Samsung r620 js01tr ile linux kullananlar

Başlatan coni, 05 Aralık 2009 - 22:33:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

coni

Merhaba arkadaşlar benim pc tamirde olduğu için kardeşimin kini ödünç aldım. Bu pc de win 7 mevcut ben ubuntu kurmayı düşünüyorum ama recovery kısmına zarar gelmesini istemiyorum.Acaba daha önce bu modelde yada samsung un r serisi leptoplarında herhangibi bir linux dağıtımını kuran varmı.Daha önce deniyen biri varsa recovery e zarar gelip gelmediğini yazarsa sevinirim. Pc benim olmadığı için zarar vermek istemiyorum recovery kısmına.

badhero

Benim dizüstü bilgisayarım Hp. Vista kullanıyordum ve bende de "recovery" bölümü vardı. Vista'dan sıkılmıştım Ubuntu kurmam gerekiyodu. Yedekleri alacağım tek yer o recovery bölümüydü ve diski biçimlendirdim yedeklerimi oraya atıp Vista'yı silip Ubuntu kurdum. Daha önceden recovery Dvd hazırladım sanırım aynı işlevi görüyor. Pek bilgim yok; ben Ubuntu kurarken arkama bir daha bakmayacağımı bildiğim için hiç tereddüt etmedim.

heartsmagic

Günümüzde zaten kurtarma bölümü olmayan dizüstü kalmadı gibi. Eğer Windows'u silmeden kuracaksan zaten işin çok kolay. Yer açar Ubuntu'yu kurarsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

coni

Alıntı yapılan: bethiro - 05 Aralık 2009 - 22:40:47
Benim dizüstü bilgisayarım Hp. Vista kullanıyordum ve bende de "recovery" bölümü vardı. Vista'dan sıkılmıştım Ubuntu kurmam gerekiyodu. Yedekleri alacağım tek yer o recovery bölümüydü ve diski biçimlendirdim yedeklerimi oraya atıp Vista'yı silip Ubuntu kurdum. Daha önceden recovery Dvd hazırladım sanırım aynı işlevi görüyor. Pek bilgim yok; ben Ubuntu kurarken arkama bir daha bakmayacağımı bildiğim için hiç tereddüt etmedim.

Arkadaşım pc kardeşimin diye özellikle belirttim. Benim olsa sorun değil herkes linux kullanamıyor herhalde. Recovery kısmı içinde recovery dvd side yok enterasan olan oluşturma diye birşeyde yok.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Aralık 2009 - 22:43:32
Günümüzde zaten kurtarma bölümü olmayan dizüstü kalmadı gibi. Eğer Windows'u silmeden kuracaksan zaten işin çok kolay. Yer açar Ubuntu'yu kurarsın.

Yer açması sorun değil. Ama beni düşündüren bu pc de recovery kısmı hdd nin başında. Ubuntuyu kurduktan sonra grup hdd nin başına yazmaya kalkarsa recovery bozulurmu acaba. Recovery in bozulmasını istemiyorum. Eskiden ne güzel dvd verirlerdi yanında şimdi 1 liralık dvd için uğraştırıyorlar böyle.

heartsmagic

Grub MBR'ye yazar. MBR diskin en ön bölümüdür ve diğer bölümlerden ayrıdır. Kısacası ne kurtarma bölümü ne de bir başka bölüm MBR değildir.

coni

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Aralık 2009 - 02:06:16
Grub MBR'ye yazar. MBR diskin en ön bölümüdür ve diğer bölümlerden ayrıdır. Kısacası ne kurtarma bölümü ne de bir başka bölüm MBR değildir.

Mbr ye yazdığını biliyorumda işte biraz tebbirli oluyorum. Belki vardır kuran benim olsa pc gönül rahatlıyla yaparımda işte malum.

heartsmagic

Alıntı yapılan: coni - 06 Aralık 2009 - 02:10:41

Mbr ye yazdığını biliyorumda işte biraz tebbirli oluyorum. Belki vardır kuran benim olsa pc gönül rahatlıyla yaparımda işte malum.

Sen Ubuntu'yu Windows'un yanına mı kuracaksın? Eğer böyleyse buradaki hemen her dizüsütü sahibi olup da Windows'u silmeyen senin yaptığını yapıyor. Yer ayırıp Ubuntu'yu kuruyor. Kurtarma bölümlerine de bir şey olmuyor.

coni

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Aralık 2009 - 02:12:20
Alıntı yapılan: coni - 06 Aralık 2009 - 02:10:41

Sen Ubuntu'yu Windows'un yanına mı kuracaksın? Eğer böyleyse buradaki hemen her dizüsütü sahibi olup da Windows'u silmeyen senin yaptığını yapıyor. Yer ayırıp Ubuntu'yu kuruyor. Kurtarma bölümlerine de bir şey olmuyor.

Evet c den biraz yer ayırıp kurmayı düşünüyorum 20 gün kadar bende kalıcak ozamana kadarlık

heartsmagic

Dikkatlice yer ayırdıktan sonra problem çıkacağını sanmıyorum. Fakat yirmi gün için ben olsam Wubi ile kurardım.

Ozmo

@coni sen yazınca aklıma geldi şimdi bu notebook recovery alanı ile gelliyor acba bizdemi böyle bişi yapsak yada yapanlar varmıdır :):)

coni

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Aralık 2009 - 02:24:01
Dikkatlice yer ayırdıktan sonra problem çıkacağını sanmıyorum. Fakat yirmi gün için ben olsam Wubi ile kurardım.

Wubi mi hiç aklıma gelmedi. Ben sanal makinadan kurmayı düşündüm aslında şu anda
Alıntı yapılan: Ozmo - 06 Aralık 2009 - 02:34:58
@coni sen yazınca aklıma geldi şimdi bu notebook recovery alanı ile gelliyor acba bizdemi böyle bişi yapsak yada yapanlar varmıdır :):)

Aslında ubuntu içinde pc lerde recovery kısmı olsa çok güzel olur valla :)

Ozmo

Alıntı yapılan: coni - 06 Aralık 2009 - 02:41:03
Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Aralık 2009 - 02:24:01

Wubi mi hiç aklıma gelmedi. Ben sanal makinadan kurmayı düşündüm aslında şu anda
Alıntı yapılan: Ozmo - 06 Aralık 2009 - 02:34:58

Aslında ubuntu içinde pc lerde recovery kısmı olsa çok güzel olur valla :)
araştırıyorum bişi bulursam yazarım :):)

maxi_rocker

Hocam bendede o laptopun tamamen aynısı olan R620-FS03 var sadece benimki vistalı gelmişti. Ben onda Ubuntu denedim ve maalesef ati ekran kartı olduğu için sorunlar yaşadığım için kaldırmıştım kullanamayıp yine windows 7'ye dönmüştüm. Acaba sendede sorunlar varmı efektleri açınca yavaşlama sorunu, videolardaki kalitesizlik vs.

Eğer bu sorunları yaşamadan kullanıyorsanda bana yardımcı olabilirmisin? Eski laptopumda toshibaydı ondada ati vardı. Malesef neredeyse 1 senedir en az 20 kere kurup kaldırmışımdır Ubuntu'yu fakat hiçbirinde olumlu sonuç alamadım. Yardımcı olarsan sevinirim.

coni

Alıntı yapılan: maxi_rocker - 07 Aralık 2009 - 02:33:21
Hocam bendede o laptopun tamamen aynısı olan R620-FS03 var sadece benimki vistalı gelmişti. Ben onda Ubuntu denedim ve maalesef ati ekran kartı olduğu için sorunlar yaşadığım için kaldırmıştım kullanamayıp yine windows 7'ye dönmüştüm. Acaba sendede sorunlar varmı efektleri açınca yavaşlama sorunu, videolardaki kalitesizlik vs.

Eğer bu sorunları yaşamadan kullanıyorsanda bana yardımcı olabilirmisin? Eski laptopumda toshibaydı ondada ati vardı. Malesef neredeyse 1 senedir en az 20 kere kurup kaldırmışımdır Ubuntu'yu fakat hiçbirinde olumlu sonuç alamadım. Yardımcı olarsan sevinirim.

Ben bu leptopta çalışan cd denedim sadece kurmadım ekran kartı haricinde ki herşeyi otomatik tanıyor. Ekran kartınıda kurduktan sonra güncellemede kurması gerek. Ati yi kendi driverları ile sorunsuz kullanan arkadaşlar olması lazım forumda bir araştır istersen.

heartsmagic

Kart X serisi ise pek umutlanmayın. X serisine sahip bir Toshiba'yı ben de geçici bir süre kullanmıştım ancak hiç de iyi tecrübe olmamıştı benim için. İdare ediliyor sistemle fakat filmlerde olsun normal kullanımda olsun ortada ara ara görünen şeritler çok can sıkıyor.

coni

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Aralık 2009 - 04:40:04
Kart X serisi ise pek umutlanmayın. X serisine sahip bir Toshiba'yı ben de geçici bir süre kullanmıştım ancak hiç de iyi tecrübe olmamıştı benim için. İdare ediliyor sistemle fakat filmlerde olsun normal kullanımda olsun ortada ara ara görünen şeritler çok can sıkıyor.

Benim kendi leptopumda x300 var bir sorunla karşılaşmadım onu kullanırken. Şuanda ki makinada ise hd4650 var bu kartın driverları amd tarafından sağlanıyor bildiğim kadarıyla

heartsmagic

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=624.msg146970#msg146970
Şimdi tekrar baktım, x1200'müş kart. O zaman haksızlık yapmayayım, tüm X serisi demeyeyim. Fakat bu kart sıkıntılıydı 9.04 ile. 9.10 ile deneme şansım olmadı ne yazık ki.

maxi_rocker

Benim eski laptopdaki kart HD3650 bundaki ise HD4650 fakat ikisiylede aynı sorunları yaşadım, maalesef videolardan ve efektlerle ilgili yavaşlıktan bir türlü kurtulamadım ati yüzünden. Forumdada bir çok kişiden yardı istemiştim ama en son ati ise yapcak bişey yok durumuna geliyor maalesef.

Sizdede aynı laptop olunca bir an heyecanladım belki halletmişsinizidr diye. Acaba bu durumu halleden varmı tanıdığınız veya bilgiğiniz bir çözüm.
Birde siz bu laptopa kuracak mısınız acaba ubuntu'yu, eğer kuracaksanız o zaman daha iyi anlarsınız beni.

localhost

Samsung Notebooklarin hepsinde varmi bilmiyorum. BIOS asamasinda F4 basarsaniz. Samsung recovery bölümü aciliyor. Buradan Tüm diski yada tüm programlari DVD ye yazabilirsiniz. Bundan sonra bastaki recovery bölümü haric tüm diski istediginiz gibi bicimlendirebilirsiniz. Önemli kisim Recovery bölümü gitmemesi gerekiyor. Burada programin ihtiyac duydugu genel bilgiler mevcut. ATI HD serisi tüm kartlar Ubuntu 9.X serisinde calisiyor. Bazilari performansli bazilari istenilen performansi vermiyor.
Linux LPIC1 - MCSA

maxi_rocker

Alıntı yapılan: localhost - 07 Aralık 2009 - 23:24:34
Samsung Notebooklarin hepsinde varmi bilmiyorum. BIOS asamasinda F4 basarsaniz. Samsung recovery bölümü aciliyor. Buradan Tüm diski yada tüm programlari DVD ye yazabilirsiniz. Bundan sonra bastaki recovery bölümü haric tüm diski istediginiz gibi bicimlendirebilirsiniz. Önemli kisim Recovery bölümü gitmemesi gerekiyor. Burada programin ihtiyac duydugu genel bilgiler mevcut. ATI HD serisi tüm kartlar Ubuntu 9.X serisinde calisiyor. Bazilari performansli bazilari istenilen performansi vermiyor.

HD 4650 ile performanslı kullanan biliyor musunuz acaba? Varsa bi danışsam ona?

coni

evet f4 e bastığımda recovery bölüme geliyor ama yedekleme bölümünde tam yedekleme var ve bu bölümde yedekleme yaptığımda şu anda kurulu programlarla yedekleme yapıyor.Orjinal yanında gelen recevery i dvd ye yedekleye bilseydim iyi olucaktı ubuntu kurma konusunda

localhost

Alıntı yapılan: coni - 08 Aralık 2009 - 05:26:34

evet f4 e bastığımda recovery bölüme geliyor ama yedekleme bölümünde tam yedekleme var ve bu bölümde yedekleme yaptığımda şu anda kurulu programlarla yedekleme yapıyor.Orjinal yanında gelen recevery i dvd ye yedekleye bilseydim iyi olucaktı ubuntu kurma konusunda

Hayir, Siz bilgisayari yeni alip ilk actiginizda hangi programlar kurulu ise o kurulu programlar tekrar kurulur. Sonra kurdugunuz hic bir program Recovery bölümünden okunup tekrar kurulmaz. Hangi Windows sürümünü kullaniyorsunuz bilmiyorum. Samsung Notebooklar icin Windows 7 2 DVD, Sonyler icin 3 DVD lazim.
Linux LPIC1 - MCSA

localhost

Alıntı yapılan: maxi_rocker - 07 Aralık 2009 - 23:46:20

HD 4650 ile performanslı kullanan biliyor musunuz acaba? Varsa bi danışsam ona?

Hic bir fikrim yok. Denemeden karar veremezsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

coni

Alıntı yapılan: localhost - 09 Aralık 2009 - 00:29:41
Alıntı yapılan: coni - 08 Aralık 2009 - 05:26:34

Hayir, Siz bilgisayari yeni alip ilk actiginizda hangi programlar kurulu ise o kurulu programlar tekrar kurulur. Sonra kurdugunuz hic bir program Recovery bölümünden okunup tekrar kurulmaz. Hangi Windows sürümünü kullaniyorsunuz bilmiyorum. Samsung Notebooklar icin Windows 7 2 DVD, Sonyler icin 3 DVD lazim.

İşte tam yedekleme yaptığımöda bende 3 dvd oluşturdu kardeşim buna birkaç prorgram kurmuştu anladığım üzere bunlarla birlikte yedekleme yaptı ama o dvd lerden yeniden geriyükleme yapmadım. Normalde recovery boyutu sanırsam 9 gb kadar birşey ama ben yedek aldığımda 14 gb kadar bir yedek aldı.

ırmak

Ben Samsung R serisi bir laptop kullanıyorum.
Vista-Ubuntu yüklü işletim sistemi olarak.
Ubuntu'yu ilk yüklediğimde grub ekranında 2 Vista görünüyordu.
Daha Ubuntu'nun yüzünü göremeden kontrol etmek için Windows'a bakmak istedim.
Ve 1.'yi seçtim, koskoca Vista 1'dedir herhalde diye.
İşte o Recovery kısmıymış.
Geri yükleme yapmadan çık dediğimde de bir daha açılmadı bilgisayar.
Sakın bu hataya düşme.
Yüklemeni yaparken Recovery hangi konumda diye mutlaka bak.
Ama için rahat olsun Recovery sapasağlam duruyor.
Zaten yükleme sırasında onu da Windows bölümü olarak gösteriyor.
Karıştırman mümkün değil.