, mysqld servisi başlatılacaktır.

Kontrol Aşaması

ps aux | grep mysqld

komutunu kullanabilirsiniz. Çıkan sonuçlar içinde şuna benzer bir satır görmelisiniz:

Alıntı Yapmysql    12509  0.0  1.2 226764 25152 ?        Sl   04:11   0:00 /usr/sbin/mysqld --basedir=/usr --datadir=/var/lib/mysql --user=mysql --pid-file=/var/run/mysqld/mysqld.pid --socket=/var/run/mysqld/mysqld.sock --port=3306

Eğer bu satırı göremiyorsanız ya kurulumda ya da servisin başlatılmasında sorun yaşamışsınız demektir.

/etc/init.d/mysql start

komutuyla başlatmayı deneyip hatayı yakalamaya çalışabilirsiniz.

2. Apache2 kurulumu

Aşağıdaki komutla kurulumu yapabilirsiniz.

apt-get install apache2

Kurulum tamamlandıktan sonra Firefox'u açıp adres satırına http://localhost yazdıktan sonra görmeniz gereken şey aşağıdaki ekran görüntüsüdür:

Eğer bu sonucu alamıyorsanız kurulumda sıkıntı olmuş demektir. Eğer bu sonucu alıyorsanız Apache başarıyla kurulmuş ve çalışıyor anlamına gelir.

Kontrol Aşaması

ps aux | grep apache

komutunu kullanabilirsiniz. Aşağıdakine benzer bir satır görmelisiniz:

Alıntı Yapwww-data 13072  0.0  0.0  69004  1828 ?        S    04:15   0:00 /usr/sbin/apache2 -k start

Eğer bu satırı görmüyorsanız Apache çalışmıyor demektir.

/etc/init.d/apache2 start

komutuyla çalıştırmayı deneyip hatayı yakalamaya çalışabilirsiniz.

Apache'nin ön tanımlı dosya dizini /var/www yolundadır (14.04 ve sonrası için bu dizin /var/www/html dizinidir). Yapılandırma ayarları ise /etc/apache2/apache2.conf dosyasında saklanır. Diğer bazı yapılandırma dosyaları ise /etc/apache2 dizini altındaki diğer dizinlerde bulunur. Örneğin Apache modülleri /etc/apache2/mods-enabled dizininde, sanal host dosyaları
/etc/apache2/sites-enabled dizininde, diğer bazı dosyalar ise /etc/apache2/conf.d dizininde yer alır.

3. PHP5 kurulumu

Aşağıdaki komutla PHP5 ve Apache PHP5 modüllerini kurabilirsiniz.

apt-get install php5 libapache2-mod-php5

Kurulum bittikten sonra Apache'yi yeniden başlatmalıyız

/etc/init.d/apache2 restart

Kontrol Aşaması

phpinfo ile kurulumu ve PHP bilgilerini kontrol edebiliriz

gedit /var/www/info.php

14.04 ve sonrası için:

gedit /var/www/html/info.php

komutuyla ilgili dizinde boş bir php dosyası açıp içine aşağıda gördüğünüz kod parçasını ekleyin.

Alıntı Yap<?php
phpinfo();
?>

Dosyayı kaydedip kapatın. Şimdi Firefox adres satırına http:/localhost/info yazdığınızda sizi aşağıdakine benzer bir sayfa karşılamalı. Eğer bu sayfayı göremiyorsanız ya Apache çalışmıyordur ya da PHP kurulumunda sorun olmuştur. Eğer her şey yolunda gitmişse bu sayfayı görmelisiniz. Fakat bu sayfadaki bilgiler arasında MySQL gözünüze çarpmayacaktır zira PHP'ye henüz MySQL desteği kazandırılmamış durumdadır.

4. PHP5 için MySQL desteği

Aşağıdaki komutla hem PHP5'e MySQL desteği kazandırmış olur, hem de işe yarayabilecek birçok modülü de kurmuş olursunuz.

Alıntı Yapapt-get install php5-mysql php5-curl php5-gd php5-idn php-pear php5-imagick php5-imap php5-mcrypt php5-memcache php5-mhash php5-ming php5-ps php5-pspell php5-recode php5-snmp php5-sqlite php5-tidy php5-xmlrpc php5-xsl php5-json

Kurulum tamamlandıktan sonra Apache'yi tekrar başlatın:

/etc/init.d/apache2 restart

Ardından yeniden Firefox ile http://localhost/info sayfasına gidin veya eski açık olanı tazeleyin.

Eğer her şey yolunda gitmişse ilk bölümde mysql'e dair .ini dosya listesini hem de sayfanın altlarındaki m bölümünde MySQL'e ait bilgileri görebilirsiniz.

5. PhpMyAdmin kurulumu

Kurulum esnasında size aşağıdaki şekilde bir soru sorulacaktır. Hayır diyerek yolunuza devam edin.

Configure database for phpmyadmin with dbconfig-common?

Not: Hayır diyerek devam ediyoruz.

Eğer yanlışlıkla evet derseniz, düzeltmek için şunu yapın.

sudo gedit /etc/apache2/apache2.conf
ile ilgili dosyayı açın ve şu satırı ekleyin:
Alıntı Yap
Include /etc/phpmyadmin/apache.conf
Ardından Apache'yi tekrar başlatın:

sudo /etc/init.d/apache2 restart

Daha sonra http://localhost/phpmyadmin yolundan tekrar ulaşabilirsiniz programa.

Aşağıdaki komutla kurulumu yapabilirsiniz.

apt-get install phpmyadmin

komutuyla PhpMyAdmin'i kurabilirsiniz. Kurulum sırasında size kullanılacak web sunucusunu soracaktır. apache2 üzerine ok tuşu ile gelip, boşluk tuşu ile işaretleyin. Tab tuşu ile Tamam'a giderek devam edin.

Kurulum tamamlandıktan sonra Firefox ile http://localhost/phpmyadmin/ yoluna gittiğinizde sizi aşağıdaki sayfa karşılamalıdır.

Kullanıcı adı olarak root yazıp, parola olarak da MySQL kurulumunda belirlediğiniz root parolasını verirseniz PhpMyAdmin sularına giriş yapabilirsiniz.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

garafatma

@heartsmagic, süpersin ellerine sağlık.

Ekleme: Sabitlemek lazım tabi ki :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

kuleyni

@heartsmagic böyle bir belge çok iyi oldu eline sağlık söyleyecek kelime bulamıyorum :)

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Tüm teşekkürlere şimdiden peşin peşin ben de teşekkür ediyorum :)
Ancak yazı haliyle bana ait değil, sadece bazı eklemeler yaptım. Biraz da foruma uyarladım hepsi bu :)

Forever_UA

Slm arkadaslar..Ben hepsını kurdm bu paketlerın fakat phpmyadmin de gelen o configure ile baslayan soruya evet dedım sanırım. Ama parola fln koymadım bos gectım.. suan phpmyadmine giremiyorum . root olarak gırmek ıstıyorum sıfre dıor sıfre de gırmedım ama ? nasıl duzenleyebilirim bunu ?

canosayan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Aralık 2009 - 19:38:32
Tüm teşekkürlere şimdiden peşin peşin ben de teşekkür ediyorum :)
Ancak yazı haliyle bana ait değil, sadece bazı eklemeler yaptım. Biraz da foruma uyarladım hepsi bu :)

bence birde wikiye uyarlanmalı gerçi büyük değişikliklker yok.
Chmod bizim işimiz.

badboycihan

CentOS

sema

Ya valla bence de çok güzel anlatmışsınız, elinize sağlık da http://localhost/info dediğimde dediğiniz sayfa açılıyor, ama http://localhost/ dediğimde,
Warning: require_once(/var/www//wp-includes/classes.php) [function.require-once]: failed to open stream: Permission denied in /var/www/wp-load.php on line 46, bu hatayla karşılaşıyorum ve sabahtan beri de uğraşıyorum.
Ben nerde hata yapıyorum acaba?!
susema

raspacı

Sanırım bu bir wordpres kurulum sorunu. Php, apache veya mysql işleyişinde sorun yoksa ve gerçekten wordpres sorunuysa ayrı bir başlık açsan yardım alma şansın artar.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

heartsmagic

Alıntı yapılan: levi - 23 Aralık 2009 - 16:49:36
Sanırım bu bir wordpres kurulum sorunu. Php, apache veya mysql işleyişinde sorun yoksa wordpres ile ilgili bir başlık açsan daha iyi olur.

Katılıyorum :)

sema

Sanırım bu bir wordpres kurulum sorunu. Php, apache veya mysql işleyişinde sorun yoksa ve gerçekten wordpres sorunuysa ayrı bir başlık açsan yardım alma şansın artar.

@levi aslında wordpress için kurmamıştım ama bundan önce wordpress için uğraştığımda da yine hatalarla karşılaşmıştım. Ama onda it works!, çalışmıştı en azından. Şimdi nerde hata yapıyorum anlamıyorum, çok sıkıldım, elli siteden bakıyorum her biri bi şey söylüyor, hepsinin dediğini yapıyorum hiçbiri çözüm olmuyor.
susema

heartsmagic

Sen ayrı bir başlığa aç, oradan bir irdelemeye çalışalım :) Şimdi olmazsa akşam bakarım ben. Hem benden önce eminim birileri el atacaktır o başlığa :)

raspacı

Alıntı yapılan: semagkyz - 23 Aralık 2009 - 16:55:13

@levi aslında wordpress için kurmamıştım ama bundan önce wordpress için uğraştığımda da yine hatalarla karşılaşmıştım. Ama onda it works!, çalışmıştı en azından. Şimdi nerde hata yapıyorum anlamıyorum, çok sıkıldım, elli siteden bakıyorum her biri bi şey söylüyor, hepsinin dediğini yapıyorum hiçbiri çözüm olmuyor.
wp'yi direk www içine kurmuşsun. www içine ayrı bir dizin açıp oraya kur. www içinde index.html dosyası vardır. O kalsın diğerlerini sil. Yine yazar it works!. Dediğimiz gibi ayrı bir başlık aç. Wordpress kurulumu adında. Wp ile ilgilenenler daha kolay bulur.

sema

Alıntı yapılan: levi - 23 Aralık 2009 - 17:00:04
ww içine kurmuşsun. www içine ayrı bir dizin açıp oraya kur. www içinde index.html dosyası vardır. O kalsın diğerlerini sil. Yine yazar it works!. Dediğimiz gibi ayrı bir başlık aç. Wordpress kurulumu adında. Wp ile ilgilenenler daha kolay bulur.

Hımm.. Açtım ama Wordpress demedim. Dediğim gibi Wordpress için açmaya çalışmıştm ama olmamıştı sonra baştan hepsini kaldırmıştm, wordpress dosyası da silinmiyordu elle ben de root ile zorla sildim :D Sen başlığa bakar mısın anlaşılır olmuş mu ya da nasıl değiştireyim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Aralık 2009 - 17:40:41

@levi, www dosyasının içinde bi sürü şey var ama index.html yok, index.php var. Emin misin hepsini silmem mi gerekiyor?
susema

raspacı

aslında info.php çalışıyorsa sunucu kurulmuş demektir. Sanırım wp'yi doğrudan www içine koyduğun için index.php çalışıyor buda wp'ye ait. Diğer başlıktan devam edelim.

raspacı

Bu güzel belge için eline sağlık. Bu arada 2. adımda aptitute install apache yerine aptitute install apache2 olacak galiba. Bende ilk komut çalışmadı. Phpmyadmin kurulumunda ise hata verdi. Benden kaynaklı da olabilir. İlkin yazının devamını okumadım ve hayır diyeceğim yerde evet dedim sonra aptitute  purge phpmyadmin ile sildim ve yeniden kurdum. Bu sefer hayır dedim ama localhost/phpmyadmin çalışmadı.

heartsmagic

Eyvah, eyvah :) Teşekkürler @levi, yazarken 2'yi unutuvermişim, düzelttim.
Şu phpmyadmin kurulumunda evet denilirse geriye dönüş nasıl olacak diye bir bakınmak lazım. Ona göre güncellerim başlığı.

raspacı

Phpmyadmin için geriye dönüşü şöyle hallettim. /etc/apache2/apache2.conf dosyasına şu satırı ekledim.
Include /etc/phpmyadmin/apache.conf  Sonra ;
sudo /etc/init.d/apache2 restart ile yeniden başlattım apache'yi ve http://localhost/phpmyadmin üzerinden programa erişebildim. Benim düştüğüm hataya düşebilecek aceleciler için phpmyadmin kurulurken gelen onay sorusuna hayır denmesi gerektiğini komuttan önce belirtebilirsin. :)

heartsmagic

Onu zaten belirtmiştim yazıda :)

Alıntı YapKurulumun devamında size aşağıdaki şekilde bir soru sorulacaktır. Hayır diyerek yolunuza devam edin.

Hayır diyerek devam ediyoruz.

Sen bu kısma mı evet dedin?

raspacı

Evet bu kısma evet dedim. Ama komutu verdikten sonra demişsin onu. :) Ben hemen atladım tabi komutu görünce. Çıkan yazıda da veritabanını benim için düzenleyecekmiş saolsun :) diyerek evet diyor insan bir an işte. :)

heartsmagic

sema

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Aralık 2009 - 23:15:21
Onu zaten belirtmiştim yazıda :)

Alıntı YapKurulumun devamında size aşağıdaki şekilde bir soru sorulacaktır. Hayır diyerek yolunuza devam edin.

Hayır diyerek devam ediyoruz.

Sen bu kısma mı evet dedin?

Bu kısma ben de evet demiştim :)
susema

heartsmagic

Düzelttim, düzelttim :)
Başına koydum açıklamayı, doğrusu bu söylediğiniz gibi. Yoksa çok fazla "Evet dedim" cümlesi okuyacak gibiydik :)