Merhaba. Ubuntu'yu Şirketlerde Kullanmak Yasal Mı?

Başlatan arga, 04 Aralık 2009 - 10:41:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arga

Merhaba. Ubuntu'yu Şirketlerde Kullanmak Yasal Mı?

raspacı

Kessilikle yasadışı ; Çok büyük cezalar ve lisans ücreti söz konusu... değil. :)
Ubuntuyu ücretsiz olarak ve yasal olarak dilediğiniz her yere kurabilirsiniz. Hiç bir sınırlama yok bu konuda. Özgür yazılım konusunu bakınız bu konuda:
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zg%C3%BCr_yaz%C4%B1l%C4%B1m
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

arga

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

canosayan

Alıntı yapılan: keiser_soze - 04 Aralık 2009 - 13:49:57
Satmaya kalkmayın yeter :)

korsan tezgahlarında satıldığına dair haberler var.
aslında ilerde düşünüyorum. fabrikada çalışırken yönetime böyle bir öneri götürsem? gerçi büyük ihtimal sap falan çalışmaz ama.
Chmod bizim işimiz.

umutubuntu

Korsan tezgahlarında da Linux çeşitleri mevcut, genelde Pardus'un güncel sürümleri oluyor.
Tezgahtakine Ubuntu'nun son sürümü dedim, abi bu, diyerek elime tutuşturduğu 7.10'du :)

HAL9000

Neden? Bildiğim kadarıyla her GNU/GPL yazılım promosyonla bundle yapıp ya da sadece CD/DVD olarak, "kayıt ortamı + emek" karşılığı olarak dağıtılabilir / satılabilir. Sonuçta ülkemizde ve gezegenimizde bu iş modeli üzerinden (GNU/Linux dağıtım satışı) para kazanan pek çok girişim var. Yanlış mı biliyorum? Yoksa Canonical'in farklı bir politikası mı var? 
HAL9000 system standby

ytgn

Alıntı yapılan: umutubuntu - 04 Aralık 2009 - 20:14:22
Korsan tezgahlarında da Linux çeşitleri mevcut, genelde Pardus'un güncel sürümleri oluyor.
Tezgahtakine Ubuntu'nun son sürümü dedim, abi bu, diyerek elime tutuşturduğu 7.10'du :)

Sen yine iyisin :) Sanırım yine bu  forumda okumuştum. Biri korsancıda ubuntu görmüş ve "abi bu zaten ücretsiz, niye satıyorsun ki ? demiş. Korsancı da "demodur o demo" demiş :D :D
Gelecek için ubuntu ile yeni bir adım..

garafatma

Alıntı yapılan: HAL9000 - 09 Aralık 2009 - 00:25:23

Neden? Bildiğim kadarıyla her GNU/GPL yazılım promosyonla bundle yapıp ya da sadece CD/DVD olarak, "kayıt ortamı + emek" karşılığı olarak dağıtılabilir / satılabilir. Sonuçta ülkemizde ve gezegenimizde bu iş modeli üzerinden (GNU/Linux dağıtım satışı) para kazanan pek çok girişim var. Yanlış mı biliyorum? Yoksa Canonical'in farklı bir politikası mı var? 

Herhangi bir destek vermeden, siteden ücretsiz elde edilen CD/DVD'leri satmak tabi ki yasal değil Bildiğim kadarıyla. Zaten destek veriyorsanız CD/DVD parası değil, destek creti alıyorsunuz. Ubuntu tarafından bayilik tarzı birşey alınırsa eğer satabilirsiniz. Sizin ürettiğiniz birşey değil sonuçta?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

gimpprofessional

Kendi dağıtımınızı oluşturup satabilirsiniz. Cd maliyeti baskı parası kargo vs. Ama kaynak kodunu gizleyemezsiniz. Başkası kaynak kodu alıp derleyebilir.
Gimp Uzmanı artık Full Circle Magazine 'de yazıyor. Son sayısını incelediniz mi? http://fullcirclemagazine.org/

Gimp Uzmanı blog
http://gimpuzmani.wordpress.com/

Şimdiye kadar yayınlanmış tüm makaleler.
http://www.facebook.com/pages/Gimp-Uzmani/325906387399?ref=mf

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: ytgn - 09 Aralık 2009 - 01:18:32
Alıntı yapılan: umutubuntu - 04 Aralık 2009 - 20:14:22
Tezgahtakine Ubuntu'nun son sürümü dedim, abi bu, diyerek elime tutuşturduğu 7.10'du
Sen yine iyisin . Sanırım yine bu  forumda okumuştum. Biri korsancıda ubuntu görmüş ve "abi bu zaten ücretsiz, niye satıyorsun ki ? demiş. Korsancı da "demodur o demo" demiş

Korsanlar sınır tanımıyor.  ;)

HAL9000

Alıntı yapılan: keiser_soze - 09 Aralık 2009 - 11:41:40
Alıntı yapılan: HAL9000 - 09 Aralık 2009 - 00:25:23

Herhangi bir destek vermeden, siteden ücretsiz elde edilen CD/DVD'leri satmak tabi ki yasal değil Bildiğim kadarıyla. Zaten destek veriyorsanız CD/DVD parası değil, destek creti alıyorsunuz. Ubuntu tarafından bayilik tarzı * bir şey alınırsa eğer satabilirsiniz. Sizin ürettiğiniz * bir şey değil sonuçta?

Biraz kafam karıştı. Biliyorsunuz CD / DVD / USB / SD üzerine dağıtım yükleyip satan, ya da kitap yanında bundle olarak veren birçok kişi / kurum var. Şimdi bu yasal mı, yoksa değil mi? Benim bildiğim kodlarını vermek suretiyle dağıtım ortamı karşılığında GPL yazılım ticareti yapılabilir. Yanlış mı biliyorum?
HAL9000 system standby

heartsmagic

Alıntı yapılan: HAL9000 - 09 Aralık 2009 - 22:11:37
Biraz kafam karıştı. Biliyorsunuz CD / DVD / USB / SD üzerine dağıtım yükleyip satan, ya da kitap yanında bundle olarak veren birçok kişi / kurum var. Şimdi bu yasal mı, yoksa değil mi? Benim bildiğim kodlarını vermek suretiyle dağıtım ortamı karşılığında GPL yazılım ticareti yapılabilir. Yanlış mı biliyorum?

Ubuntu CD'lerini ücret karşılığı satmak -kargo ile gelenler de dahil- yasak değil. GPL buna müsaade ediyor. Fakat etik mi diye tartışılabilir elbette.
Bunun dışında emek vererek yazdığınız bir programı Ubuntu üzerine gömerek veya dağıtımın kendisini özelleştirerek satmanız gayet etiktir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

HAL9000

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Aralık 2009 - 22:28:02
Alıntı yapılan: HAL9000 - 09 Aralık 2009 - 22:11:37

Ubuntu CD'lerini ücret karşılığı satmak -kargo ile gelenler de dahil- yasak değil. GPL buna müsaade ediyor. Fakat etik mi diye tartışılabilir elbette.
Bunun dışında emek vererek yazdığınız bir programı Ubuntu üzerine gömerek veya dağıtımın kendisini özelleştirerek satmanız gayet etiktir.

Beni aydınlattığın için teşekkür ederim heartsmagic. Düz CD'nin yanına iyi bir kitap - doküman ekleyerek biraz da promosyon malzemesi katıştırıldığında iş biraz daha etik olabilir sanırım. Neden mi böyle söylüyorum: Üniversitede öğrenci olduğum yıllardan itibaren aklımda açık kaynak yazılım danışmanlığı + O'Reilly Media'nın TR versiyonu gibi bir girişim özlemi var. Yanında biraz da lüks dağıtım setleri satmayı düşünmüşümdür hep  8) Bakalım, benim hayali ne zaman gerçekleştirebileceğim?  ::)
HAL9000 system standby

heartsmagic

Umarım bir gün gerçekleştirirsin. Mesele destekse eğer satış meselesi son derece etik olacaktır. Arkadaşların burada belirtmek istedikleri şey ortada fol ve yumurta olmadan insanlardan ücret talep etmek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

plusnettr

Canonical bile hiç bir kargo ücreti istemeden taa bilmem nereden İstanbul'a kadar CD yolluyor siz burada pazarlamasından bahsediyorsunuz. Adamlar ne güzel yapmışlar işte hayrına CD isteyen varsa yollasın adresi kargosu da benden yollayım güncel bir sürüm. Kolay gelsin..
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14