[Çözüldü] Ubuntu 9.10 Karmic Koala - DNS ve İnternet girme sorunu

Başlatan Tui, 07 Aralık 2009 - 16:50:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tui

Ubuntu 9.10 Karmic Koala -  DNS ve İnternet girme sorunu var örnek veriyorum

www.google.com yazınca girmiyor

ama mozillanın adres bölümüne 66.102.7.103 yazınca google geliyor.

bu konuda bana yardımcı olurmusunuz lütfen tşk ederim..

linux konusunda uzman deyilim anlatan arkadaşa duyrulur.

tşk ederim şimdiden ???

utdmr

[code][code]cat /etc/resolv.conf

ping google.com

çıktısını alabilir miyiz? Bir de çabuk sonuç gelebilir diye, /etc/resolv.conf 'un başına
nameserver 208.67.222.222
nameserver 208.67.220.220

satırlarını ekleyip deneyebilirsiniz.

("Acemiler için İlk Durak" bölümünde terminalden nasıl komut çıktılarını alabileceğiniz yazıyor.)[/code][/code]
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

kuleyni

Google dnslerini de kullanabilirsiniz.

DNS1: 8.8.8.8
DNS2: 8.8.4.4

heartsmagic

Forumda DNS değiştirme diye ararsan çok yararlı başlıklar bulursun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Tui

mchayat

merhaba arkadaslar. ben sistemime ilk defa ubuntu kuruyorum. daha önce pardus kurmustum ama bu tür hatalarla karsılasmadım. ayarların hepsi otomatik olarak yapılmıstı. baslıktanda anlasılacagı gibi 9.10 u kurdum. İnternet çalısmıyor. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,14442.0.html  bu adresteki arkadasla aynı sorun var. ip adresi yazınca giriyor yani ama arama yapamıyorum. oraya cevap olarak yazacaktım ama konu kilitlenmis cevap yazamadım. adresteki belirtilenleri yaptım ama yinede düzelmedi. ayrıca DNS değistirirken error die bi hata vermeye basladı. bi kaç defa değiştirdim dns yi. değiştirirken sorun cıkmadı. daha sonra böyle hata vermeye basladı. ayrıca hangi dns yi girdiysem yinede baglantı düzelmedi. yardımlarınızı bekliyorum.

ironic

Merhaba,

@mchayat, konuları birleştirdim. Kilitli konuları açtırmak için buraya istekte bulunabilirsiniz.

cat /etc/resolv.conf

çıktısı nedir?

mchayat

# Generated by NetworkManager
nameserver 193.140.100.210
nameserver 193.140.100.220

şuanda bu şekilde görünüyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Şubat 2010 - 16:49:35

bizim soruna bi el atacak olan yok mu yav.  :(

chaos

merhaba arkadaslar. bende 9.10 da internet sorunu yaşıyorum. cok ugrastım ama bi türlü yapamadım.
benim cat etc/resolv.conf da aşagıdaki gibi cıktı veriyor

nameserver 192.168.1.1

yardım ederseniz cok makbule gecer. linuxte acemiyim. anlayacagım bir şekilde anlatırsanız sevinirim. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Ozmo

sudo gedit /etc/resolv.conf

bu şekilde değiştir...

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/board,142.0.html
burayı incele senin için bir kaynak...

chaos

verdiğin linki incelemiştim o dns yide yazmıstım ama yinede sonuc alamamıstım. ip adresi yazınca giriyor siteye ama www.... diye yazınca girmiyor. söylediğini tekrar bi deneyeyim sonucu bildiririm.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Şubat 2010 - 00:19:53

dediğin şekilde yaptım saveledim cıktım. cat /etc/resolv.conf dan baktıgımda ordaki yazı değişmedi. internette gelmedi. sudo nano /etc/resolv.conf komutuyla degiştirdim. cat.. tan baktıgımda degişti. ama baglantı yine gelmedi. sorun baska bir yerde olabilir mi acaba??

mchayat

linux türkiyede zor gelişir. millet bilgisini paylaşmak istemiyor. aynı şeyleri pardusun forum sitelerindede yaşadım. en sonundada pardusu sildim. öyle görünüyor ki ubuntudanda hayır gelmeyecek. ubuntununda sonu aynı. neyse hepinize kolay gelsin...

heartsmagic

Alıntı yapılan: mchayat - 11 Şubat 2010 - 15:44:50
linux türkiyede zor gelişir. millet bilgisini paylaşmak istemiyor. aynı şeyleri pardusun forum sitelerindede yaşadım. en sonundada pardusu sildim. öyle görünüyor ki ubuntudanda hayır gelmeyecek. ubuntununda sonu aynı. neyse hepinize kolay gelsin...

Forumda en az beş altı tane DNS başlığı varken Linux'un gelişmesi gerekmiyor. Önce bizim gelişmemiz gerekmekte. Araştırıp aramayı öğrenmemiz, armut piş ağzıma düş zihniyetinden sıyrılmamız lazım. Kimse bilgisini paylaşmak istemiyor da, forumda her gün açılan onlarca başlığın, gönderilen yüzlerce iletinin sebebi nedir?

posted

2 satırı yazamayıp yakınmak niye. windowsta da olabilir, bağlantı şeklinize göre.. kaldı ki resolv.conf isim çözümlemek için gidin şu ip.leri kullanın dedigimiz yerdir.
sizin o ulak ip.lerine ping bile alamadım, pardustan geldiyseni azbiraz bilgili oldugunuzu varsayalım..
bu tüm unixlerde bile böyledir, resolv.conf + /etc/network/interfaces , sadece 10 saniye..

alınganlık yok, sorun neyse sükunetle yazın yardım edelim birbirimize..

mchayat

onların hepsini denedim dostum kullanmadıgım dns kalmadı desem yeridir. türk forumları bitti yabancı forumları dahi arastırdım. burda söylenenleri söylüyor onlarda ama olmuyor. bende bi hata yok. benim linux hakkında bilgim yok pardusu kullandım demedim pardusu kurdum bi kaç sorun cıktı yardım istedim yardım eden olmadı. burdada diyorum ben yaptım söylediklerinizi olmuyor. bilen birinin yapması gereken cıkıp senin sorun orda degilse surdadır demek. olmadı mı? sen bu sistemi kullanma demesi gerek. bilmiyormusan bişeyler bilen bi arkadasına sor. oda mı bilmiyor sorsun bi arkadasına. bilen bir Allah'ın kuluda mı yok?? ama öyle olmuyor millet sadece bakıp geçiyor. benim bildiğim her bölümün bi modu olur. o bölümle ilgilenir. burda o yok gibi görünüyor.. neyse ben sıkmayayım canınızı kolay gelsin hepinize.. bu arada sadece sorunu olan kişi ben deilim. chaos ta olmuyor diyor demekki sorun bende deil...

posted

şimdi şu bilgileri alalım

* modem ile bilgisayar ilişkinizi yazın.
* vmware ise nat mi bridge mi.
*  cat /etc/network/interfaces
* cat /etc/resolv.conf
* cat /etc/hosts
* dig www.google.com.tr  girince ne oluyor bunlar hakkında bilgi verir misiniz, tabi hala sorununuz devam ediyorsa..

mchayat

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Şubat 2010 - 16:15:57

Forumda en az beş altı tane DNS başlığı varken Linux'un gelişmesi gerekmiyor. Önce bizim gelişmemiz gerekmekte. Araştırıp aramayı öğrenmemiz, armut piş ağzıma düş zihniyetinden sıyrılmamız lazım. Kimse bilgisini paylaşmak istemiyor da, forumda her gün açılan onlarca başlığın, gönderilen yüzlerce iletinin sebebi nedir?

gönderilen ileti var ama karsılık olarak yanıt var mı orası mechul. 2 gündür sadece 2 tane çözüm önerisi geldi onlarada olmadı diye cevap verdim. forumuda wikiyide iyice arastırdım olmuyor. ip no yazınca giriyor. www.google. com (veya baska bi site ) seklinde yazınca girmiyor siteye.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Prş 11 Şub 2010 17:37:49 GMT-2

*modeme kablo ile baglanıyorum kablo uzunlugu yarım metre.
*vmware ?? bilmiyorum neyi kastettiğini
*auto eth0                  eski hali     auto lo
 iface eth0 inet dhcp                    iface lo inet loopback
*nameserver 192.168.1.1    bunu cok değiştirdim suanda böyle
*cat: /etc/host : no such file or directory    yazdı
*aşagıdakiler yazdı

; <<>> DiG 9.6.1-P1 <<>> www.google.com.tr

;; global options: +cmd

;; Got answer:

;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 5453

;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 8, AUTHORITY: 4, ADDITIONAL: 4

;; QUESTION SECTION:

;www.google.com.tr. IN A

;; ANSWER SECTION:
www.google.com.tr. 67422 IN CNAME www.google.com.

www.google.com. 585822 IN CNAME www.l.google.com.

www.l.google.com. 223 IN A 209.85.229.99

www.l.google.com. 223 IN A 209.85.229.103

www.l.google.com. 223 IN A 209.85.229.104

www.l.google.com. 223 IN A 209.85.229.105

www.l.google.com. 223 IN A 209.85.229.106

www.l.google.com. 223 IN A 209.85.229.147

;; AUTHORITY SECTION:

google.com. 327560 IN NS ns4.google.com.

google.com. 327560 IN NS ns1.google.com.

google.com. 327560 IN NS ns2.google.com.

google.com. 327560 IN NS ns3.google.com.

;; ADDITIONAL SECTION:

ns1.google.com. 153822 IN A 216.239.32.10

ns2.google.com. 153822 IN A 216.239.34.10

ns3.google.com. 332146 IN A 216.239.36.10

ns4.google.com. 332146 IN A 216.239.38.10

;; Query time: 41 msec

;; SERVER: 192.168.1.1#53(192.168.1.1)

;; WHEN: Thu Feb 11 17:29:47 2010

;; MSG SIZE  rcvd: 315

--------------------------------------------------------------
bu kodları yazınca sag üst kösedeki baglantı işareti gitti. suanda orda device not managed yazıyor.

heartsmagic

@mchayat, cevap var mı? Elbette var. Forum o kadar hareketli ki insan yetişmeye zorlanıyor. Demek ki insanlar birbirlerine yardımcı oluyorlar değil mi?

Ben diyorum ki, forumda zaten DNS ile ilgili bir dünya başlık var. Biz senin neleri yapıp neleri yapmadığını bilemeyiz. Bize bir şeyleri anlatacaksın ki yardımcı olalım. Aksi takdirde olamayız. Ayrıca olsak bile aynı şeyleri anlatıp dururuz. Ben tekrar birçok alternatiften biri olan şu şekilde bir anlatım yapayım. Adım adım.

sudo gedit /etc/resolv.conf
ile dosyayı aç. İçini şu şekle getir:

Alıntı Yap# Generated by NetworkManager

Kaydet kapat dosyayı.

sudo chattr +a /etc/resolv.conf
sudo /etc/init.d/networking restart

komutlarını ver.

Ardından kapat Firefox'u, ön belleğini temizle. Tekrar dene. Olmadı mı, sistemi yeniden başlatıp tekrar dene.

Bu anlatıma alternatif mi istiyorsun:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2806.msg195103.html#msg195103

mchayat

anlattıgın yöntemi daha önce denemiştim olmamıstı. tekrar denedim yine olmadı. verdiin linkte şöyle bir anlatım var.

Alıntı yapılan: erginemr - 06 Şubat 2010 - 23:19:22
Karmic'te DNS değiştirmek için şu yöntem daha pratik:

Alıntı yapılan: plymouth - 01 Ocak 2010 - 01:55:46
Ubuntu da sağ üstte bulunan network ikonuna sağ tıklayıp bağlantı bilgisi komutunu verin ve bağlantınız hakkında hangi arayuzden (bilgisayarında 2 ve daha fazla ethernet kartı olanlar için) bağlandığınıza bakın.
Daha sonra bu bağlantıyı aynı menuden değiştir-düzenle komutuyla açın ve IPV4 kısmına gelip DHCP yerine "Sadece ağ" adresleri seçeneğini seçin.
Böylece DHCP serverin size söylediği DNS adreslerini değil birazdan vereceğim adresleri kullanabileceksiniz. Altta açılan DNS (İsim sunucuları) kısmına
"208.67.220.220, 208.67.222.222" yazın. (yanyana yazın arada virgül ve bir boşluk var)
İşlemi tamamlayın. Sistem yeniden ağ bilgisi alacak DHCP den ama DNS ler sizin verdiğiniz adres olarak kalacak.

OpenDNS'e alternatif olarak Google DNS sunucularını da (8.8.8.8 ve 8.8.4.4) kullanabilirsiniz. Kısa bir süre önce buları kullanmaya başladım ve şimdilik çok memnunum:

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Aralık 2009 - 16:19:07
192 içeren satırların başına # koy. Ardından altına
nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4
şeklinde ekle.

sag üst köşede bulunan internet ikonu sagolsun posted arkadasımızın verdiği komutları yapınca gitti ve tekrar getiremedim sol tıkladıımda orda baglantının adı yazıyordu şuanda "device not managed" yazıyor. sag tıklayıp baglantı bilgisine tıklayınca Error diye baslayan bir hata veriyor. no valid active connection found yazıyor. aktif baglantı bulunamadı gibi bişey yazıyor. o yuzden deneyemedim.

-------------------------------
ip adresi yazınca giriyor ama şuanda. sadece www. .... .com şeklinde yazınca girmiyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Şubat 2010 - 22:07:28

Arkadaslar konuyu kilitleyebilirsiniz. Gerek kalmadı yardımınıza. Ben sorunu çözdüm (ubuntuyu sistemimden bidaha gelmemek üzere kaldırarak). akıl vermek gibi olmasın ama size burdan bir şey söyleyeyim ki hem kendinizi hemde sisteminizi cok daha hızlı geliştirirsiniz. site yöneticileri toplanın aranızda ve görev dagılımı yapın. herkes kendi bölümünden sorumlu olsun ve kendini sadece o bölüme adasın. oluşabilecek hertürlü probleme bizlerden önce ulaşsın ve bir çözüm yolu bulsun. adam sorununu belirttiğinde en geç 1 gün içerisinde o adamın problemi çözülsün ki bu görev dagılımıyla olur. aksi halde tüm modlar kafasına göre dolasır ve bir yerde adamın biri bir tarafını yırtar ve sorunlarına çözüm yolu bulamaz. sonuçta ne sizin kalbiniz kırılır nede başkalarının. ayrıca sisteminiz üzerinde uzman olursunuz. ki bu sizi dünya üzerinde belirli bir noktaya getirir tabi birazda ingilizceniz varsa... neyse hepinize kolay gelsin. sinirlenip kırıcı sözler sarf etmiş olabilirim. kalbinizi kırdıysam hepinizden tek tek özür dilerim..

heartsmagic

Bizler gerektiği kadar uzmanız zaten @mchayat. Ancak tavsiyelerinizi değerlendiririz. Bizlerden de sana tavsiye forumda on kişi aynı problemi soruyor dokuzu çözüyorsa, biri çözemiyorsa ve bu sensen bence sorunu biraz da kendinde aramalısın. Aynı yöntemlerle bizlerde iş gören şey sende çalışmıyorsa ortada bir gariplik var demektir. @posted'ın verdiği komutlar sadece bilgi almak amaçlıdır, sistemde bir değişiklik yapmaz. Ayrıca görüp görebileceğin en hızlı forumlardan biri olan burasından daha iyisini bulursan lütfen bizlere de bir şekilde ilet ki, gidip kendilerini tebrik edelim.